TOP 10 – vlasnička struktura

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TOP 10 – vlasnička struktura

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Dakle, kako je slazic ispao p…, pa ne da tablice za top 10, malo sam si i ja dao truda. Uglavnom uspio sam unijeti hrpu ‘ifova’, podestiti sve forumule (UP, DOWN, IN, OUT i ==) i još je samo ostalo da kod pojedine firme popunim podatke skinute s SDA. Kako je prilično problematično tipkati i pratiti top 10 za veliki broj firmi, krenio sam surfati po excelu. Uočio sam jednu opciju: Podatci -> uvoz vanjskih podataka ->novi web upit.
Dakle ova opcija vam omogućava da čupate podatke s internetske stranice i iz njih radite tablice u Excelu. Super pomislio sam. Imam formule, imam podatke, napravim hrpu sheetova i pratim top 10. Čak i postoji opcija da se prilikom svakog otvaranja filea automatski povuku podatci sa stranice.
Problem je nastao kada web upit sam prepoznaje podatke i slaže ih u tablice. Tako npr. ako imamo skrbnički račun, onda se događa sljedeće:
1. redak – skrbnički račun,
2. redak – naziv banke,
što dakako stvara probleme ako se žele usporediti promjene u odnosu na prošli petak. Nikako nisam uspio napraviti da naziv skrbnički račun i naziv banke bude u istom redu, tj. da ih automatski tako povači. Kada bih to uspio imao bih jedan file za 100 firmi i svaki petak bi imali podatke o promjenama u top 10 (sintetički) + mogli bi pratiti promjene unazad dokle si postavimo nultu točku.

Koliko sam prijmjetio, slazic i quark imaju tablice o promjenama u top 10 pa me zanimaju njihova razmišljanja na ovu temu. Kako ne bi ispalo da sam gotovan u privitku dajem svoju tablicu, odnosno izvorni kod za formule (open office) i podatke usisane opcijom koju sam opisao.

Pa ako netko ima volje da mi pomogne razviti ovaj alat bio bi mu jako zahvalan.

S lijeve strane tablice nalazi se fiktivnih top 10 ATLN i također fiktivna promjena u odnosu na prošli petak. Tablica zahtjeva kozmetičko dotjerivanje. S desne strane crvenim slovima usisani su podatci iz SDA. Ako kliknete na te podatke desnom tipkom miša pojavit će vam se opcija osvježi potakte s crvenim uskličnikom.
Dakle kada se dogodi promjena na stranici SDA u top 10 ATLN, vrlo lako uvućete podatke. Problem je u tome što on u slučaju da imamo skrbnički račun ili zastupana osobu povlači dva reda.

I love the Smell of Profits in the Morning

Može li ti ovo pomoći? U stupcu F1 sortiraš descending i izbaci ti skrbničke van


Može li ti ovo pomoći? U stupcu F1 sortiraš descending i izbaci ti skrbničke van

Baš i ne. Ponavljam: htio bih napraviti automatizirani obrazac. Dakle, otvoriš exl. file i automatski se osvježe podatci o top 10. Bez ikakvog sortiranja, brisanja i sl.

I love the Smell of Profits in the Morning

..inače, mislim da nema načina da excel nagovoriš da uvozi te podatke kao jedan redak.. možda jedino da ubaciš još neke makro naredbe za naknadnu obradu uvoza ali ipak mislim da je za automatsko rješenje najbolje ono gore.. dovoljno je jednostavno, a radi.


Da si jednostavno pitao kako sam napravio tablicu, rado bih ti pomogao, s detaljnim uputama, objasnjenjima i formulama.

Pa pitao sam na badelu pa si me otpirio.

Inače, šalio sam se i ovim putem se ispričavam.

smootko,

ako produžim formule na 20 redaka, onda će mi pored retka skrbnički račun pisati OUT, što ne odgovara stanju

postoji li možda neki drugi alat kojim mogu uvlačiti podatke s stranice ???

I love the Smell of Profits in the Morning

Vidim da sam neshvaćen, pa da se ne bi ja objašnjavo, ja napravio. Ima mana, al radi.. ovo je radna verzija, pa je vi razvijte i podijelite 🙂 ..malo boja i slično.. ako netko zna kako namjestit da se upiše samo ticker pa se na osnovu toga promijeni web query adresa bilo bi odlično..

npr. za DDJH je: http://www.sda.hr/php/top10.php?security_id=%5Bb%5DDDJH%5B/b%5D-R-A&print=0&lang=
.. za drugu treba promjenit samo ticker u URL-u. Može li se to automatizirat.

