PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Što će netko to komentirati?

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!


Predsjednik Josipović uz tridesetak gospodarstvenika iz Hrvatske razgovara u Azerbajdžanu o plinovodu koji bi mogao prolaziti i Hrvatskom! U delegaciji i potpredsjednik Vlade Čačić. Nitko ništa ne komentira……. [undecid]

To je velika investicija, trebalo bi proširiti kapacitete plinske, bilo bi dosta posla, konekcijom s Mađarskom Hrvatska je izašla iz monopola, trebamo graditi skladišta plina, barem još dva po pola milijarde m3, izgradnja velike plinske elektrane, dakle oko 1,5 milijarde Eura investicije zaposlili bi se građevina, infrastruktura, energetski potencijal, treba privući nekog šeika da investira u izgradnju npr. skladišta za plin i elektrane, osloboditi ti ga od poreza na dobit, i to je posao……

Bitno je da vlada nešto radi, i da će fondovi moći živnuti, jer kada fondovi skuže da je bolje oslobađanje vrijednosti svojih dionica, i sada da je trenutak da počnu oslobađati, tržište će živnuti, početi će priljev kapitala na burzu, a i ljudi će više trošiti u gospodarstvo, dionice, ulaganja, privlačenje kapitala primjer je ingra ima dosta kompanija koje posjeduju fondovi a vrijede barem 3 puta mogu razmisliti i o ovoj dionici…… Trebamo sada koristiti ovo vrijeme za rast dionica, što više drže to će biti teže pokrenuti, bitno je koristiti vijesti koje imamo za rast bitno je to da fondovi skuže…..

Cijena gnojiva gnojiva oko 500 dolara po toni za ureu….

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/


Što će netko to komentirati?

Onima koji nisu upućeni i onima koje zanima, o projektu SOCAR Shah-Deniz više informacija na:

http://www.socar-germany.de/eng/socar/shah-deniz.html

Vezano na taj projekt upravo razgovaraju Josipović i Čačić u Azerbajdžanu.

marcello

plin nije problem za ovu tvornicu….samo koja je cijena….mislim da je uprava mogla bolje ispregovarati cijenu plina, a što su ispregovarali vidit će se jasno u 1Q…

ako dobit bude između 30-40 milijuna kuna, onda će biti jasno da su napravili dobru stvar….(jer su cijene gnojiva čvrste a plin je poskupio kao i nafta….-usporedba sa 1Q 2011. Znači meni bi to bilo ipak sjajno….taj iznos od 30-40 milijuna kuna….


plin nije problem za ovu tvornicu….samo koja je cijena….mislim da je uprava mogla bolje ispregovarati cijenu plina, a što su ispregovarali vidit će se jasno u 1Q…

ako dobit bude između 30-40 milijuna kuna, onda će biti jasno da su napravili dobru stvar….(jer su cijene gnojiva čvrste a plin je poskupio kao i nafta….-usporedba sa 1Q 2011. Znači meni bi to bilo ipak sjajno….taj iznos od 30-40 milijuna kuna….

Nakon četiri važna kvartalna izvješća PTKM, pred nama je još jedno važno kvartalno izvješće PTKM. Prva četiri neočekivano su postala važna još onomad kad je Jaca posjetila Kutinu, pa se govorilo o 35 milja kuna dobiti koju je malo tko očekivao. Dobit se neočekivano nastavila i u sljedeća dva kvartala, ako zanemarimo Big Bossa koji u svakom kvartalu u pesimističnom scenariju očekuje 100 milijuna kuna dobiti.

E sad, ovaj kvartal doista je važan, jer tek ćemo sada vidjeti koliko cijene plina mogu ići dole, i mogu li uopće cijene plina ići dolje.

Naravno, dobit ili gubitak PTKM ovisit će i o zalihama, odnosno odnosu proizvedenog i prodanog, no svakako bi trebali biti najava nekakvog "normalnog" poslovanja, koliko je to uopće moguće obzirom na volatilnost cijena umjetnog gnojiva.

E sad, ukoliko dobit bude malena, ili nedajbože ako bude gubitka, bit će to alarm. Jerbo, ako vjerujemo da je Jagušt sposoban, a jest, te ako vjerujemo da je PTKM dobila još ponuda za plin, a Jagušt odabrao Inu, za pretpostaviti je da je dobivena najniža moguća cijena.

Ako se ta cijena ipak pokaže previsokom, to bi značilo da PTKM nema budućnost, odnosno da ne postoji mogućnost jeftinije nabavke plina.

