PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Put prema gore je otvoren. U današnjoj letargiji mi se čini da je naša Petrica spremna za uzlet. [cool] Ili se varam možda.[wink]

Na trenutak sam pomislio o mogucem zaustavljenom iskrcavanju Hypo-a zbog nedavno dobivene financiske inekcije.Vidjet cemo u Top10 dali se jos iskrcavaju ali i bez njih mislim da je 2008g ,godina PTKM.[thumbsup]

Petrokemija slavi 40 godina proizvodnje
Kutinska Petrokemija priprema se za svoju veliku obljetnicu, izvještavaju iz Kutine. Riječ je o proslavi 40 godina proizvodnje mineralnih gnojiva u Kutini, a koja će se obilježiti u lipnju sljedeće godine. Tim povodom izdat će se monografija o povijesti Petrokemije, koja će biti tiskana u nakladi od dvije tisuće primjeraka, a imat će 240 stranica, te će biti bogato ilustrirana, a sadržavat će mnoge zanimljive podatke o samoj tvornici. Osim te važne obljetnice kutinska Petrokemija ovih je dana obilježila 25 godina od puštanja u rad svog pogona za preradu, obradu i distribuciju vode, kao i pogona Dušične kiseline 2. Ostala postrojenja druge faze startala su početkom 1983., pa će se njihovih 25 godina rada obilježiti zajedno s proslavom 40 godina proizvodnje mineralnih gnojiva u Kutini.

http://www.poslovni.hr/62265.aspx

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

Ovo je ranije napisao Goran8, PTKM je spremna za privatizaciju a o tome cijeli tekst govori [thumbsup]

Tvornica radnicima

U dogovoru s Vladom Republike Hrvatske 12% dionica Petrokemije u vlasništvu države biti će prodano radnicima po povoljnijim uvjetima. Rekao je to Boris Mesarić, predsjednik Uprave Petrokemije na današnjoj konferenciji za novinare. Država je sada vlasnik Petrokemije sa 63% pa će i nakon ove prodaje zadržati 51% vlasništva čime ispunjava uvjete Sporazuma o privatizaciji Petrokemije 1998.

http://www.kutina.hr/Default.aspx?tabid=59&newsid=2159

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

vezano za petinin post… meni se zaista čini da je Hypač stao… Nešto se događa…[pray][pray][pray]

U zadnjih 10-ak dana, iskrcali su samo par 100 komada…

Ispravite me ako griješim, no nema li obično podjela dionica radnicima po cijeni nižoj od tržišne negativan učinak (npr. INA)? Ovo za proizvodnju su dobre vijesti[thumbsup] ali ovo pitanje me dosta kopka u zadnje vrijeme.

When speculation has done its worst, two and two still make four.


Ispravite me ako griješim, no nema li obično podjela dionica radnicima po cijeni nižoj od tržišne negativan učinak (npr. INA)? Ovo za proizvodnju su dobre vijesti[thumbsup] ali ovo pitanje me dosta kopka u zadnje vrijeme.

Kada bi radnici INA-e imali isti odnos prema svom poslodavcu kao petrokemijski, INA-ina dionice nebi doživjele to što su doživjele, kada će doći do ovoga slučaja.
Jer ono što su prošli petrokemijini radnici sa Petrokemijon, INA-ini neće nikada!



Pogreška jer država će 51 posto dati u privatizaciju i nadalje dati će radnicima mogućnost da prodaju po cijeni od privatizacije 1998. gdje se nudlio radnicima da otkupe po 100 Kn i da onda prodaju te svoje dionice po 1200 kn….
Tako će i ovdje biti, samo puno više [thumbsup]

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

Stvari se razvijaju više nego dobro. Predsjednik uprave naše firme danas uz vijesti o najboljoj godini u povijesti petrokemije, najavljuje prodaju 12% dionica vrijednim kutinskim radnicima. Dakle stvari se pripremaju za konačnu privatizaciju. Kako smo pretpostavili većinski paket ostaje u rukama države (i to bez dionica Kapitalnog fonda koje država izgleda ne računa kao državnu imovinu) i sprema se za strateškog partnera. Potez je maestralan jer radnici su vijest čuli iz usta svog predsjednika uprave koji je također svjestan buduće privatizacije, a samim tim što se radnicima daje ovaj paket smanjuje se pritisak radnika i sindikata na stvari oko strateškog partnera. Radnici bi mogli dobiti oko 80-100 dionica što će im u privatizaciji donijeti najmanje 100 000 kuna po glavi, a vrlo vjerojatno i 150 000 kuna. Također ono što je jako bitno radnici od sutra više neće biti zainteresirani samo za goli opstanak firme i plaću nego će itekako pratiti podatke o neto dobiti i povećanju vrijednosti dionice.

