TISK (Tisak d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TISK (Tisak d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Meni, kao malom ulagaču, jedino opravdanje za cijenu dionice je dividenda.
Ako ću ja kupiti dionice u vrijednosti od 100.000 kn, tada moram imati dobit veću nego na oročenju. I to veću za iznos rizika kojeg sam procijenio. Dakle donja granica za dividendu na tom iznosu bi bila 8-9 tisuća godišnje. Eventualni porast cijene dionice je nešto što mi može dobro doći, ali ako dođe do porasta cijene, to znači da je neki drugi ulagač procijenio da će u budućnosti dividenda biti veća. Ako dividende nema, a mi stalno prodajemo jedni drugima za veću cijenu, onda je "tko zadnji, magarac".
Ja nemam toliko sredstava da bi mogao razmišljat o skupljanju 51% udjela pa da gledam bi li mi se isplatilo kupiti po određenoj cijeni i onda rasprodat svu imovinu i tako zaraditi. Kad bi znao da netko smjera to napraviti, onda bi mi se isplatilo kupiti te dionice, ali to je čisto špekulantstvo, a ne ulaganje.

I tako se opet vraćamo na dividendu…

Ulaganjem u svaki kiosk – PC blagajna , donosi povećanju prihoda i dobiti . Kao što doprinosi i proširenje ponude . Prve rezultate ćemo vidjeti na slijedećem izvještaju.

ma kakva dividenda…
pa neće valjda toda isplaćivat dividendu i tako glavnom konkurentu, koji btw ima 25.86%, puniti džepove, a istovremeno jedini ulagat u firmu…
tek kad adris ode iz tiska razmišljajte o nekoj većoj dividendi…
sori, al to je moje mišljenje
imam 95 dionica tiska, trenutno…


ma kakva dividenda…
pa neće valjda toda isplaćivat dividendu i tako glavnom konkurentu, koji btw ima 25.86%, puniti džepove, a istovremeno jedini ulagat u firmu…
tek kad adris ode iz tiska razmišljajte o nekoj većoj dividendi…
sori, al to je moje mišljenje
imam 95 dionica tiska, trenutno…

bez uvrede, ali ovu su totalne gluposti.

Adris je baš i glavni razlog zašto dividendu očekivati MOŽETE.
Inače Toda i Adris nisu konkurenti, nego parnteri! 😉 Međusobno dobri partneri. Najmanje partneri, jednog dana možda nešto i više.



ma kakva dividenda…
pa neće valjda toda isplaćivat dividendu i tako glavnom konkurentu, koji btw ima 25.86%, puniti džepove, a istovremeno jedini ulagat u firmu…
tek kad adris ode iz tiska razmišljajte o nekoj većoj dividendi…
sori, al to je moje mišljenje
imam 95 dionica tiska, trenutno…

bez uvrede, ali ovu su totalne gluposti.

Adris je baš i glavni razlog zašto dividendu očekivati MOŽETE.
Inače Toda i Adris nisu konkurenti, nego parnteri! 😉 Međusobno dobri partneri. Najmanje partneri, jednog dana možda nešto i više.
[/quote]

hm, nazalost, ovo sto kolega strahovuk pise zvuci smisleno.
ako nije problem, kolega lynx, mozete li malo pojasniti zasto je adris glavni razlog zbog kojeg se moze ocekivati dividenda?



Tip Top, opet ti po starom. Kako hoćeš…


@s_josko
nemaš blage veze koliko se ulaže u Tisak, kako te nije sram tako lupetati? Samo u marketing? Da za tebe, jer samo to možeš primjetiti. A kad smo kod marketinga, da… ulaganja su se multiplicirala, kao i u ostalim sektorima u kojima ti nemaš pojma. Otišo neki manager u Adris, kažeš? UUU neću moć mirno spavat. A kod nas došo Kocijan. Što je on učinio s Konzumom? Nitko nije nezamjenjiv, koga nema bez toga se može. Tisak ide dalje kako god okreneš.


