LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@matejt

hvala na osvrtu za 31.03.2015, ja sam sagledavao podatke za HCVT sa 31.12.2014. izvor Poslovna hrvatska jer drugdje nigdje ne vidim novije FI, na ZSE zadnji II kvartal 2014. za HCVT d.d.

Molim te info gdje vidiš I. kvartal 2015. jer to nemogu naći ni na sud reg, a ako gledamo sa 31.12.2014. onda HCVT d.d. ima Aktivu 172 mln kn, dok je Kapital 165 mln kn znači dug je zanemariv (koliko naravno 7 mln kn može biti zanemarivo)

Geografske podjele po meni najviše mogu utjecati na efikasnije upravljanje i mobilnost djelatnika (lakše im je unutar njihovog okruženja) ali opet jedan ACCOR, MARRIOT,… upravlja hotelima od Azije do Kanade pa im ide, ne znam stvarno koliki efekt bi to moglo imati ali u par mln kn bi se vjerojatno moglo izraziti + manje brige za vlasnika (onako subjektivni plus) iako to je stvarno sve jako blizu ako gledamo globalno, ne znam ali neka stoji…

@ daliborp

97.000 m2 zemljišta, pa dosta. Trenutno se vodi u knjigama po 62 mln kn (31.12.2014.) – znači ispada zemljiše u Cavtatu (dio uz more) po 639 kn/m2 – ajmeee!!! plus postojeće građevine koje ako se i ruše imaju značajnu vrijednost zbog dozvola, a rušiti se sve vjerojatno neće

Neka je došlo do ovoga, tko će kupovati po meni kupuje čistu firmu (ako ništa bar je sada čišće za sagledati LRH), po cijeni od 670 kn značajno podcijenjenu, znači vrijedi to i više već sada ne samo zbog nerealnog booka, već i zbog trenutnog EV/EBITDA koji je ako gledamo 31.12.2014. značajno ispod prosjeka branše.

Uzimajući u obzir potencijal lokacije i trenutnu podcjenjenost zemljišta ako se ovo bude prodavalo ispod 1.800 kn po dionici mislim da je kupac dobro prošao – naravno ako se uopće bude prodavalo. Osim naravno ako je prenesen i dug na HCVT d.d., a bez povećanja imovine – onda je i valuacija naravno drugačija, stoga matejt pls samo info gdje mogu vidjeti FI sa 31.03.2015. da imam malo bolju sliku

Trenutni portfelj ATPL, RIVP, VPIK, ARNT, LRH, ..., a nekada nažalost INGR, DLKV, THNK...

LRH se dijeli, izdvaja novu tvrtku LRH Hoteli Cavtat

“Podjela otvara mogućnost da općine prodaju dionice nove tvrtke, a zadrže paket od 25%+1 dionicu ‘originalne’ LRH, ali i prodaju većinskog paketa u nekoj od tvrtki jer po nekima i većinski vlasnik postaje fleksibilniji. Potezi Uprave doveli su do znatna rasta prihoda i profitabilnosti, što je posljedica boljeg poslovanja i očekivanja boljih rezultata nakon preuzimanja hotela u Portorožu, kao što je to bio slučaj preuzimanja Hotela Cavtat. LRH će u 2015. udvostručiti prihode u odnosu na poslovanje prije akvizicija, što je pratio i porast cijene dionica više od 100 posto.”

Vratite se 2 mjeseca unatrag i pročitajte pažljivo Dujmićeve izjave u Novom listu:

“Angažirali smo vrhunske pravnike i eksperte vezano uz onaj dio LRH koji se odnosi na investicije u hotele u Cavtatu i Portorožu. Još ne mogu puno reći, ali na tome se intenzivno radi i kada se pronađe adekvatno rješenje – sve ćemo javno i transparentno obznaniti. Međutim, kada je riječ o opatijskom, odnosno liburnijskom dijelu priče oko dionica LRH – ovih 25 posto i zlatna dionica će ostati u našem vlasništvu sve dok se ne ostvare strateški ciljevi – izjavio je opatijski gradonačelnik Ivo Dujmić .”

“iz njegovih riječi vidljivo da se u ovom trenutku može razmišljati tek o eventualnom unovčavanju onoga dijela koji je »pobjegao« izvan Opatije, dakle u Cavtat, pa i preko državne granice, u Sloveniju”

Nije ovo prvi puta da se manje više sve indirektno najavi, ali nitko to ozbiljno ne shvati, pa su onda svi iznenađeni kada se napravi ono što je najavljeno. Sjetite se najava povećanja prihoda i zarade, procjenu rasta cijene dionica, najavu akvizicija, prodaje imovine itd.
Neki dan vam je tako uprava jasno najavila da rade na prodaji imovine i po Opatiji se priča da se zna tko želi kupiti Imperial ali opat će izlaziti naslovnice kad se to i provede i kad se uprihoduje 50-60 mil kuna.