Vjerujem da će tender vremenski pratiti radničko dioničarstvo što bi bilo najbolje za sve sudionike ove priče. Možda smo bliže privatizaciji nego što mislimo, ali to je i posljedica činjenice da Vlada RH više ne može i ne smije raditi mimo tržišne privrede.

Živjeli.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.


Stvari se razvijaju više nego dobro. Predsjednik uprave naše firme danas uz vijesti o najboljoj godini u povijesti petrokemije, najavljuje prodaju 12% dionica vrijednim kutinskim radnicima. Dakle stvari se pripremaju za konačnu privatizaciju. Kako smo pretpostavili većinski paket ostaje u rukama države (i to bez dionica Kapitalnog fonda koje država izgleda ne računa kao državnu imovinu) i sprema se za strateškog partnera. Potez je maestralan jer radnici su vijest čuli iz usta svog predsjednika uprave koji je također svjestan buduće privatizacije, a samim tim što se radnicima daje ovaj paket smanjuje se pritisak radnika i sindikata na stvari oko strateškog partnera. Radnici bi mogli dobiti oko 80-100 dionica što će im u privatizaciji donijeti najmanje 100 000 kuna po glavi, a vrlo vjerojatno i 150 000 kuna. Također ono što je jako bitno radnici od sutra više neće biti zainteresirani samo za goli opstanak firme i plaću nego će itekako pratiti podatke o neto dobiti i povećanju vrijednosti dionice.

Vjerujem da će tender vremenski pratiti radničko dioničarstvo što bi bilo najbolje za sve sudionike ove priče. Možda smo bliže privatizaciji nego što mislimo, ali to je i posljedica činjenice da Vlada RH više ne može i ne smije raditi mimo tržišne privrede.

Živjeli.

Evo dio mog posta od prije par mjeseci… Izgleda da sam prilično dobro procjenio, s tim da sam zaradu radnicima računao u najgorem slučaju, tj. kad bi se odmah rješavali na burzi, što se neće dogoditi![thumbsup][thumbsup]
Ako vlada ima 64,5 % dionica, što je 2.120.000 komada, može prodati cca 420.000 dionica a da ostane većinski vlasnik. uzmimo da bude 7.000 radnika (Netko reče ovdje da ih je ukupno 10.000, od toga neka 70%upiše dionice, iako je i to upitno s obzirom da Petrokemija nije tako sigurna i isprobana stvar poput INE, a i u pravilu se vežu negativne vijesti uz nju). To je cca 60 dionica po zaposlenom. 60 dionica puta cca 120 kn je paket od 1000 Eura. Uzmemo li za sigurno da će radnici te dionice moći utopiti za minimalno 240 kn, dobijemo zaradu od 1000 Eura na 1000 uloženih. Usporedbe radi, na HT-u je masa ljudi presretna sa istom zaradom (1000 Eura, na cijeni od 385 kn uz uplaćeni cijeli iznos) ali uz duplo veći ulog, i još duplo veća uplaćena sredstva.

Ono što želim reći je da bi i ta količina zadovoljila radnike, s tim da bi državi ostao većinski udio, te bi mogla prodati ga na natječaju i postići visoku cijenu.
Cijelo vrijeme želim naglasiti da je taj općeniti dojam koji ljudi stiču jako bitan, jer ovo je gospodarsko-političko pitanje. Ovakav sličan scenarij zadovoljio bi sve i jako bi lijepo izgledalo u medijima kad bi se Petrokemijaši i političari uz smijeh i rakiju rukovali, grlili i pjevali borbene.

Mislim da ima dovoljno dobrih potencijalnih scenarija oko ove privatizacije da se ne trebamo plašiti tog procesa nego mu se radovati.

Bitnije pitanje po meni je kada će se to dogoditi.

Za pretpostaviti je da će biti lock period?

Inace ti komentar ne nudi optimizam, kazes “radnici ce prodavati za 240kn”, zamisli kako ce se osjecati onaj tko ujutro procita taj komentar, a planirao je po otvaranju burze kupiti za 280kn?

