SLRS (Solaris d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska SLRS (Solaris d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Inače, na temu zašto oni to tako pišu, do prije 4 godine je prihod od revalorizacije išao na dno RDG pod ostalu sveobuhvatnu dobit, ali onda u revidiranom za 2013. prebačeno pod ostale prihode i čini mi se da su napisali da je to po nekim međunarodnim standardima za hotele, ali ne mogu to naći.
http://www.zse.hr/userdocsimages/financ/SLRS-fin2013-1Y-REV-N-HR.pdf

Tko izgubi dobitak dobije gubitak

jel ja to dobro vidim?
jedni od rijetkih turista koji nisu uspjeli prebaciti prihode u odnosu na Q3/16.?


jel ja to dobro vidim?
jedni od rijetkih turista koji nisu uspjeli prebaciti prihode u odnosu na Q3/16.?

Ukupni prihod ostvaren u tom razdoblju (misli se na prvih 9 mjeseci) manji je za 7,8 mil.kn u odnosu na isto razdblje 2016. a to je najveći utjecaj imalo povećanje stope PDV-a na ugostiteljske usluge sa 13% na 25% s obzirom na visoko učešće vanpansionskih prihoda u ukupnim prihodima društva.

Eto, što porezi čine….

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Piše da je najveći uzrok pada povećanje PDV sa 13% na 25% uz visoki udio vanpansionskih troškova. Nije sada baš neki pad, ali uz sve druge koji se brutalno zelene nije ga baš lijepo vidjeti…

Tko izgubi dobitak dobije gubitak

Upravo tako KressoM. I onda se svi čude kada Valamar zbog nesigurnosti oko porezne politike možda odgađa izvješće, a u par godina je dignut PDV sa 10 na 13%, onda na 25% za hranu i piće, i još se razmatrao i porez na nekretnine. Koncesije nikako da se riješe, a ministri tvrde kako je investicijska klima prekrasna…

Tko izgubi dobitak dobije gubitak

hahaha koje su ovo legende… volio bih upoznat knjigovodstvo sto ovo radi i pise. Napravite ttm na revidirano (!) izvjesce od 1Y16 pa cete vidit zasto. Jedino mi nije jasno kako ovo uspiju napraviti (ja sam mislio zbog smanjenja poreza na dobit, ali ocito nije), a da mogu napisat da je po MSFI. Ako ja nisam totalno lud imat cemo dosta bolju godinu u odnosu na revidiranu (!) 16.


hahaha koje su ovo legende… volio bih upoznat knjigovodstvo sto ovo radi i pise. Napravite ttm na revidirano (!) izvjesce od 1Y16 pa cete vidit zasto. Jedino mi nije jasno kako ovo uspiju napraviti (ja sam mislio zbog smanjenja poreza na dobit, ali ocito nije), a da mogu napisat da je po MSFI. Ako ja nisam totalno lud imat cemo dosta bolju godinu u odnosu na revidiranu (!) 16.

Možete li elaborirati malo svoju tvrdnju?


Ukupni prihod ostvaren u tom razdoblju (misli se na prvih 9 mjeseci) manji je za 7,8 mil.kn u odnosu na isto razdblje 2016. a to je najveći utjecaj imalo povećanje stope PDV-a na ugostiteljske usluge sa 13% na 25% s obzirom na visoko učešće vanpansionskih prihoda u ukupnim prihodima društva.

Eto, što porezi čine….

Prošle godine imali su ukupno oko 140 mil. kn prihoda od usluga koje ne spadaju pod smještaj (gdje je porez ostao isti). Ako se za sve te usluge porez povećao za 12% trebali su ostati bez 17 mil. kn. Njima je dobit manja za 11 mil. kn. Neobično je da to nisu uspjeli kompenzirati u većoj mjeri s obzirom na rekordnu sezonu i povećanje broja noćenja od 9% u njihovoj županiji.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]


hahaha koje su ovo legende… volio bih upoznat knjigovodstvo sto ovo radi i pise. Napravite ttm na revidirano (!) izvjesce od 1Y16 pa cete vidit zasto. Jedino mi nije jasno kako ovo uspiju napraviti (ja sam mislio zbog smanjenja poreza na dobit, ali ocito nije), a da mogu napisat da je po MSFI. Ako ja nisam totalno lud imat cemo dosta bolju godinu u odnosu na revidiranu (!) 16.

Prošle godine su promijenili računovodstvenu politiku za sitni inventar pa su imali jednokratni otpis od oko 14 mil. kn. Zbog toga bi im dobit na kraju ove godine mogla biti otprilike ista kao u 2016. bez obzira na podbačaj u prva tri kvartala. Mislite na to ili na nešto drugo?

