LRHC (LRH Hoteli Cavtat d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRHC (LRH Hoteli Cavtat d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

fukara, 12.08.2020. u 18:42

znao sam da ce im investicija u portorozu propasti jer koju su nasilnu politiku provodili prema slovenskim radnicima cudi me kako su tako dugo i opstali katastrofa i sramota (ko da im je sehanovic davao savjete ) nemogu napisati sve sta znam i mislim jer mi moderator nebi pustio u javnost

Samo ti napiši 🙂

Vidjet ćemo je li bila bolja odluka ostaviti hotele zatvorene ili raditi.

lebowski, 13.08.2020. u 08:55

Vidjet ćemo je li bila bolja odluka ostaviti hotele zatvorene ili raditi.

Hoce rec do skupstine nesto, kakav je plan daljnji za Portoroz i Cavtat?

Btw. Ide li tko na skupstinu, da posaljemo punomoci?

greb, 13.08.2020. u 09:08

 





lebowski, 13.08.2020. u 08:55



 

Vidjet ćemo je li bila bolja odluka ostaviti hotele zatvorene ili raditi.

 



 

Hoce rec do skupstine nesto, kakav je plan daljnji za Portoroz i Cavtat?

to ce se vidjeti nakon sto hoteli u portorozu objave rezultate

bar smo od trebaju nam hoteli za lokalnu privredu dosli do trebaju nam da bi si kroporacije zaradjivale a mi onda imali sto kupovati I dobar ROI

Ne znam o čemu se sada piše po forumu, pa uprava je u izvješću bila prilično jasna. Cilj je sačuvati likvidnost i prema njima poduzeli su sve da to ostvare. Što je investirano do korone to je završeno, a dalje je sve stopirano i zaustavljeno dok se situacija sa koronom ne završi. Krediti su stavljeni u moratorij na godinu dana, a za radnike su uzeli subvencije od države i stavili ih na čekanje. Odljev novca bit će minimalan, i ne riskira se ništa. Takvu odluku ne donosi jedan čovjek (Šehanović) nego je to morao odobriti NO tj. većinski.

Za dalje, pričalo se puno o izgradnji novog Albatrosa, novih kapaciteta u Portorožu, ali i o mogućoj akviziciji koja se pripremala za ovu godinu. Naravno da je sada sve to stalo i da će se planovi prilagoditi situaciji.


@fukara

Ne znam o kakvoj propaloj investiciji u Portorožu govorite?

Rezultati su i tamo vidljivi. Prihod je sa cca 7,5 mil eur došao na preko 10 mil eur što je rast preko 30%. O profitabilnosti da ne govorimo. EBITDA marža je podignuta na 35%, s tim da uprava tvrdi da ima prostora da to raste i dalje. Treba imati u vidu da su kapaciteti ostali isti i da postoji u ovom periodu i neki trošak restrukturiranja. Ako znamo da su ti hoteli kupljeni za 25 mil eur, a da sada zarađuju 3,6 mil eur onda je to povrat od preko 14% što mi se čini jako pozitivno. Ako hotele vrednujemo na 10,5 EBITDA kako ih vrednuju i oni sami onda sada ti hoteli vrijede 37,5 mil eur (80.000 eur po sobi) što znači da je vrijednost hotela u Portorožu uvećana za 50% !!!

Uz to znamo da je planirano proširenje kapaciteta za 200 soba što će dodatno povećati vrijednost ovog ulaganja. Ne vidim zašto u konačnici hoteli u Portorožu nebi vrijedili 100.000 eur po sobi (po koliko je prodana LRH).

Sve ove brojke u ovom trenutku nemaju previše smisla jer svi pričaju samo o koroni i kada bi sve ostalo kako je sada to ne vrijedi ništa i baviti se turizmom je sasvim bezperpektivno.

No ne misli li netko da će korona-kriza proći? Investitori na stranim burzama se klade na to jer indeksi su se vratili na predkrizno razdoblje. Ja osobno mislim da hrvatski turizam na kraći rok (3-5 godina) od ovoga može imati čak i koristi. Moguć je veći rast potražnje  nego da korone nije ni bilo jer ipak mi smo EU i vrlo smo blizu našim primarnim tržištima što bi u narednih par godina moglo biti važno dok se korona ne zaboravi. U tom svjetlu gledam i hotele u Portorožu kao potencijal s obzirom male ukupne kapacitete u Sloveniji.

