LEDO (Ledo d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LEDO (Ledo d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Dakle,meni i ljudima sa ovog foruma ne trebate mozda uvijek vjerovati,ali kada ovo iznosi sudac Kolakusic,treba se malo zamisliti,zar ne?

Mene on vise ne impresionira. Tolko pljuje po nasem pravosudju (s razlogom..zato mi je i bio simpatican) a onda bi istom tom pravosudju on prepustio istodobni stecaj preko 70 firmi i ko zna koliko desetaka tisuca ljudi prepustio stihiji naseg pravosudja.

Ja od lex agrokoru ne vidim bolje rjesenje u toj situaciji. Ne vidi je nitko od zainteresiranih strana (od vjerovnika pa nadalje), od strucne javnosti. Samo bleso Bernardic.
Ne vidi je niti itko od vjerovnika koji je ranije prosao kroz te nase stecajeve po nasim sudovima.

Lako je svemu pronaci manu. Ova neposobna oporba u svemu trazi dlaku. Naravno da u tako komliciranom procesu ima mana i da ce bit nezadovoljnih ali ovo ce biti barem kolko tolko kontrolirano i bit ce vremena da se reagira.
Tako da mi tu kolakusic nije jasan.

[/quote]
Slazem se sa Vama da je “Lex Agrokor”trebalo donijeti da se sprijeci lancana reakcija i veca steta.
Ali tesko se ne sloziti sa njegovom stavovima vezano za ostatak price,dokapitalizacije,roll-up,tuzbe nakon potencijalne nagodbe,itd.Ta on je sudac na istom tom sudu koji je nadlezan za ove sporove.

@Dunlop

stalno krivo citirate Kolakušića. Nadam se da gledamo i slušamo isti video ?

Lijepo kaže “DA” Lex, ali pod javnim oklnostima. Ovako su Lex pisali glavni akteri roll-upa i Ramnjak. “Da” roll-up , ali tako da bude javan, a ne zatvoren samo za odabrane gdje se Sber isključio u startu .
Cijelo vrijeme samo naglašava da Lex Agrokor politička odluka namještena za Američke fondove.
Naveo i je i našu pirovu pobjedu u Londonu po anglosaksonskom pravu gdje je otvoren put da se vjerovnici namire kroz državne blagajne zbog diskriminirjučeg prava izbjegavanja domaćeg prava.
Kategorički je i naveo kako nikome nije u interesu privesti pravdi Todorića.

Jel mi može netko objasniti izjavu Kolakušića da bi dioničari Leda bolje prošli u slučaju stečaja.

Ledo je jamac za 19-20 mlrd. kn, ali i druge perjanice odgovaraju za taj dug.

Po vama, koliko duga može pripast Ledu ? Nekakva nagodba će se postići, neće se Ledu zasigurno nakrcati sve, a drugima ništa. Svi će dobiti nekakav proporcionalni dio duga, a tu je Jamnica, Zvijezda, Vupik, Belje, Pik, Tisak….

Po meni Ledo u najgorem mogućem slučaju ne može dobiti više od 3-4 mlrd kn duga.

Koliko Ledo vrijedi s 2.5 mlrd prihoda, 2,5 mlrd imovine i 4 mlrd kn duga.

Da ga se i odluči dokapitalizirati, mogu mu napumpati npr još 2-3 mlrd imovine i izdati još ovoliko dionica koliko sad ima. Tada bi Ledo vrijedio 5000 kn po dionici. Kako god da okreneš Ledo je pao više od 10 puta, jer ova firma bez Agrokorova duga bi vrijedila daleko iznad 10 000 kn. Još se i novac izvlačio iz Leda, a sam Ledo je čudo od firme, i on će nakrcani dug moći servisirati.