A evo i dvije informacije jednog nižerangiranog HNS-ovca koji tvrdi da poznaje namjere svoje stranke u Kutini, no može bit i da se samo pre*erava:

1) Jagušt će i dalje ostati na čelu PTKM
2) Privatizacija PTKM nije u planu

Plus, načelno, HNS planira pročešljati dosdašnje poslovanje svih firmi u kojima je uhljebljen, kao i potaknuti investicije.

Ako je on lagao mene, ja lažem vas.

Imam dionice PTKM.

Dobit se neočekivano nastavila i u sljedeća dva kvartala, ako zanemarimo Big Bossa koji u svakom kvartalu u pesimističnom scenariju očekuje 100 milijuna kuna dobiti.

Baš neočekivan komentar, ali to nije istina već za 4q 2011. očekivao sam oko 1-10 milijuna Kn dobiti, dok za ovaj izneo sam toliko koliko sam izneo……. I ti svi podaci su vidljivi na forumu…. Slučaj zatvoren.

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/


E sad, ovaj kvartal doista je važan, jer tek ćemo sada vidjeti koliko cijene plina mogu ići dole, i mogu li uopće cijene plina ići dolje.
Imam dionice PTKM.

tu apsolutno,vjerujem, griješiš u izražavanju. apsolutno je nevažno da li cijena plina ide gore ili dolje…ako cijena plina ode 50% gore, a isto toliko i cijene gnojiva, pod pretpostavkom da su troškovi plina 50% ukupnih rashoda, svi znamo da je to veliki plus za PTKM; drugim riječima važan je omjer cijene gnojiva i cijene plina….

kao što se može vidjeti, cijene su gnojiva veće u 1Q o.g. nego u 1Q 2011.
http://www.petrokemija.hr…jenici/Cjenik01042011.pdf
http://www.petrokemija.hr…jenici/Cjenik01122011.jpg
http://www.petrokemija.hr…jenici/Cjenik01032012.pdf

Dakle, i da je cijena plina ostala ista, profitabilnost mora ići gore…. Mi ne znamo za sada ni koja je cijena, niti koja je formula za obračun cijene plina (da li je to cijena lož ulja, cijena spot plina na europskim burzama ili nešto treće…)….Ono što znamo jest da je ispregovarana cijena plina "zadovoljavaća" i "nešto povoljnija"…iz zadnjeg izvješća pak stoji: "Osim cijene plina,
koja se definira na domaćem tržištu
, većina budućih rizika dolazi iz međunarodnog okruženja….

to je sve što znamo….

po zdravoj seljačkoj logici, ako je plin ostao isti a cijene gnojiva veće, te ako dođe do rasta vrijednosti zaliha (zbog vrednovanja zaliha), bilo bi racionalno očekivati bolji rezultat nego od onoga u 1Q 2011.g.

@bolder – hvala što si kopirao linkove na cjenike koje sam postavio prije par dana na ovoj temi.

U sutrašnjem Jutarnjem je veliki članak o poskupljenju plina za kućanstva – pojednostavljeno, trenutno je situacija sljedeća: Plin koji Ina proizvodi u RH košta 1 kn po kubiku, a uvozni se plaća 3 kn/kubik. Kućanstva taj plin plaćaju 1,7 kn/kubik (+ naknada distrubiterima itd), a minus od 280 mil kn je ublažen time što industrija plaća plin po cijeni uvoza.

Nije neka novost saznanje da Ina dere gospodarstvo na račun kućanstava, jer dok gledaš, maržu od 200% (govorimo o ljetnim mjesecima, kada Ina ima viška plina) nema ni onaj Josipovićev frend iz Zampa.

Naravno, za pretpostaviti je da PTKM ima određene popuste na količinui sada, no prema Eurostatu Hrvatska ima među najskupljim cijenama plina u Europi, tako da tu, pogotovo s obzirom na količine proizvedene u Hrvatskoj (u članku se navodi da se uvozi 45% plina, no izvor je Ina, a inače se u RH proizvodi 60-70% potrošnje), a s obzirom na gotovo nezaobilazno poskupljenje plina za domaćinstva, i PTKM bi trebala od toga profitirati u nekom dugoročnijem periodu.

U čitavoj ovoj priči nas dioničare najviše zanima neto profitna marža. Ona je sada tri posto, a cijene žitarica, samim tim i gnoja, su prilično visoke. Kolika bi bila marža da su niske, tomu još nismo svjedočili, a nadam se da u dogledno vrijeme ni nećemo.

Poljoprivreda je, kažu starci, tvornica pod otvorenim nebom. To nebo je lani išlo nama u korist – suše, poplave i ostale zloćudi koje smanjuju ponudu uvijek su dobrodošle za dioničare gnjojara. I loše za populaciju.

