TISK (Tisak d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TISK (Tisak d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Mene zanima koliki udio u prihodu ima prodaja cigareta…. Uz novi zakon i poskupljenja, čini se da će svi pušači imati ubrzan tečaj odvikavanja, a to bi se moglo odraziti na poslovanje

When speculation has done its worst, two and two still make four.



Ne znam, meni ovo izvješće je razočaravajuće. Ne toliko zbog manje dobiti, već zbog slabog porasta prihoda. Usprkos stopi inflacije od 6%, porastu cijena novina u prosjeku 16% (i paralelno porasta rabata prema izdavačima), novim kasama koji bi trebale spriječiti "prodaju za vlastiti džep", medijskoj kampanji i Tisak-mediji, poerast iznosi samo 7%. U maloprodaji 15%. E sad, što se događa s veleprodajom? Prenosi se na velpro?

Ti bi sve preko noći, jel tako? Pa kase su uvedene u sve kioske tek prije mjesec dana. Medijska kampanja počela je prije mjesec dana, a tisak-media je počela tek prije ljeta a ljudima , naročito našim, treba puno vremena da prihvate nove trgovine bez tradicije. Ništa se ne prenosi na velpro. A porast cijena novina također se ne može vidjeti u izvješću za 3 kvartal jer su tek nedavno poskupjele. Dakle, sve što ti očekuješ tek treba uslijediti i stoga je izvješće iznenađujuće dobro. Iduće isto ne očekujem da će biti bolje jer vidim da kupuju nove lijepe kioske i postavljaju ih sustavno po cijelom ZGB-u, a i šire. Tako da ćeš se s očekivanjima morati strpiti. Dugoročno, fenomenalni izgledi, kratkoročno – ciklus modernizacije je u tijeku i zbog toga će izvješća patiti. Glavno je to da su kreditno vrlo malo zaduženi , a cijena nafte pada, što im je bitna stavka zbog kombija i zbog povećanja cijena novina, koje, uvjeren sam, neće pojeftiniti kad pojeftini nafta. Dakle, bit će povećanja profita u neko dogledno doba…Strpljivo ovdje…

[/quote]
Novine su poskupile početkom kolovoza.
U ljeto je većina kioska već imala nove kase.
Cijena nafte nema veze za prihodima, već sa rashodima.
Za promet/prihod Tisak-medije ne mogu suditi, imam premalo podataka.

Moj je post bio koncentriran na razočaranost rastom prihoda, a ne dobiti. Pad prihoda iz veleprodaje još mogu shvatiti (vjerojatno su počeli rezati veleprodaju gdje imaju premale margine), ali 15% iz maloprodaje je malo.

pa sam si odgovorio. u ljeto je većina kioska imala nove kase, preciznije sredinom 8 mjeseca, a do kada traje treći kvartal i kada počinje? sve ok, ali si sa svojim konstatacijama malo uranio. pričekaj iduće izvješće da vidimo koliko se kralo od strane osoblja.

...povijest se ponavlja...


Mene zanima koliki udio u prihodu ima prodaja cigareta…. Uz novi zakon i poskupljenja, čini se da će svi pušači imati ubrzan tečaj odvikavanja, a to bi se moglo odraziti na poslovanje

Teško. primjerice u sloveniji je prodaja cigareta pala svega 2% od uvođenja novo zakona. ne brini da će pušači prestati pušiti. nitko im to ne brani, ali ne smiju u zatvorenim prostorima. osim toga, oni idu u drugom smjeru…

...povijest se ponavlja...



Mene zanima koliki udio u prihodu ima prodaja cigareta…. Uz novi zakon i poskupljenja, čini se da će svi pušači imati ubrzan tečaj odvikavanja, a to bi se moglo odraziti na poslovanje

Teško. primjerice u sloveniji je prodaja cigareta pala svega 2% od uvođenja novo zakona. ne brini da će pušači prestati pušiti. nitko im to ne brani, ali ne smiju u zatvorenim prostorima. osim toga, oni idu u drugom smjeru…
[/quote]

Prihvaćam, ali oni ipak imaju viši životni standard. Poskupljenje bi moglo dovest do procvata šverca, što bi direktno utjecalo na prihode tiska. Pazi planiraju da 2009. godine kutija cigareta poskupi 5 kuna, 2010. dodatno za kunu, te 2011. za još jednu kunu.

Što se tiče kasa, nisam očekivao nekakav extra rezultat u ovom kvartalu, možda bude vidljivo u sljedećem, rebranding isto sve pet…

When speculation has done its worst, two and two still make four.


Tisak će proširiti ponudu , uz novine ide i kavica na otvorenom prostoru.

a uz kavicu ide i travica,a uz travicu corkica.

Ako me nema ,znaci da nisam tu.

a pametan potez, nagradna igra – skupi 10 računa- [thumbsup]

Ode nama cjela burza kvragu

KUPUJMO I PROIZVODIMO HRVATSKO

tko ovo OVAKO izlazi it tiska … kukala mu majka?

