PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Evo ovo je bitno

OČEKUJE SE POTPISIVANJE DUGOROČNOG UGOVORA ZA PLIN
2. travanj 2008

http://www.petrokemija.hr/Default.aspx?tabid=52

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/


Evo ovo je bitno OČEKUJE SE POTPISIVANJE DUGOROČNOG UGOVORA ZA PLIN 2. travanj 2008 http://www.petrokemija.hr/Default.aspx?tabid=52

Ako se ugovor potpiše, s definiranim količinama isporuke i cijene plina, bilo bi dobro da se u ugovor stavi neka klauzula po kojoj će INA plaćati PTKM penali ako ne uspije isporučiti dogovorene količine. Ako na dugovanja idu kamate, onda bi na nepoštivanje isporuke trebali ići penali.


BigBoss: ” Evo ovo je bitno OČEKUJE SE POTPISIVANJE DUGOROČNOG UGOVORA ZA PLIN 2. travanj 2008 http://www.petrokemija.hr/Default.aspx?tabid=52 ” Ako se ugovor potpiše, s definiranim količinama isporuke i cijene plina, bilo bi dobro da se u ugovor stavi neka klauzula po kojoj će INA plaćati PTKM penali ako ne uspije isporučiti dogovorene količine. Ako na dugovanja idu kamate, onda bi na nepoštivanje isporuke trebali ići penali.

To i ja govorim ako će PTKM plaćati veću cijenu od prosjeka u Sloveniji u budućem ugovoru, a još ne dobije plina normalno je da budu penali za neisporuku plina jer trpe štetu zbog neisporuke gnojiva……

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

Onaj čija je fin. konstrukcija pred rušenjem, a uz to je s kreditom kupio PTKM nije zaslužio da ga se žali zato što je hazarder i trebao bi znati što je napravio bez da mu itko to kaže. U pravilu i zna, ali mu je ljepše kad mu to nitko ne potvrdi.

Petrokemija je vrlo loša kompanija s relativno niskom cijenom dionice. Kao što kupovina dionice dobre kompanije ne mora biti dobro ulaganje ako je dionica skupa, tako ni kupovina loše kompanije ne mora biti loša investicija ako se dionicu malo plati. Ali svako zašto ima svoje zato, tako ni trenutna cijena ptkm nije slučajnost.

Vec sam mnogo puta napisao usporedbu, kad netko ima 100kn i stavi ih na dinamo za koef. 1.20, on zna da nece mnogo dobiti (samo 20kn), ali mirno docekuje utakmicu jer je svjestan kako je odigrao na tim koji ce vrlo vjerojatno pobjediti. Onaj tko nema 100kn vec samo 10kn, a 2kn mu nisu dobit koju bi zelio vec zeli mnogo vise, on stavi na riskantan par, npr. međimurje i koef. 10, a dočekuje utakmicu nervozan zato što zna da je igrao na iznenađenje i tim koji ce vjerojatno popušiti. Naravno, nada se da neće, inace ne bi stavio na pobjedu tog tima, ali realnost je drukcija.

I još jedna stvar… Danas je lako biti na čelu tvornice mineralnih gnojiva, čak i u Hrvatskoj. Sve zahvaljajući velikom prošlogodišnjem skoku cijena gnojiva.

Nije bilo lako biti na čelu PTKM u ratna vremena, u vremena privatizacije, i u vrijeme kad ti dobavljač nije mogao isporučiti osnovnu sirovinu. Ta vremena su prošla, a PTKM nije u stečaju, iako je pretrpjela milijardu kuna direktne štete iz ovih ili onih razloga.

Onaj tko je izvukao PTKM iz stečaja u tim vremenima, zahvaljujući svom iskustvu znat će iskoristiti prednosti koje se sada pružaju.

Sve ove stvari koje su prije bile uteg, danas su prednost. Mi danas razgovaramo o potpuno drukčijoj tvornicu u potpuno drukčijem okruženju, u potpuno drukčijim uvjetima.

Ajmo ovako.

Trošak plina predstavlja oko 33% ukupnog prihoda ili oko705,2 milje kuna.
Trošak sirovina predstavlja oko 31% ili 673,9 milja kuna. Ukupno oko 1,39 mlrd.kuna.
Kad bi ti troškovi u 2008 skočili 60% tada bi petrokemija sa ovakvim povećanjem cijena koje su još uvijek niže nego u svijetu radila na nivou 2007 što znači dobit od preko 20 000 000 eura. Ako se to ne desi (porast cijena sirovina i energeanta od 60%), a neće se desiti jer plin nije išao gore i uz ovakav nivo prodaje dobit bi mogla biti i preko 300 milja kuna ovisno o volji vlasnika.

Ako pretpostavimo da bi cijene gnojiva još mogle gore dolazimo i do famoznih 450 milja kuna i to bez povećanja kapaciteta. (S povećanjem kapaciteta dolazimo do 100 milja eura minimalno)

Zašto je ovo bitno. Ovakav scenario pokazuje kako bi mogao raditi privatni gazda kad bi samo slijedio trenutno poslovanje tvornice bez da uvede dodatni red u poslovanje. Dodatni red podrazumjeva još jeftiniji plin i smanjenje stavke ostali troškovi. To dobro zna i Polančec i kandidati za kupnju.