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]



hahaha koje su ovo legende… volio bih upoznat knjigovodstvo sto ovo radi i pise. Napravite ttm na revidirano (!) izvjesce od 1Y16 pa cete vidit zasto. Jedino mi nije jasno kako ovo uspiju napraviti (ja sam mislio zbog smanjenja poreza na dobit, ali ocito nije), a da mogu napisat da je po MSFI. Ako ja nisam totalno lud imat cemo dosta bolju godinu u odnosu na revidiranu (!) 16.

Prošle godine su promijenili računovodstvenu politiku za sitni inventar pa su imali jednokratni otpis od oko 14 mil. kn. Zbog toga bi im dobit na kraju ove godine mogla biti otprilike ista kao u 2016. bez obzira na podbačaj u prva tri kvartala. Mislite na to ili na nešto drugo?
[/quote]

Pozdrav, nikako da uhvatim vremena za pogledat, ali uglavnom trebalo bi dobit odgovor kako je nastala ona razlika revidiranog u odnosu na nerevidirano za 2016. Ja sam im slao nekoliko mailova ali nisam dobio odgovor, a ovdje jedva da je itko spomenuo. Buduci da se prihodi usporeduju s lanjskim nerevidiranim izgledaju losije, a ako bi se usporedili s revidiranim, ako dobro pamtim (nemam izvjestaj blizu sebe) na razini su vec sada godisnjeg revidiranog (!) prihoda od prodaje. Nije mi jasno niti sam i priblizno shvatio kako je izbrisano 30tak mil prihoda u revidiranom izvjestaju. Bio bi zahvalan kad bi mi netko to mogao objasnit. Bilo bi i zanimljivo vidjeti kako bi se trebao ovdje radit ttm, vidio sam da su na mojedionice vjerojatno radili jednokratni otpis na sve kvartale tako da im na stranici pise da su prihodi od prodaje ttm (3Q17) 320, a konsolidirani za prvih 9 mjeseci je 324?? LP

Iz prihoda izbačeno 30ak mil prihoda od prodaje a iz rashoda za cca 34 mil umanjena amortizacija.


Iz prihoda izbačeno 30ak mil prihoda od prodaje a iz rashoda za cca 34 mil umanjena amortizacija.

znam, i kako je to moguce? izbrisali su 30mil ebitde, a ne radi se o odgodenim poreznim obvezama, neznam kako su mogli smanjiti prihode od prodaje (mislio sam zbog smanjenja poreza na dobit al mi se ne poklapaju brojevi)


Pozdrav, nikako da uhvatim vremena za pogledat, ali uglavnom trebalo bi dobit odgovor kako je nastala ona razlika revidiranog u odnosu na nerevidirano za 2016. Ja sam im slao nekoliko mailova ali nisam dobio odgovor, a ovdje jedva da je itko spomenuo.

Izgleda mi da je razlika nastala jer su u revidiranom ukinuli manje revalorizacijski rezervi. Na to upućuje amortizacija koja je manja za 34 mil. kn, dok su ukupni prihodi manji za 33 mil. kn. Po bilanci se bar nekih 20 mil. kn tako može objasniti.


Buduci da se prihodi usporeduju s lanjskim nerevidiranim izgledaju losije, a ako bi se usporedili s revidiranim, ako dobro pamtim (nemam izvjestaj blizu sebe) na razini su vec
sada godisnjeg revidiranog (!) prihoda od prodaje.

Prihodi na kraju 3Q16 bili su 358 mil. kn, a na kraju godine 376 mil. kn (po revidiranom) što je razlika od 18 mil. kn. Prijašnjih godina bi u 4Q obično napravili oko 30 mil. kn prihoda. Iz toga proizlazi da bi na kraju godine mogli imati oko 12 mil. kn više prihoda. Pitanje je hoće li to biti tako i ako bude da li će se ti prihodi preliti u dobit.


Bilo bi i zanimljivo vidjeti kako bi se trebao ovdje radit ttm, vidio sam da su na mojedionice vjerojatno radili jednokratni otpis na sve kvartale tako da im na stranici pise da su prihodi od prodaje ttm (3Q17) 320, a konsolidirani za prvih 9 mjeseci je 324??
LP

MD u ttmu računa da su prihodi od prodaje za 4Q16 bili -4mil. kn. To je zato jer kad se od revidiranih godišnjih prihoda od prodaje za 2016. (331 mil. kn) oduzmu prihodi od 3Q16 (335 mil. kn) dobije se prihod za 4Q16 od -4 mil. kn. Nebulozno, ali MD nisu imali dobar izbor s obzirom da SLRS nije objavio kvartalni izvještaj nego samo godišnji pa se sve svodi na nagađanje.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

Da ja sam želio malo baciti neki izračun na bazi ovog kvartalnog izvještaja ali problem je svesti podatke na zadnja 4 kvartala. Pitnje je što je korigirano i kakav im je EBITDA za zadnji kvartal. Ako gledam samo 3Q za 2017 ovo bez obzira na neke stvari izgleda vrlo povoljno i pogriješio sam što sam zadnji puta napisao da su skupi. Šteta što brljave sa tim izvješćima.