Evo s eurostata poskupljenje plina za HR industriju unazad dvije godine:
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php?title=File:Half-yearly_electricity_and_gas_prices,_2011s1_%28EUR_per_kWh%29.png&filetimestamp=20111118080005

To je cca 60%. E sad, eno ga u Mađarskoj, u kojoj se proizvodi tek 20% plina, dok se ostatak uvozi, cijena plina za industriju je 0,033, dok je u RH 0,040. Da je u RH cijena kao u Mađarskoj, to je cca 21 posto manje, a plin je 50% materijalnih troškova, što daje 1,241 milijardu, pa to pomonožimo s 0,79, pa oduzmemo, i ops, eto nama 261 milijun kuna uštede na godišnjem nivou! Plus 100 milja, eto ti 361 milijun kuna dobiti, lupi na to 20% poreza, dođeš na kojih 300 milja ugrubo, to je 10% NPM, a P/E ti dođe negdje na tri, Amerika… 😀

Lebowski stotka od mene.
Nego mene muči zašto američke gnojare ne rastu a cijene gnojiva su već visoke?
Pogledajte POT i MOS,i danas u crvenom,daleko od godišnjih rekordnih razina?
Nije provokacija,zbilja me to zanima,nemam vremena pratiti detaljno još i te firme pa ako netko zna…

"Only dead fish swim with the stream"



@bolder
– hvala što si kopirao linkove na cjenike koje sam postavio prije par dana na ovoj temi.

U sutrašnjem Jutarnjem je veliki članak o poskupljenju plina za kućanstva – pojednostavljeno, trenutno je situacija sljedeća: Plin koji Ina proizvodi u RH košta 1 kn po kubiku, a uvozni se plaća 3 kn/kubik. Kućanstva taj plin plaćaju 1,7 kn/kubik (+ naknada distrubiterima itd), a minus od 280 mil kn je ublažen time što industrija plaća plin po cijeni uvoza.

Nije neka novost saznanje da Ina dere gospodarstvo na račun kućanstava, jer dok gledaš, maržu od 200% (govorimo o ljetnim mjesecima, kada Ina ima viška plina) nema ni onaj Josipovićev frend iz Zampa.

da, upravo se tu može i očekuje da se profitira….
htio bih nadodati da se ne slažem o cijeni o 3 kune/kubik…
naime, 1MWh plina se trži ispod 25 EUR, prikazujem sliku, na europskim burzama
http://img576.imageshack.us/img576/1198/spotnaturalgaspriceseex.png
futursi se isto tako kreću….evo linka
http://www.eex.com/en/Market%20Data/Trading%20Data/Natural%20Gas/Natural%20Gas%20Futures%20|%20Derivatives/Natural%20Gas%20Futures%20Chart%20|%20Derivatives/futures-chart/G2BY/2012.01/2010-11-01/a/-/0/0/0/0/-

i računica je sljedeća:
1Mwh=3,413 MMbtu
1MMbtu= približno 28,32 m3 plina…
1Mwh=3,413*28,32=96,74 m3

dakle, za 25 EUR po MWh, to iznsoi (x7.55, tj. 188,75kn/96,74m3=1,95 kn po m2

dakle, 1.95 kn po m2, stim da sigurno postoje određeni troškovi prijevoza….ali je to sigurno manje nego tvojih spomenutih 3 kn…oču reći može se i bolje, samo je pitanje organizacije…a kod nas nema toga….ili do sada nije bilo…

ono što sam zaboravio reći je vijest Čačića u Dnevniku NoveTV da se planira sa Azerbejđanom pravac plina do Albanije što bi se spojilo sa Hrvatskom (Jadransko-jonska incijativa, tj. imamo provučen plinovod do Splita, što samo treba spojiti sa Albanijom….
očigledno je da Europa gura ovo kako bi se smanjio monopol Rusa….
Također je rečeno ili je netko drugi rekao da se nakon Azerbejđana ide u Rusiju…mislim da se gradi dobra pregovaračka pozicija za Ruse….

P.S. Nema na čemu, hvala tebi što si to stavio, htio sam da stoji već kada se radi o analizi cijena, pored onih mojih što stavim u petak, koje su važne za inozemstvo…

@ lebowski:

statistika Eurostata se odnosi na cijelu industriju u RH, Mađarskoj i ostalim državama….i to su prosijeci… mali industrijski potrošači u RH (povlašteni kupci=do 100 milijuna kubika godišnje) plaćaju mnogo skuplji plin nego PTKM…nisam siguran, ali mislim da je tako….

New Report

Close