PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kaže da su prošle godine platili skoro 1,5 milijardi kn za plin (povećanje od gotovo 40% u odnosu na godinu ranije)!

Kako je ugovorena količina bila oko 650 milijuna m3 plina, ispada da im je Ina prodava plin po cijeni od 2,3 kn za m3. Strašan popust za 2. najvećeg kupca u zemlji, k tome anticikličkog (potrošnja ljeti kad ne znaju gdje će s plinom, zaustavljanje isporuke zimi u najhladnijem mjesecu). Možeš mislit.

Nafta ide gore, a plin isto tako.
Hoće li Petrica to moći prebaciti na osiromašene seljake je jako upitno?
Osim onog što izvozi.
Ja više nisam unutra. Lijepo je bilo dok je trajalo. Pusa


Nafta ide gore, a plin isto tako.
Hoće li Petrica to moći prebaciti na osiromašene seljake je jako upitno?
Osim onog što izvozi.
Ja više nisam unutra. Lijepo je bilo dok je trajalo. Pusa

Petrice puno više prodaje u izvozu nego na domaćem tržištu, a i na domaćem tržištu cijene su napokon tržišne!

A cijene plina i cijena mineralnih gnojiva na tržištu su dobro korelirane (obzirom na "neelastičnost" potražnje obzorom na cijenu – naime ako se ne pognoji neće uroditi, neće biti hrane… tako da se to sve prebaci na kraju na cijene hrane, jer hrana je prilično neelastična, naime ljudi će srezati druge troškove kako bi mogli jesti, umjesto da odustanu od jela i rade gladnog trbuha druge troškove, tipa telekom troškove što je kod nas u zadnje vrijeme popularna rasprava. Dakle neće ljudi gladnog trbuha ići telefonirati, nego će se najesti, potom razgovarati uživo ako ne mogu preko telefona, ili uopće manje razgovarati, puno je razgovora "neesencijalno" za život).

To znači da rast cijena plina dugoročno ovdje znači rast prihoda. Pod pretpostavkom cca. sličnih marži (razumna pretpostavka, i nemaju marže prevelik manevarski prostor, samo od 0 do 100 %, ne može više i ne može dugo vremena manje od 0 %) to znači da rast cijena plina na tržištu znači rast prihoda i rast dobiti.

Meni ovdje rast plina uopće ne smeta, dapače! 🙂

Koliko se ja sjećam smanjenje cijene plina,odnosno liberalizacija tržišta plina je nekad bio povod za onaj popularni game changer..:)Sad to više nitko ne spominje.
Računica je bila vrlo jednostavna,cijena plina najviše utječe na rashode,svako smanjenje će itekako osjetiti na povećanje dobiti.Sad vidimo da neće biti ništa od toga,barem ne u sljedeće dvije godine.
Lynx
Možda bi ti bilo bolje da ulažeš u prehrambenu industriju.:)

"Only dead fish swim with the stream"


Koliko se ja sjećam smanjenje cijene plina,odnosno liberalizacija tržišta plina je nekad bio povod za onaj popularni game changer..:)Sad to više nitko ne spominje.

Ugovor je potpisan za 2012. i 2013. godinu. Čeka se kvartalno izvješće.



Koliko se ja sjećam smanjenje cijene plina,odnosno liberalizacija tržišta plina je nekad bio povod za onaj popularni game changer..:)Sad to više nitko ne spominje.

Ugovor je potpisan za 2012. i 2013. godinu. Čeka se kvartalno izvješće.
[/quote]

Očito netko ne vidi gamechanger na temelju podataka koje sam izneo pa mu treba crtati

krenimo iz početka
http://www.youtube.com/watch?v=uk2sPl_Z7ZU

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/



Koliko se ja sjećam smanjenje cijene plina,odnosno liberalizacija tržišta plina je nekad bio povod za onaj popularni game changer..:)Sad to više nitko ne spominje.

Ugovor je potpisan za 2012. i 2013. godinu. Čeka se kvartalno izvješće.
[/quote]
Da znam sve to,ali iz dostupnih informacija zaključujem da neće biti novi plinski ugovor značajno povoljniji.Možda se i varam,u tom slučaju rado ću opet kupiti PTKM
Malo komentiram ovo o plinu jer mi je smiješno,sad ispada da je dobro za PTKM(barem tako Lynx piše) i ako cijena plina raste i ako pada,kako god okreneš dobro je.:)

"Only dead fish swim with the stream"


Koliko se ja sjećam smanjenje cijene plina,odnosno liberalizacija tržišta plina je nekad bio povod za onaj popularni game changer..:)

Točno. Taj pojam "liberalizacija" ti znači ono što ja ovdje kažem "tržišne cijene". Ne zanimaju nas kolike su one (tj. dugoročno što veće to bolje!) ali da su tržišne. PTKM je uvijek plaćala iznad tržišnih i to je bio problem.

