OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Odlicno…glasno razmisljam s obzirom sto smo sve vec prosli na burzi i prilikom preuzimanja firmi…stara procjena opte bez h-1 je bila 7kn, ukoliko ukljucimo sadasnje poslovanje(prihodi,rashodi,zaduzenost) u korelaciji sa tadasnjim(7kn/dionica) koliko je otprilike vrijednost opte bez premije?Hvala.

Na to pitanje bi valjda procijenitelj trebao odgovoriti, mi možemo samo računati usporedive transakcije i primjenjivati postignute omjere na Optimu. I davati neko svoje osobno misljenje temeljem dosadašnjih iskustva i raspoloživih informacija.

HT-u istjecu upravljacka prava, mora izaci van i ni na koji nacin ne moze ponovno doci u posjed niti upravljanja niti dionica. To je zavrsen film. Zato im je u interesu, kao i Zabi, prodati kozu sto skuplje.
U skladu s tim postoji drag along odredba u ugovoru. Radi bolje cijene HT povlaci i Zabine dionice u prodaju. Kupac preuzima kontrolu i daje javnu ponudu svima ostalima.
Slijedom toga desava se sve sto se desava s cijenom u zadnje vrijeme.
Pricekajmo konacan ishod.

Bez da drukam na dolje (imam dionice OPTE) u RH je sve moguće i sve ovisi o političkoj situaciji.


HT-u istjecu upravljacka prava, mora izaci van i ni na koji nacin ne moze ponovno doci u posjed niti upravljanja niti dionica. To je zavrsen film. Zato im je u interesu, kao i Zabi, prodati kozu sto skuplje.
U skladu s tim postoji drag along odredba u ugovoru. Radi bolje cijene HT povlaci i Zabine dionice u prodaju. Kupac preuzima kontrolu i daje javnu ponudu svima ostalima.
Slijedom toga desava se sve sto se desava s cijenom u zadnje vrijeme.
Pricekajmo konacan ishod.

zaba i ht dobili su dionice na ime duga na način da su im obračunate po cijeni od 10 kn tako nema šanse da oni sada daju te dionice ispod cijene, pogotovo što će ih kupiti HT-ova konkurencija kojoj će oni taj udio nastojati naplatiti što više moguće jer kupac opte dobiva veliki broj korisnika u HR i uzima lijep dio kolača HT-u tako da ispod 10 kn neće ići, a koliko iznad 10 to ćemo vidjeti kad objave elaborat i početnu cijenu na javnom natječaju

Ako dođe do prodaje (odnosno ne bude nekih iznenađenja, koja su uvijek moguća), onda je sigurno 10kn minimalna cijena. Po meni, realno je 12-14kn.

Ovdje nije na odmet biti oprezan. U 6 mjeseci je odrađeno 300 % rasta pa je potencijal daljnjeg rasta sve slabiji. Tko je trpao veće količine dionica po 2 do 3 kn i držao ih do sada taj u principu ne bi trebao biti nezadovoljan sa zaradom da iskipa sve dionice po cijeni do 7 kn. Tko pak na ovu cijenu planira zaraditi 50-ak posto, a nije da je nemoguće, ipak se upušta u značajno veći rizik. Neki budu rekli da je ovo druk na dole, ali ja sam tra-nu s jednim dijelom pa kud me odnese…

Bez brige, vozi hidra k'o hidrogliser ! [emo_smijeh][emo_smijeh][emo_smijeh]

Bitna je vrijednost, kada bi vrijednost bila 1, možeš mijenjati dug za dionice i po cijeni od 50 kuna. To ne znaci da će čekati 50 kuna jer ih vjerojatno nikad neće dočekati.

Tesko je uprti prstom i reci to točno toliko vrijedi po ovim ili onim kriterijima. No, iz dosadasnjeg iskustva ne vrijedi manje od 1,5xsales, a neka srednja procjena bi bila 10 EV/Ebitda odnosno 2xsales… a vrijednost može ići do 3 sales, ako je kupcu jako stalo da on ovlada drustvom.

Ovo sto je kolega naimxs korektno prenio prevedeno na narodni jezik znaci da je moguce sve od 13 do 25 kn, u djuture.
A kako je ovo zadnji slasan kolacic u nas tipovao bih na gornji dio raspona.
U tome i jest cijeli vic ovdje
Trziste i nije toliko iracionalno kao sto bi neki voljeli vjerovati.

jedino sto mene ovdje koci i brine, sta smo mi banana od drzave … di se ne postuju zakoni ,norme,rokovi…. kod nas mozes i moras ocekivat neocekivano…

Ako te koci i brine, a nemas dionice, nemoj ulaziti. Ako ih pak imas odmah prodaj.
Ali svoju zabrinutost nemoj dijeliti s nama sada. Bilo je za to vremena dok je bilo 1.7 kn.:-):-)
Sad ide veliko finale.

Smatram da u poziciji Ht kao prodavatelj opte nece sigurno jeftino prodati dionice a zauzvrat dobiti ulazak konkurencije na velika vrata koji ce sigurno otrgnuti dio kolaca i od samog ht-a. Ispod 15kn po dionici sigurno ne ocekujem prodaju od strane ht-a a bome niti od mene mojih xx xxx komada.

HT mora prodati!?
HT-u ne treba lova! Bar toga imaju.
Bolje bi bili korisnici….
Postoji li ikakav način za dobiti korisnike (čitaj Optimu) oni će to smisliti.
Imam Optimu.
Nije poziv ni na prodaju ni kupnju, glasno razmišljam.

HT ima obvezu da proda Zabine i svoje dionice. U psnu negdje napisano. Ovo se događa, jedino sto nigdje javno ne pise tko kupuje, ali pretpostavka je da ovi kaj su tele2 kupili.


Bitna je vrijednost, kada bi vrijednost bila 1, možeš mijenjati dug za dionice i po cijeni od 50 kuna. To ne znaci da će čekati 50 kuna jer ih vjerojatno nikad neće dočekati.

Tesko je uprti prstom i reci to točno toliko vrijedi po ovim ili onim kriterijima. No, iz dosadasnjeg iskustva ne vrijedi manje od 1,5xsales, a neka srednja procjena bi bila 10 EV/Ebitda odnosno 2xsales… a vrijednost može ići do 3 sales, ako je kupcu jako stalo da on ovlada drustvom.

Narodski rečeno, vrijedi i oko a možda i 25 kn.
Glasam ‘za’ i mislim da je to realan scenarij.
I čekam takav rasplet sa svojim dionicama; 6-12 mjeseci…
Lijepo gledati.
Pokrio sam gubitke na par loših pozicija koje sam prodao i uložio ovdje… 🙂 🙂

New Report

Close