Nemoj misliti na m2!



Pozdrav, nikako da uhvatim vremena za pogledat, ali uglavnom trebalo bi dobit odgovor kako je nastala ona razlika revidiranog u odnosu na nerevidirano za 2016. Ja sam im slao nekoliko mailova ali nisam dobio odgovor, a ovdje jedva da je itko spomenuo.

Izgleda mi da je razlika nastala jer su u revidiranom ukinuli manje revalorizacijski rezervi. Na to upućuje amortizacija koja je manja za 34 mil. kn, dok su ukupni prihodi manji za 33 mil. kn. Po bilanci se bar nekih 20 mil. kn tako može objasniti.

I ja sam razmisljao u tom smijeru ali mi nema logike (mozda grijesim) da se to knjizi u prihodima od prodaje, trebalo bi, po meni ispravak ic u smanjenje ostalih prihoda ili negdje dole u rashodima pod ostalo. Zadnje sto sam razmisljao (tamo negdje u aprilu) je da su se zaigrali s necim u 3Q16, buduci da je neki nevjerojatan skok tu bio u odnosu na 3Q15 (pogledajte, nesjecam se tocno). Ako bi u tom kvartalu skinuli tih 30mil kuna prihoda, sve ostalo odgovara i ovaj 3Q17 ima rast u odnosu na 3Q16 koji ima rast na 3Q15. Neznam sto je to revizor mogao nac u prihodima od prodaje (!) da ukine…
Negdje se proknjizilo i smanjenje odgodenih poreznih obveza buduci da je s nove godine smanjen na 18% (sto je amo rec neki plus da su ovako revalorizirali imovinu) ali, opet po meni, to nebi trebalo ic u prihode od prodaje…


Buduci da se prihodi usporeduju s lanjskim nerevidiranim izgledaju losije, a ako bi se usporedili s revidiranim, ako dobro pamtim (nemam izvjestaj blizu sebe) na razini su vec
sada godisnjeg revidiranog (!) prihoda od prodaje.

Prihodi na kraju 3Q16 bili su 358 mil. kn, a na kraju godine 376 mil. kn (po revidiranom) što je razlika od 18 mil. kn. Prijašnjih godina bi u 4Q obično napravili oko 30 mil. kn prihoda. Iz toga proizlazi da bi na kraju godine mogli imati oko 12 mil. kn više prihoda. Pitanje je hoće li to biti tako i ako bude da li će se ti prihodi preliti u dobit.

Gledajte samo prihode od prodaje, ostalih je jako malo (skoro sve je samo knjigovodstveno pa nije za usporedbu ili za radit neki trend)


Bilo bi i zanimljivo vidjeti kako bi se trebao ovdje radit ttm, vidio sam da su na mojedionice vjerojatno radili jednokratni otpis na sve kvartale tako da im na stranici pise da su prihodi od prodaje ttm (3Q17) 320, a konsolidirani za prvih 9 mjeseci je 324??
LP

MD u ttmu računa da su prihodi od prodaje za 4Q16 bili -4mil. kn. To je zato jer kad se od revidiranih godišnjih prihoda od prodaje za 2016. (331 mil. kn) oduzmu prihodi od 3Q16 (335 mil. kn) dobije se prihod za 4Q16 od -4 mil. kn. Nebulozno, ali MD nisu imali dobar izbor s obzirom da SLRS nije objavio kvartalni izvještaj nego samo godišnji pa se sve svodi na nagađanje.
[/quote]

Da vidio sam to, pa zato kazem da je jako cudno… Kao sto sam gore napisao, ja bi spekulirao i izbacio komplet upitnih prihoda iz 3Q16 i ubacio nakon tega normalni 4Q16 na osnovi revidiranog. Ali to je vise manje nagadanje


@dalibor

Iako me zabavljalo ovo njihovo knjigovodstvo (konto sam nesto naucit), lagano bi se mogli smirit, kako vi kazete, s brljanjem, prevelika mi je pozicija da mi sluzi za zabavu 😉

New Report

Close