LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Osim vila koje su u katalogu, postoje i one u funkciji koje bi se mogle dobro utrziti, a novac uloziti u brze dizanje prihoda. No mozda kupci preferiraju da im to sve ostane u portfelju, jer imaju svoje ideje. Ovdje ni u prihodima, a ni u prodajnom katalogu nema icica, zagreba

Pa za hotel Ičiće je raspisan natječaj za izradu projekta, a mislim da će se preko zime obaviti i neki pripremni građevinski radovi, tj rušenje. Zapravo vjerujem da su nešto po tom pitanju već i napravili i da je 11 mil kuna “troška” vrijednosnog usklađivanja imovine baš po toj osnovi.

Trošak pišem u navodnicima jer to društvo nikome nije platilo ali je to iskoristilo da umanji dobit. Ti su novci ostali na računu i to je samo knjigovodstvena kategorija isto kao i amortizacija.

Uprava amortizaciju i ovakve poteze koristi kao porezni štit. Ne postoji interes da se iskazuje dobit u ovom trenutku jer tvrtka se prodaje, a kupcu je sve jasno. RDG sadrži 109 mil kuna rashoda koji su knjigovodstvenog karaktera. To je novac koji mu ostaje.

LRH je prava cash mašina.
Smanjili je nešto sitno kratkoročne obveze i povećali potraživanja.
Značajan iznos je otišao u LRHC (u poziciji ostalo smanjenje novčanog tijeka)
Tu je išlo 28 mil, a bilo je još nekih smanjenja ukupno 42 mil.
Investirali su 40 mil kuna.
Vratili 31,5 mil kuna kredita.
I nakon svega maju na računu opet 82 mil kuna !!

Kako smo manje više svi dioničari i LRHC tih 28 mil nam će se tamo pokazati u plus 🙂

Nemoj misliti na m2!

Na Adria Hotel Forumu iz Horwath HTLa su imali jednu prezentaciju koju su naslovili Eastern Adriatic: A sleeping beauty in investment world? gdje je objavljeno par jako zanimljivih podataka.

Prema njima čekaju nas godine u kojima bi se trebao dgoditi veliki preokret na ovim tržištima. Do sada je istočni Jadran generira samo 1% ukupnih hotelskih transakcija u Europi 2010-2015. Ako ste imali osiječaj da se nešto počelo događati u pravu ste jer je u zadnje 3 godine napravljeno više nego 10 puta više transakcija nego u 3 godine prije. No za razliku od naših susjeda Crne Gore i Slovenije kod nas je samo 1/4 tih transakcija bilo povezano sa ulaskom stranog kapitala, do je npr u Crnoj gori to bilo u preko 80%.
To se vjerovatno onda odrazilo i na cijenu gdje je kod nas postignuta cijena od 81.000 eur dok je u Crnoj Gori prosjek 110.000. Iako će svi odmah povikati da je u Crnoj Gori u pitanju ruski kapital to i nije točno jer svega 15% kapitala je došlo od tamo. Mediteranski prosjek za 2010-2015 je 203.000 eur i tu smo mi jako ispod prosjeka.

Kod nas se u 2015 zabilježen veliki rast investicija u okviru samih hotelskih tvrtki i to je u odnosu na 2014 naraslo više od 3 puta. U 2015 je investorano blizu 200 mil eur u kompletno renoviranje ili u izgradnju novih kapaciteta. Prosječna cijena je 130.000 eur po sobi.

Postoji niz razloga zašto je to tako, ali vani postoji jako puno jeftinog novca koji traži prilike. Dosadašnji dosta niži pokazatelji profitabilnosti se popravljaju, ali pitanje je što je tu prije, kokoš ili jaje. Po mom mišljenju čak i u LRH koja ima odličan menagment teško je napraviti čuda, tu moraju doči veliki strani igrači da bi konačno svi pokazatelji pa onda i valuacije došli na svoje. Ako se odrade najave i naprave se pomaci (npr niži PDV) u slijedećih par godina mogli bi gledati veliki rast u ovom sektoru. Očito je samim hotelijerima jasno da postoji veliki potencijal rasta jer njihove investicije govore o tome. Sad je samo pitanje kada će se tome pridružiti i strani kapital.

Ovo govori u prilog tome da je naš turizam još uvijek grana gdje bi se u narednim godinama mogli uhvatiti značajni prinosi jer ako se dogodi ovo što analitičari predviđaju jasno je da će na kraju i burza reagirati na te pomake u investicijama i rast svih pokazatelja.

Ja unazad par godina detaljno ukazujem na pomake u poslovanju koji su se dogodili u LRH i koji su doveli do ovog rasta cijene. Iako je sad cijena “podgrijana” u očekivanju da se tvrtka proda, ja sam uvjeren da bi vrijednost tvrtke i pod starim vlasnikom i upravom rasla iznad prosjeka. Ako bi LRH do 2020 investirala samo ono što zaradi, uz prodaju dijela nefunkcionalne imovine sami bi mogli investirati preko 100 mil eur. A uz zadržavanje zaduženja na razini 2 EBITDA što je i više nego razumno i konzervativno, investicijski potencijal je preko milijardu kuna. Kako znamo da se traži povrat od barem 14% to znači da bi ukupna EBITDA na kraju tog ciklusa morala biti oko 250 mil kuna.
Kada bi vlasnici odgodili prodaju tih 4-5 godna ja bi očekivao da se tada razgovara o cijeni od 10.000 kuna po dionici.