Osim toga budući da se priprema izvanredna skupština pa će se tamo moći puno toga saznati. Opatiji je otvoren put za izlazak, zainteresiranih za njihov paket sigurno ima. Uvijek je samo pitanje cijene. I ja prodajem svoje dionice LRH, ali isto tako je pitanje cijene :))

Općine bi za svoj udio bi mogle dobiti i 10-12 mil eur što nije malo.
Ako si razdijele taj novac to bi išlo cca po 2-3 mil kn Mošćeničkoji i Matuljima, Lovran bi dobio 20 mil, a Opatija 66 mil kuna !!
Svaki načelnik bi se pred izbore tome poveselio 🙂

Nemoj misliti na m2!

Mozda su 2 mlrd kuna malo previse za kupca. To bi i rivp bez dokapa tesko izdvojila. No zato se podjelom to rjesava. Sjetimo se kako je bilo kod portoroza. Za svaki hotel pojedinacno je bilo 3-5 ponuda, a za sve zajedno se javilo njih dvoje.

Moguce da je prodaja vec dogovorena, a isto tako je moguce da se firma u nardnim godinama normalno nastavi razvijati. Kako god bilo ostoja je sve prilagodio prodaji, a u isto vrijeme i razvoju. Jedino mi se cini da akvizicija vise nece biti, vec od sada obnova i gradnja. Naravno cekamo jos GHA.


Svi pisu kako je podjela pozitivna, meni se bas i ne cini. Prije mi lici na neko muljanje sastrane.
Ja sam cuo da Adris kupuje terme tuhelj 🙂

Naravno da smo se nadali da će se ujedinjen LRH razvijati i rasti do 600-700 mil. kuna prihoda, ali vlasnička struktura koja je u LRH očito opterečuje firmu i to sada dovodi do ove podjele firme, ali vrijeme će pokazati da li je to loše ili dobro…


Očito je da je ovako lakše prodati hotele, netko možda želi kupiti Opatiju ali ne želi Cavtat i sl

To stoji, ali možda je lakše naći dva financijski, uvjetno rečeno, slabija investitora nego jednog koji može (želi) sve progutati.

Arijes očito to stoji, kako kaže kanabis, kada su se prodavali ova 4 hotela u Portorožu bilo je dosta ponuda za pojedinačne hotele ali za sva 4 u kompletu samo LRH i valjda još jedan kupac….

@optimist8 – pogledaj nekonsolidirani izvjestaj lrh na 31.3 te ga usporedi sa konsolidiranim. Razlika je hcvt te portoroz.

Da bi procijenili novu firmu ne možete gledati stara izvješća jer Portorož je u vlasništvu tek od ove godine a Metropol je krenuo sa radom za valentinovo.
Onako ugrubo zajedno bi trebali raditi oko 140-150 mil kn prihoda ove godine.
Nepoznanica je koliki su troškovi u Portorožu tj koliku maržu možemo očekivati.
Ovaj polugodišnji izvještaj mogao bi nam dati neke okvire.
Ako uspiju to dovesti na 38-40% već ove godine to će biti super. No ja ne mislim ni da je to maksimum koji ovi kapaciteti mogu dati i da nakon obnove koja je najavljena za jesen u Portorožu da će prihodi nove tvrtke biti preko 170 mil.
No računajte da će matica sada sigurno zaračunavati neki menagment fee. Hoteli su ipak pod brandom Remisens i to ostaje poslovno jedan sustav, samo se formalno razdvaja. Zato mi to baš i nema nekog smisla, osim ovog što su “lokalci” najavili kao svoj cilj, a to je njihov izlazak iz vlaništva.
Na kraju na LRH ostaje kredit za kupnju Cavtata iako bi bilo logično da on ide na novu firmu zajedno sa imovinom koja je kupljena tim kreditom.
No to će onda tako biti i posloženo: LRH će zaračunavati neke troškove Cavtatu i time pokrivati otplatu kredita za kupnju istoga.
Ispast će da će Cavtat imati manji EBITDA od LRH no u konačnici se svodi na isto ako ostanete dioničari obje tvrtke.

Nemoj misliti na m2!

evo i službeno, uživajte! opako izgleda
http://www.remisens.com/hr/novosti-2014#2016
idu i zahvati na Bristolu i nešto na Istri!