Kako tebe nije sram!?
Napisao sam samo ono što znam, a za ono što smatram, naglasio sam da smatram. Za razliku od tebe koji nisi napisao ništa osim drukanja i to da je došao Kocijan.
Ti, dakle, smatraš da će Tisak opet ostvarit povećanje dobiti od 500%, bez da se prije toga sroza u minus?
Ako ima sektora gdje se ulaže, a da ja nemam pojma i da će to donijeti toliku dobit da opravda udvostručenje vrijednosti Tiska, molio bih da pokazes neke konkretne podatke.

Ide Tisak dalje, ali ne na 1xxx… Ne treba biti vrač za to vidjeti.
[/quote]

Je, najbolje da ću napisati konkretne podatke ovdje tebi i tebi sličnima. Kako da ne. A to što ti smatraš, samo znači da ne znaš. Vidi jednu stvar, ako ti kupuješ dionice samo zbog dividende i da bi pobijedio oročenu štednju govori o tebi kao ulagaču. Na različitim smo valnim duljinama i investicijskim strategijama i uopće ne želim s tobom ići u bilo kakvu diskusiju. Di sam ja spomenuo povećanje dobiti od 500% u jednoj godini? To je bila izvanredna dobit koja se može, ali vjerojatno neće opet ponoviti. Ja na to _ne računam_. Hajdemo pričati o dividendi Tiska za 5 godina na ulaz od 500 kn koliko je cijena dionice danas. Drži se ti HT-a, a nama budalama pusti nek kupujemo Tisak. [bye]

I'LL BE BACK




ma kakva dividenda…
pa neće valjda toda isplaćivat dividendu i tako glavnom konkurentu, koji btw ima 25.86%, puniti džepove, a istovremeno jedini ulagat u firmu…
tek kad adris ode iz tiska razmišljajte o nekoj većoj dividendi…
sori, al to je moje mišljenje
imam 95 dionica tiska, trenutno…

bez uvrede, ali ovu su totalne gluposti.

Adris je baš i glavni razlog zašto dividendu očekivati MOŽETE.
Inače Toda i Adris nisu konkurenti, nego parnteri! 😉 Međusobno dobri partneri. Najmanje partneri, jednog dana možda nešto i više.
[/quote]

hm, nazalost, ovo sto kolega strahovuk pise zvuci smisleno.
ako nije problem, kolega lynx, mozete li malo pojasniti zasto je adris glavni razlog zbog kojeg se moze ocekivati dividenda?
[/quote]

Alo, otkinite od dividende. NEMA DIVIDENDE!!! Tisak je high growth i u velikom investicijskom ciklusu i budite sretni ako uopće završi ovu godinu bez gubitaka!! Kupite HT ako hoćete dividendu!!!Razmišljajte o dividendi za 5 (PET) godina na ulaz danas.

I'LL BE BACK


Todorić je kemičar koji je na RUBU AMBISA!!!!
Nažalost Tisku neće donjeti ništa dobro!
Samo IZVLAČENJE KEŠ NOVACA koji mu je neophodan da ŽIVOTARI!!!!!!!!!!!!!

ma neka samo on izvlači – ali kroz dividendu!

Hogar vozi Volvo


hm, nazalost, ovo sto kolega strahovuk pise zvuci smisleno.
ako nije problem, kolega lynx, mozete li malo pojasniti zasto je adris glavni razlog zbog kojeg se moze ocekivati dividenda?

Onaj dio sredstava koji jednom ne bude mogao biti reinvestiran u Tisak, jedino je razumno izvući ga tada kroz dividendu. Možda je za Agrokor čak i svejedno konsolidirati tu dobit bez njenog fizičkog izvlačenja, ili i povući u maticu kako bi se mogla reinvestirati u drugdje, ali čisto sumnjam i u to… pa i sami kažete da Todi treba keš… (trebat će ga i kasnije, kada Tisak ne bude imao u što reinvestirati) A kako je jedini pošten i a na neki način i "jedini" mogući legalan način to učiniti kroz dividendu, naravno da će se višak izvlačiti tako. Ako je Agrokoru svejedno, a Adris grupi pak nije svejedno, tada naravno da će se ići na isplatu dividende kako bi interesi Adris grupe koji nisu u suprotnosti sa legitimnim interesima Agrokora, bili zadovoljeni – da je sigurna činjenica da interesi Adris grupe, poštenom podjelom dobiti među dioničare normalnim putem, moraju biti ispoštovani, mislim da je imajući na umu partnerstvo dva holdinga, već bespredmetno ponavljati.

