SAPN (Saponia d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska SAPN (Saponia d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@Neo
Kako si mogao tako pogriješiti u procjeni, ja sam mislio da si ti eminentni stručnjak, riješen Agrokor, prodana Maraska, ugovor za distribuciju za Sloveniju i Srbiju potpisan sa Atlanticom, vrijednost firme značajno veća od trenutne a ti prodao za “kikiriki”….

možete to gledati i drugim očima; agrokor prodan pošto-poto, maraska pod mus da se zakrpaju vlastite rupe, atlanticova distribucija će im smanjiti marže i dobit….


možete to gledati i drugim očima; agrokor prodan pošto-poto, maraska pod mus da se zakrpaju vlastite rupe, atlanticova distribucija će im smanjiti marže i dobit….

Ma daj, a onda ispada da su svi prodali Agrokor posto-poto? Maraska pod mus, a spominje se vise zainteresiranih?

Saponija, kao ni Kraš nije kompanija koja se bavi distribucijom u inozemstvu. Njihov posao je proizvodnja, a ne distribucija i kapilarna prodaja. Za to postoje specijalisti. I to je logičan korak koji košta ali i otvara prostor za povećanje prodaje, a moguće i marži.

kolega
tko je do sada prodao agrokor? za poznatu cijenu? ppd/energija sve što je kupila, kupila je sa debelim diskontom. maraska? što li je to gazda pozitivno napravio sa maraskom otkako je vlasnik? očekuje se premija… na što? pogledajte njegove druge firme, banana do banane… meni to ne izgleda nimalo dobro. prelijevanje iz firme u firmu i krpanje rupa, pa dokle izdrži.

pada mi na um atlantska plovidba. prije petnaest g imali su pola dubrovnika, aerodrom (mislim i jedan ili dva aviona) i flotu brodova neusporedivo veću i jaču nego ovih dvanaest čamćića! što se desilo svi znamo. čuvali su core bisnis po svaku cijenu. puno bolje bi im bilo da su prodali svu flotu i razvijali turizam koji se jednostavno sam morao desiti.

Svatko ima pravo na svoje mišljenje, pesimisti i optimisti, kao i oni kojima ništa ne valja tj. tkz. “negativaši” , zarađuju pak oni koji znaju procijeniti vrijednost i potencijal u budućnosti…


možete to gledati i drugim očima; agrokor prodan pošto-poto, maraska pod mus da se zakrpaju vlastite rupe, atlanticova distribucija će im smanjiti marže

Dio ove istine će se vidjeti već u Q4,
a dio u Q1 za 2020.g.
Nove rezervacije za Agrokor će biti
izveštaju za 2019.g. mislim.



Nakon rješavanja pitanja Agrokora ovo je iznimno dobra stvar za Saponiju.
Maraska im nije core-business, firma će dobiti značajna novčana sredstva da poslože stvari do kraja i da Saponija i Kandit postanu extra profitabilni a onda će neupitna vrijednost doći do izražaja.
Da nije bilo otpisa za Agrokor, rezultat za 2019 godinu bi bio 48 mil. kn. neto dobiti, u 2018 je bio 31 mil. kn. neto dobiti.

Prodati Marasku, lova u džep, smanjiti dug, investirati u core business.
Prodati Kandit, nakon optimizacije procesa, lova u džep, smanjiti dug, investirati u core business.
Prodati core business Henkelu ili nekome. Našlo bi se i pripetavača.
I ovo bi onda mogla biti priča kao na Optimi.
[/quote]

Da, po meni ovdje se krije ozbiljna vrijednost. Pitanje je kad će i tko će ju prepoznati.

Kad ima puno onih koji se brinu za nas dioničare, to je uvijek dobar znak, obično takvi kupuju dionicu kad cijena već znatno poraste. Puno je ovdje dobrih stvari napravljeno u zadnje vrijeme, firma postaje efikasnija uz značajno smanjenje duga.
Uđite malo u brojke pa ćete viditi da ovo vrijedi puno više od 220 mil. kn. tržišne kapitalizacije.

Ma cijela stvar je zapravo vrlo jednostavna. Odvrtite forum na 2013, 2014, 2015 godinu i vidjet ćete i procitati sto?