Ovo su brojevi koji proizlaze iz podataka RD i G.
Tekst ću boldati jer ga smatram vrlo važnim kod procjene buduće cijene.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

još ne treba zaboraviti kad ptkm potpiše dugogodišnji ugovor o plinu prestaju razlozi za velike rezervacije i sve prelazi u dobit. Kako je ugovor pred potpisom ove godine gadne rezervacije sele u prihod. Drugih razloga za rezervacije nema jer se sve naplaćuje i gnojivo ide ko ludo. Tada će se moći izanalizirati koliko povećanje cijene u prodaji mora biti da bi se dobila očekivana dobit koja s obzirom na poslovanje može biti kako sam pisao i do 450 milja kuna. Ako se firma prodaje vjerujem da će većinski gazda težiti ovom cilju kako bi uzeo minimalno 2000 kuna po dionici.

pozdrav vjernim dioničarima

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

http://trendsignali.com/index.php?option=com_content&task=view&id=303&Itemid=105

Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.

Evo ovo je bitno

OČEKUJE SE POTPISIVANJE DUGOROČNOG UGOVORA ZA PLIN
2. travanj 2008

http://www.petrokemija.hr/Default.aspx?tabid=52

——————————————————————————–

Ovo još nitko nije izračunao pa ja računam

Prošle godine

ostvarena je rekordna proizvodnja od ukupno 1.272.223 tone gnojiva»
a utrošeno je 670 milijuna kubika

ili kada se [color=blue]računa po potrošnja plina od 526 m3[/color] za proizvodnju 1 tone gnojiva
iskoristivost po najmanjem utrošku plina je na samom vrhu u svijetu………. [thumbsup]

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

cartmann piše dosta loše o radnicima u ptkm ( u što ja sumnjam, da je istina, možda pojedinci, kao svugdje), znači to, da se može od njih, (pošto neče niko kupiti dionice ove propale firme), kupiti ovlaštenje za kupnju njihovih dionica kao kod ht ili ine?
zarada 114 do 250 kn nije loša, šta če biti kasnije izgleda ni jačim igračima nije bitno….
a da se može dobit ovlaštenje za pivicu ili dve, evo torbara sa finom zaradom….[lol]

p.s.
tekst nije protiv nikoga, najmanje protiv radnika u ptkm, više pitanje za dežurnog drukera na dole i koja je cijena po kojoj bi on kupio ptkm!
I naravno pozdrav svim vjernim imateljima ptkm!

[cool]


još ne treba zaboraviti kad ptkm potpiše dugogodišnji ugovor o plinu prestaju razlozi za velike rezervacije i sve prelazi u dobit. Kako je ugovor pred potpisom ove godine gadne rezervacije sele u prihod. Drugih razloga za rezervacije nema jer se sve naplaćuje i gnojivo ide ko ludo. Tada će se moći izanalizirati koliko povećanje cijene u prodaji mora biti da bi se dobila očekivana dobit koja s obzirom na poslovanje može biti kako sam pisao i do 450 milja kuna. Ako se firma prodaje vjerujem da će većinski gazda težiti ovom cilju kako bi uzeo minimalno 2000 kuna po dionici.

pozdrav vjernim dioničarima

Molio bih štovanog kolegu Miku da objasni gdje su te rezervacije prikazane u bilanci. Unaprijed zahvalan.

[sealed][sealed][sealed]

ljudi moji! otišao sam oko pola dva sa postom o cigari i konjaku. uzevši u obzir SVE napisano(forum ptkm-ra od početka do kraja), zatim godišnje izvješče 2007, trenutno poslovanje moje firme, sa tim da posjedujem dionice ptkm-ra skoro godinu dana, savjetujem se sa znalcima u branši(dionice) pri cijeni,nisam siguran, ali mislim oko 240 i nešto, plus nekakva brana- počastio sam najboljeg frenda i sebe ručkom.

ono što želim istaknut je slijedeće- uzalud vum trud svirači i navlakači!!! Krenulo je napokon i točka, velika ko svemir. Postoji mogućnost oscilacija, ali se ne brinem. To je samo moje mišljenje i ne forsiram nikoga ni na bilo kakvu akciju, osim… Samo bi htio pozvat prijatelje i entuzijaste na predobru klopicu! Molim Vas da mi pošaljete, naravno tko je zainteresiran, privatnu poruku da se dogovorimo oko detalja. Strašno bi volio upoznat ljude sa foruma i svi su dobrodošli. Nešto se spominjalo prije cca. godinu dana, sjećam se bakulaza, za miku rezervirano posebno mjesto, cartmane i ti si dobrodošao, vjeko također(nemoj krivo shvatit da te navodim nakon cartmana)stvarno bi bilo lijepo da svi sjednemo i proveselimio se išlo to gore ili ne(sumnjam u jedan smjer ali nema veze[wink]). mislim da svi učesnici foruma zaslužuju barem jedno popodne ili večer uz veselje i razbibrigu, već sutra možemo zauzet stare pozicije. Preporučam restoran u Zagrebu, gdje se može nać nešto za svakoga, od punjenog lungića, telećeg zagrebačkog do ramsteka od kile ili janjetine ispod peke, ili pak finog vina u rinfuzi do odličnih domaćih buteljiranih vina(žlahtina topla preporuka) i to sve u ugodnom ambijentu uz vrhunske konobare, ne svjetskog kalibra, nego pravog domačeg u najboljem svijetlu hrvatskog gostoprimstva i ljubaznosti! Prijtelji moji, kako god bilo ne zaboravite na ljudskost! Probajte svoje postove usmjerit pravedno, i ne zaboravite da postoje neuki ljudi kojima bi Vaši postovi nehotice mogli promijenit život! Opustite se, udahnite i krenite dalje. Ako Vam ova dionica nije potrebna, dajte sve od sebe da ARGUMENTIRANO obrazložite Vaše mišljenje smjera u kojem će se kretati. Ukoliko nemate nešto konstruktivno napisat, molim Vas bip bip bip bip bip.

Pozdrav i poziv ma gdje god bili! [tongue]

New Report

Close