Adris grupa i Agrokor su partneri – a partneri ne rade jedan drugome na štetu; u ovom slučaju u to možete biti sigurni. Manjinski dioničari će proći jednako kao i Adris grupa, a budite sigurno da ona neće i ne može proći loše.

Međutim, kolega governor je dobro napomenuo, da je dividenda relativno daleka budućnost, vjerojatno. I osobno mislim da je u Tisak moguće još mnogo reinvestirati, u svakom slučaju dobit će biti korištena u najboljem interesu svih vlasnika; njihovi interesi su ovdje isti, povećanje vrijednosti Tiska-a. Dividenda je tek jedan od mehanizama povrata kapitala vlasnicima, kada bude pametno ju isplaćivati, tada će se to činiti, u međuvremenu možete očekivati veći kapitalni prinos, kada krenu znatnije dividende tada će se očekivani duguročni prinos od ove investicije podijeliti na kapitalni i dividendni. Samo se vi strpite još par godina, i bit će i dividende, kakve takve. Dok je ne bude bilo, budite sretni što je još nema i znajte da to znači samo još veću buduću dividendu nego bi bila da je ranije krenula isplata.


Je, najbolje da ću napisati konkretne podatke ovdje tebi i tebi sličnima. Kako da ne. A to što ti smatraš, samo znači da ne znaš. Vidi jednu stvar, ako ti kupuješ dionice samo zbog dividende i da bi pobijedio oročenu štednju govori o tebi kao ulagaču. Na različitim smo valnim duljinama i investicijskim strategijama i uopće ne želim s tobom ići u bilo kakvu diskusiju. Di sam ja spomenuo povećanje dobiti od 500% u jednoj godini? To je bila izvanredna dobit koja se može, ali vjerojatno neće opet ponoviti. Ja na to _ne računam_. Hajdemo pričati o dividendi Tiska za 5 godina na ulaz od 500 kn koliko je cijena dionice danas. Drži se ti HT-a, a nama budalama pusti nek kupujemo Tisak. [bye]

Meni i meni sličnima? Ma što si ti umišljaš? Da si tajna služba, a ja neprijateljski špijun?
Naravno da "smatram" jer je prije godinu dana bilo previse znalaca pa si sad zbrajaju minuse (ni ja nisam izuzetak).

Kakve različite valne duljine i strategije? Ja želim zaraditi. Ti ne?
Mislim da ti nemaš nikakvu strategiju ni valnu duljinu pa ni ne možeš diskutirati. Baš da ti povjerujem da imaš neku super metodu ulaganja koju ne smiješ odati jer će to narušiti kontinuum univerzuma.

Našao si mi o HT-u pričat… na njemu sam zaradio, jesi li ti? 🙂
Samo nisam oročio zaradu, što je bila greška.

Meni i meni sličnima? Ma što si ti umišljaš? Da si tajna služba, a ja neprijateljski špijun?
Naravno da "smatram" jer je prije godinu dana bilo previse znalaca pa si sad zbrajaju minuse (ni ja nisam izuzetak).

Kakve različite valne duljine i strategije? Ja želim zaraditi. Ti ne?
Mislim da ti nemaš nikakvu strategiju ni valnu duljinu pa ni ne možeš diskutirati. Baš da ti povjerujem da imaš neku super metodu ulaganja koju ne smiješ odati jer će to narušiti kontinuum univerzuma.

Našao si mi o HT-u pričat… na njemu sam zaradio, jesi li ti? 🙂
Samo nisam oročio zaradu, što je bila greška.