Naravno ako netko to vidi drugačije i ima neka druga saznanja bilo bi lijepo da to konkretno i napiše. No objave sindikalnih čelnika i slično mene previše ne zanimaju. Pisao sam o stanju u hotelima Metropol kad smo ih preuzimali. Imali su prosječan broj dana bolovanja 3-4x veći nego što je to prosjek u Sloveniji. O nabavi i napumpanim cijenama robe da ne govorim, a na hotelske instalacije bili su prikačeni  potrošaći koji sa hotelima nemaju nikakve veze. A nije im čak ni država bila vlasnik kao npr u LRH gdje je to onda bilo i za očekivati.

Toliko od mene o poslovanju i perspektivi Portoroža.

 

 

Nemoj misliti na m2!

E sad ove špekulacije o prodaji i moje pisanje o tome je nešto drugo. To nema veze sa poslovanjem i perspektivom tvrtke.

Do mene su došle takve priče, a piše se kako vidimo i po slovenskim medijima. Dali će doći do nekog vlasničkog preslagivanja ne znam, ali nije nemoguće i mene to ne bi previše iznenadilo. Iz mog dosadašnjeg iskustva kad god se nešto tako pisalo i šuškalo o takvim stvarima nije to bilo bez osnova. Sjetite se mog pisanja prošle zime na LRH. Ok, nisu na kraju bili singapurci, ali 6 mjeseci kasnije smo saznali da nisu ni oni bili daleko od kupnje. A toliki su me poklapali da nema šanse da to Ostoja uspije prodati. (slično je bilo sa kupnjom HCVT, Metropola, alfabetima, podjelom itd)

Do krize ja sam bio uvjeren da LRHC sprema neku veću akviziciju. Možda je Ostoja sada odustao, a možda je odgodio  ili je spreman prepustiti sve nekom drugom?.

Vrijednosti tih tvrtki su značajno veće nego je danas cijena na burzi pa u slučaju bilo kakvih transakcija to će se odraziti i na cijenu dionice. No to je čista špekulacija.

Ja nisam u LRHC radi špekulacije nego sam vjerovao da će se na LRHC ponoviti priča sa LRH. Rast i razvoj 5-7 godina i onda kapitalizacija. Ciljao sam prosječni prinos od 15-20% godišnje.

S obzirom na sadašnju cijenu po meni je na 3 godine (ako ne bude smak svijeta) zagarantiran rast od bar 25-30% godišnje. To bi dovelo cijenu na 2500-2800 kuna, a to je na prošlogodišnjim rezultatima na EV/EBITDA 9-10. Samo treba imati sad hrabrosti i kupovati po 1300 kuna i onda čekati. Ako ne nađu cjepivo ili efikasan lijek onda je banana, a ako nađu onda se neće moći kupiti po 1300.

Nemoj misliti na m2!

daliborop, 14.08.2020. u 02:11

Ne znam o čemu se sada piše po forumu, pa uprava je u izvješću bila prilično jasna. Cilj je sačuvati likvidnost i prema njima poduzeli su sve da to ostvare. Što je investirano do korone to je završeno, a dalje je sve stopirano i zaustavljeno dok se situacija sa koronom ne završi. Krediti su stavljeni u moratorij na godinu dana, a za radnike su uzeli subvencije od države i stavili ih na čekanje. Odljev novca bit će minimalan, i ne riskira se ništa. Takvu odluku ne donosi jedan čovjek (Šehanović) nego je to morao odobriti NO tj. većinski.

Za dalje, pričalo se puno o izgradnji novog Albatrosa, novih kapaciteta u Portorožu, ali i o mogućoj akviziciji koja se pripremala za ovu godinu. Naravno da je sada sve to stalo i da će se planovi prilagoditi situaciji.

@fukara

Ne znam o kakvoj propaloj investiciji u Portorožu govorite?

