LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Zaključak, trebali bi ako govorimo o alfabetima i potezima nakon eventualne prodaje LRH, iznositi mišljenje poduprijeto sa zakonima i jasnom matematikom (činjenično i kvantitativno) što nisam primjetio da je netko osim mene i ivanoreskovic radio. Sve ostalo je “kvalitativno” nagađanje i često je ispunjeno wishful thinkingom a ne činjenicama.

Ponavljam, ništa osobno. Pogotovo ne za doprinos, nisam tip koji će davati svoje analize svima na pladnju, vi jeste i za to vam je puno ljudi na ovoj temi dužno postotak zarade kad se ovo završi. Ali to opet nema nikakve veze sa stavom oko razvoja

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

I u Americi se je počelo pričati o negativnim kamatama, svi se boje situacije u kojoj je Japan već duže vrijeme a zadnje vrijeme i EU. Zbog upumpavanja velikih količina novca u financijski sustav od strane središnjih banaka da bi se potakla inflacija i rast BDP-a kamate su na državne dugove pale na rekordno niske razine i prijete da tako ostanu duže vrijeme, što destimulira velike fondove, osiguravajuću industriju i dr. da ulažu u takve državne obveznice koje ništa ne donose.
Takva situacija je dovela do rasta burzi na rekordne razine i potaknula velike ulagače da se okrenu tržištu nekretnina što se vidi i po velikom rastu broj transakcija u hotelskoj industriji u EU, čemu još pridonosi slabiji euro i stabilan rast svjetskog turizma zadnjih godina oko 3-4%…a pogotovo u destinacijama koje se smatraju sigurnim od terorizma kuda apsolutno spada i HR…

i u takvoj situaciji u svijetu jednostavno mi se čini nemogučim da se LRH ne proda ako je tražena cijena u realnim okvirima, 4.500-5.300 kn…naravno da ima kupaca i rekao bih da čekaju u redu…

e sada da li će se prodati LRH ili alfabeti, ne znam…

Nisam ništa osobno uzeo, ne brinite.
Ok ajde kad već argumentirano raspravljamo, zašto su Ostoja, Dolički i Marić prenijeli svoje dionice koje su do sada imali na imenu na novoosnovane HOLDER, HABITUM, ANCORAS? Nije li to suprotno onome što je bio argument da će prodati alfabete i na taj način osobno dobiti novac bez plaćanja poreza na dobit ili dividendu? Te tvrtke su nadalje vlasnici direktno ili posredno ALFA ACANTHUSa, ALFA ACCITUSa, i ALFA ALIUSa, a isto tko i na Beti su to tvrtke BETA ACANTHUS, BETA ACCITUS, i BETA ALIUS. Nebi li bilo logično da ako su željeli “izvuči” novac da su to ostavili na imenima?
Što sada?

Nemoj misliti na m2!


Nisam ništa osobno uzeo, ne brinite.
Ok ajde kad već argumentirano raspravljamo, zašto su Ostoja, Dolički i Marić prenijeli svoje dionice koje su do sada imali na imenu na novoosnovane HOLDER, HABITUM, ANCORAS? Nije li to suprotno onome što je bio argument da će prodati alfabete i na taj način osobno dobiti novac bez plaćanja poreza na dobit ili dividendu? Te tvrtke su nadalje vlasnici direktno ili posredno ALFA ACANTHUSa, ALFA ACCITUSa, i ALFA ALIUSa, a isto tko i na Beti su to tvrtke BETA ACANTHUS, BETA ACCITUS, i BETA ALIUS. Nebi li bilo logično da ako su željeli "izvuči" novac da su to ostavili na imenima?
Što sada?


Pa u zadnje vrijeme se primječuje da su neki pojedinci na ZSE prebacivali svoje dionice na tvrtke. Priimjer: BAHOVEC SREČKO => BAHOVEC D.O.O.

Dakle možda postoji prednost da dobiju novce na svoj 100%-tni d.o.o, a ne na osobni račun… Ja bi reko da se tu ništa nije promjenilo…

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


Dakle možda postoji prednost da dobiju novce na svoj 100%-tni d.o.o, a ne na osobni račun…

Možda?
To nije baš neka argumentirana rasprava.
Imali su dionice ovih tvrtki na svome imenu u 2015, i prodaja dionica NEBI bila oporeziva. Glavni argument prodaje LRH preko alfabeta tj da glavni igraći prodaju svoje dionice u Alfi i Beti je da dobiju novac direktno, bez poreza, osobno, na svoj račun.
Dodajmo tome da je sasvim očito da Gama neće biti tako prodana jer ona ima i dionice Cavtata i to u puno većoj vrijednosti nego LRH. Što će onda Ostoja sa 10.000 dionica LRH? Čekati ponudu kao i mi?
Slično je i sa Deltom tj sad ICF-om? Bajakić se izdvojio, pripalo mu je 24.000 dionica. Tu su Ostoja &co potpuno izašli a ima u suvlasništvu još KJB preko BETA dooova koji vjerujem da će pripasti njemu nakon raspleta.

Dakle u tom sceraiju:
Kupac kupuje od “ekipe” po 69% SNHA i 69% BETA.
Onda otkupljuje od ICFa i GAME 34.000 dionica LRH ili ih otkupljuje u ponudi.
Objavljuje ponudu za LRH po nekoj cijeni i od malih otkupljuje još cca 4-5% LRH

U konačnici indirektno preko SNHA i BETA ima 50,1 % LRH ali u tim tvrtkama drži samo 69% tj nema ni 3/4 većinu, i naslijedio je stradalnike i ostale dioničare SNHO.
A direktno drži još i 50.000 dionica tj nekih 16-17%

Nekako mi trenutno ne izgleda opcija da će i Opatija prodati svoj udio ali možda, tko zna. Ako bi im Opatija prodala onda bi imali ukupno nekih 92% no imali bi popriličan problem jer bi im u alfi i beti ostalo usko grlo gdje u te 2 tvrtke imaju ispod 70%.