Loše…[bye] [bye]

I'LL BE BACK


Dividenda je tek jedan od mehanizama povrata kapitala vlasnicima, kada bude pametno ju isplaćivati, tada će se to činiti, u međuvremenu možete očekivati veći kapitalni prinos, kada krenu znatnije dividende tada će se očekivani duguročni prinos od ove investicije podijeliti na kapitalni i dividendni. Samo se vi strpite još par godina, i bit će i dividende, kakve takve. Dok je ne bude bilo, budite sretni što je još nema i znajte da to znači samo još veću buduću dividendu nego bi bila da je ranije krenula isplata.

Evo i jedan normalan post.
Realno je za očekivati da će rijetki isplaćivati dividendu dok je situacija takva da je keš vrlo tražen. I oni koji investiraju i oni koji ne investiraju. U budućnosti će se stvari mijenjati. Samo se buduća dividenda manje cijeni od današnje. Međutim, danas je vrlo nezahvalno proricati godinu dana unaprijed, a kamoli više. Onaj paradoks s zajmom EU bankama od neki dan govori sam za sebe. Jednostavno ne vjerujem da će Tisak prema gore, dok se situacija ne popravi. Možda mi ovdje drukanjem navučemo ove što su INA-u prodali, ali drukat će se i na drugim temama. Možda trenutno ode sve malo gore, ali kad lovu od prodaje investiraju oni koji su namjeravali, opet smo gdje smo bili.

Ono što mene brine kod Tiska je perspektiva. Tiskovo vrijeme je sad. Hrvati dosta puše i čitaju tiskovine pa Tisak posluje vrhunski. Ali hoće li i dalje tako?

A jadni Todorić, stvarno je u banani! Samo ne znam kako je uz takvu bilancu uspio dobiti kredite od EBRD-a. Možda i tamo ima nekog ko mu gleda kroz prste. Možda i Lentu dobije jer mu Medvjedev gleda kroz prste. [lol]

Dividenda se može isplačivati i u dionicama .


3) Da me ne bi netko hvatao za onih 7%, to sam bubnuo… Naravno da povećanje prihoda od 20% i rashoda od 13% ne znači je rast firme 7%. Treba vidjeti kolika je razlika u apsolutnom iznosu, što je preneseno iz prošle godine itd.

U svakom slučaju bitnije su ove brojke 20% i 13%, nego ona od 500%. Pogotovo u slučaju Tiska nakon što je preuzet.

Griješiš, dobit je najbitnija, iz toga ide potencijalna zarada dioničarima, a to predstavlja brojka 500%.
A da bi došli do dobiti bitni su prihod i rashod.
Bitno je da prihod raste, a rashod smanjuje.
Prihodi Tiska iz godine u godine su lijepo rasli, čak i 2003 kada je završio sa negativnim dobiti, kada je rashod bio veći od prihoda, čemu je doprinjelo curenja novca i korupcija. Tada je tisak, firma koja ima nevjerojatan cash flow, bio pred krahom.
A kako je Agrokor došao, dovoljno mu je bilo da začepi rupe i da rashodi "malo" splasnu i da se dobit prilično poveća.

Kako ti veliš prihod je porastao "samo" 20%, a rashod 13%
Znaš li apsolutne iznose prihoda i rashoda?
godina prihod rashod dobit
2007 2.418.512 2.235.205 165.294
2006 2.010.922 1.974.350 29.029
(Izvor financisjkih izvještaja su ZSE i CROSEC)

Evo malo matematike, za budućnost:
1) Pretpostavimo da im se prihod neće povećavati (npr. jer im im je otišao "jedan mladi sposobni manager" u adris i ostalo je hrpa "nesposobnih budala")
2) Pretpostavimo da će smanjiti rashode samo za 1% dosadašnjom informatizacijom, (npr. novim kasama na kioscima)

1% smanjenje rashoda ima za posljedicu povećava dobit za 13,5%.
Prihodi i rashodi TISKA su u miliardama kuna, a dobit je u milionoma.

Realno geldajući, prihodi tiska su se stalno lijepo povećavali, i nema razloga da takav trend ne nastave. Rashod smanjuju boljom organizacijom i informatizacijom. (od 1.1.2009 na svim kisoscima će biti kasa u funkciji, a na nekima ih već sad ima)
Tako da velike dobiti imaju prilične izglede da se događaju.

New Report

Close