Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Da, na imovinu stecenu nakon sto je zakon stupio na snagu. I vrijedi isto kako za dobit tako i za gubitak. Drzanje manje od dvije godine je oporezivo, ukljucuje i gubitak.

Evo i primjer od drugih brokeraja.

https://inotrade.fima.com/external/Links/Kapitalna%20dobit%20-%20bro%C5%A1ura.pdf

A u zakonu se spominju kapitalni gubitci, clanak 67, stavak 11.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

Datum kad su vam novci na racunu (brokerski racun se isto racuna kao da je vama sjelo), odnosno datum namire je relevantan za obracun poreza.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

VedroNebo, 27.05.2020. u 14:48

Da, na imovinu stecenu nakon sto je zakon stupio na snagu. I vrijedi isto kako za dobit tako i za gubitak. Drzanje manje od dvije godine je oporezivo, ukljucuje i gubitak.

Evo i primjer od drugih brokeraja.

https://inotrade.fima.com/external/Links/Kapitalna%20dobit%20-%20bro%C5%A1ura.pdf

A u zakonu se spominju kapitalni gubitci, clanak 67, stavak 11.

Molio bih pojašnjenje jedne situacije za primjer:

2017 uzet HT na recimo 150, 1kom

2020 uzet HT opet na 150, 1kom

2020 prodano HT po 180, 1kom

Jesam li obveznik poreza na kd?

Gledano samo 2020 da jer imam zaradu 30kn?

Gledano od 2017 ne jer sam prodao dionicu nakon 2 god?

 

Hvala

Primjenjuje se FIFO. Dakle, prodana je dionica koja je prva stecena a to je ona 2017 i nema poreza.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

VedroNebo, 27.05.2020. u 21:16

Primjenjuje se FIFO. Dakle, prodana je dionica koja je prva stecena a to je ona 2017 i nema poreza.

Hvala

Oprostite što ću biti spor, ali jasan mi je i nije jasan odgovor koji se provlači između redaka u proteklim postovima.. na pitanje koje je već postavljeno…

1. jasno je da je kapitalni dobitak i gubitak oporeziv unutar dvije godine,ali..

2. ako sam u 1 mj. 2017. godine uložio 100k, i ako to u 6 mj. 2020. godine isplatim za 120k, jasno je da je riječ o ulaganju dužem od 2 godine, to je onda kapitalni dobitak koji je naravno neoporeziv i u teoriji se prijavljuje kao neoporezivi kapitalni primitak/dobitak.. jeli tako?

3. ako sam u 1 mj. 2017. godine uložio 100k, i ako to u 6 mj. 2020. godine isplatim za 80k, jasno je da je riječ o ulaganju dužem od 2 godine, koje nije oporezivo, ali je i dalje kapitalni gubitak, i trebao bi se kao takav i prijaviti.. jeli tako?

4. pitam naravno radi sljedeće situacije u kojoj bi ulaganje od 100k iz 2017. godine isplatio u  6mj. 2020. godine za 80k, te također isplatio drugo teoretsko ulaganje od 100k iz 1 mj. 2020 u 6mj. 2020 za 120k(ili 130k, ajde da smo na dobitku..lol).

Zašto se te dvije kategorije miješaju.. kapitalni dobitak/ gubitak.. i porez.. zar nemamo oporezivi kapitalni dobitak/gubitak, i neoporezivni kapitalni dobitak/gubitak?

Hoćete mi reći da ako imam kapitalno ulaganje/gubitak stariji od 2 godine to je kao da taj novac i ne postoji..?

Zašto ja nebi prijavio obračun npr. više dobitaka (ukupno 100k, starije od 2 godine) i više gubitaka (ukupno 80k starijih od 2 godine) kao konačni neoporezivni dobitak od 20k …???

Dobro je neko pitao, jel negdje piše da je to baš tako? Oprostite malo mi je nelogično.. Iako je jasno zašto je i nelogično, ali…ipak..

 

 

 

Minime

Pod 3. Nije tako. Bar tako kaže vedro nebo.

Pitanje za vedro nebo:

Ostvarim li sad prvu dobit ove godine moram li u roku osam dana ispuniti jdd? Ja sam brokera shvatio da ništa prije siječnja netreba ali to je netko na forumu napisao.

minime, 28.05.2020. u 08:28

Oprostite što ću biti spor, ali jasan mi je i nije jasan odgovor koji se provlači između redaka u proteklim postovima.. na pitanje koje je već postavljeno…

1. jasno je da je kapitalni dobitak i gubitak oporeziv unutar dvije godine,ali..

2. ako sam u 1 mj. 2017. godine uložio 100k, i ako to u 6 mj. 2020. godine isplatim za 120k, jasno je da je riječ o ulaganju dužem od 2 godine, to je onda kapitalni dobitak koji je naravno neoporeziv i u teoriji se prijavljuje kao neoporezivi kapitalni primitak/dobitak.. jeli tako?

3. ako sam u 1 mj. 2017. godine uložio 100k, i ako to u 6 mj. 2020. godine isplatim za 80k, jasno je da je riječ o ulaganju dužem od 2 godine, koje nije oporezivo, ali je i dalje kapitalni gubitak, i trebao bi se kao takav i prijaviti.. jeli tako?