Wall Street i banke protiv ljudi. Drzave i vlade izmedju.


tko ovo OVAKO izlazi it tiska … kukala mu majka?

Ne znam koja ga je sila zadesila,ali nije dobro,nije dobro…



tko ovo OVAKO izlazi it tiska … kukala mu majka?

Ne znam koja ga je sila zadesila,ali nije dobro,nije dobro…

[/quote]
Možda taj zna nešto što mi ne znamo,pa bježi dok još može.

lasciate ogni speranza voi ch'entrate (ostavite nadu svi vi koji ulazite)




tko ovo OVAKO izlazi it tiska … kukala mu majka?

Ne znam koja ga je sila zadesila,ali nije dobro,nije dobro…

[/quote]
Možda taj zna nešto što mi ne znamo,pa bježi dok još može.
[/quote]
Oprosti što se ovako izražavam,ali takvo razmišljanje je i razje…..našu burzu.
Relativno sam novi na burzi (cca.1 god),ali dovoljno dugo da shvatim šta se dešava !
Kriv nam je Sanader,Samodol,Hanfa,Oif,mirovnjaci ….
Ma sami smo najveći krivci za ovu situaciju !
Mogu sve dionice po 8 kuna ,ako ima dovoljno ludih da ih davaju po tim cjenama.
Iza kiše dolazi sunce !
Ne može ni ovo vječno trajat .
Pozdrav

Dokupljujte i čekajte 2011 da prodate za 500% više

KUPUJMO I PROIZVODIMO HRVATSKO

nije problem prodaja, pa to je sve sića, I te stotice koje vidite, to je sve sića. Nego nema kupnje… Neće nitko da kupuje i amen. Neće ekipa da peće prste više, a svi u cashu. Svi čekaju potvrdu trenda i sigurnost neku.

I'LL BE BACK

[/quote]
Oprosti što se ovako izražavam,ali takvo razmišljanje je i razje…..našu burzu.
Relativno sam novi na burzi (cca.1 god),ali dovoljno dugo da shvatim šta se dešava !
Kriv nam je Sanader,Samodol,Hanfa,Oif,mirovnjaci ….
Ma sami smo najveći krivci za ovu situaciju !
Mogu sve dionice po 8 kuna ,ako ima dovoljno ludih da ih davaju po tim cjenama.
Iza kiše dolazi sunce !
Ne može ni ovo vječno trajat .
Pozdrav
[/quote]

Poštovani kolega!

Imate prav, za ovakav razmišlanje.

Ako bi u Hrvatski imali ljude na položaju (managere, političare, one u Hanfi, mirovinace, fond managere i još ostale), koji bi malo razmišljali, onda bi branili spodnje tehničke rezine dionic na ZSE (NPR. p/e JE 20). Na ovakav način ne bi došlo do preuzimanja tvrtk, koji se trenutno kupujejo na razprodaji. To se je ljepo vidjelo kod INA, pa čemo morda vidjet kod Montcogim plinara, i još bi jih mogao nabrojiti.

Na slide-u broj 27 od 32 (naslov: Če se bo trend tujih prevzemov na področju vzhodne Evrope preslikal na jugovzhodno Evropo, bo le-ta v petih letih razprodana.) se ljepo može vidjet kako čejo političari propagirati tzv. RAZPRODAJE u JV Evropi. Ovakve razprodaje državne imovine čejo trajati do 2011 ili 2012, kada Hrvatska ide u EU. Jako cijeno čete platiti za ulazak u deželo Euro teritorija. A na kraju nečete imati praktično ništa, jer če sve da bude u tujim rukama. U HR, če tako ostati samo radna snaga, koja bude mogla šutjeti i raditi, a vodenje i posledično djelenje dobitka tvrtke če biti u rukama tujcev.

Jedino se može ljepo vidjeti kako razmišlja management u Tisku, koji svoje poslovno mrežo širi ne samo u svoji državi /gdje imajo večinski tržni delež), nego i u inozemstvu (Crna Gora). Pa počeli su sa novim businessom, koji predstavlja tzv. TRŽNO NIŠO (storitve koji nekad radila Pošta).

Ljepo možete vidjeti kako je takvo razmišlanje postalo uspešni model u SLOVENIJI. Kod nas nečete praktično dobiti dionice koja parameter P/E nema manje od 20 (pustimo ova trenutna vremjena, koja su po cjelom svijetu slaba). Tako je bilo razmišlanje svih u državi (od političarov do fond managerov), koji su pokazali da se možemo sami oporavati i napraviti gospodarstvo stabilno.
Kod dokaz svemu što pričam, mogu kazati na slabo izkustvo o preuzimanju LEKA sa strane NOVARTISA koja je nekad bila. Slovenija je sa ovako potezo tako izgubila nacionalni ponos i velikog gospodarskog diva.

Pozdrav, Jan.

New Report

Close