VLEN (Brodogradilište Viktor Lenac d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VLEN (Brodogradilište Viktor Lenac d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ajmo ljudi bez panicarenja,smirite se.Ajmo realno sagledati trenutacnu situaciju.
Imam neki osjecaj da su sve ovo nekakve manipulacije da se uvede strah u upravu i dionicari da bi dobili sto vise dionica u ovoj ponudi po manjoj cijeni. A i ne sumnjam da je odredena firma koja radi za Talijane ovo rusila do ovih razina da bi se firma mogla ovako jeftino prodati. Sve mi je ovo jako zanimljiv i uigran scenarij. Sve ima svoj razlog,i normalno da Talijani zele sto jeftinije kupiti ovakvo dobro remotno brodogradiliste i da se svasta tu izdesavalo u unazad pol godine. Ako ne skupe vecinu nemogu oni tu nista. Rizik je ako skupe, neznamo sta ce bit onda. Panika kod malih ce sigurno krenut,sad mirovinci…
Oce li mirovinci braniti cijenu ili nece. Na puno dionica se pokazalo da ne brane svoju investiciju, ko je god malo duze ovdje zna kako oni (ne)funkcioniraju. Valjda su se uozbiljili ili nisu
Mislim da bi ova godina mogla jako iznenaditi,novih brodova konstanto ima sve je puno. Ako Talijani ne skupe, skupit ces se dovolno glasova za dividendu.
Sve u svemu zanimljiva situacija,vidjet cemo. Rizika ima,ali i prilika…
Posjedujem dionice.

Dvije su ključne stvari (prema mom mišljenju) u ovome:
1. Predsjednik Uprave i članica Uprave posjeduju dionice i javno su se izjasnili da neće prihvatiti ponudu (tako mala količina dionica, ali tako divan način prezentacije vlastitog stava) – odlična vijest za sve dioničare (ne i Ponuditelja 🙂 ) i samim time i pokazatelj drugima da ovo nije cijena koja je prihvatljiva.
2. Društvo Viktor Lenac se JAVNO ograđuje od bilo kakve suradnje s talijanskim Ponuditeljem – ponovno odlična vijest i izravno rečeno preko ove jednostavne izjave da se ne radi o nikakvoj suradnji, drugim riječima ovdje se ipak ne radi o nekakvom već ranije viđenom modelu “privatizacije”/preuzimanja.

Sviđa mi se ova Uprava!

Do sad sam bio dioničar, nisam ni pomislio na prihvaćanje ponude, a sad sam još uvjereniji da će ovo sve skupa dobro proći i da će Talijani morati tražiti partnera za VIktor Lenac, a ne biti samovoljni vlasnici.

Bravo za Upravu i za njihove današnje objave na ZSE (jedno Mišljenje i druga Obavijest)!

P.S. Posjedujem dionice VLEN i ovo nije poziv za kupnju/prodaju niti savjet što napraviti u procesu Ponuditeljevog preuzimanja. Ovo je samo moje mišljenje, moj stav i moj komentar.

Prvo je potrebno osnovati povjerenost za ulazak u krizu, pa tek onda ući u nju.

Ne može se društvo javno ograđivati od ničega već to u njegovo ime i za njegov račun radi Uprava društva. To je i propisano u ZPDD. Uprava društva je nedvosmisleno izjavila da misli da je ponuđena cijena odgovarajuća cijena preuzimanja čime je stala na stranu ponuditelja, uopće kritički se ne osvrčući na stvarnu ili fer vrijednost kompanije. Upravi društva bi trebalo biti u interesu da kada se preuzimanje događa po najnižim cijenama u posljednjih godinu dana, inicira neovisnu procjenu i na taj način sebe zaštiti od eventualnih sudskih postupaka u kojima je svojom izjavom odnosno propisanom formom obavještavanja javnosti u pogledu primjerenosti cijene u preuzimanju, utjecala na ponašanje dioničara.

Neprihvaćanje ponude na zanemarivom broju dionica, ništa konkretno ne znači osim izjave… nas to ionako zbog izuzetno niske osobne izloženosti, previše i ne zanima. Broji se samo ono što je Uprava navela u svojoj izjavi, a tamo nedvosmisleno piše, citiram: “Slijedom svega navedenog, Uprava Ciljnog društva smatra kako je ponuđena naknada Ponuditelja u iznosu od 9,26 kuna po dionici Ciljnog društva primjerena, te u ovom trenutku, održava (ovdje je greška u tekstu jer je vjerojatno trebalo pisati odražava) fer tržišnu vrijednost dionice Ciljnog društva.” Kako je uprava društva dola do te fer vrijednosti (ne cijene) dionice o tome naravno ne znamo ništa. Ovo što oni nabrajuju prije svoje izjave jesu događaji koji ništa ne govore o vrijednosti već o cijeni, koja je očito bila pod utjecajem brojnih pritisaka, za koju bi regulator trebao utvrditi kronološki slijed i mogući utjecaj pojedinih (neuobičajenih) događaja, kao i uključenost odgovrnih osoba iz cijelog postupka na cijenu dionice.