4. pitam naravno radi sljedeće situacije u kojoj bi ulaganje od 100k iz 2017. godine isplatio u  6mj. 2020. godine za 80k, te također isplatio drugo teoretsko ulaganje od 100k iz 1 mj. 2020 u 6mj. 2020 za 120k(ili 130k, ajde da smo na dobitku..lol).

Zašto se te dvije kategorije miješaju.. kapitalni dobitak/ gubitak.. i porez.. zar nemamo oporezivi kapitalni dobitak/gubitak, i neoporezivni kapitalni dobitak/gubitak?

Hoćete mi reći da ako imam kapitalno ulaganje/gubitak stariji od 2 godine to je kao da taj novac i ne postoji..?

Zašto ja nebi prijavio obračun npr. više dobitaka (ukupno 100k, starije od 2 godine) i više gubitaka (ukupno 80k starijih od 2 godine) kao konačni neoporezivni dobitak od 20k …???

Dobro je neko pitao, jel negdje piše da je to baš tako? Oprostite malo mi je nelogično.. Iako je jasno zašto je i nelogično, ali…ipak..

 

 

 

 

Prije pocetka oporezivanja kapitalnih dobitaka postojala je samo obveza brokerskih kuca o izvjestavanju prodajnih transakcija klijenata poreznoj upravi. I tu se radilo o iznosu transakcije, ne o dobiti/gubitku. I jasno je bilo da se radi o neoporezivim transakcijama. Nakon izmjena zakona brokerske kuce ne mogu znati koja su stjecanja oporeziva a koja nisu. A izvjestavanje je, kako su neki naveli, nastavljeno. A po meni je neprovedivo na ovaj nacin.

S druge strane, obvezu u slucaju dobiti (vece od 112 kn) ima sam porezni obveznik. Znaci mora vodit evidenciju i prijaviti ako ima dobit. Ako nema dobit nema obveze prijave.

I da, u slucaju kad je otpustanje oporezivo zanima ih dobit/gubitak. A kad je neoporezivo zanima ih iznos prodajne transakcije. A zasto je to tako treba pitati zakonodavca.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

Evo i pravilnik u kojem se nedvosmisleno (ako to iz zakona nije jasno) navodi za umanjenje porezne osnovice s kapitalnim gubiticima. Clanak 70, stavak 11.

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2017_02_10_289.html

 

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

lojtra, 28.05.2020. u 09:51

Minime

Pod 3. Nije tako. Bar tako kaže vedro nebo.

Pitanje za vedro nebo:

Ostvarim li sad prvu dobit ove godine moram li u roku osam dana ispuniti jdd? Ja sam brokera shvatio da ništa prije siječnja netreba ali to je netko na forumu napisao.

 

JOPPD za ovu godinu i uplatit porez treba do kraja veljace 2021.

Ovih 8 dana je bila verzija zakona koja je tjedan dana prije nego je trebala stupiti na snagu izmjenjena.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

troler, 27.05.2020. u 14:36

Imam jedno pitanje glede ovog linka što ga je naveo kolega VedroNebo.

“Porezni obveznik dužan je izvršiti upis u registar obveznika poreza na dohodak u roku od 8 dana od dana ostvarivanja prvog dohotka od kapitala (kapitalnog dobitka).”

Da li to znači da prilikom svakog dobitka bih trebao ispuniti RPO obrazac ili samo prvi put kad ostvarim dobit? Pa sam slobodan ostatak godine… ili sam slobodan općenito dokle god trgujem.

Prošle godine sam krenuo trgovati i imao sam dobit. Ispunio sam samo JOPPD obarazac u veljači. Kao i mnogi drugi koje poznajem. Nikakav RPO obrazac. Nikad nitko mi se nije javio da sam napravio nešto krivo…

Cjenio bih svaku pomoć.

 

Pozz

 

 

Ne vidim zasto bi se stalno predavao RPO obrazac ako vec jesam porezni obveznik i podaci su tocni. Nisam popunjavao obrazac naknadno vezano za porez na kapitalnu dobit ostvarenu trgovanjem dionicama. Moguce da i nije bilo potrebe za posebnim popunjavanjem buduci sam porezni obveznik po vise drugih kategorija godinama prije.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VedroNebo, 28.05.2020. u 10:36

Evo i pravilnik u kojem se nedvosmisleno (ako to iz zakona nije jasno) navodi za umanjenje porezne osnovice s kapitalnim gubiticima. Clanak 70, stavak 11.

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2017_02_10_289.html

 

Hvala.. ovdje je jasno i nedvosmisleno.. A sad što je glupo, nelogicno, ne fer..ah šta ćeš.

Kako porezna dozna za neplacenu kapitalnu dobit ako kupite sa jednim brokerom a prodate sa drugim??

 

Kakve veze imaju kapitalni gubitci u cijeloj prici?

VedroNebo, 28.05.2020. u 10:36

Evo i pravilnik u kojem se nedvosmisleno (ako to iz zakona nije jasno) navodi za umanjenje porezne osnovice s kapitalnim gubiticima. Clanak 70, stavak 11.

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2017_02_10_289.html

 

E to sam tražio. Hvala. Ovo je zbilja nedvosmisleno (koliko god blesavo bilo).

Koliko godina ima da je uveden porez na kapitanu dobit? Još uvijek sve krivo tumačite, ili ne čitate kako treba? Dajte malo te članke koje ste gore navodili 67 i članak 70.st.11 malo bolje pročitajte!

New Report

Close