Ne znači naravno da se to ne može ostvariti i pod novim vlasnikom. Zato i pišem ovo. Preuzimanje će, ako se prodaja realizira vjerovatno ponuditi neku premiju na sadašnju vrijednost, ali nije da LRH kao dionica nebi mogla ostati interesantna i nakon toga.

Nemoj misliti na m2!

Samo jedno pitanje, koje mi se onako logički nameće, zapravo ni nema veze sa LRH, već sa LRHC. Znači kad Darko proda LRH, dobit će vreću novaca za njega, jeste li razmisljali kako će to plasirati u LRHC? Dokap, neki kredit, pozajmica?

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

Ja očekujem da če nas izbaciti, zato se i odugovlači sa izlistavanjem LRHC jer se čeka prodaja LRH, tu je jedino pozitivno to što onda po tome Ostoja očito očekuje prodaju LRH kada sa ovim odugovlači i onda će vjerojatno ići javna ponuda po 885 kn i to je to…

on će imati LRHC kao svoju firmu i hrpu para, e sada nevjerujem da će on LRHC-u posuđivati novce kako to radi Adris sa Maistrom…..

Meni je zao sto cemo se morati rastati, jer firma moze generirati ogroman prihod u sljedecem razdoblju zbog niske zaduzenosti. Bez problema bi do 2018 god ponovo bili na onim razinama prije razdvajanja. Osim toga opatija nudi i vrhunske cijene nekretnina, pa nam je i to zastita, a ne samo prihod.

No eto 5290+ 885kn je preko 6000kn,a na tu cifru smo racunali prije ulaska u ovu dionicu. Buduci vlasnici ce vjerojatno kroz 7-8 god zaraditi i vise nego mi.

Danas je zadnji dan neobavezujucih ponuda, hocemo li saznati sto?

mislim da je u redu da prvo nama jave 🙂 🙂 🙂

Danas je još rano za neke info, možda sutra nešto bude, čekamo…

Velik interes za najskuplje kuće

Cini se da se zahuktava na cijelom opatijskom podrucju u vezi sto iskoristavanja zapustenih vila, sto opcenito kupnjama prvoklasnih nekretnina. Opatija nikad nije ozbiljnije izgubila vrijednost, tako da ocekujemo da se LRH ne prodaje za male novce, da ne bi ispalo da je cijena od 4000 kn po dionici nesto sto ce trogodisnji promet novog vlasnika LRH dostici i prebaciti. Nadam se da ce cijena ukljucivati mnogo vise od tih tri godine povecanih prihoda koji se ocekuju.

Unatoc nekih veoma tezkih situacija koja , bi se mogla u kracom vremenu dogoditi , poput BREXIT , GREXIT i snaznog pada cjena surovina koja bi nanjela golemu stetu financijskom sektoru , LRH bih mogla postati kao ( luxury real estate ) SAFE HAVEN za tude investitore jer ce i valute imati depreciaciske efekte poput ruskog rubla . Grupa ADRIS ne cini mi se kao konacni kupac jer ju smatram vise sistemski , koja ce ciljati na Triglav , Sava Re ,itd ) pa bi tako najbolje bilo da je kupac MAFIJA sa kojom je istoriski gledano , BEST DEAL bio NAJPOSTENIJI ! 12 000 hrk


Samo jedno pitanje, koje mi se onako logički nameće, zapravo ni nema veze sa LRH, već sa LRHC. Znači kad Darko proda LRH, dobit će vreću novaca za njega, jeste li razmisljali kako će to plasirati u LRHC? Dokap, neki kredit, pozajmica?

Ovdje osim Game treba uzeti u obzir i PCTS koji je isto Ostojin. Očekujem da bi moglo doći do spajanja sve tri priče pod LRHC slično kao i kod RVIP-a. Po cijenama iz ponude za preuzimanje LRHC-u nedostaje nekih 8-9 milijuna za istiskivanje preostalih dioničara iz HCVT-a tako da je to pitanje vremena, mislim da se čeka samo raščišćavanje priče sa dionicama CERP-a a tu je Ostoja bespomoćan.

Kroz PCTS se dobiva puno imovine a kroz Gamu cash, a s obzirom da nema prostora niti u Cavtatu niti u Sloveniji za nove kapacitete vjerojatno će biti novih akvizicija gdje se do sada Ostoja pokazao kao majstor. Ako bi do ovoga došlo onda bi se čak vlasnička struktura na LRHC-u malo razrijedila ali mislim da ga ni ne zanima tu istiskivanje jer bi odnijelo previše vremena na skupljanje ostalog dijela do 95% ili previše novaca da se ide razrijeđivati sa dokapitalizacijom. Realnije je da to troši na širenje dok još ima slobodnih meta te razvoj projekata koji su na PCTS-u vezani za turizam s kojim se očito misli baviti.

“Uvjerljivo” većinski paket će svakako imati, a s druge strane nitko neće moći skupiti 25% s obzirom na raspršenu strukturu dioničara koja bi u toj varijanti nastala. Također, LRHC se sprema za redovno tržište sa većim zahtjeviam od onoga što trenutno ima alfabet (+ lux + pcts) i radi se prospekt, tako da sumnjam da radi to a plan je istiskivanje i delistiranje. Prije bi rekao da uvrštenje čeka da se ovo odradi u miru, a da li ovako ili u nekoj manje/više sličnoj kombinaciji tek ćemo vidjeti.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Bok, jeli ko usporedio turiste u zadnje vrijeme? Naime zanima me, koliko se danas vidi ova premija prodajnog procesa u LRH – odnosno koliko je više vrednovan LRH zbog samog procesa?

New Report

Close