OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Zašto bi se gledao datum objave natječaja kad tada nikome nije nastupila obveza ponude za preuzimanje?

Zakon kaže:

“(3) Ako je prosječna cijena dionica ostvarena na uređenom tržištu viša od cijene iz stavka 2.
ovoga članka, ponuditelj je obvezan ponuditi višu cijenu, s tim da se prosječna cijena
izračunava kao ponderirani prosjek svih cijena ostvarenih na uređenom tržištu u zadnja tri
mjeseca prije nastanka obveze objavljivanja ponude za preuzimanje, računajući od dana koji
prethodi danu nastanka obveze.”

P.S. Današnji dan sam izbacio iz izračuna par postova prije samo zato jer ga ne dobijem u exportu sa ZSE

Tromjesečnu prosjek se računa 3 mjeseca unazad od dana predaje obvezujućeg ponude. Elem, kako u tenderu pise do 2.3 predaju se neobvezujuće ponude i tada se pozivaju u daljnje konzultacije zainteresirani, dubinski snimanje od strane najozbiljnijih i konačne onvwzujuce ponude. Po meni to bi moglo biti tamo krajem 4 mjeseca. Dakle, tek smo na početku tog 3 mjesečnoog razdoblja, i još će vode proteci ispod savskog mosta dok ne bude obvezujuću ponuda (naravno ako je bude)

https://www.digitaltveurope.com/2020/01/31/united-group-gets-green-light-for-tele2-acquisition/

“There has been speculation that United Group could be a likely acquirer of the telco, which offers voice, broadband internet and IPTV services across the country.”


Tromjesečnu prosjek se računa 3 mjeseca unazad od dana predaje obvezujućeg ponude. Elem, kako u tenderu pise do 2.3 predaju se neobvezujuće ponude i tada se pozivaju u daljnje konzultacije zainteresirani, dubinski snimanje od strane najozbiljnijih i konačne onvwzujuce ponude. Po meni to bi moglo biti tamo krajem 4 mjeseca. Dakle, tek smo na početku tog 3 mjesečnoog razdoblja, i još će vode proteci ispod savskog mosta dok ne bude obvezujuću ponuda (naravno ako je bude)

Čak ni ovo nije sasvim točno. Gore spomenute ponude su za HT (+ZABA) pakete. Obveza javne ponude nastupa kad kupac prijeđe 25%, znači tek kad/ako se kupoprodaja HT+ZABA paketa realizira

Kakvi paketi. Sklopit će se ugovor. Transakcije neće ići preko burze. Pa nedavno ste imali preuzimanje LRH, isto tako će biti.

@one pa to sam i mislio.
Javna ponuda za sve ostale će biti tek kad se ovo realizira


Koliko iznosi povrat zajma HT-u iz točke 7?

“7. Obvezu da će se osigurati da Društvo u potpunosti isplati sve zajmove koje je dobilo od
HT-a.”

Nitko da mi odgovori koliko iznose ti zajmovi HT-a koji su navedeni u natječaju da ponuditelj mora u potpunosti isplatiti HT-u. Zna li netko?

Ti zajmovi se i tako uključuju u financijski dug

Naravno. Samo me zanima koji je to iznos i za što su ga trebali (poslovanje OK, Ebitda dobra…)

Znam ja. 95 milijuna kuna lani posuđenih i to je dug koji je odavno poznat i nalazi se u bilanci. Piše u financijskom izvjescu za 2018. Dio toga je već vjerojatno vraćen jer se radilo o kratkoročnoj pozajmici. To je neki tip revolvong kredita, uvjetno rečeno, koji je Optima koristila kod otplate obveza (nakon pripajanja H-1). Ionako će se cijena definirati kao EV, dakle zbroj dugova i cijene za kapital. To je propisano natječajnom dokumentacijom i to je Tzv. “Industrijski standard”, svi to tako iskazuju i rade.

Na temu LRH imate dosta toga kako je tekla prodaja, tu sam i ja znanje kalio pa na kraju i nešto love pogubio jer sam bio naivan. Tu sam naučio i da je Hrvatska mala, i da se sve zna puno ranije negoli mi mislimo. Što se tiče nas malih dioničara ovdje, nakon što se prodaja dogovori po nekoj cijeni koja ne smije biti manja od prosječne tromjesečne u trenutku sklapanja ugovora izmedju ponuđača i kupca (zato je taj prosjek bitan i nama ovdje posto je to jedini što trenutno možemo predviditi) tada sve ide regulatory na blagoslov. Ako regulator odobri prodaju xy kupcu, onda on i svim ostalim dioničarima šalje ponudu po istoj cijeni po kojoj je dogovorio i sa htom i zabom.

Otprilike tako. Tu si u pravu. Iako ne vjerujem da će se na marketu znati ista prije, iako će vjerojatno biti nervoze. HT je prema mojem iskustvu dosta učinkovit glede insajd informacija.

Hvala kolega ichweiss.
Ako je tada nastao (kod pripajanju H1) onda je i razumljiv.

Nije nastao kod samog pripajanja, al je dosta obveza dospijevalo krajem 2018 i početkom 2019, a bile su i znacajne investicije (za Optimu znacajne) pa je HT posudio. Cini mi se po 4 ili 4,5% godišnje. Kratkoročno.


Mozda ako MI Pivac preuzme.Optimu prosjwcna cijena nesto i znaci.😂

upravo tako. tromjesečni prosjek se gleda samo onda kad većinski hoće da prevari manjinske. kad i u kojem slučaju se to gledalo ako netko treći sa strane daje ponudu? svima je jasno da se sada ne može na burzi skupiti ni 10% ,a da prosjek ne bude bar 20.

who dares, wins

New Report

Close