OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Iz kojeg rukava CARnet ?
Što je to, sveučilišna mreža ?
🤔
Ozbiljna sam. I gdje je to objavljeno, gdje to piše….pa to je jako dobro.

Stranica 14. 1Q FI:

“…izgradnja pristupne svjetlovodne mreže odnosno privoda do naših novih krajnjih veleprodajnih i maloprodajnih korisnika, poglavito za realizaciju projekta Grad Zagreb i CARNet…”

Izvješće je dobro, mada sam ja očekivao bolje.
Ipak rastu prihodi, a rashodi padaju, EBITDA veća, kratkoročni dug veći, naravno da broj korisnika pada(svima pada fiksna telefonija a i izgubili su nešto h1 korisnika…ipak u usporedbi s brojem korisnika prije pripajanja sa H1 isti je značajno veći….ipak prihodi rastu a to je važnije nego pad broja korisnika)

U drugom kvartalu bih trebala biti puna implementacija novih ugovora sa ključnim kupcima.
Za Carnet i ICT projekt nisam znao i to je odlično.
Optimu radi izvješća su kupovali samo špekulanti…zna se zašto se kupuje Optima.

To su sve dobri detalji, ali relativno sporedni.
Iako ni slucajno nevazni.
Meni je osobno najvazniji kontinuitet ne dobrog poslovanja, ulaganja itd. nego cisto izostanka generalnih sran.a. To je nama najbitnije. To jamci da procesi idu svojim tokom kako je regulator odredio i da ce firma nesto vrijediti kupcima. A bit ce ih, o da.
Ako se spominju dva tri potencijalna znaci da se na natjecaju mogu ocekivati barem 5-6 ponuda, jer neki cekaju i snimaju, bez otvaranja karata zasad.

Najbolje dionice su one s najvećim potencijalom rasta i najmanjim rizikom pada. Znači, treba pronaći dno.

Izvjesce niti smrdi niti mirise, prihod neznatno veci EBITDA isto ali pitanje koliko s obzirom na utjecaj najma u amortizaciji, taj utjecaj koliki je u udjelu amortizacije necemo ni saznat prije sljedeceg revidiranog, novcani tok i bilanca pod znatnim utjecajem priznavanja po MSFI16 vidljivo bar 100mil pod ostalom materijalnom imovinom i ostalim kratkorocnim obvezama pitanje je gdje se jos koji dio knjizio pa su usporedbe s prijasnji razdobljima malo upitne, dobra stvar je da se dug smanjio za 40 mil prema zajmovima, s tim da su se samo obveze prema dobavljacima povecale za 32 mil s tim da je novac na racunu ostao na 24 mil, ali postavlja se pitanje da li je ova promjena MSFI16 utjecala na neki nacin i na knjizenje dijela pod obvezama prema dobavljacima, ne bi trebala ali mali nesrazmjer u povecanju ostale materijalne imovine i ostalih kratkorocnih obvezama dovodi do pitanje gdje je razlika u obvezama otisla jedino se kao obveze prema dobavljacima namece kao logicno objasnjene ili mozda kao odgodjeno placanje troskova ?.Pozitivno je i da se profitabilnost nesto povecala jer su materijalni troskovi manji u omjeru nego prije ne racunajuci 4Q mislim da najmovi nisu utjecali na tu poziciju, zaposleni nakon velikog pada do kraja prosle godine je u 1q kvartalu opet povecana za 74 osobe ali manje nego sta je bilo proslo cijelogodisnje smanjenje usporedba troskova na zaposlene tj bar neka pretpostavka je nemoguca radi drugacijeg knjizenja najmova, vrijednosno uskladistenje je isto 50-100% vece nego je inace prosjek na cijelogodisnjoj bazi, izvjesce za 1Q kaze da se u 1Q dosta radilo na ulaganju u svjetlovodnu mrezu s kojom su povezani s realizacijom projekta Grad Zagreb i CARNet-a pa bi trebali i s tim postic bolju profitabilnost, a i tijekom 1Q je spajan zagreb tako da bi se puni efekti trebali vidit tek u 2q iako taj efekt mozad bude anuliran zbog opcenitog gubitka korisnika, sve u svemu zasad uspjevaju zadrzat prihode i povecat profitabilnost iako to ide sporije nego bi mozda zeljeli, ne vidim razlog da netko ovo prodaje jeftinije s obzirom na kratko vrijeme kada prodaja treba zapocet.