Jednostavno ne vidim scenarij da ga se razvodni više od 2-3 x. Ova cijena na burzi je trenutno bagatela.

https://www.tportal.hr/biznis/clanak/evo-zasto-ce-vecina-agrokorovih-vjerovnika-morati-pristati-na-mrvice-s-ramljakova-stola-foto-20171110

ako je ovo najizglenije rješenje onda će 5k uskoro biti malo za Ledo 🙂

Kolakusic je populist kojem sudačka zaštita dopusta da komentira sve sto si netko tko ne radi u državnoj instituciji sudbene vlasti ne bi mogao inače priuštiti. On igra svoju igru u kojoj se jednog dana on osobno vidi u ulozi ustavnog suca ili barem pri vrhu sudbene vlasti. Sve je to dio njegovog kak ti stava na strani “voxa populi”, a ustvari osobni PR. Mislim, načelno on ima pravo, al to i krivakita Mara zna. Njegove su izjave nerijetko na razini konstatacija da je more plavo i da može biti i plitko i duboko.

Pretpostavljam da misli da nije bilo Lex Agrokora da bi za dioničare Leda bio bolji stečaj od nagodbe. Naime, onda ne bi bilo supersenioriteta i cijeli bi se proces vodio po stečajnom zakonu. Medjutim, jamstva bi opet dospjela i sve bi bilo kao i sada samo se neki ne bi mogli “ogrebati” kao kroz nagodbu.

To sto bi val stečajeva potaknuo snažan gospodarski kolaps u dijelu sustava to njegov pravosudni ego i ograničen nacin razmišljanja očito ne razumije. Jel suci i sudbena vlast je prema njegovom tumačenju superioran kotačić u trodiobi vlasti koji i vedri i oblači.

On vjerojatno misli na cl. 143. Stečajnog zakona prema kojem je moguće da jamac traži vraćanje onog sto je platio za dužnika. Iako iz tog članka nije jasno da li se isplata i povrat imaju stvarno provesti ili je moguće prebijanje jamstva (duga) i prava (potraživanja) koje proizlazi iz takvog pravnog posla.

Prava solidarnih dužnika i jamaca

Članak 143.
(1) Solidarni dužnici i jamci dužnika mogu kao stečajni vjerovnici tražiti da im se vrati ono što su za dužnika platili prije ili nakon dana otvaranja stečajnoga postupka, ako im pripada pravo na vraćanje isplaćenoga prema dužniku.
(2) Solidarni dužnici i jamci mogu podnijeti zahtjev da im se osigura iznos što će ga platiti za dužnika razmjerno iznosu koji bi im pripao kao stečajnim vjerovnicima

Ja nisam pravnik i ne mogu znati zašto je netko nešto izjavio, al ako je već izjavio i ako se smatra stručnjakom na nekom području onda je barem u osnovnim crtama mogao pojasniti razloge za takvo mišljenje.

4000 dionica Lede isparilo iz top 10 vidimo u kojem pravcu glavni igrači gledaju.

Nemojte slusati zorangutana zbog njega su neki ljudi izgubili novaca na Agrokoru provjerite sta je tamo pisao

Da, malo mi je ispao nedorečen..previse price, pljacka građana etc. bez ijednog argumenta ili pojašnjenja. Više kao teoretičar zavjere. Osim što je objasnio kako se inače radi dokap, a to vec svi znaju,

Odredbom članka 501. Zakona o trgovačkim društvima izričito je propisana obveza vladajućeg društva na nadoknadu štete ovisnome društvu koja je nastala u slućaju da vladajuće društvo potakne ovisno društvo na poduzimanje ili propuštanje kakve radnje.

Međutim, kao je ovdje rijeć prvenstveno o jamstvu kao obvezno-pravnoj kategoriji na koje se, između ostalog, primjenjuju odredbe Zakona o obvezatnim odnosima, tada valja posebno istaknuti da svakom jamcu pripada pravo regresa od dužnika temeljem članka 120. Zakona o obvezatnim odnosima.