PITANJE: a gdje je tu izlaz za dioničare SNHA, BETA, DELT, GAMA ?
U SNHA i BETA dobit će izlaz samo ako novi vlasnik odluči riješiti to usko grlo i tu objavi dobrovoljnu ponudu za preuzimanje. Na to ga ne tjera zakon i realno to mu je problem, ali ne mora ga rješavati odmah (pogledate kako je to bilo i koliko je trajalo na KORF,VALM itd)

Ovo je puno kompliciranije nego kupnja dionica LRH od alfabeta i objave ponude za LRH koju ionako moraju objaviti.

Ok, ako računica postoji nije to ništa problem. Vidimo da je ekipa osnovala na desetke novih tvrtki, razdjelila SNHO u 6 novih dd-ova, provela u trgovačkom na stotine upis o podjelama, spajanjima, podjelama sa osnivanjima, izmjene članova društva itd itd. To sve jako puno košta i vremena i novaca i nisu to radili iz zabave.

Meni to govori jedino da je prodaja LRH vrlo izvjesna jer tko bi to sve radio da nije u pitanju konačna podjela plijena. Isto tako sad već postaje izvjesno da ona teorija da će se prodati sva 4 alfabeta ne pije više vodu. Isto tako ni da će se prodati dionice LRH svih 4 alfabeta i onda te tvrtke likvidirati i razdijeliti dioničarima novci također. Po meni je sad izgledno da Delta i Gama nastavljaju svojim putem, tj ako i kada prodaju dionice LRH koje imaju to će ostati u tim tvrtkama i gazde će s tim nastaviti upravljati ali sada svako sa svojim dijelom.
Za Alfu i Betu za sada jedino znamo da će Alfa pripasti Ostoji & co, a Beta rekao bi u cijelosti KJB.
KJB za sada drži dionice na imenu tj nije napravila isto što Ostoja, Dolički i Marić. Možda su namjere i za Alfu i Betu različite? Moguće.

Kao dioničaru LRH nije mi to ništa previše bitno. Puno više me zanima tko je kupac i ostajem li sa njime dalje u igri ili sa žaljenjem izlazim van. Moraju mi dati fer cijenu + dobru premiju da to napravim sa zadovoljstvom. Nije mi drago odreći se 15-20% prinosa godišnje koliko predviđam da LRH i dalje može raditi u narednih 3-5 godina.

To nije moja maštarija nego projekcija rezultata i valuacija na temelju najava sadašnje uprave.
Od novog vlasnika očekujem samo više, a ne manje. U protekle 3 godine LRH je dala prinos od 33% godišnje i to pod uvjetom da LRHC vrednujemo 885 kuna.
Uprava je nakon preuzimanja tvrtke dala i projekciju koliko će tvrtka vrijediti za 8 godina 5 godina je prošlo i vidim da smo na putu da se ta projekcija ostvari.

Nemoj misliti na m2!



Dakle možda postoji prednost da dobiju novce na svoj 100%-tni d.o.o, a ne na osobni račun…

Možda?
To nije baš neka argumentirana rasprava.
[/quote]
Da. Mozda. Jer ne znam pa napisem mozda, ne pravim se pametan ako ne znam, navodim samo mogucnost.

Lijepo si napisao ovo sve ostalo i to sve stoji!

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Pa sve te podjele i prenasanje dionica su samo iz jednog razloga….a taj je, KAKO PLATITI ŠTO MANJE POREZA!
govorim o prebacivanju sa fizickih na doo….
Imaju top savjetnike i udaraju, marsiraju nezaustavljivo

Ja se u to ništa ne razumijem, ali apsolutno prihvačam Daliborov argument da oni ne bi to sve radili da nisu sigurni da će uspjeti LRH prodati…

Turistički sektor ZSE[/url] – Toliko smo se uspavali da se više ne postaju ovakve stvari 😉

Nemoj misliti na m2!

Tko do sada nije prepoznao turistički sektor a pogotovo ovakvu firmu kao što je LRH bolje da se mane naše burze, i sada kada je sve jasno da je prodaja LRH u završnici i da naravno ima kupaca, cijena dionice ni ne trzne na takve vijesti, to je stvarno meni nevjerojatno…

zato se više i ne trudim nekome crtati stvari koje su više nego očite…

PS; moje mišljenje….

Kod ovih pretumbacija ne treba samo gledati porez na kapitalnu dobit vec i porez na dobit tvrtki koje u vlasnistvu imaju LRH.

Zanimljivo je i ovo spajanje u Delti. Iz dva razloga. 104:1 s tom brojkom nece navuci bijes stradalnika. I drugo, s tom brojkom dolaze na 1 delta – 1 lrh.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

Kod ovih pretumbacija ne treba samo gledati porez na kapitalnu dobit vec i porez na dobit tvrtki koje u vlasnistvu imaju LRH.

Zanimljivo je i ovo spajanje u Delti. Iz dva razloga. 104:1 s tom brojkom nece navuci bijes stradalnika. I drugo, s tom brojkom dolaze na 1 delta – 1 lrh.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

New Report

Close