Ignore : renči

Revidirano 2018 str 53. kaze sljedece vezano za primjenu novog standarda

(b) Standardi i tumačenja koji još nisu usvojeni

Objavljeno je nekoliko novih standarda i smjernica koji nisu obvezni za izvještajna razdoblja koja završavaju 31.prosinca 2018. godine i koje Društvo i Grupa nisu ranije usvojili. Ne očekuje se da će ovi standardi i tumačenjaimati značajan utjecaj na financijske izvještaje Društva i Grupe, osim sljedećih standarda:

MSFI 16 Najmovi (na snazi za godišnja razdoblja koja počinju na dan ili nakon 1. siječnja 2019. godine)

U siječnju 2016. godine, Odbor za međunarodne računovodstvene standarde je izdao MSFI 16 “Najmovi”.Standard će stupiti na snagu prvi put za financijske godine koje počinju na dan ili nakon 1. siječnja 2019. godine.MSFI 16 ima značajan utjecaj na financijske izvještaje Društva i Grupe, posebno na ukupnu imovinu, na rezultate poslovanja, na novac generiran iz poslovanja i na prikaz u poziciji financijskog izvještaja. Novi propisi utječu na Grupu / Društvo kao najmoprimca, posebno u vezi sa najmom prostora za postaje (zemljišta, površine na krovu) mrežne infrastrukture i zgrada koje se koriste u administrativne ili tehničke svrhe .Društvo i Grupa neće primjenjivati novi standard za najmove retroaktivno u potpunosti, već će koristiti odredbu o izuzeću za najmoprimca, također poznatu kao modificirana retrospektivna metoda. Prilikom prelaska na MSFI 16, obveze za plaćanja temeljem postojećih operativnih najmova bit će diskontirane korištenjem odgovarajuće inkrementalne stope zaduživanja i biti će priznata kao obveza za najam. Imovina s pravom korištenja iskazivat
će se u iznosu obveze za najam, usklađena za iznos unaprijed plaćenih ili obračunatih plaćanja za najam.Na temelju trenutne procjene menadžmenta, Društvo i Grupa očekuju da će prelazak na novi standard od 1.siječnja 2019. imati sljedeće materijalne učinke: povećanje ukupne imovine / ukupnog kapitala i obveza kao posljedica priznavanja imovine s pravom korištenja u iznosu od 66.656 tisuća kuna do 73.673 tisuća kuna i obveza za najam u iznosu od 60.006 tisuća kuna do 66.323 tisuće kuna.
Značajne opcije i zahtjevi ostvarit će se kako slijedi: Imovina s pravima korištenja i obveze po najmu iskazuju se odvojeno u izvještaju o financijskom položaju.
Zahtjevi MSFI-ja 16 o priznavanju, mjerenju i objavljivanju također će se primjenjivati i na kratkoročne najmove i najmove temeljene na imovini male vrijednosti. Društvo i Grupa će koristiti kao praktično pomagalo model u kojem se ne kapitaliziraju najmovi s trajanjem do 3 mjeseca.
U najmovima koji sadrže i komponentu najma i komponentu koja nije najam, neće se praviti razlika između tih komponenti. Svaka komponenta najma obračunat će se – kao najam – zajedno s drugim povezanim komponentama ugovora o najmu. Općenito, nova definicija najma neće imati značajan utjecaj na Društvo i Grupu kao najmodavca (bilješka 32 Ugovorne obveze za poslovni najam).

Ignore : renči


Puno se tu najavljivalo izvrsno izvješće i raketa nakon Q1, a kad ono ćorak, i to popriličan.
Tako da bi se svi ovi stručnjaci koji su propagirali povećane prihode zbog prelaska cijelog Zagreba na Optimu, koji su najavljivali izvrsno izvješće, fantastične rezultate i eksploziju kupnje nakon objave Q1 trebali pokriti ušima i podviti rep, a ne nastaviti dalje kukurikati i perfidno drukerski posipati se pepelom, jer su postali vrlo neuvjerljivi i nevjerodostojni.