Rezultati su i tamo vidljivi. Prihod je sa cca 7,5 mil eur došao na preko 10 mil eur što je rast preko 30%. O profitabilnosti da ne govorimo. EBITDA marža je podignuta na 35%, s tim da uprava tvrdi da ima prostora da to raste i dalje. Treba imati u vidu da su kapaciteti ostali isti i da postoji u ovom periodu i neki trošak restrukturiranja. Ako znamo da su ti hoteli kupljeni za 25 mil eur, a da sada zarađuju 3,6 mil eur onda je to povrat od preko 14% što mi se čini jako pozitivno. Ako hotele vrednujemo na 10,5 EBITDA kako ih vrednuju i oni sami onda sada ti hoteli vrijede 37,5 mil eur (80.000 eur po sobi) što znači da je vrijednost hotela u Portorožu uvećana za 50% !!!

Uz to znamo da je planirano proširenje kapaciteta za 200 soba što će dodatno povećati vrijednost ovog ulaganja. Ne vidim zašto u konačnici hoteli u Portorožu nebi vrijedili 100.000 eur po sobi (po koliko je prodana LRH).

Sve ove brojke u ovom trenutku nemaju previše smisla jer svi pričaju samo o koroni i kada bi sve ostalo kako je sada to ne vrijedi ništa i baviti se turizmom je sasvim bezperpektivno.

No ne misli li netko da će korona-kriza proći? Investitori na stranim burzama se klade na to jer indeksi su se vratili na predkrizno razdoblje. Ja osobno mislim da hrvatski turizam na kraći rok (3-5 godina) od ovoga može imati čak i koristi. Moguć je veći rast potražnje  nego da korone nije ni bilo jer ipak mi smo EU i vrlo smo blizu našim primarnim tržištima što bi u narednih par godina moglo biti važno dok se korona ne zaboravi. U tom svjetlu gledam i hotele u Portorožu kao potencijal s obzirom male ukupne kapacitete u Sloveniji.

Naravno ako netko to vidi drugačije i ima neka druga saznanja bilo bi lijepo da to konkretno i napiše. No objave sindikalnih čelnika i slično mene previše ne zanimaju. Pisao sam o stanju u hotelima Metropol kad smo ih preuzimali. Imali su prosječan broj dana bolovanja 3-4x veći nego što je to prosjek u Sloveniji. O nabavi i napumpanim cijenama robe da ne govorim, a na hotelske instalacije bili su prikačeni  potrošaći koji sa hotelima nemaju nikakve veze. A nije im čak ni država bila vlasnik kao npr u LRH gdje je to onda bilo i za očekivati.

Toliko od mene o poslovanju i perspektivi Portoroža.

 

 

Hvala 🙂

1200 kn, ima nes novo ili bezrazlozni pad

greb, 31.08.2020. u 14:30

1200 kn, ima nes novo ili bezrazlozni pad

Jel bio tko na skupstini?

Evo ja sam bio, ali mučim se sa prijavom na forum i objavom posta 🙁

 

No vidim da je sad konačno prošlo.

 

Znači u nekim kratkim crtama ću napisati što sam si zapisao na skupštini. Sve je prošlo ok, pod maskama i sve su odluke jednoglasno usvojene

 

U kratkim crticama:

– Oni se vode vrlo konzervativnim odlukama da očuvaju kapital i ne ulaze u nikakve dodatne rizike. Svi troškovi su svedeni na minimum i osigurali su likvidnost i poslovanje do slijedeće sezone za koju naravno ne znaju kakva će biti i kažu da su oprezni ali optimistični. Smatraju da su donosili ispravne odluke..

