Velika Depresija 2 – san ili java

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Velika Depresija 2 – san ili java

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Uvijek me rastuži kad vidim da neko ima volju i zanimanje za ekonomijom, a onda se dohvati krive literature i propagande i ode sve u ****ac. [cry]

Ma potpuno sam svjestan da moje pisanje ovdje neće ništa pomoći. Pišem tek tolko iz dosade. [lol]
To ti je oduvijek tak…tvrda srca ostaju nepromjenjena sve dok ih seljačka buna ne stigne na kraju [bye] I na kraju se uvijek pitaju prije neg se zapale lomaču…zakej baš mene [cry]

Prodajem jeftino, kupujem skupo.

P.S. Dodatak na ćevape i ostalu hranu:

Kada bi svi naši građani preuzeli neke "američke običaje" pa npr. barem jednom dnevno "jeli vani", trebali bismo toliko novih restorana i radnog osoblja da bi se skoro svi nezaposleni mogli zaposliti u tom uslužnom sektoru. Naravno, nije to tek tako… namaju naši građani novca "za jesti vani", ali vidite kako je to sve povezano.

Da npr. ("na neki način") par stotina tisuća hrvatskih građana stekne neku razinu dohotka, koji bi im omogućio da "redovito jedu vani", pa naravno imaju i kućnu pomoćnicu (da se ne moraju baviti tim zatupljujućim kućanskim poslovima, kao i kuhati za onaj obrok koji nije vani nego doma) koliko bi nam trebalo ugostiteljskog osoblja i kućanskih pomoćnica?? Pa mogli bismo zaposliti sve naše nezaposlene žene uključivo one u zrelijoj životnoj dobi (koje su najkritičnije za zapošljavanje, a ovaj posao – kućna pomoćnica – bi trebale znati raditi, bez obzira na stručnu spremu) i pola susjedne BIH pozvati na privremeni rad.

Dakle vidiš kako je sve povezano… mjesta se u gospodarstvu sama od sebe kreiraju (ti, tvoj susjed, cijeli tvoj kvart/ulica… svi kreiraju radna mjesta kada objave oglase da traže kućne pomoćnice, dadilje za djecu i što već ne…), samo kada imamo zdrav sustav.

A sustav nam očito nije zdrav kada ne može niti 300-400 tisuća građana steći dovoljnu razinu dohotka (jer im sve pojedu porezi…) da može otvarati radna mjesta na način da stvaraju potražnju na tržištu rada uslužnog sektora…

Dakle, nikakve masovne radne akcije socijalističkog stila (veliki državni projekti) nam nisu potrebni.
Potrebno nam je samo kvalitetno radno zakonodavstvo, kvalitetna porezna politika (tj. mala državna potrošnja pa da imamo i male poreze), funkcionirajuće pravosuđe…

A investicije: činiti će ih privatni sektor u skladu sa svojim potrebama tj. naravno može i u obliku nekakvih javno-privatih partnerstava kada je takav način optimalan, ali nikakve ove tvoje staro-jugoslavneske ideje da država može biti ta koja kreira sve u gospodastvu, radna mjesta i sve ostalo…

OK…vidjet ćemo dal će samo sve to se srediti kako ti kažeš.

Po meni kad se slobodno tržište počne urušavati u ovakvoj veličini kao sada…ide samo dolje i dolje kaskadno. Sad je cijeli jedan težišni sektor u banani (građevina)….koji je povukao sve ostale sektore.

Kad su samo djelovi nekog sektora u banani onda ovo da se slobodno tržište samo regenerira…stoji.

No kad je paraliza cijelog tržišta ko sada…onda je to jako blizu velike depresije 1920-

Pogledaj stat podatke po svijetu…we are going down down…waterfall

Prodajem jeftino, kupujem skupo.



Što očekivati od građevinaca? Da se zaposle u nekom drugom sektoru? Kojem? Informatičkom? Poljoprivrednom? Čevapi? (A i svi sektori su kontrahirani bar malo.)

Ako nije sposoban "naučiti informatiku"… ali što ga sprječava da umjesto bauštele počne raditi čevape ili da radi u polju na nekoj radno intenzivnoj kulturi (koje se kod nas zapostavljaju a mogu biti vro profitabilne, puno više nego žitarice npr.)?