Izvješće je razočarenje upravo iz pretjeranih i nerealnih najava i očekivanja i širenja netočnih informacija.

A oni koji su tu zbog obveze prodaje firme (kao ja) će ionako tu i ostati, kakvo god financijsko izvješće bilo, iako, ja se osobno neugodnije osjećam nakon objave Q1.

Svi su im poslovni pokazatelji u minusu osim "Data" broja korisnika koji je porastao 8% i IPTV-a koji je ostao isti.

Preneseni gubitak je 871.729.748 (to je blizu milijardu kuna da budemo jasniji) i manji je za 3.777.481 kn. Kratkoročne obveze su veće 147.091.664,00 kuna, dok su dugoročne manje za 60.525.942,00 kn.
Puno je to novaca za vratiti u kratko vrijeme, a ja se pitam od kuda?

Prihodi unatoč trubljenju nekih ovdje najglasnijih drukera nisu ozbiljnije rasli, a nema niti dobiti.
Sveukupno, da nema obveze prodaje na horizontu, ja to ne bi štapom dirao, ali obzirom da je prodaja izvjesna (ili možda nije), mislim da vrijedi riskirati.

jubito u sridu!

A šta onda niste na 3 kune prodali sve sta ste imali i usli na 2.20 kad ste toliko pametni? Ja ispod 6 ne prodajem.

Puno se tu najavljivalo izvrsno izvješće i raketa nakon Q1, a kad ono ćorak, i to popriličan.

Tako da bi se svi ovi stručnjaci koji su propagirali povećane prihode zbog prelaska cijelog Zagreba na Optimu, koji su najavljivali izvrsno izvješće, fantastične rezultate i eksploziju kupnje nakon objave Q1 trebali pokriti ušima i podviti rep, a ne nastaviti dalje kukurikati i perfidno drukerski posipati se pepelom, jer su postali vrlo neuvjerljivi i nevjerodostojni.

Izvješće je razočarenje upravo iz pretjeranih i nerealnih najava i očekivanja i širenja netočnih informacija.

A oni koji su tu zbog obveze prodaje firme (kao ja) će ionako tu i ostati, kakvo god financijsko izvješće bilo, iako, ja se osobno neugodnije osjećam nakon objave Q1.

Svi su im poslovni pokazatelji u minusu osim "Data" broja korisnika koji je porastao 8% i IPTV-a koji je ostao isti.

Preneseni gubitak je 871.729.748 (to je blizu milijardu kuna da budemo jasniji) i manji je za 3.777.481 kn. Kratkoročne obveze su veće 147.091.664,00 kuna, dok su dugoročne manje za 60.525.942,00 kn.
Puno je to novaca za vratiti u kratko vrijeme, a ja se pitam od kuda?

Prihodi unatoč trubljenju nekih ovdje najglasnijih drukera nisu ozbiljnije rasli, a nema niti dobiti.
Sveukupno, da nema obveze prodaje na horizontu, ja to ne bi štapom dirao, ali obzirom da je prodaja izvjesna (ili možda nije), mislim da vrijedi riskirati.

Bravo Jubito!
Jučer sam i ja nešto slično htio napisati, pa sam odustao, iskreno – nije mi se dalo.

Kao što sam rekao ovdje je jedino bitna prodaja, zato i imam ovu dionicu, da nema prodaje – ne bi je dirnuo ni štapom!

Imam OPTE i nadam se što vecoj cijeni, ali nikad neću drukat iste nebuloze iz dana u dan!

Lp

Kada smo rasli od 1,65 do 3,30 nitko nije spominjao dugovanja ni obaveze.
Trenutna tržišna kapitalizacija je cca 200 milijuna kuna.
Jedan godišnji prihod .
Zar tvrtka koja uredno podmiruje svoje obaveze i ulaže u razvoj uistinu vrijedi jedan godišnji prihod ?
O trgovanju…jučer su izašli nepovjerljivi i nestrpljivi.
200 tisuća komada je protrgovano.
To je valjda to.
Sada ćemo na kapaljku.

Prihodi su cca 540 milijuna kuna

No, još bolje.
Znači tržišna kapitalizacija je pola jednogodišnjeg prihoda.
To je za rubriku – Vjerovali ili ne …

New Report

Close