– Rezerve su po njima dovoljne da ništa nije ugroženo i bolje je kontrolirana stagnacija i gubitak uz neutralan cash flow nego upitno poslovanje uz rizik nekontroliranog gubitka i odlijeva novca… Čak je donesena skupštinska odluka o politici primitaka članova uprave pa npr uprava radi bez plaće do daljeg…

– Ovo su događaji za koje nitko nije imao rješenje i plan. Postojao je plan za različite scenarije, od financijskih kriza, izbjegličkih, tečajnih, itd itd..  Imaju rezerve, a i banke su kažu pozitivno reagirale i imaju potpuno pokrivenu situaciju, likvidnost društva nije ugrožena, spremni su i za investicije kad se procjeni da je vrijeme

– U tom svjetlu radi se kažu punom parom na papirima. Građevinska za Albatros II je uskoro gotova. U Portorožu su proveli značajne reorganizacije i očekivana profitabilnosti će biti znatno veća

– Investicije su sada na čekanju. U ovom trenutku nitko ne zna kada će se s njima krenuti. Kažu da su optimisti, ali uvijek računaju sa vrlo konzervativnim brojkama…

Tržišta na koja su orijentirani mogla bi se vrlo brzo vratiti, a s obzirom na sve, čak i pojačati jer par godina ljudi će se ipak držati bližih destinacija.

Ovo što se piše po Sloveniji da su hoteli prodani nisu ni potvrdili ni demantirali, ali to je svakome jasno da oni i da je to možda istina to ne smiju nikome reći, a kamoli na skupštini.

Pričao sam i aktiviranju trezora u kupnji dionica (dozvola skupštine i odluka uprave postoji i dana je između ostalog i zbog očuvanja likvidnosti na burzi). Kažu da bi takva intervencija u ovom trenutku mogla biti promatrana i kao pokušaj manipulacije cijenom od strane HANFA-e s obzirom na promete i male količine dionica u prodaji.. (koga zanima isto po pitanju LRH može se javiti u inbox)

Sretni su jer su LRH prodali, da nisu to bi za njih bio veliki problem sada …. LRHC je zdrava i profitabilna tvrtka bez raznih problema koji su opterećivali LRH.

Osobno nisam zaključio da se događa išta dramatično, nitko nije bio posebno nervozan i nezadovoljan. Ako ima ikakve istine u tome da prepuštaju to nekom drugome to nije zbog toga što je tvrtka ugrožena, nego prije jer procjenjuju da im se plan  “kupi-ušminkaj-prodaj” neće ostvariti u rokovima u kojima su početno planirali pa ih nekakav povrat u odnosu na vrijeme ne zadovoljava….

Hvala Drazen,lp

koliko vidim Meropol je jedini hotel u Sloveniji koji ove godine nije radio najvjerojatnije da ce biti otvoren dogodine.a za clanove uprava ne treba brinuti dali imaju placu ili nemaju ljudi ce se snaci na neki drugi nacin

bar smo od trebaju nam hoteli za lokalnu privredu dosli do trebaju nam da bi si kroporacije zaradjivale a mi onda imali sto kupovati I dobar ROI

matko555, 12.08.2020. u 08:25

Zaista, nevjerojatno – od 26 hotela u Portorožu radi 22 hotela, a 4 u vlasti LRHC ne. I vratili su koncesiju za plažu ispred hotela Metropol… Možda će graditi stanove? 😉


U 7. mjesecu razgovarao sam sa kolegicom, koja prodaje turističke aranžmane u SLO. Metropol zna, već u prošlosti je prodavala njihove sobe i rekla je, da bi 7., 8. i 9. mjesec lako prodala i odmah popunila hotel. Zbog korona-bonova potražnja je bile prevelika, pogotovo u Portorožu (pa i u drugim većim destinacijama poput Kranjske gore, Bleda, Bohinja, u većih termalnih destinacija). Pa je tražila dodatne hotele, zvala je i u Metropol, predstavila potražnju i „jamčila“, da „proda“ hotel u par dana. Po njezinom mišljenju, zatvaranje hotela je možda bila dobra odluka u travnju, ali situacija se u 6. mjesecu zbog korona-bonova bitno promijenila. Vjerojatno su se u tom slučaju u Metropolu trebali prilagoditi.


Sad, … da li je to imalo neki bitni utjecaj na poslovanje tvrtke teško procijenim. Normalno da uprava sad zagovara vlastito stajalište. Po informacijama sa skupštine, koje čitam gore, slijedili su neke druge ciljeve.

New Report

Close