Vi kolega slabo cijenite važnost i vrijednosti prekvalifikacije.

Nemoj mi reći da netko ne može naučiti raditi u polju ili praviti ćevape.
Ili spremati sobe u hotelima… evo preko ljeta bar sezonski se može nešto zaposliti… umjesto da u turizmu, na baušteli… zapošljavamo pola radno sposobnog stanovništa susjedne nam BIH, mogli bi i neki naši prihvatiti posao i raditi umjesto kukati za zatvaranjem gradilišta koje i treba zatvoriti jer su nam nepotrebna.
[/quote]

Ma cjenim ja prekvalifikaciju no bitno je da se ljudi prekvalificiraju i nemaju posla ni unatoč prekvalifikaciji. (Građevinac treba bar par godina da postane informatičar.)

No sada je i informatika u banani. Sve je kontrahirano. To je realnost. Možda će se promjeniti to ali sva statistika vrišti…idemo dolje.

A svi ovi poslovi koje spominješ…to se gasi…ljudi sad počinju sami čistiti i miču sve što je višak iz "probavnog" ciklusa…cigarete i slično.

Sad zamisli da izmislim nove čevape, dobim kredit i otvorim prodavaonicu….čevapi super…jeftini…ali…nema kupaca…kredit propada…moja kuća na bubanj…banka u lošem kreditu

Prodajem jeftino, kupujem skupo.


Uvijek me rastuži kad vidim da neko ima volju i zanimanje za ekonomijom, a onda se dohvati krive literature i propagande i ode sve u ****ac. [cry]

I mene, pitam se samo koje su knjige čitali oni koj su nas u ova govna doveli. Ah, da, oni pišu te prave knjige.[huh]

Mogli su slušati savjete svojih baka, "koliko ti je dugačak poplon tak se pokrij".

Đaba knjige i škole bez zdravog razlučivanja.

Obama announces $2 billion for solar power

http://finance.yahoo.com/news/Obama-announces-2-billion-for-apf-265520777.html?x=0&sec=topStories&pos=2&asset=&ccode=

što je sića…to je cca 4000 zaposlenih…a u ovim periodima zaposlnost je kontrahirana za 100 000x ljudi

bar $2 triliuna dolara kroz 10 godina bi trebalo u ovaj sektor…dakle 200 miljardi godišnje…100x više da ispadne bar 400 000 zaposlenih godišnje+

solarni kapaciteti bi morali biti za 30 godina veći barem 3x nego što je sada potreba za strujom jer skladištenje te energije nije efikasno za zimske dane…skladištenje sa proizvodnjom vodika iz vode je cca tek 20% (tu treba možda naći naki novi efikasniji ciklus)

da bi u budućnosti prebacio grijanje, struju i punjenje elektroautomobila na solar energiju kroz 50 godina treba puno veća proaktivna djelovanja na tom planu.

S druge strane bi trebao raditi na efikasnosti grijanja kućanstava…dakle pomoću pametnih klima uređaja, izmjenjivaća zraka koji ne bacju toplinu stana i samu izolaciju kućanstava.

dakle faktor kapaciteta proizvodnje iz solara treba biti barem 10x veći nego što je potrošnja struje danas. (računajući sve poraste i gubitke na skladištenja za zimu…elektro automobile…porast industrije…stanovnika…prebacivanje grijanja stanova na elektriku…"izolacijsku" industriju)

dakle…ovih $2 miljarde je kapljica…ko da nisi gotovo niš napravio….ni po pitanju zapošljavanja ni po pitanju kada će solarna energija stići sve buduće potrebe….ovim tempom nikada

Prodajem jeftino, kupujem skupo.

A državne mjere štednje, povećanje poreza, zelene takse na struju i gorivo nemaju smisla ako se taj novac ne preusmjeri u solar-elektro-infrastrukturni biznis (il još neki drugi)

Nerazborito je sad kada smo već u krizi i u dugovima pokušavati smanjiti dugove i preći iz deficit moda u suficit mod…to se radi kada je sve dobro i imaš zdravu ekonomiju te polaganim tempom.