http://zse.hr/userdocsimages/novosti/PsbALyK1swG3F3aOAZyClQ==.pdf

Kad se ogradi uprava ogradilo se drustvo jer ga ona zastupa.
Fer trzisna vrijednost? Ako izjednacimo cijenu i vrijednost onda da, inace ne.
Mada realno, sto su mogli reci? Pa to je cijena po kojoj je 70% dionica drustva promijenilo ruke!!! U promatranom roku od 3 mjeseca. Reci bilo sto drugo ne bi imalo nikakvog efekta jer minimalnu cijenu definira zakon prema odigranim dogadjajima, a cemu se zamjerati novim vlasnicima? Stvarno, cemu?
Ja recimo kazem da je fer cijena na razini booka, jer trogodisnji profit tu cijenu podrzava. Netko moze reci da prema rezultatima od ove godine vrijedi 4 kn. Mozes napisati elaborat kakav god hoces. Pa Pevec je navodno elaboratom procijenjen na 223 kn!!! Toliko o tome.

Filozofe su oduvijek mučila pitanja bitka, etike, kauzalnosti itd. Dr. Ivo je to sve riješio s "Idemo dalje!" On je najveći mislioc ikad.

Ali su u Pevecu imali elaborat za to. Pored toga Pevec ne potpada pod ZPDD i nije dužan poštovati odredbe tog zakona.

Ovdje je očito “Biskup” škropljenjem svete vodice procijenio koliko društvo vrijedi.

Svakome iole upućenom i stručnom je jasno da se radilo o dogovornim transakcijama već javno poznatih aktera, vjerojatno pod sponzorstvom najviše politike, koje ni izbliza ne moraju, a vjerojatno ni nemaju veze s vrijednošću dionice.

Oni su na Ugovore mogli napisati što su god htjeli, a onda to pokazati Hanfi, za koju će ovaj slučaj nema sumnje biti novi test vjerodostojnosti, i reći… sve je u skladu sa Zakonom.

Sama činjenica da se društvo želi preuzeti bez lipe premije i da uprava na fer vrijednost nema što suvislo javno reći, niti pokazati relevantne argumente i procjenu vrijednosti, meni osobno znači da se radi o mutnim poslovima koji gle čuda, opet odrađuje ista ekipa… sa novoiniciranim članovima.


Ajmo ljudi bez panicarenja,smirite se.Ajmo realno sagledati trenutacnu situaciju.
Imam neki osjecaj da su sve ovo nekakve manipulacije da se uvede strah u upravu i dionicari da bi dobili sto vise dionica u ovoj ponudi po manjoj cijeni. A i ne sumnjam da je odredena firma koja radi za Talijane ovo rusila do ovih razina da bi se firma mogla ovako jeftino prodati. Sve mi je ovo jako zanimljiv i uigran scenarij. Sve ima svoj razlog,i normalno da Talijani zele sto jeftinije kupiti ovakvo dobro remotno brodogradiliste i da se svasta tu izdesavalo u unazad pol godine. Ako ne skupe vecinu nemogu oni tu nista. Rizik je ako skupe, neznamo sta ce bit onda. Panika kod malih ce sigurno krenut,sad mirovinci…
Oce li mirovinci braniti cijenu ili nece. Na puno dionica se pokazalo da ne brane svoju investiciju, ko je god malo duze ovdje zna kako oni (ne)funkcioniraju. Valjda su se uozbiljili ili nisu
Mislim da bi ova godina mogla jako iznenaditi,novih brodova konstanto ima sve je puno. Ako Talijani ne skupe, skupit ces se dovolno glasova za dividendu.
Sve u svemu zanimljiva situacija,vidjet cemo. Rizika ima,ali i prilika…
Posjedujem dionice.


između 9 i 15 kn i nije neka razlika na sitno, ali kada se plaća u milionima, nakupi se toga, 40% manje treba izbrojati miliona i onda tu ima za sve suučesnike rušenja, ma skoro kao u Genovi

Kako ne bi bila fer ponuda za dionicu koja je zaradila prosle godine 2 kune po dionici, toliko je fer kao i cijena stana koji kupis za 10 000 eura , a rentas ga za 150 eura mjesecno, sad jbg sto jevzaoravo isti stan 50 000 eura, to mi bas i nije fer


Kako ne bi bila fer ponuda za dionicu koja je zaradila prosle godine 2 kune po dionici, toliko je fer kao i cijena stana koji kupis za 10 000 eura , a rentas ga za 150 eura mjesecno, sad jbg sto jevzaoravo isti stan 50 000 eura, to mi bas i nije fer

Ne mozes samo jednu godinu gledat koliko je zaradila firma pogotovo uzest najbolju godinu ikad za neku smisleniju valuaciju treba gledat naki duzi rok i buduce projekcije dobiti to mi niti malo nema smisla se bazirat samo na prosloj godini.

