PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@Loody, potegao je on i priču kako bi mirovinci trebali odigrati na MOL-ovu ponudu, pa su oni tako i odigrali. To, naravno, ne znači da će se nakon njegovog članka Linić i Čačić lupit po čelu i reć: Pa gdje nam je bila pamet i odmah raspisati javni natječaj za prodaju PTKM. Uglavnom, iznio je kvalitetne argumente za prodaju državnog udjela, što bi uz malo sreće moglo potaknuti kakvu-takvu javnu raspravu. Njegov članak također je diskretna ucjena mirovinaca, jer ako dođe do privatizacije teško je očekivati da će cijena ostati na ovim nivoima. MIslim da je ovo jedan od boljih Bakićevih poteza, jer ni na koji način neće negativno utjecati na cijenu dionice.

Naravno da je poslovanje najbitnije, a dokle god je Jagušt direktor, a Klaus predsjednik sindikata i NO-a smatram da dioničari nemaju razloga za brigu. Fundamenti su također prilično niski.

E sad, što se tiče negativnih strana privatizacije, prvo što mi pada na pamet je Luka Rajić i prodaja Dukata. Seljaci bi se mogli pobuniti jer vidimo da je Francuzima profit bitniji od opstanka hrvatskog sela. Sljedeći koji bi se mogli pobuniti su, naravno, radnici PTKM. Bakić ih tješi da je već sada trošak radne snage u PTKM na nivou ostalih kompanija iz branše tako da ne bi trebali brinuti. S obzirom da trošak radne snage iznosi devet posto ukupnih prihoda, budući vlasnik vjerujem da ne bi imao ništa protiv da se u ugovor stavi neka trogodišnja klauzula o neotpuštanju ili slično. Na kraju, što veli i Bakić, tržište umjetnim gnojivom je liberalizirano, a liberalizirano je i tržište plina, tako da tu nema nekih prepreka.

Naravno, da je Bakić u KOEI-u, smislio bi on šest dobrih razloga zašto se pod hitno mora prodati KOEI, tako da tu ne treba imati iluzija.

I ono što je lijepo u cijeloj ovoj priči jest to što se PTKM danas ne treba privatizirati da ne završi u stečaju, već da postane veća kompanija nego što je danas. Sinergija je, po meni, moguća upravo u dijelu nabavke plina. To nije jednostavan biznis, a činjenica je da nitko u PTKM u njemu nema iskustva. Svih ovih godina imali su jednog dobavljača, a to je Ina. Imaju je i danas, imat će ju do 2013. godine.

Khm jako nam je zanimljiva situacija u PTKM…

Naime iako neki idalje pisu postove o " game changeru i nabavi jeftinijeg plina na svjetskom trzistu" od toga izgleda na prvi pogled nema nista, tome u prilog ide i komentar uprave iz godisnjeg FIa

HaoRen, 24.02.2012. u 06:22

Predviñanja o konačnoj uspostavi tržišta plina u Hrvatskoj
tijekom 2011. godine, uključivanjem novog dobavnog pravca i potencijalno novih dobavljača,
nisu se u potpunosti ostvarila. Dovoljne količine plina daju dobre osnove za optimiziranje
godišnje dinamike proizvodnje i isporuka mineralnih gnojiva u 2012. godini, a cijena će ovisiti o
kretanjima na europskom tržištu naftnih derivata i tečaju USD.

S druge strane sam Klaus rekao je da je plin u 2011 bio skuplji 40% (!!!) naspram 2010g, no PTKM je i dalje poslovala sa 110 milijuna kuna dobiti za razliku od gubitka u 2010! Ukoliko je uz ovakve uvjete oko cijene plina PTKM ostvaila dobit, ostaje nam samo mastati sto bi se desilo da cijena plina padne za samo 5% odnosno sto ce biti kada se treutni trzisni uvjeti poboljsaju !Na 1.5milijardi kn koliko PTKM daje za plin godisnje to bi bila usteda od 10 milijuna eura !

Mislim da se ovaj pad na 190kn dogodio zbog razocaranja nekih ulagaca nakon prevelikih iscekivanja . Vjerojatno je puno njih "nabrijano" postovima na odredenim mjestima o game changerima i drugoj situaciji s plinom u 2012g ocekivao da ce PTKM za ovu godinu placati plin valjda 1kn/m3 te ih je onda recenica o "nesto povoljnijoj formuli" razocarala i natjerala da prebace svoje novce u DDJH,VPIK ili tko zna koju drugu dionicu, stoga se netreba brinuti oko kratkotrajnog pada, to je jednostavno dodatna volatilnost koju sa sobom nosi "clanstvo u Barceloni".

