SAPN (Saponia d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska SAPN (Saponia d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Znači ovako……ako Marasku prodaju po prihodi x1 za udio možemo očekivati preko 130 kn po dionoci……lošiji scenarij bio bi možda oko 100 a onaj ljepši čak i oko 200 kn po dionici……e sad, što je realno za očekivati?….kakva su vaša razmišljanja?……

Keostlin?…..prihodi za 9 mil kuna veči nego kod Maraske…….181 mil. VS 172 mil…….udio nešti manji ali značajan…..kolikò se tu može dobiti prodajom?……ovako napamet……dobit ce keša skoro koliko je TK cijele Saponije…..ha,ha……daj pomozite……

Sta mislite kako bi se prodaja po 100kn po dionici ( sto je realna cijena) odraziti na cijenu dionice Saponije. Vidim da su tu neka nerealna ocekivanja od 200kn, pa me zanima da li ova prodaja moze zaustaviti rast ili cak srusiti trenutnu cijenu.

110 kn po dionici MRSK ako je samo jedan ponuđač, više od toga ako ih je više.


Znači ovako……ako Marasku prodaju po prihodi x1 za udio možemo očekivati preko 130 kn po dionoci……lošiji scenarij bio bi možda oko 100 a onaj ljepši čak i oko 200 kn po dionici……e sad, što je realno za očekivati?….kakva su vaša razmišljanja?……

Uzmite u obzir da je taj S (kao Sales) precijenjen. Pogledajte zadnje godišnje rev. izvješće, dio s posl. prihodima. Ima nešto što se zove superrabat, odobrava se krajem godine kupcu na ukupan promet i nije zanemariva stavka. I ja sam na svojoj kalkulaciji cijene gledao bez tog rabata pa sad dvojim da sam se zeznuo dobrano u rezultatu. U svakom slučaju ostajem pri tvrdnji da je 142.7 mil kn za sve dionice tj. 100 kn po dionici vrh, sve što ušićare preko toga pripisat ću dobro ispregovaranoj cijeni.

Ja očekujem najjmanje 30 milijuna eura od prodaje Maraske odnosno cca 16 milijuna eura za udjel Saponije, tj.181 kuna po dionici.

@računovođo,
Super rabati su oko 0.50-1.00%, ne znam koliko Saponija ima iste ugovorene, oni su prodaji društva nebitni.

@tizian
To jednostavno nije istina! Toč. 4 bilježaka GI govori sve.
I kod Maraske i kod Koestlina pogledajte.
Na MD sajtu na 4/18. navode prihode od prodaje Maraske od 154,06 mil kn. Što je približno točno u bruto iznosu. No onda pogledajte navedenu toč. 4. bilježaka gdje je od tog iznosa rabat 36,5 mil kn pa je posl. prihod za godinu 2018.tu na kraju 118,8 mil kn. Pa nećemo govoriti napamet…

I sto to znaci?

Pogledajte vrednovanje Badela i kupnju pogona Juicy od strane Stanica. Jako bi me iznenadilo da transakcija bude ispod 25 milijuna eura.za 100% dionica. Pod uvjetom da normalizirana Ebitda doseže cca 3 milijuna eura godišnje.

@računovođo,
To što vi pišete je nemoguće i netočno , moguće je samo u teoriji a ne u praksi, sve firme koje prodaju robu imaju super rabate i oni iznose cca 0.50-1% na ukupne neto realizirane prihode. Obično na kraju godine firme izlaze sa revidiranim prihodima u kojima su već umanjeni svi bonusi.
Tako da nemate pravo.


Sta mislite kako bi se prodaja po 100kn po dionici ( sto je realna cijena) odraziti na cijenu dionice Saponije. Vidim da su tu neka nerealna ocekivanja od 200kn, pa me zanima da li ova prodaja moze zaustaviti rast ili cak srusiti trenutnu cijenu.

Daj nam molim te razradi tu realnu cijenu?

Koliko EV / Ebitda očekuješ i zašto? Imaš li podatak o ijednoj sličnoj transakciji da bi zaključio da je realna ili nerealna?

Slobodno razradi vrednovanje prema bilo kojem parametru i pokaži nam sto je realno ili nerealno?


@računovođo,
To što vi pišete je nemoguće i netočno , moguće je samo u teoriji a ne u praksi, sve firme koje prodaju robu imaju super rabate i oni iznose cca 0.50-1% na ukupne neto realizirane prihode. Obično na kraju godine firme izlaze sa revidiranim prihodima u kojima su već umanjeni svi bonusi.
Tako da nemate pravo.

Evo pa gledajte, govorim o ukupnim rabatima:
Prihodi od prodaje
Koliko su neto prihodi? A onda pogledajte na MD sajtu: MD prihodi
Nema logike, ne? Ali ok, nek budu svi zadovoljni i nek su prihodi godišnje 150 mil kn (iako su na izvješću Q3_19 prihodi od prodaje na cca 95,8 mil kn)
Dakle, ako se držimo tih prenapuhanih prihoda i želja kolege ‘Iknow’ da je parametar P/S oko 1,25 što bi bilo u rangu Kraševe prodaje gdje su se potukli na burzi (a ovdje se ne trguje uopće MRSK) možemo doći do 130 kn ALI kažem, to je nategnuto sve jako, puca po šavu, a kod valuacija ne možemo baš sve parametre rastezati jer se vodimo načelom opreznosti

Hoćete po nekom drugom parametru, recimo P/E? Evo ga: Zarada po dionici. No tu morate normalizirati zaradu za 2018. godinu jer imaju nekih 12 i nešto milijuna izvanrednog prihoda, tu: ostali poslovni prihodi
Dakle više nego očito je da se bore da zarada po dionici bude 5 kn (nije ali neka je i to precijenjeno). Na cijeni od 130 kn koju je kolega ‘Iknow’ iznio P/E je 26 !!
Na mojoj procjeni od 100 kn po dionici za MRSK smo već na realnih P/E 20. Iako za ZSE je to jako visok P/E.

Dakle možemo licitirati sa 130 kn, 181 kn, 200 kn i više. Uspoređivati ove parametre s onima vani ali ima li to smisla? Želje su jedno a mogućnosti ovog društva su drugo.

I da se razumijemo – za SAPN je izvrsno da proda MRSK, makar po 100 kn, i smanje još omjer duga i kapitala.

Nista ne puca po šavu. Ako firma ima normaliziranu Ebitdu od 2,5-3 milijuna eura, onda na 11 EV / Ebitda vrijedi 25 milijuna eura. To je realno.

Nitko ne vrednuje transkacije s P/E jer je to
mjera kojom se može znatno lakše manipulirati nego sa EV / Ebitda.

Na kraju ćemo saznati prodajnu cijenu, ali proizvodjaca sokova i alkoholnih pića ne prodajes za sitnu lovu. To je industrija po valuaciji u rangu konditora ako ne i sa vecim multiplama. Doduše, Maraska nije market lider ali ima određen tržišni udjel koji nije zanemariv. Otuda ima i vrijednost koja sigurno nije “low digit”.

Ja sam replicirao na super rabate a ne na ukupne rabate. Pričekajmo pa ćemo vidjeti cijenu, odlična je to stvar za Saponiju.


Ja sam replicirao na super rabate a ne na ukupne rabate. Pričekajmo pa ćemo vidjeti cijenu, odlična je to stvar za Saponiju.

Ma bas je odlicno. Zaduzeni ko Grcka, moraju prodavati imovinu jer sami nisu sposobni upravljati niti vracati dug.
Mepas u gubicima, a Brodomerkur jos gore.

New Report

Close