OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Tako je, al nije platio novcem. Platio je emisijom dionica što je kad se prebaci u novac bilo 20-tak milijuna kuna. Bilančno gledano imovina je bila puno veća i otpisom je to svedeno na realnu mjeru. Za tih dvadesetak milijuna kuna dobiveno je cca 50-tak tisuća novih korisnika i njihov novčani tok uz preuzimanje dugova. To je jako jeftino dobiveno.

Firma će do kraja ove godine imati 570-600 milijuna kuna prihoda i 140-150 milijuna kuna ebitde. Ima još dosta duga, al on se uredno otplaćuje. Likvidnost je zadovoljavajuća, pa je po tome dionica vrlo jeftina. Kapitala nema, radi prethodnih i posljednjeg otpisa. Ali ima profitabilnog biznisa koji će ubuduće generirati keš i vraćati dugove. U konačnici, ostat će dosta i za dioničare. Ja procjenjujem mnogo više od tekuće cijene.

Pored toga, zbog gubitka će povećati porezni štit i manje plaćati ili uopće ne plaćati porez u nadolazećim razdobljima.

ah kužim!
ti se nadaš da će danas-sutra netko isto napraviti s OT: (pre)platiti bazu korisnika i poslovanje
odvažno, nema što!
samo ne znaš koliko će platiti:2,5 3 ili 5 kn, u tome je problem
a možda i manje, nema garancije

no do onda ronjate samo tako, možda se uključim oko 2 kn

Ne nadam se ja. Ja znam koliko su plaćane slične transakcije i plaćane su mnogo skuplje od trenutne cijene Optime.

Znao sam da će doći trenutak kada ćemo raspravljati o “nematerijalnoj imovini” unesenoj u knjgovodstvo pripajanjem H1 Telekoma. Čudi me da je to tek sada postalo tema.
Nematerijalna imovina u visini od oko 208 Mil. Kn je knjiženje koje je bilo potrebno da se pripajanjem H1 trenutno ne prikaže gubitak od 208 Mil. Kn.
Samom odlukom uprave da se ta vrijednost otpisuje, dolazimo u situaciju da prihvaćamo gubitak u knjigovodstvu u iznosu od 208 Mil. Kn trenutnim ili postepenim otpisom.
Trenutno smo otpisali preko 80 Mil. Kn.
Knjigovodstveni gubitci po toj osnovi će se nastaviti.
Uzimanjem u obzir takve “knjigovodstvene politike” dosta je jednostavno doći do zaključka da je Optima zapravo napravila dobit od najmanje 26 Mil. Kn. ( obzirom da je amortizacija same Optime prije pripajanja bila u padu zbog preamortiziranosti imovine ).
Nekome je to loše, a nekome odlično.
Nova “nematerijalna imovina” Optime će se pojaviti u trenuku prodaje firme.
Nitko ne istiće taj iznos unaprijed u bilanci firme.
Mi na forumu vjerojatno ćemo zadnji saznati vrijednost “nematerijalne imovine” Optime prilikom prodaje.

Ne moraju se nastaviti. I vjerojatno neće na Nadin jednokratnog otpisa. To ovisi kako se to vodi i sto je dopusteno računovodstvenim i poreznim propisom. Goodwill je smanjen na 47 mil. kuna. Jednokratno je otpisano ono sto se moglo i moralo otpisati. Ostatak će se vjerojatno linearno amortizirati i iskoristiti kao porezni štit. Nije sva nematerijalna imovina goodwill jer društvo kontinuirano nabavlja i nadograđuje software i sličnu nematerijalnu imovinu koja se vodi na kontima firme.

Takve aktivnosti ne utječu na operativnu profitabilnost ni novčani tok već svode bilancu na novu mjeru. Osim u djelu eventualnog poreznog rasterećenja (evazije) i jačanja boniteta prema kreditorima i vlasnicima odnosno javnosti.

Sukladno MSFI-u goodwill se ne amortizira to je samo kod HSFI-ja. Kod MSFI-a se goodwill svake godine testira na umanjenje.

Nikada ne vjeruj ženi koja laže!