Da isti ovi likovi koji sada prosipaju žuč, a ovaj ih put ih neću pojedinacno imenovati, pišu neku drugu priču. Punu vjere i optimizma. Kad su se vjera i optimizam potrošili, a dionice se rasprodale vjerojatno za ništa ili s minusima i kad se prije koji mjesec stvarno počelo nešto događati sa Saponijom, sad su isti u domeni kroničnih luzera počeli zazivati sodomu i gomoru.

Forum ima dugo pamcenje. Ako ne vjerujete, provjerite sami. Stara ‘rvacka boljka… (ne)sreća je kad crkne krava, al kad se to dogodi susjedu ili komšiji cijela stvar naprosto pređe u ekstazu.

I onda mjesto da se bavimo sustinom i strategijom, mi se bavimo kojekakvim sporednim likovima i pizdarijama. Smiješno.

Top 10 pomalo skuplja dok čekamo cijenu po kojoj će se prodati Maraska.


Nista ne puca po šavu. Ako firma ima normaliziranu Ebitdu od 2,5-3 milijuna eura, onda na 11 EV / Ebitda vrijedi 25 milijuna eura. To je realno.

Nitko ne vrednuje transkacije s P/E jer je to
mjera kojom se može znatno lakše manipulirati nego sa EV / Ebitda.

Na kraju ćemo saznati prodajnu cijenu, ali proizvodjaca sokova i alkoholnih pića ne prodajes za sitnu lovu. To je industrija po valuaciji u rangu konditora ako ne i sa vecim multiplama. Doduše, Maraska nije market lider ali ima određen tržišni udjel koji nije zanemariv. Otuda ima i vrijednost koja sigurno nije “low digit”.

Dižem svoju procjenu MRSK na 25 mil eura

Lako dizat procjene, daj ti digni ponudu. 😉

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."



Nista ne puca po šavu. Ako firma ima normaliziranu Ebitdu od 2,5-3 milijuna eura, onda na 11 EV / Ebitda vrijedi 25 milijuna eura. To je realno.

Nitko ne vrednuje transkacije s P/E jer je to
mjera kojom se može znatno lakše manipulirati nego sa EV / Ebitda.

Na kraju ćemo saznati prodajnu cijenu, ali proizvodjaca sokova i alkoholnih pića ne prodajes za sitnu lovu. To je industrija po valuaciji u rangu konditora ako ne i sa vecim multiplama. Doduše, Maraska nije market lider ali ima određen tržišni udjel koji nije zanemariv. Otuda ima i vrijednost koja sigurno nije “low digit”.

Dižem svoju procjenu MRSK na 25 mil eura
[/quote]
na temelju čega? kolega One je bar naveo pri 11 EV/Ebitda i kolika je Ebitda (doduše, nije naveo koliki je računao dug i novac + FI)
ja sam također naveo koliko očekujem, značajno manje:
pri 11 EV/Ebitda, pri dugu od 56 mil kn i 520 tis kn novac + FI i Ebitdi od 18 mil kn ne više od 142,75 mil kn za cijelu MRSK
to je otprilike 100 kn po dionici MRSK odnosno za SAPN udjel je to cca 115 kn priljeva po dionici

evo, jel možete tako inače nema smisla, nije usporedivo i ne znamo na temelju kojeg parametra ste ‘toliko optimistični’

Računao je 90 milijuna kuna ukupnog duga i jedan milijun kuna novca na računu. Sukladno posljednjim dostupnim nerevidiranim rezultatima za devet mjeseci prošle godine. Pod uvjetom normalizacije Ebitde na cca 3 milijuna eura godišnje ako se dobro sjećam.

I to izadje otprilke 21-22 milijuna eura. K tome sam gledao i EV/sales koji bi prema mojoj procjeni za slične transakcije mogao iznositi do 1,5 do 2. I temeljem toga sam dao neku odokativnu procjenu od 180-190 milijuna kuna za 100% dionica Maraske.

Ja ne poznajem detaljno kompaniju i ne znam imaju li kakvih bitnih sporova i neriješenih situacija iz prošlosti i stoga se unaprijed ograđujem od točnosti ovakve brzinske procjene. Al mislim da ukoliko nema “love ispod stola” da bi ovakve valucije bile dosta vjerojatne.

New Report

Close