Mislim da je najpametnije pricekati izvjestaj za 1Q , ili cak 2Q jer cemo tada imati potpuniju sliku. Za ocekivati je da su potpisom 2godisnjeg ugovora s INAom članovi uprave PTKM dogovorili bolje uvjete za PTKM (nemora biti samo vezano za cijenu) no to cemo tek vidjeti s izvjestajem za 2Q. Iz ovog intervjua s Klausom se vidi da je PTKM prije bila izrazito politicki ovisna tvrtka (morali su kreditirati seljake davajuci gnojivo na kupone !) i nije ni cudno da su rezultati bili kakvi su bili. Po meni jedan od "game changera" trenutno je to sto po mom dojmu PTKM vise nije toliko politicki ovisna kao prije , ima novu sposobniju upravu i tek ce sada pokazati je li sposobna i profitabilna tvrtka ili niej. Takoder pozitivna cinjenica je i moguca privatizacija (pogledajmo sto se desilo s cjenom CROSa na sam spomen privatizacije), a znamo da u strukturi dionicara imamo osobu koja kakva god bila ipak se jako trudi oko svojih dionica i koja ce se sigurno svojski potruditi pomoci VLadi naci pravog kupca i dobiti odgovarajucu cjenu za PTKM.

Po meni trenutno na PTKM je najpametniji status quo.

Autor ima dionice PTKM i nije nagovor na kupnju/prodaju

...

ako Q1 i Q2 budu pozitivni ja cu ju ponovo kupuiti pa makar ona bila i 300kn ali dok nevidim ta dva izvjestaja neinteresira me dionica

da jos nesto mi je palo na pamet prosle godine Ptkm je u 11mj izdala komercijalne zapise od skoro 50mil kuna i pazi sad ovo sa kamatom od 9.2pct i iskazuje dobit od 107mil kn pa zar nebi bilo bolje da su imali za tih 50mil kn manju dobiti nego ovako prosuti milione kuna samo na kamate toliko o upravi revoltiran sam jer sam ovdje bio 4godine mislim da sto se tice ugovora oko plina su mogli puno bolje i zbog toga sam ju prodao


da jos nesto mi je palo na pamet prosle godine Ptkm je u 11mj izdala komercijalne zapise od skoro 50mil kuna i pazi sad ovo sa kamatom od 9.2pct i iskazuje dobit od 107mil kn pa zar nebi bilo bolje da su imali za tih 50mil kn manju dobiti nego ovako prosuti milione kuna samo na kamate…

Ni meni se ne sviđa ovo s komercijalnim zapisima po 9.2%. Samo imajte u vidu da su iskazana dobit i tekuća likvidnost (na kraću stazu) dva nezavisna pojma.

Nenad Bakić u sutrašnjem Jutarnjem poteže temu privatizacije PTKM…

… pročitao.Državi kao većinskom vlasniku odgovara nekoliko scenarija.
– prodaja INI (samoj sebi, ako MOL hoće , ako neće jo bolje), sve ostaje kod "kuće 44%,
– prodaja nekom od strateških partnera sa ciljem širenja kapaciteta tko ponudi povoljnije i sigurnije uvijete preuzimanja,
– država bi trebala dopustiti ulazak stranog kapitala i stranog partnera u petrokemiju, a kao protuuslugu naš naj veći proizvođač hrane morao bi dobiti dozvolu za neko preuzimanje trgovačkog lanca (Rusija). Tržište za bat 10-tak milijuna ljudi i eto svima posla u proizvodnji hrane…

u EU ne na kredit, već s GOTOVINOM !

Prvo Klaus, pa onda Bakić u dva, tri dana ??? Što je slijedeće ?!!!!!

u EU ne na kredit, već s GOTOVINOM !

@lebowski

kolega mislim da ste u krivu, čova je bio iznimno nezadovoljan zašto mirovinci kupuju precijenjenu INU umjesto jeftinih ptkm, korf, adpl i ne znam čega sve ne. bio je prilično uznemiren i neurozan zbog toga, tako da mi se čini da ste nešto pomiješali.

a Ptkm se neće privatizirati ne samo zbog radnika nego i seljaka, jer su im smanjili poticaje i smanjivat će ih još i država ne može izgubiti nadzor i nad cijenom gnojiva. to je moje misšljenje, možda griješim.