Slijedom navedenoga, obveza dužnika na naknadu svega onoga što jamac eventualno plati za njega zakonska je obveza, pa posebna obveza vladajućeg društva nije niti potrebna u svrhu ostvarivanja prava tvrtke jamca u slučaju eventualnog regresnog zahtjeva prema dužniku
odgovor društva na upit dioničara

Obavijest o Jamstvenoj izjavi izdanoj od strane duštva Pik Vrbovec d.d. u korist Leda d.d za jamstvene obveze Leda d.d. prema Agrokoru d.d. u ukupnom iznosu 11 milijardi kuna
Uprava društva Ledo d.d. zajedno sa Agrokorom d.d i PIK Vrbovcem d.d. dogovorila je dana 18.12.2012.g. davanje jamstva, odnosno Jamstvenu izjavu kojom se PIK Vrbovec obvezuje da će ukoliko Ledo d.d. izvrši plaćanje u korist vjerovnika Financijskih instrumenata u kojima je u tom trenutku bio jedan od solidarnih jamaca za obveze Agrokora d.d. kao glavnog dužnika, te ukoliko Agrokor d.d u roku od 7 dana od dana zahtjeva Leda.d.d. ne izvrši uplatu traženog iznosa, PIK Vrbovec će neopozivo i bezuvijetno, na prvi poziv, odričući se prava na prigovor, platiti te iznose Ledu d.d. uključujuće kamate naknade i sve druge razumne troškove.

’Nagodba će ići u pravcu da se dug nastavi otplaćivati iz redovnog poslovanja, a dio će biti pretvoren u vlasnički kapital’
Povoljna okolnost za vjerovnike je to da će za dio potraživanja dobiti dionice Agrokora…

dakle, ovo prvo je odgovor uprave Belja dd, i svakako, kako je rijeć o istome postupku, je kompatibilan i na situaciju sa Ledo d.d.

ovo drugo, je jamstvena izjava pik vrbovca ledu d.d. kojom preuzima jamstvenu obvezu od 11 milijardi kuna od sveukupnih 19,8 milijardi kuna za koju je u postupku izvanredne uprave bila u obvezi prijaviti sva uvjetna potraživanja

i treće, iz svih ramljakovih izjava je razvidno da će se neće intervenirati u kapital tvrtki sastavnica nego isključivo u kapital Agrokora d.d.

Poštovani kolege, ova tri linka su materijalne činjenice iz kojih se može razaznati više relevantnih informacija na koje bi svaki iole ozbiljni investitor u dionice agrokorovih tvrtki trebao usmijeriti svoju pažnju.

stoga, nemojte dozvolit da Vam razni nekompetentni forumski “gurui” , likovi koji ovaj forum prakticiraju umjesto psihijatrijske terapije, trolovi i spameri… a kojima je svima zajednički svojstveno da niti jedan od njih ne raspolaže financijskim sredstvima niti je dio investicijske javnosti, da svojim konstrukcijama, lažima, tumačenjima, izokretanjem činjenica, nekompetentnošću i dr. ciljanim gadostima potiću paranoidni način razmišljanja i time usmjeravaju i utjeću na vaše potencijalne investitorske aktivnosti

sami ste stekli svoju financijsku imovinu i nemojte dozvoliti da vam sociopati i jadnici kontroliraju vaše investitorske aktivnosti nego je, ako ste je znali steći sami i upravljajte ali na Vaš način razmišljanja i na osnovu relevantnih materijalnih činjenica.

Lp.

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA


4000 dionica Lede isparilo iz top 10 vidimo u kojem pravcu glavni igrači gledaju.

u kojem smijeru gledaju?
to je nekih 5-6% ukupnih količina , da bi prodali sve ostalo trebala bi im bit cjena minamalno 5x veća od trenutne , a pitanje je dali bi i tada uspijeli sve prodatai, morati će ljestvicu dignuti na višu razinu , jer ova očito nije više za upotrebu

@bisakovi
Ako plate dug… A ako ne plate.? Sto se onda dogadja.
Npr na primjeru ova dva društva koja navodi Barbosa.
Ispravi me ako grijesim al ti konstantno pricas da ce Ledo jamčiti za dug nekoga od koga ako plati njegov dug nemoze naplatiti jer je ljuštura
Po ovome Ledo automatski potrazuje od pik Vrbovca
On nemoze platiti i sto onda? Ledo odustaje od naplate? A banke ne odustaju. Pa sto su svi u ledu toliko bedasti?
Ako nije problem. Ajd mi objasni po tebi kako bi mogla teci dokapitalizacija. Dali prvo ciste dugove, pa zamjenju dug za dionice agrokor a u ledu , pa dokapitaliziraju po 100 (npr) jos onoliko koliko je trenutno dionica na trzistu ili vise. Sto se desava sa dugom leda. Tko moze u dokapitalizaciju.
Po koliko bi mogli prihvatiti cijenu Leda u prvom stupnju (dug za dionice) trzisna ili neki prosjek?
I na kraju kad jednom zamjene taj dug, dokapitaliziraju po nekoj cijeni. Sto onda? Sto sa ostalim dugom. Sto sa medjusobnim jamstvima jer i takva su medju nabrojanih 19 mlrd
Meni se cini da oni mijenjaju sva svoja potrazivanja + ubacuju kroz dokapitalizaciju jos xxx milijuna kn da vrate milijun kuna.. Pa to je suludo