Opatija pomalo vraća stari sjaj. Sad bi trebalo biti otvorenje kupališta Lido (1. faza), sljedeće godine i starog Lida (2.faza) sa replikom starog kupališta, LRH obnavlja svoje kapacitete, tu su i novi hoteli Bevanda, Milenij i Navis, obnavljaju se pročelja, sve je više gostiju, otvoren je i rstoran/bar Molo na mjestu godinama zatvorenog Capitana. Ublažen je i problem parkiranja sa garažama Slatina sa 350 parkirnih mjsta. Još da krene projekt plaže Slatina.Cijene kvadrata sve veće.

LRH se dijeli, izdvaja novu tvrtku LRH Hoteli Cavtat

Postovani svi tu,

molim objasnjenje. Ako ja recimo imam 10 dionica LRH, ne razumijem, da li cu ja dobiti novih deset dionica LRH HC po vrijednosti od 670 kn? Pretpostavljam da ce LRH HC izaci na burzu? Isto tako ne kuzim ako se nominalna vrijednost dionice LRH snizi mojih 10 dionica je i dalje 10 ili.. vise??

Mi znamo malo ali Ti brate neznaš ništa

[b][/b]You never count your money when you're sittin' at the table


Nova Liburnija i Ostoja dogovaraju vlasnički model


@whiterose

nije sramota pitati
Predloženi model razdvajanja je vrlo jednostavan.
Tvrtka LRH koja je bila 95% vlasnik Hotela Cavtat koji su opet bili 100% vlasnici Metropol resorta u Portorožu se dijeli.
Sad se LRH “cijepa” na dva dijela tj iz LRH se izdvaja nova tvrtka koja na sebi ima dionice Hotela Cavtat koji su i dalje vlasnici hotela u Portorožu.
Dakle dionicu “kidaju” na 2 dijela u omjeru 22,5 : 77,5
Sadašnja nomilna vrijednost jedne dionice je 2970 kn i umjesto toga kad i ako se ovo provede dobit ćete za to 2 dionice. Jedna će biti 2300 kn, a druga 670.
Kao da vam netko razmijeni novčanicu na 2 sitnije.

No kako i do sada dionica na tržištu nije bila 2970 nego 4500 kona tako i nove dionice neće vrijediti na tržištu 670 i 2300 kuna nego bi trebale biti zajedno blizu sadašnjih 4500 kn.
Ako ih samo pomnožimo sa sadašnjim omjerom nominale i tržišne onda bi ti bilo cca 1000 kn za LRH Cavtat i 3500 kn za “stari” LRH

Svi oni koji pišu protiv Ostoje i uprave, razmislite malo što su ti ljudi napravili. Prije 2 godine kupili su hotele Cavtat za 309 kona po dionic tj 25 mil eur cijelu firmu tj u kunama 190 mil. Sada ako ta ista firma vrijedi 1000 kn po dionici tj 301 mil kuna što znači da je dioničarima LRH zarađeno 111 mil kuna na uloženih 190 !!

Nemoj misliti na m2!

Ja bi bio dosta oprezniji u iznosenju stavova o vrijednosti, a pogotovo u koristenju nekakvih omjera i vrednovanja na temelju toga. Cinjenica jest da oni ostale dionicare i male dionicare gotovo i ne dozivljavaju i ne komuniciraju s njima. Osim s Opatijom s kojom valjda moraju, iako stjece se dojam, da ni s njima inace ne bi.

Ostoja ili bolje receno uprava vodi firmu netransparentno i gotovo je nemoguce predvidjeti smjer kojim ce krenuti. I koliko ce to biti dobro za vecinske, a koliko za manjinske dionicare? To sve funkcionira po sistemu, “sutimo i pratimo vas”, al sustinski gledano, manjinski dionicari nemaju nikakav utjecaj na buduci razvoj tvrtke, pa cak ni u smislu obavjestenosti. Sve to uz njihove medjusobne vlasnicke i interesne podjele potice nepovjerenje i utjece na cijenu dionice. Investitori ne vole neizvjesnost, a ona je u slucaju LRH, pa i SNHO konstantno prisutna.

I dalje vidim samo to da je sve na bubnju. Imperial su stavili na prodaju, kada se pojavio kupac za njega. Pretpostavljam da ovo rade iz istog razloga. Jednostavno nema kupca koji je spreman dati 2 mlrd kuna, no zato ce se naci neki koji ce kupiti dio tvrtke. Prodajom lrh hc podice si vrijednost matice jer ce grad lovu uloziti u marinu i plaze. Nakon toga ce prodati i ostatak

New Report

Close