članak mi više liči na potez kojim se želi naći nekog da mu otkupi paket budući to mirovinci nisu htjeli i za veselje narodu.eto, ovako vam ja gledam na cijelu stvar, iako državi bi bilo oportuno prodati ju sad, jer mislim da se neće moći nositi s konkurencijom s bliskog istoka.

imam nešto gnojare i ovo nije nagovor na kupnju i prodaju, je li tako? [thumbsup]

رحمك الله يا قائد الوطن نعم فلسطين لن تعرف قائد محنك وصلب مثلك ووفق الله جميع فصائلنا البطلة وارجو

a evo i šta Klaus misli o svemu tome

Zašto mislite da biste propali da nije bilo pobune 1998. protiv privatizacije?
Ne da mislim nego sam uvjeren. Nije važno što sam ja uvjeren, nego su mnogi ljudi različitih profila i struka s odmakom od godinu ili dvije to vrlo jasno i precizno dokazali. Da se nismo suprotstavili, Petrokemija bi danas bila skladište koje bi eventualno pakiralo tuđu robu ili slično, s 300-tinjak zaposlenih. Ti planovi su postojali i zato su sindikati snažno važni, ako su upotrijebljeni za pravu stvar.

Bojite li se da će, unatoč tome što najava nema, ponovno tražiti privatizaciju kao i prošli put?
Očigledno je da će Poštanska banka i Croatia osiguranje ići na privatizaciju, a Petrokemija još nije na dnevnom redu. Vjerujem da će, prije nego što netko bilo što pokuša, pogledati strateški interes. Uz dužno poštovanje ekološkoj poljoprivredi, bez mineralnih gnojiva ozbiljne poljoprivrede nema, a Vlada na nju može direktno utjecati putem Petrokemije, recimo, pomoći onima koji su izgubili poticaje.

ima još, kome se da nek čita, ovaj je ionako bitniji za ovu temu nego NB:

http://danas.net.hr/intervju-tjedna/page/2012/02/22/0152006.html

رحمك الله يا قائد الوطن نعم فلسطين لن تعرف قائد محنك وصلب مثلك ووفق الله جميع فصائلنا البطلة وارجو


Nenad Bakić u sutrašnjem Jutarnjem poteže temu privatizacije PTKM…

… pročitao.Državi kao većinskom vlasniku odgovara nekoliko scenarija.
– prodaja INI (samoj sebi, ako MOL hoće , ako neće jo bolje), sve ostaje kod "kuće 44%,
– prodaja nekom od strateških partnera sa ciljem širenja kapaciteta tko ponudi povoljnije i sigurnije uvijete preuzimanja,
– država bi trebala dopustiti ulazak stranog kapitala i stranog partnera u petrokemiju, a kao protuuslugu naš naj veći proizvođač hrane morao bi dobiti dozvolu za neko preuzimanje trgovačkog lanca (Rusija). Tržište za bat 10-tak milijuna ljudi i eto svima posla u proizvodnji hrane…


Izgleda da mu fali likvidnosti, uzeo je puno krediti i nitko više ne da čak mu je jučer i Barcelona doživjela pravi fijasko naveći gubitnici na ZSE jučer je bila Barca….

RBA FOND IZGUBLJEN U VREMENU I PROSTORU BIJEŽITI IZ OVOGA FONDA IZABERITE AZ FOND ZA VAŠU BOLJU BUDUĆNOST I SIGURNU MIROVINU



Nenad Bakić u sutrašnjem Jutarnjem poteže temu privatizacije PTKM…

… pročitao.Državi kao većinskom vlasniku odgovara nekoliko scenarija.
– prodaja INI (samoj sebi, ako MOL hoće , ako neće jo bolje), sve ostaje kod "kuće 44%,
– prodaja nekom od strateških partnera sa ciljem širenja kapaciteta tko ponudi povoljnije i sigurnije uvijete preuzimanja,
– država bi trebala dopustiti ulazak stranog kapitala i stranog partnera u petrokemiju, a kao protuuslugu naš naj veći proizvođač hrane morao bi dobiti dozvolu za neko preuzimanje trgovačkog lanca (Rusija). Tržište za bat 10-tak milijuna ljudi i eto svima posla u proizvodnji hrane…


Izgleda da mu fali likvidnosti, uzeo je puno krediti i nitko više ne da čak mu je jučer i Barcelona doživjela pravi fijasko naveći gubitnici na ZSE jučer je bila Barca….
[/quote]

… finale lige prvaka je u svibnju, a Barca je kao i petrokemija – loša u domaćem prvenstvu – izvrsna u ligi prvaka. Izgleda kolega da ste vi za HNL !

u EU ne na kredit, već s GOTOVINOM !


Prvo Klaus, pa onda Bakić u dva, tri dana ??? Što je slijedeće ?!!!!!

Linić… 😀

New Report

Close