Ivo Sanader je otišao jer mu je tako naredio Chuck Norris.

U Agrokoru otpis potraživanja 77%?

Najsigurnije znak za blagostanje neke zemlje jeste porast broja njenog stanovništva.

Nastavno na prethodni post zadnji odlomak

caccone, 12.11.2017. u 12:13

Meni se cini da oni mijenjaju sva svoja potrazivanja + ubacuju kroz dokapitalizaciju jos xxx milijuna kn da vrate milijun kuna.. Pa to je suludo


To mi se cini da ti zastupas tu ideju

S druge strane ja mislim da ce prvo ciscenje, onda dioba koncerna, tek onda dokapitaliziranje.
Ako bude po cijeni da se nekom pogoduje da postane vecinski vlasnik.
Dakle samo njemu omogućava dokapitaliziranje.

Ivo Sanader je otišao jer mu je tako naredio Chuck Norris.



@bisakovi

Ako plate dug… A ako ne plate.? Sto se onda dogadja.
Npr na primjeru ova dva društva koja navodi Barbosa.
Ispravi me ako grijesim al ti konstantno pricas da ce Ledo jamčiti za dug nekoga od koga ako plati njegov dug nemoze naplatiti jer je ljuštura
Po ovome Ledo automatski potrazuje od pik Vrbovca
On nemoze platiti i sto onda? Ledo odustaje od naplate? A banke ne odustaju. Pa sto su svi u ledu toliko bedasti?
Ako nije problem. Ajd mi objasni po tebi kako bi mogla teci dokapitalizacija. Dali prvo ciste dugove, pa zamjenju dug za dionice agrokor a u ledu , pa dokapitaliziraju po 100 (npr) jos onoliko koliko je trenutno dionica na trzistu ili vise. Sto se desava sa dugom leda. Tko moze u dokapitalizaciju.

LEDO moze ako plati dug traziti od regresno od Agrokora naknadu stete(to je sudeno na propast jer nema novca),a nakon toga i od PIK Vrbovca.Pogledajte malo bilance PIKA pa zakljucite koliko je to moguce naplatiti?
Na zalost,ja smatram da ce i nakon dokapitalizacija dio duga ostati i morati se godinama otplacivati.
Takoder se bojim da ce samo banke i vejrovnici u dokapitalizaciju,a ostali ,dosadasnji dionicari ce vjerovatno biti iskljuceni.Kada bi se mi mogli ukljuciti u dokapitalizaciju i ja bih razmislio o tome,ali,bojim se da sanse za to nema.
Da,ciste dug ili dio duga za dionice,a dio vjerovatno ostaje.Dug ce,vjerujem uskoro biti vidljiv u bilancama nakon sto Privredni sud utvrdi potrazivanja.
To je za firmu dobro.Super,ali ne i za postojece dionicare.
Svatko u svojim investicijskim odlukama odlucuje sam za sebe,a trziste je jedini i najbolji sudac.

@ caccone & bisakovi
Da, samo ako plate po jamstvima imaju pravo na regres.
Ako ne plate, a nagodba prođe, više se nema što platiti jer nama starih dugova. Sve obveze po tim dugovima se rješavaju kroz nagodbu što otpisom što na druge načine.
Iz toga proizlazi da u ovisnim društvima koja su dala jamstva ne treba dokapitalizacija ako ne plate po jamstvima a nagodba prođe.

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

New Report

Close