Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pongo, 29.05.2020. u 18:49

Koliko godina ima da je uveden porez na kapitanu dobit? Još uvijek sve krivo tumačite, ili ne čitate kako treba? Dajte malo te članke koje ste gore navodili 67 i članak 70.st.11 malo bolje pročitajte!

Ovo je super argument i način komunikacije. Jel vi zovete svoje prijatelje na telefon, kažete “U krivu ste” pa spustite slušalicu?

Koje prijatelje? 🙂

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

Utvrđivanje i plaćanje poreza Porezni obveznik – fizička osoba je obvezna porez na dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka obračunati, obustaviti i uplatiti do kraja veljače tekuće godine za sve dobitke ostvarene u prethodnoj godini. Porez se plaća na sve kapitalne dobitke umanjene za ostvarene kapitalne gubitke u istoj kalendarskoj godini (pod uvjetom da se kapitalni gubici odnose na imovinu stečenu nakon 01.01.2016. te da su ostvareni u roku od 2 godine od dana nabave) i za pripadajuće troškove po stopi od 12%. Uz 12% poreza na kapitalni dobitak, ovisno o mjestu prebivališta poreznog obveznika, plaća se i prirez. Kod diskontnih vrijednosnih papira dohodak od kapitala utvrđuje se u visini razlike između nabavne vrijednosti (otkupne vrijednosti pri emisiji) i realizirane vrijednosti pri dospijeću ako porezni obveznik drži vrijednosni papir do njegova dospijeća. Dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka ostvarenih od ulaganja financijske imovine u portfelje, sukladno propisu koji uređuje tržište kapitala, utvrđuje se u trenutku realizacije prinosa iz portfelja umanjenog za troškove upravljanja portfeljem (neto prinos). Kod utvrđivanja neto prinosa izuzimaju se primici od dividendi ili udjela u dobiti, odnosno primici od kamata, po osnovi kojih je već plaćen porez na dohodak, te primici od kamata na obveznice, osim onih kamata na obveznice koje su ostvarene temeljem ulaganja investicijskog društva za račun portfelja zbirno za račun svih klijenata (fizičkih i pravnih osoba). Porezni obveznik je obvezan voditi evidenciju istovrsne financijske imovine po metodi uzastopnih cijena (FIFO-first in first out) odnosno otuđenju imovine prema kronološkom redu stjecanja.

Imam jedno pitanje u vezi poreza na kapitalnu dobit, možda je bila tema, ali ima previše stranica pa ne mogu naći.

 

Ako sam kupnjom i prodajom dionica ostvario gubitak npr. 1 000 kn u kalendarskoj godini, a istodobno sam u toj istoj godini na temelju oročene štednje ostvario dobitak od npr. 1 000 kn za koji je banka već obračunala porez i prirez.

Dali ja mogu ovaj dobitak od 1 000 kn na oročenoj štednji pokriti gubitkom od 1 000 kn na dionicama i tražiti povrat poreza na oročenu štednju ili se zasebno porez obračunava za oročenu štednju, a zasebno za dionice?

 

Hvala.

pocetnikzg, 22.09.2020. u 14:57

Imam jedno pitanje u vezi poreza na kapitalnu dobit, možda je bila tema, ali ima previše stranica pa ne mogu naći.

 

Ako sam kupnjom i prodajom dionica ostvario gubitak npr. 1 000 kn u kalendarskoj godini, a istodobno sam u toj istoj godini na temelju oročene štednje ostvario dobitak od npr. 1 000 kn za koji je banka već obračunala porez i prirez.

Dali ja mogu ovaj dobitak od 1 000 kn na oročenoj štednji pokriti gubitkom od 1 000 kn na dionicama i tražiti povrat poreza na oročenu štednju ili se zasebno porez obračunava za oročenu štednju, a zasebno za dionice?

 

Hvala.

Ne možete, svi ti porezi (dividenda, kap.dobit, kamate, najamnina) su zasebno obračunati, i više se na daju svi zbrojiti/oduzeti preko prijave poreza na dohodak od prije par godina.

Tko izgubi dobitak dobije gubitak

Zasebno, 99 posto.

Šteta, mislio sam prebiti, ali eto i tu nas nepravedno oporezuju.

 

Hvala vam  dečki na pomoći.

E sad još sam nešto pročitao pa evo da još i to pitam.

 

Naime, ako sam u kalendarskoj godini prodao dionice koje su bile kod mene duže od dvije godine i kada sam sve zbrojio i oduzeo na kraju, ostvario sam dobit isključivo na temelju tih dionica koje sam držao duže od dvije godine, znači da ne moram platiti porez, to mi je jasno.

 

Ali pročitao sam negdje da za takve dionice treba ipak ispuniti i poslati JOPPD obrazac i poslati u poreznu, bez obzira što nisu oporezive. Moje pitanje je dali u tom slučaju trebam ili ne trebam slati JOPPD obrazac?

 

Hvala

Zanima me da li porezna gleda na sitnice. Recimo meni ispada po jednoj transakciji dobit 20 kn veća nego po programu od gledalice?  Koju stavku upisati?

Za prijavu se kupuje neki obrazac u knjižari ili?

pocetnikzg, 24.09.2020. u 10:04

E sad još sam nešto pročitao pa evo da još i to pitam.

 

Naime, ako sam u kalendarskoj godini prodao dionice koje su bile kod mene duže od dvije godine i kada sam sve zbrojio i oduzeo na kraju, ostvario sam dobit isključivo na temelju tih dionica koje sam držao duže od dvije godine, znači da ne moram platiti porez, to mi je jasno.

 

Ali pročitao sam negdje da za takve dionice treba ipak ispuniti i poslati JOPPD obrazac i poslati u poreznu, bez obzira što nisu oporezive. Moje pitanje je dali u tom slučaju trebam ili ne trebam slati JOPPD obrazac?

 

Hvala

 

Ne treba!

Molim nekog da mi se javi tko razumije ovu fifo metodu. Ja napravim kupi prodaj i imam gubit 100 kn a po brokeru imam za platiti porez na 1000 kn. Hvala.

Ima li kakvih novosti u 2021?

Negdje sam pročitao da porez na dividendu pada sa 12 na 10%, vrijedi li to i za kapitalnu dobit?

Trolam, hejtam, vrijeđam, ponižavam, omaložavami - mućki Džubrarim.

Moramo i dividendu upisati u poreznu prijavu?

lojtra, 01.01.2021. u 19:24

Moramo i dividendu upisati u poreznu prijavu?

Domaća dividenda se oporezuje odvojeno odmah po isplati tako da ne. I u slučaju kapitalnih gubitaka se ne može dobiti povrat jer se odvojeno oporezuju. A eventualnu iz USA je trebalo prijavljivati kroz godinu, ali to je posve druga priča koje će se nadamo se ubrzo ukinuti.

Tko izgubi dobitak dobije gubitak

lojtra, 09.12.2020. u 09:25

Molim nekog da mi se javi tko razumije ovu fifo metodu. Ja napravim kupi prodaj i imam gubit 100 kn a po brokeru imam za platiti porez na 1000 kn. Hvala.

FIFO znači da prvo prodaješ ono što si prvo kupio.

Primjer. Početkom godine kupio si 200 kom ADRS2 po 330 kn.

U prosincu si kupio još 100 kom ADRS2 po 390 kn. I recimo isti dan prodao 100 kom ADRS2 po 389 kn. Prodao si iz one prve kupnje i imao dobit: 38900-33000=5900 kn. Umanjeno za naknade. Iz tvoje perspektive možda izgleda kao denvni trade, ali s FIFO pravilom nije.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

New Report

Close