[sealed]

Btw., ne vjerujem da ce ici na opciju rezanja paketa, znaci moraju osigurati dionice za sve gradjane koji imaju pravo na kupnju (sadasnji i bivsi radnici ptkm), ali po mojoj pretpostavci ih ima oko 6-7 tisuca.

I bitno je tko ce pokupiti te dionice (ako ne bude lock perioda, makar vjerujem da hoce), jer se Hypo trudi mjesecima izaci, a siguran sam da su nakon odluke da prodaju trazili kupca koji ce im pokupiti dionice, ali ga očito nisu mogli naći.


Za pretpostaviti je da će biti lock period? I bitno je tko ce pokupiti te dionice (ako ne bude lock perioda, makar vjerujem da hoce),

Nakon ove odluke Vlade (koja je još upitna) jasno je da se privatizacija Petrokemiji polako ali sigurno nastavlja, 12% radnicima je jasan znak da će privatizacije na kraju biti, a u kojem obliku i na koji način još neznamo.
Što se tiče radničkih dionica;
Kao što je bio slučaj INE i Ht postojat će lock up period od ca 1 godine,
Radnici su se već 98 među prvima stali u obranu svoje tvornice jer su se zabrinuli za njezinu budućnost i organizirali u stožer za obranu. Bojali su se da će Petrokemija biti prodana jeftino strancima te da bi se moglo lako naći na ulici. Od tada pa do danas oni su bitan čimbenik u donošenju svih odluka.
Kad kupe dionice oni to neće prodavati jer koliko je poznato 1 dionica je 1 glas, ako bi prodali svoje dionice više ne bi sudjelovali u nikakvim odlukama te sindikat i stožer za zaštitu Petrokemije bi izgubili kredibilitet – a to će se teško dogoditi.
Nigdje kao u Petrokemiji nije prisutna briga o samoj tvornici i budućnosti iste od strane njezinih radnikasamo ako zadrže dionice moći će sjedati za stolom i ravnopravno sa državom razgovarati o sudbini tvornice, o odabiru strateškog partnera, o uvjetima privatizacije koji će sigurno doći,
Uzmimo samo jednu malu računicu ako će se ponuditi 12% firme – 400 000 dionica podjelimo sa prosječno 4000 radnika to je samo 100 dionica koje bi oni trebali plaćati od 114 kn do 217 kuna ovisno o vremenu provedenom u Petrokemiji. To znači da bi zarada po paketu a po sadašnjoj cijeni od 280kn bila od cca max 16,600 do min 6.300 kn a to je da prevedem u plaće 2 – 4 plaće radnika.
Kao što smo i prije puno puta čuli od predstavnika sindikata Petrokemije da je njima najvažnije zadržati radna mjesta – tako da će “riskirati pregovarački položaj ” za dvije do 3 plaće je teško za očekivati.
Kod Petrokemiji u zadnih 14 mjeseci sve je vođeno vrlo briljantno i za očekivati je da će se država pobrinuti tko će pokupiti dionice radnika ako ikad dođi na burzu – da li će to biti strateški partner ili nekakav fond vidjet ćemo.

Jedno je jasno firma radi dobro i ove godine nije imala obvezan remont (po meni smišljeno iskorištenje max kapaciteta s jedne strane zbog klimatsko izvrsnih uvjeta i povoljne cijene plina, a s druge strane i prezentiranja max kapaciteta i poslovnih rezultata budućem kupcu)
Petrokemija je firma o čijoj proizvodnji ovise 3 susjedne zemlje, koja smanjuje uvozno izvozni deficit, koja zapošljava 2.400 radnika, koja proizvodi strateški proizvod kao bazu poljoprivredne proizvodnje.

Vjerujem da će se klupko privatizacije rasplesti slijedeće godine a “bajka” Petrokemija završiti sretno i za raadnike i za državu i za nas male dioničare.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.


vezano za petinin post… meni se zaista čini da je Hypač stao… Nešto se događa…[pray][pray][pray]

U zadnjih 10-ak dana, iskrcali su samo par 100 komada…


Ma možda Hypo ne prodaje, nego pokušava održati cijenu na ovim nivoima što duže. Zapamtite da su za kupovinu Petrice zainteresirani osim Rusa i Austrijanci…[thumbsup] Igra se popkerica, a mi smo kibici sa strane ![tongue]

u EU ne na kredit, već s GOTOVINOM !

New Report

Close