Također…razlika između suficit i deficit moda je uglavnom u psihološkom karakteru…dug te tera stalno na još još…dok kad imaš uštede je opušteniji mod… što je bolje? Bolje naravno kad imaš uštedu pa onda biraš gdje dalje nego sumanuto u dugu plivat uzvodno

Prodajem jeftino, kupujem skupo.



Uvijek me rastuži kad vidim da neko ima volju i zanimanje za ekonomijom, a onda se dohvati krive literature i propagande i ode sve u ****ac. [cry]

I mene, pitam se samo koje su knjige čitali oni koj su nas u ova govna doveli. Ah, da, oni pišu te prave knjige.[huh]

Mogli su slušati savjete svojih baka, "koliko ti je dugačak poplon tak se pokrij".

Đaba knjige i škole bez zdravog razlučivanja.
[/quote]

@Karla

Thats the point … "Đaba knjige i škole bez zdravog razlučivanja."

Slazem se 100% sa tobom !



Uvijek me rastuži kad vidim da neko ima volju i zanimanje za ekonomijom, a onda se dohvati krive literature i propagande i ode sve u ****ac. [cry]

I mene, pitam se samo koje su knjige čitali oni koj su nas u ova govna doveli. Ah, da, oni pišu te prave knjige.[huh]

Mogli su slušati savjete svojih baka, "koliko ti je dugačak poplon tak se pokrij".

Đaba knjige i škole bez zdravog razlučivanja.
[/quote]

Shvatite da se ovdje ne radi o zdravom razlučivanju nego o čistoj pohlepi koja je u ljudskim genima već miljonima godina , a oni koji su nas do toga doveli pročitali su i napisali mnoge knjige i tačno znaju šta rade ,do toga nas nisu doveli električari i strojobravari nego ljudi koji vladaju svijetom , inteligentni obrazovani i tačno znaju šta rade




Uvijek me rastuži kad vidim da neko ima volju i zanimanje za ekonomijom, a onda se dohvati krive literature i propagande i ode sve u ****ac. [cry]

I mene, pitam se samo koje su knjige čitali oni koj su nas u ova govna doveli. Ah, da, oni pišu te prave knjige.[huh]

Mogli su slušati savjete svojih baka, "koliko ti je dugačak poplon tak se pokrij".

Đaba knjige i škole bez zdravog razlučivanja.
[/quote]

Shvatite da se ovdje ne radi o zdravom razlučivanju nego o čistoj pohlepi koja je u ljudskim genima već miljonima godina , a oni koji su nas do toga doveli pročitali su i napisali mnoge knjige i tačno znaju šta rade ,do toga nas nisu doveli električari i strojobravari nego ljudi koji vladaju svijetom , inteligentni obrazovani i tačno znaju šta rade
[/quote]

Istina…djaba sve knjige ako ih se ne upije sa razumjevanjem. A fakulteti su takvi da uglavnom je štreberaj do na par pojedinaca koji to stvarno savladaju.

No, uzroke kriza treba tražiti u "slobodnom tržištu". Sistem slobodnog tržišra se iskristaliziro kao praslika biološke ravnoteže…tj…kopija životinjskih populacijskih eksplozija.
No taj sistem je super kada je stvar u rastu. Još niko nije riješio tržišni slom ili ti situaciju kada se desi "prirodna katastrofa" kao ona koja je uništila dinosauruse. To nije obrađeno kroz stručne knjige jer to se desi svakih cca 20 godina kao manja ili veća katastrofa i relativno kratko traje. Uglavnom prođe bezbolno jer su slomovi maleni. No očito je da postoje i veliki slomovi…dakle "velike katastrofe". A očito da ne postoji pravi recept kako taj problem napasti.

Što je bio uzrok velike katastrofe 1930? Što je produbilo katastrofu tada? Da li netko zna sada?
Znamo sada samo se javnim radovima i poticajima riješio problem tada…i to nakon nekoliko godina bijede kada su se stekli uvjeti za novo tržište. No tada je ubrzo bio i rat koji je implicirao oporavak uništenjem. Nadam se da sad neće biti potreban.

Prodajem jeftino, kupujem skupo.



Đaba knjige i škole bez zdravog razlučivanja.


