OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Onda udri po BIDu 🙂
Moja laička BV preko DCF je oko 7,45. uz konzervativne pretpostavke T+5, još konzervativnije terminalnog perioda.
Koliko mi je poznato (sasvim slučajno) užurbano su spremali BP (a teško da su bili konzervativni) pretpostavljam upravo za potrebe Deloitte-a.

Na tih 7,45 treba dodati premiju za ulazak na tržište.


AZTN bolje da se ne javlja jer dok se ne javlja znači da nema odstupanja od aktualnog rješenja, odnosno sve ide u skladu s njegovim odredbama. Meni su rekli na tel da oni nadgledaju i nisu tu da izvještavaju javnost.

po istoj toj logici,,,,ako nešto ne štima, tj. ako elaborat uopče nije predan oni neće izvjestiti dioničare niti burzu nego samo onoga na koga se riješenje odnosi tj.HT,,, a onda je moguče da je netko saznao da je stigao takav dopis da elaborat nije predan u roku pa sad rasprodaje dionice

...from Doboj!

kolki je prosjek na burzi za zadnja 3 mjeseca?

Trebali bi se uskoro vratiti preko 5 kn, jer ovaj danasnji pad nema smisla

Napomena: Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica. Udijeli koji like, znam da imaš! Vratit ću 100%, majke mi!

bez informacije o elaboratu ne idemo gore,samo dolje.
previše se ljudi opeklo na todeksu da bi opet kupovali na “lako ćemo”

A zašto ne bi elaborat bio predan u roku? HT nije prćija, postoji nekakva razina korporativnog ponašanja. Može ih Agencija kazniti. Ako nisu predali jer ne žele predati nadzor nad Optimom njima nosi samo štetu, njihovom rejtingu, a neće odgoditi ili otkazati prodaju Optime.
Veliki prate situaciju i sigurno su informirani, a mali su nebitni.

Tromjesečni prosjek je cca 4,3 Kn


Da okrenemo temu. Pišimo o UG. O njihovom poslovanju, našem viđenju njihovih planova te kako se to može odraziti na hrvatsko telekomunikacijsko tržište.
…..
1.) Masmediji
2.) Oglašavanje
3.) Telekomunikacije
4.) Kabelska televizija
……
preprodaju i/ili dozvoljavaju njihove usluge masmedija i televizije jer bi u protivnom agresivnije radili da prebace korisnike na svoje telekome što im zapravo nije “core business”.
……..
Mobilna telefonija im nije na prvom mjestu. Jedino ako i kada dođe do 5G, tada će igrati veću ulogu. Kupovina Tele2 ima im puno manje smisla od kupovine Optime. Zapravo kupovina Tele2 bez kupovine Optime im je gotovo besmislena s trenutnim stanjem stvari na telekom tržištu RH.

Iza UG-a stoji težak i moćan kapital, BS Partners investicijska grupa. U financiranju izgradnje i dogradnje infrstrukture im pomaže Europska banka za obnovu i razvoj. Njima će se to kasnije vratiti kroz oglašavanje i propagandu na prostoru bivše Jugoslavije kroz programe UG-a. Opasna sprega kapitala i medija.
….

S mnogim detaljima se slažem, ali mislim da potpuno fulaš sa tumačenjem da je UG-u masmedija i sadržaj važniji od telekoma.

Općenito i prihodi i margine su puno puno veće u telekomima nego u medijskom biznisu.

Pogledajmo prihode velikih globalnih svjetskih medijskih kuća:

NBCUniversal – $33B
Viacom – $13B
WarnerMedia – $32B
Bertelsmann – $20B
Vivendi – $14B

Sve negdje na 15% – 25% EBITDA margine

Usporedimo sa nekim telekomima koji posluju na mnogim globalnim tržištima, ali ipak na geografski ograničenim:

Deutsche Telekom – $85B
Telefonica – $60B
Orange – $46B
i da ne spominjemo USA (AT&T, Verizon), Japan (NTT) ili Kina telco divove koji su redovno preko $100B

I to sve na EBITDA marginama od preko 30% a neke i blizu 40%

Isto tako i u HR – Nova TV prihodi su nekih 390M kn i to kao najbolja komercijalna TV kuća (RTL je na 311M kn), što je niti pola jednog Tele2 koji je pak debelo zadnji (treći) mobilni operator (800M kn) ili OPTE na 550M.

Da, točno je – sinergija medija i telekoma je budućnost.
Ali nemojmo se zavaravati da će medijski biznis ikad biti išta više od prirepka i mrkve za korisnike telekomunikacijskom biznisu.

Tako da United Group primarno lovi telekome, a medijske kuće su tu kao npr. u Hrvatskoj bile više kao prethodnica.


Kapitala imaju i lagano do njega mogu doći. To su i pokazali izdavanjem obveznica po jako dobrim uvjetima.

Povoljno ? Meni se zaduženje i nije činilo nešto povoljno za dužnika.
Ali zapravo me najviše iznenadilo da UG zapravo nije imao spreman kapital za svoje akvizicije već ih kupuje na dug.
Po svim najavama to se nije činilo tako. Po meni je to dosta važan moment uzevši da i Tele2 i OPTE zahtijevaju vrlo vrlo velike investicije.

Loki

Moze ovdje biti jos svega od prevare do neke lijepe price na zse,vrijeme ce sve pokazati.

get rich or die tryin'

tromjesjecni prosjek je malo veco nego moj prosjek ulaska.. barem mali plus ako tolko plate :))


A zašto ne bi elaborat bio predan u roku? HT nije prćija, postoji nekakva razina korporativnog ponašanja. Može ih Agencija kazniti. Ako nisu predali jer ne žele predati nadzor nad Optimom njima nosi samo štetu, njihovom rejtingu, a neće odgoditi ili otkazati prodaju Optime.
Veliki prate situaciju i sigurno su informirani, a mali su nebitni.


@Matovilka

Pa kak ne kužiš da je drug “tovarish” prodao i da je on malo danas hranio onaj pad?

@baustelac
ne moraju oni elaborat proučavati niti nas izvijestiti o sadržaju nego samo dati kratku obavijest da je zaprimljen! ..ako je zaprimljen?

meni takodjer nije jasno kako mogu presucivati i skrivati jednu tako bitnu informaciju??valda mi kao dionicari imamo pravo znati jesu li napokon predali elaborat ili se nesto mulja!

Al pišete g…..samo jedno te isto…Pa naravno da neće vam odgovoriti kad ne trebaju.
Pa sad je jeftino i kupite si dionica dok još ima po ovim cijenama.

@blaurot5
zašto misliš da ne trebaju odgovoriti?
https://www.zakon.hr/z/126/Zakon-o-pravu-na-pristup-informacijama

New Report

Close