Ovo nikada necu razumjet…

Nikada ne vjeruj ženi koja laže!

Picolovac, misliš kada netko na burzi napravi trgovinu manju nego u spizi? Ni ja to ne razumijem da se nekome to da.

Upravo tako, ograničio bi minimalni iznos transakcije jednostavno…

Nikada ne vjeruj ženi koja laže!

Sorry dečki ali ovo vam ide na 1,8


Sukladno MSFI-u goodwill se ne amortizira to je samo kod HSFI-ja. Kod MSFI-a se goodwill svake godine testira na umanjenje.

Goodwill je excess cash-a kojim je preplacena vrijednost imovine business-a kada firma kupuje drugu firmu. Dakle, Asset kod akvizicije je placen vise nego sto vijedi tako da se na Balance Sheet-u mora prikazati kao nekakva virtualna vrijednost.

Goodwill se moze umanjiti samo amortizacijom ili kupovinom firme po diskontnoj vrijednosti, kada se kreira negativni Goodwill

Joj daj… Firma je pripojena. Nije bilo kes transakcije osim u onom zanemarivom djelu zaokruživanja broja dionica. Knjigovodstveno je stvoren goodwill i direktno i preko brenda i morali su ga otpisati da bi uskladili knjigovodstveno stanje sa “stanjem na terenu”. Nije bilo novčanih troškova i odljeva pa ovo sa strane operativne (one iz osnovnog posla) profitabilnosti nema značajnijeg utjecaja. Ne znam kakav će biti porezni aspekt jer je tu posljednjih godina bilo nekih izmjena koliko sam vidio.

http://www.poslovni.hr/leksikon/goodwill-674


Sorry dečki ali ovo vam ide na 1,8

odlično! može li točan dan da se odmah pribilježim za 30.000 komada?

Nematerijalna imovina koja je unesena u Optimu spajanjem sa H1 najbolje se vidi u GFI-u 2017. god.
http://www.zse.hr/userdocsimages/financ/OPTE-fin2017-1Y-REV-K-HR.pdf

Na 75. stranici je tablica NEMATERIJALNE IMOVINE
U tablici je vidljivo da je pri spajanju unesena imovina H1 definirana kao “Goodwill” ( 87.629 ) i “Ostala imovina” ( 95.357 ). Ostale stavke pripojene “nematerijalne imovine” su zanemarivih vrijednosti.
Obzirom da se iz tablice vidi da Optima prije spajanja pod tim stavkama nije imala nikakvih knjiženih iznosa pretpostavljam da te stavke realno ne predstavljaju nikakvu imovinu i nemaju utjecaj na direktno poslovanje firme.
Zaključujem da su te vrijednosti doslovno izmišljene da bi se spajanje moglo izvesti bez trenutnog prikazivanja ogromnog gubitka.
Ako znam da su te dvije stavke nepostojeća vrijednost i vidim da je započeto njihovo umanjivanje ( amortizacija – otpis – testiranje na umanjenje ), svejedno mi je kako to nazivaju, zaključujem da će u skoroj budućnosti te stavke biti svedene na 0 Kn.
To onda znači da smo spajanjem prihvatili prikazivanje knjgovodstvenog gubitka od približno 183 Mil. Kn.
Mislim da je trenutni dio otpisa ( 64.184 od 182.986 ) bio više ograničen vrijednošću kapitala i rezervi Optime nego odlukom koliki će dio te vrijednosti konačno biti otpisan.
Konačno će biti knjgovodstveno prikazan gubitak od oko 183 Mil. Kn po tim stavkama.

OTPIS TIH STAVKI NEMA NIKAKAV UTJECAJ NA POSLOVANJE OPTIME, nego samo na knjigovodstvenu bruto vrijednost poduzeća.

Čudi me da se uprava odlučila na ovakav knjigovodstveni prikaz spajanja.
Umjesto daljnjeg iskazivanja ( nepostojećih ) gubitaka predlažem revalorizaciju vrijednosti ( preamortizirane ) materijalne imovine i novo definiranje BV Optime.

New Report

Close