KRAS (Kraš d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KRAS (Kraš d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Da, sto reci…. koju posluku porati?!

Moje je mišljenje kao promatrača sa strane da obzirom na rezultate, nedavnu prodaju Bambija koja se tu spominjala i usporedno vrednovala (na najmanje x2 trenutne tržišne cijene), kao i očekivano pozitivniji outlook, cijena bi trebala ići gore, no tržišne okolnosti ne idu joj baš na ruku trenutno.

Pored toga, čini se kao da netko drži branu na 395-405 kuna.

Evo jedne istinite 😆 ….u zadnjih 2 mjeseca nigdje nema koje omiljene čokolade Dorina Domaćica u pakiranju od 300g. (Konzum, Spar, Kaufland, Plodine, …) ?!

.meni to djeluje jako jako čudno jer je donedavno te čokolade bilo bar na 5 mjesta u svakom Konzumu, pored praška za rublje, pa pored bijele tehnike…itd….da Kraš to neide lagano u qu*ac? 😁

Je, imaju stabilnu prodaju… i rotaciju asortimana. Nema vise toliko akcija, nego plati ako hoćeš jesti. Kras u posljednjih 10 godina nije bolje stajao financijski. Prodali su roll-up i nisu ništa na njemu izgubili. Stvari idu svojim tokom, kompanija očito ostvaruje znacajan rast profitabilnosti. Nije Marica slučajno kupovala.

Zanimljivo je da je Kraš 87. na rang listi 100 najvecih konditora na svijetu 2019. i da je to jedina konditorska industrija na jugoistoku Europe koja se nalazi na toj listi. To pokazuje da ni u svjetskim razmjerima, Kraš nije bas beznačajan.

https://www.candyindustry.com/2019/top-100-candy-companies

A gdje je Zvečevo?

Zavisi iz koje perspektive gledaš. Zvečevo je koliko ja znam u Požegi. Ali je i u banani.

Al vidio sam neki telefonski broj na stranici koju je postavio kolega, pa nazoveš i pitaš.

Meni je zanimljiv poljski Wawel koji je “mrvicu” veći od Kraša po prihodima. Bas jučer naletio na preporuku prema kriterijima Petera Lyncha, gdje se preporucuju 4 defenzivna stocka u svjetlu nastavka monetarne politike ECB-a i mogućeg usporavanja rasta u EU.

Vaš link …

O Wawelu piše sljedeće…

“The Polish confectioner, which produces a variety of chocolates, wafers and snacks, has a market cap of 1.39 billion zloty ($361.9 million); its shares closed at 930 zloty on Wednesday with a price-earnings ratio of 12.81, a price-book ratio of 2.12 and a price-sales ratio of 3.29.”

Supported by no long-term debt and comfortable interest coverage, Wawel’s financial strength was rated a perfect 10 out of 10 by GuruFocus. In addition, the robust Altman Z-Score of 10.28 indicates the company is in good financial standing.

The company’s profitability and growth also fared well, scoring a 9 out of 10 rating as a result of operating margin expansion, strong returns and a high Piotroski F-Score of 8, which suggests business conditions are healthy. Wawel’s four-star business predictability rank, however, is on watch as a result of a decline in revenue per share growth over the past year. GuruFocus says companies with this rank typically see their stocks gain an average of 9.8% per year.“

Znaci firma malo veća od Kraša trenutno se na burzi u Waršavi vrednuje gotovo 362 milijuna dolara ili po današnjem srednjem tečaju HNB za dolar 2,08 milijardi kuna, a Kraš u isto vrijeme ima tržišnu kapitalizaciju od 581,47 milijuna kuna. Dakle, poljska konditorska kompanija koja ima manje od 10% vece prihode od Kraša, na burzi u Waršavi ima cijenu gotovo 4 puta vecu od Kraša u Zagrebu. I još je ocijenjena kao dobro ulaganje u situaciji mogućeg gospodarskog usporavanja i ne daj Boze recesije (defensive stock).


Meni je zanimljiv poljski Wawel koji je “mrvicu” veći od Kraša po prihodima. Bas jučer naletio na preporuku prema kriterijima Petera Lyncha, gdje se preporucuju 4 defenzivna stocka u svjetlu nastavka monetarne politike ECB-a i mogućeg usporavanja rasta u EU.

Vaš link …

O Wawelu piše sljedeće…

“The Polish confectioner, which produces a variety of chocolates, wafers and snacks, has a market cap of 1.39 billion zloty ($361.9 million); its shares closed at 930 zloty on Wednesday with a price-earnings ratio of 12.81, a price-book ratio of 2.12 and a price-sales ratio of 3.29.”

Supported by no long-term debt and comfortable interest coverage, Wawel’s financial strength was rated a perfect 10 out of 10 by GuruFocus. In addition, the robust Altman Z-Score of 10.28 indicates the company is in good financial standing.

The company’s profitability and growth also fared well, scoring a 9 out of 10 rating as a result of operating margin expansion, strong returns and a high Piotroski F-Score of 8, which suggests business conditions are healthy. Wawel’s four-star business predictability rank, however, is on watch as a result of a decline in revenue per share growth over the past year. GuruFocus says companies with this rank typically see their stocks gain an average of 9.8% per year.“

Znaci firma malo veća od Kraša trenutno se na burzi u Waršavi vrednuje gotovo 362 milijuna dolara ili po današnjem srednjem tečaju HNB za dolar 2,08 milijardi kuna, a Kraš u isto vrijeme ima tržišnu kapitalizaciju od 581,47 milijuna kuna. Dakle, poljska konditorska kompanija koja ima manje od 10% vece prihode od Kraša, na burzi u Waršavi ima cijenu gotovo 4 puta vecu od Kraša u Zagrebu. I još je ocijenjena kao dobro ulaganje u situaciji mogućeg gospodarskog usporavanja i ne daj Boze recesije (defensive stock).