Znam, tu je najjednostavnije za svaki ticker napravit zasebnu tablicu, ali volio bih to znati, znanja radi. Tnx
..pozdrav Toniju 🙂

..evo sam dodao ‘refresh’ botune za one koji ne znaju sami refreshat web-query.. naravno, treba napravit jos neke stvari.. al sad nemam vremena, pa moze i netko drugi..

Fakat radi.

Hvala.

Ma nije dobro smootko.

Kada budeš sljedeći petak usisavao podatke dogodit će ti se hrpa OUT i IN koji nemaju veze, zato što ti skrbnički račun stoji u posebnom redu.

Riješite ovo a ja ću napraviti tablice za 100 dionica i svaki petak ću postavljati top 10, ali tako da se vide podatci i unazad nekoliko petaka.

I love the Smell of Profits in the Morning

..a ti pričekaj petak pa vidi.. predlažem ti da pripremiš odmah nekoliko različitih dionica da imaš više primjera za analizu. Osobno mislim da će se možda pod određenim okolnostima pojavit problem u retcima u kojima piše ‘Skrbnički’ i slične oznake, ali u većini slučajeva bi trebalo radit skroz dobro.. Retci u kojima piše konkretno ime morali bi bit OK (ako se isto ime ne ponavlja na više mjesta.. tipa ‘ZB Invest’). Bude li problema nadogradit ćemo.. sad valja poć spavat da mi se sutra ne pričini koja nula viška iza DDJH-a. [smiley15]

A da probate s naredbom Concatenate.
Ako se u stupcu A nalazi Web upit koji cupa podatke s web stranice SDA, naredbom IF i Concatenate, povezujete dva reda u jedan.

Nakon toga, di su bili skrbnicki racun i sl, ostane prazno mjesto kojeg pomocu filtriranja izbacim i stupac s TOP10 dionicara prebacim u novi worksheet di usporedjujem u odnosu na prosli tjedan.

Uredni ljudi su samo lijeni traziti stvari!


A da probate s naredbom Concatenate. Ako se u stupcu A nalazi Web upit koji cupa podatke s web stranice SDA, naredbom IF i Concatenate, povezujete dva reda u jedan. Nakon toga, di su bili skrbnicki racun i sl, ostane prazno mjesto kojeg pomocu filtriranja izbacim i stupac s TOP10 dionicara prebacim u novi worksheet di usporedjujem u odnosu na prosli tjedan.

Stvar je u tome da ja ne ću ništa prebacivati, već želim napraviti takvu tablicu koja će pri otvaranju, ako sam povezan na internet, povući podatke s neta.

Dakle samo listam i pregledavam promjene – nema nepotrebnog copy paste i sl. naredbi. Tako mogu pratiti praktično sve dionice u SDA.

Na ovaj tvoj način mogu pratiti samo neke.

Možda postoji mogućnost makronaredbe, gdje bi u slučaju skrbničkog ili zastupane osobe automatski napravio merge cells.

I love the Smell of Profits in the Morning

1. Stvar je u tome da ja ne ću ništa prebacivati, već želim napraviti takvu tablicu koja će pri otvaranju, ako sam povezan na internet, povući podatke s neta.

Dakle samo listam i pregledavam promjene – nema nepotrebnog copy paste i sl. naredbi. Tako mogu pratiti praktično sve dionice u SDA.

Na ovaj tvoj način mogu pratiti samo neke.

3. Možda postoji mogućnost makronaredbe, gdje bi u slučaju skrbničkog ili zastupane osobe automatski napravio merge cells.

1. To rijesis tako da u web query-u postavis “Refresh data when opening the file”

2. Nazalost ne kuzim se u makro pa ti tu nemogu pomoci.

3. Za ovo cisto sumnjam

Uredni ljudi su samo lijeni traziti stvari!


1. To rijesis tako da u web query-u postavis “Refresh data when opening the file”
3. Za ovo cisto sumnjam

1. znam
3. Ne kužim u što sumnjaš. Na što se to odnosi. Na merge cells?

I love the Smell of Profits in the Morning

3. Ne kužim u što sumnjaš. Na što se to odnosi. Na merge cells?


Da

Koliko sam trazio po netu rijesenja za ovaj slucaj, jedino sam nasao rjesenje pomocu naredbe Concatenate.

Uredni ljudi su samo lijeni traziti stvari!

New Report

Close