Dakle OK su i neznam koliko veće tržišne od nekadašnjih netržišnih ukoliko se tada plaćaju po tim tržišnim jer su cijene gnojiva "usklađene" tržišnim mehanizmima s tada tržišnim cijenama a ne sa onim netržišnim kako je nekada bio slučaj.


Lynx
Možda bi ti bilo bolje da ulažeš u prehrambenu industriju.:)

Pa i ulažem, kako ne?! Petrokemija je najbolji način na našem tržištu za izložiti se prehrambenoj industriji (što se tiče likvidnijih dionica, ima nešto sitno i kroz neke druge ali slične smjerove, preko sjemenarstva npr. i sl.).

Najgori bi način bio preko krajnjeg proizvođača prehrambenog proizvoda obzirom da je on najzadnja karika (najdirektnija prema krajnjim malim potrošačima) tom teškom "cjenovnom usklađivanju" što otvara velike opasnosti konkurencije itd.
Osim toga, kada bi se i htjelo tim putem (ovisno o konkrentom dijelu prehrambrenog sektora to negdje može biti dobro) nažalost u Hrvatskoj nemamo takvih kompanija, nemamo kvalitetnih prehrambenih kompanija koje su konkurentne na međunarodnom tržištu, koje ne moraju strahovati od strane konkurencija i na domaćem i na stranom tržištu, koje ne moraju brinuti da će ih netko sa većom ekonomijom obujma i drugim kompetetivnim prednostima "pomesti" u tom turbulentnom razdoblju "usklađivanja" raznih vrsta itd.

A čak ono malo što imamo kompanija koje bi se tu negdje mogle naći, su skupe. Neću valjda kupiti jedan LEDO, ili jednu Atlantic Grupu, koliko god mi to bile zanimljive kompanije, ako su mi cijene neodogovarajuće, ja uvijek gledam odnos cijene i vrijednosti koju tu dobivam.

Atraktivne valuacije imate osim u ovim krajnjim dijelovima prehrambenog sektora i nešto da stepenici iznad ali još daleko od polica maloprodaje tipa: poljoprivredna poduzeća, tzv. "PIK-ovi", tu imate svašta zanimljivoga samo treba dobro proučiti pojedinačn stvari i izabrati.

Disclaimer: od spomenutog imamo samo PTKM, ovo nije nagovor na kupnju ili prodaju.


Malo komentiram ovo o plinu jer mi je smiješno,sad ispada da je dobro za PTKM(barem tako Lynx piše) i ako cijena plina raste i ako pada,kako god okreneš dobro je.:)

Ne "dobro" nego "OK" kako god okreneš – dokle god je ta cijena TRŽIŠNA ("liberalna"). To do sada nije bio slučaj pa NIJE bilo OK. A kada je tržišna tada ako idemo gledati malo dalje od "OK" i malo dalje od "prsta pred nosom", tada je za dugoročno gledano najbolje da ta "tržišna" cijena je dugoročno čim veća. Bitno je samo da u svakom trentku ne plaćamo više od tadašnje tržišne (eventualno niže od nje, zašto ne, ali takvo što još nismo imali, uvijek je bila viša) tj. nikada nije dobro da plaćamo više od konkurencije, a dobro je da svi skupa sa konkurencijom smo na "što višim nivoima".

Malo sam čitao blog N.B. malo i sam pravio neke kalkulacije oko PTKM.
Uglavnom sam mišljenja da će postojeća vlada od svih firmi gdje je u većinskom vlasništvu tražiti od uprava određene rezultate. Mislim da je dobro ulagati upravo u takve tvrtke. Mi u RH i nemamo baš neku razvijenu industriju, pa su upravo i donešene mnoge olakšice upravo za takve tvrtke. Dobro je imati u portfelju jedan dio DDJH i PTKM.

Nenad Bakić u sutrašnjem Jutarnjem poteže temu privatizacije PTKM…

potezao je on i priču sa ADPL i Preventovim paketom, obećao da će kupiti dio, pa ništa.
mislio je da će se mirovinci potući za paket, a ono kupili burzovni špekulanti i srušili cijenu 20%.
treba se uzdati u nastavak dobrog poslovanja, sve ostalo su trice i kučine

KAD NEMA BOOKA, NEMA NI DRUKA!

New Report

Close