To je ovaj pod rednim brojem 83?

https://www.candyindustry.com/2019/top-100-candy-companies

Kakvo cherry pickanje statistika gore o Wawelu i krasu, a fino pise u clanku da se Wawel trguje na P/E 12.81, daje dividendu 2%+ i to sve na puno zdravijem i robusnijem trzistu. A vi bi da Kras raste 4x….


Kakvo cherry pickanje statistika gore o Wawelu i krasu, a fino pise u clanku da se Wawel trguje na P/E 12.81, daje dividendu 2%+ i to sve na puno zdravijem i robusnijem trzistu. A vi bi da Kras raste 4x….

I?

A Kraš na 11, i skoro pa istom P/S… al ne piše kolika je ebitda, ni EV/Ebitda. Drugim riječima, Kraš najmanje dvostruko vrijedi u odnosu na tekuću tržišnu cijenu – izračunao ja osobno, izravno iz tih brojeva. Nitko nije ni tvrdio da vrijedi kao Wawel, al da se uredi poslovanje i smanje troškovi, može vrijediti kao Wawel. Tim više jer je Wawel u dugoročnom trendu pada prihoda od prodaje. Proučite brojeve, a ne pišite napamet.

Ja sam prilično siguran, da Konditorei kao sektor je jedna od rijetkih svijetlih točaka na domaćoj burzi i rijetka roba za koju ozbiljan interes mogu pokazati regionalni, pa i globalni igrači. U tom smislu, obzirom na vladajuću garnituru Kraš nije cvijeće, ali bi mogao postati ‘cvijeće’ u novom odnosu snaga. Odvrtite jednu ili dvije stranice unazad na ovoj temi, pa možemo dalje nastaviti raspravu.

I koliko je Divyld od 10 HRK na cijeni od 388 kn?

Zanimljivo da Kraš ima puuuno više zaposlenika u odnosu na ostale firme sa sličnim prihodom. Mislim, ima i npr. Nestle u odnosu a neke, ali nekako mi baš ovo djeluje previše kod Kraša.

Prilicno je sigurno da prokuristica Kraša nije neki dan slučajno kupovala. Mislim da i uprava i Pivci jako dobro razumiju koja je vrijednost Kraša, pogotovo u smislu branda i pojedinih proizvodnih brandova. I da znaju sve sto se zbiva u tom biznisu i koje se vrijednosti postižu. Mogu se složiti da je Kraš bio dugo vremena mastodont osrednjih poslovnih rezultata, no i meni se čini da su se neki dogadjaji i poslovanje počeli usmjeravati u pozitivnom smjeru. Sto se tiče vrijednosti ja se slazem da je to daleko “na sjeveru” od ovih cijena, a još vise me veseli činjenica sto jedan investitor drži vise od 30% kompanije i u doglednom roku može prodati taj udjel nekome trećemu i staviti Kras u poziciju “dobre i poželjne udavače”. Ne znam kolike su šanse za takav scenarij, no Pivci su prilikom davanja ponude za HMAM jasno pokazali da nisu pupčanom vrpcom vezani za svoja ulaganja. Osim onih koja se odnose na core biznis odnosno na uzgoj, preradu i proizvodnju mesa i mesnih preradjevina.

@boca

Kraš ima previše proizvodnih kapaciteta na malenom geografskom prostoru. Kraš ne treba tri tvornice na 200-300 km udaljenosti. Dovoljna je jedna (uz maksimalno dodatni pogon u Osijeku), al radi Cefte ostavljena je i tvornica u Prijedoru. Kraš ima i firmu za trgovinu sa 50-tak milijuna prihoda od prodaje i vlastito ugostiteljstvo. S druge strane Wawel ima znatno više zaposlenih, samo je to ovdje očito pogrešno ili djelomično navedeno, jer Wawel ima cijelu mrežu kafeterija u kojima obavlja značajan dio prodaje (možda je to neki joint-venture ili drugi oblik interesnog udruživanja), il je očito taj dio poslovanja na nekom drugom društvu.

Nestle, Mondelez, Mars, pa možda i Hershey i ostali su konglomerati i broj zaposlenih se odnosi na cjelovit proizvodni sustav tj. sve industrije u kojima posluju ili koje su vezane na konditorski biznis. Neke firme poput Riccole ili u čokoladama Ritter-a, su fokusirane samo na jedan brand i proizvod (bombone i/ili čokoladu) pa se radi o znatno manjim firmama od Kraša po broju zaposlenih, a većim po poslovnim prihodima i/ili ostvarenim prometima.

Lindt primjerice dobiva znatno više od Kraša ili Rittera po proizvedenoj čokoladi, no to je stvar snage brenda i promocije Švicarske i/ili kod nekih drugih brendova Belgije, kao kolijevke određene vrste ili tipa čokolade odnosno čokoladnog okusa.

Generalno, u pravu si… postoji značajan prostor za optimizaciju poslovanja i buduće uštede.


Kakvo cherry pickanje statistika gore o Wawelu i krasu, a fino pise u clanku da se Wawel trguje na P/E 12.81, daje dividendu 2%+ i to sve na puno zdravijem i robusnijem trzistu. A vi bi da Kras raste 4x….

Jel možete vi odabrati boljeg konditora za usporedbu?

Zapravo su Wawel i Kras vrlo slični po proizvodnom asortimanu i strukturi prodaje.

https://www.wawel.com.pl/en/products

Al ja bih volio vidjeti s čime bi vi konkretno Kras usporedjivali? I kako komentirate najavu prodaje srpskog Bambija za 260 milijuna eura prije nekoliko dana?

New Report

Close