@Karla

Thats the point … "Đaba knjige i škole bez zdravog razlučivanja."

Slazem se 100% sa tobom !

[/quote]
Kolege,

Slažem se, nekome tko nije čitao knjige i išao na fakultet to i ne treba

LP [wink]

Referendum o ZOR-u omogućiti će da ljudi koje rade, rade još više, a ljudi koje ne rade, rade još manje


No, uzroke kriza treba tražiti u "slobodnom tržištu".
No taj sistem je super kada je stvar u rastu. Još niko nije riješio tržišni slom ili ti situaciju kada se desi "prirodna katastrofa" kao ona koja je uništila dinosauruse.

Što je bio uzrok velike katastrofe 1930? Što je produbilo katastrofu tada? Da li netko zna sada?


Slažem se problem je u “slobodnom tržištu”, problem je što je tržište slobodno, ali pod navodnicima.
A nije i ne može bit slobodno dok država ima monopol na novac – najvažniji input svakog tržišta.

Zar ne shavćaš da je izumiranje dinosaura omogućilo ovom tvom s avatara da postane to što je bio, a njegovo izumiranje je nama omogućilo da postanemo to što jesmo – trenutni vrhunac evolucije.
Zašto misliš da je pad i korekcija tržišta uopće problem? Nije. Zimi se cijela priroda korigira i smanji da bi na ljeto bila veća, bolja i ljepša nego prošlog ljeta. Tak se i tržište korigira, odbaci lišće da bi grane preživjele.

Naravno da se znaju uzroci Velike depresije.
http://en.wikipedia.org/wiki/Austrian_business_cycle_theory


Naravno da se znaju uzroci Velike depresije.
http://en.wikipedia.org/wiki/Austrian_business_cycle_theory

[lol] Znaju uzroke Velike depresije …inte illa för dessa ekonomer

2000 godine…veliki pad
2007 —— veliki pad
2xxx ——veliki pad … (da ili ne ? )

ili ce nas politicari i oni sto znaju uzroke Velike depresije …spasiti,tako da ne bude nist od tega ?

A znaju li sto ce se desit narednih 1-2 mjeseca ?

[proud]

Cromane stavio sam ti na TA izjavu austrijskih ekonomista iz ljeta 1929. kad si ti stavljao izjave luzera koji su govorili suprotno.




Sto su kazali ekonomisti i velikani prije i posle burzovnog pada 1929-1930

Ne, ovako su velikani govorili…

In the summer of 1929, von Mises was offered a high position at the Kreditanstalt Bank. He declined and said: “A great crash is coming, and I don’t want my name in any way connected with it.”
[/quote]

U svim grupama ima pojedinaca koji "vide".
Prije pada 2007/2008 je bilo u Svedskoj samo par ekonoma koji su govorili o oprezu i mogucem padu burze. Vecina Svedskih ekonoma nije to cinila. Politicari i Vlada su takoder rekli da nisu mislili da ce biti "tako lose".

Sto znaju ekonomicari i politicari o buducnosti i kako duboko moze ekonomija pasti?
Osobno vjerujem da mnogi imaju osjecaj da ima lose vrijeme pred nama…ali nemaju instrumenta za mjeriti "buduce razine".Tako je bilo i 2000 i 2007/2008 godine..vecina je bila iznenadjena tim padovima.
[/quote]



Naravno da se znaju uzroci Velike depresije.
http://en.wikipedia.org/wiki/Austrian_business_cycle_theory

[lol] Znaju uzroke Velike depresije …inte illa för dessa ekonomer

2000 godine…veliki pad
2007 —— veliki pad
2xxx ——veliki pad … (da ili ne ? )

ili ce nas politicari i oni sto znaju uzroke Velike depresije …spasiti,tako da ne bude nist od tega ?

A znaju li sto ce se desit narednih 1-2 mjeseca ?

[proud]
[/quote]
Kolega,

cijenim vase pisanje i iskustvo koje imate. Možete li mi možda reči da li je moguče putem tehničke analize reči kolike su svjetske zalihe nafte?
Hvala

Referendum o ZOR-u omogućiti će da ljudi koje rade, rade još više, a ljudi koje ne rade, rade još manje

New Report

Close