Po tvojoj racunici to je kao da uzmes stan za 10000 rentas za 150e i sad od ove godine ga odjednom rentas za 10e onda racunica nije vise tako jednostavna.

Ignore : renči

@StatuQuo

Ma da, sad su bitne neke sporedne usporedbe.

Ovdje kao da dionicari i ulagaci zele sto manje dobiti?

Zar je tako tesko prihvatiti da je uprava zajedno u talu s kupcem i savjetnicima te pojedinim bivšim ključnim dioničarima i da se firma nije smjela prodati na 0,6 booka bez lipe premije uz najvažniji činjenicu, a ta je da je vjerojatno dogovrnjm transakcijama cijena srušena na vrlo niske (prethodno isplanirane) razine.

Možda bi dionicari u svojoj neaktivnosti i apatiji trebali nenaplatno prepustiti diojice Palumbu ili im platiti da preuzmu društvo i onda se nadati da će jednom biti bolje?

Ako su sad nepošteno i moguće skroz nelegalno odigrali, posve je jasno da se ni ubuduće neće drugačije ponašati. A vi se samo povlačite i uvjeravajte sami sebe kako ste dobro prošli. Tipično hrvatska navada i mindset.

Može li mi netko dati info kako se prijaviti za ovu naknadnu skupštinu i koji je rok? Hvala.


Može li mi netko dati info kako se prijaviti za ovu naknadnu skupštinu i koji je rok? Hvala.

Mislim da se ne možeš prijaviti jer su prijave za tu skupštinu završene. Radi se o alternativnom terminu neodržane skupštine, a ne novoj skupštini.

No, najbolje je pitati u samom Lencu:
UPRAVA
T: + 385 51 405 300
E: ured.uprave@lenac.hr



Kako ne bi bila fer ponuda za dionicu koja je zaradila prosle godine 2 kune po dionici, toliko je fer kao i cijena stana koji kupis za 10 000 eura , a rentas ga za 150 eura mjesecno, sad jbg sto jevzaoravo isti stan 50 000 eura, to mi bas i nije fer

Ne mozes samo jednu godinu gledat koliko je zaradila firma pogotovo uzest najbolju godinu ikad za neku smisleniju valuaciju treba gledat naki duzi rok i buduce projekcije dobiti to mi niti malo nema smisla se bazirat samo na prosloj godini.

Po tvojoj racunici to je kao da uzmes stan za 10000 rentas za 150e i sad od ove godine ga odjednom rentas za 10e onda racunica nije vise tako jednostavna.
[/quote]
Upravo iz toga razloga ja kao dionicar trazim 20 000 eura, a oni daju 10 000, a kada bi se nastavila transparentnost prema dionicarima ne bih VLEN uopce ni prodavao, iskreno strah me ovdje mutnih radnji , to je glavni problem

E bas bi bilo super da nitko ne proda Talijanima, e onda bi u kod njih nastala panika.
Ne mogu srusiti dionicu ispod 9kn jer je mirovinci podupiru…, a ako zele preuzeti morali bi vise dati.

Idealno bi bilo da im nitko ne proda a dionica ce ici onako kako idu i rezultati.
Ako ce VLEN izbacivati u buducnosti dobre kvartale, ne moze nitko sprijeciti njen rast.

Da bilo bi super, samo to tako ne funkcionira u stvarnosti. Ne bi Talijani išli u ovakvu ponudu da se nisu nekako osigurali. A kako su se mogli osigurati?

Pa tako da su se dogovorili. A s kime se najlakše dogovoriti? Meni jako smrducka ovaj skrbnički račun PBZ-a?!

Taj skrbnički račun je ključ uspjeha ponude. Ako se samo on javi, Talijani su ovladali sa vise od 50% društva. A ja bih se nekako okladio da će se doticni javiti, pogotovo ako je vlasnik tog računa onaj koji je i nekoć bio, samo se sakrio iza skrbništva prije vise godina.

Hvala.

New Report

Close