KRAS (Kraš d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KRAS (Kraš d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@Fazon

Kraš ima širi proizvodni asortiman…. pa ovi nemaju ni jedan premium proizvod u portfelju, a nemaju ni određen vrste proizvoda. Kraš ima i puno više raznovrsnih brendova. Kraš je full-frame konditor i keksara, najveća na jugoistoku Europe i sa najznačajnijim tržišnim udjelom (uključujući i inozemne brendove).

https://www.kras.hr/hr/proizvodi

Možda to nije bitno toliko za vrednovanje, kao recimo pretpostavka da Kraš ima 40% veće troškove radne snage od usporedive konkurencije. Samo smanjenje tih troškova bi utjecalo na porast Ebitda-e sa trenutnih 117 na cca 200 milijuna kuna, uz rast neto dobiti na više od 100 milijuna kuna, a to bi sa strane vrednovanja stavilo Kraš odmah uz bok Wawelu. No, fizika čini svoje i u Krašu neće ostati vječno dosadašnja garnitura, a to je zapravo ‘milstone’ za neku novu, nadam se mnogo vredniju priču.

Ma o cemu vi pricate, kakve usporedbe konditora, ovdje imamo firmu koju 1 grupacija pokusava sto jeftinije preuzet, u kojoj sindikalistica vedri i oblaci, u kojoj se istovremeno isplacuje dividenda i vrsi dokapitalizacija, nitko ne zna ko pije, a tko placa, a vi pricate o tom jel im cokolada slicna cokoladi iz poljske?

Sva ova nesigurnost i nesredjenost sto same firme sto drzave i nase burze predstavlja puno puno veci utjecaj na to kako ce Kras poslovati i biti vrednovan nego to za koliko je srpski Bambi prodan.
Jedino s cim se Kras treba usporedjivati je sa samim Krasom i treba razmisljati kolike su sanse da Kras optimizira i unaprijedi svoje poslovanje i sto je jos bitnije kolike su sanse da novac od tog poslovanja zavrsi u nasim dzepovima, a ne da ga vecinski na razne druge nacine izvuce u svoj dzep. Ako vam jos nije jasno to je glavna prica ove burze, a ne kako posluju poljske firme. Zato u zadnjih punih 5 godina prihodi Krasa stoje na potpuno istoj razini, dok im je dionica narasla samo 5,69% uz dividendni prinos od 1.5%. Ali ako ce vam biti lakse nastavite brojati imaginarne novce od prodaje Bambija(?!)

Ja ne bih bio ovako pun predrasuda poput vas. Kraš je značajan igrač sa oko 25% tržišta cijele regije i svaki globalni igrač bi se okrenuo na takav lokalni udjel. Kraš ima svojih nedostataka, no vidi se da odlaskom starog Agrokora u povijest otvara se prostor za optimalizaciju njegova poslovanja. Kad određeni ljudi iz ove strukture odu u povijest, Kraš bi mogao biti valoriziran po znatno većim i višim cijenama. Zadržavanje prihoda nije neuspjeh jer se pored vrlo snažne inozemne konkurencije zadržava tržišni udjel, a to zorno govori o snazi brendova i to u direktnoj sprezi sa najpoznatijim inozemnim brendovima. Ulazak Pivaca u vlasništvo je po meni čak i dobra stvar jer će natjerati postojeću upravu na veću orijentaciju rezultatima jer po svemu sudeći i dosadašnjem ponašanju oni neće dovijeka tolerirati dosadašnju inertnost. Oni imaju vrlo jak alat za stavljanje ove priče pod svoju kontrolu, a taj alat se zove najveći pojedinačni dioničar sa preko 30% vlasništva. Možda izgleda kako Pivci i Marica trenutno igraju ruku pod ruku, no ta je “ljubav” interesna i kako ja sagledavam situaciju i odnos snaga, neće biti dugog vijeka.

I sama činjenica da vi ne možete naći usporedivu kompaniju govori u prilog mojoj tezi da je takvih kompanija malo i da se prilikom njihove prodaje postižu vrlo visoke multiple. Tako je bilo i sa Bambijem, i nije bilo slučajno.

A jel mi vi mozete objasniti kakve tocno veze ima kolike se multiple postizu tokom njihove prodaje ako ovdje to preuzimaju Pivci na potpuno drugaciji nacin od prodaje Bambija? I kakve tocno veze ima nalazim li ja usporedivu kompaniju? Sto tocno vama ili Krasu znaci koliko su slicni s ijednom drugom stranom kompanijom? I to “slicni” po potpuno arbitrarnim kriterijima. I otkad je to stagnacija zadovoljavajuce stanje? Kako mozete mastati o nekom napretku, visokim multiplama, a s druge strane pricati o tome da je stagnacija okej?

Ne znam kome se točno obraćate, ako je to meni, onda vam mogu napisati sljedeće:

Zato što Pivci prema mojim spoznajama nisu strateški igrač, nego igraju da zarade. Multiple nisu arbitrarne nego su izračunate iz omjera poslovanja odnosno poslovnih rezultata koje je potvrdio revizor. Stagnacija na saturiranom tržištu na kojem postoji jaka konkurencija nije neuspjeh. Ako pogledate rezultate Bambija, niti oni ne rastu već godinama u smislu prodaje, ali je firma racionalizirana i optimizirana na nekoliko brendova koji generiraju i profitabilnost i keš. I u ovom tekstu koji govori ‘pro’ o ulaganju u Wawel naglašava se stagnacija poslovnih prihoda.

Kraš ima mjesta za popriličan napredak. I po mojem sudu je čak i vrednija priča od Bambija sa barem podjednako pozicioniranim ključnim brendovima (Dorina, Bajadera, Griotte, Domaćica, Vic) koji su vodeći (ili u krugu vodećim, tu prije svega mislim na grickalice) u svojim kategorijama prodaje.

Konditori nisu lagan biznis. Većina njih u regiji je u posljednjih 20-tak godina bankrotirala uključujući i Pionir, pa djelomično i Bambi čija je prodaja čokolade de-facto ugašena odnosno prije toga prodana. Pionir je kupljen kasnije kao imovina stečajnih dužnika i ponovno stavljen da se tako izrazim, “na noge”. Soko Štark je preuzet od strane ATGR itd. itd. Kod nas je nedavno propalo i Zvečevo. Nemojte pisati na osnovu dojmova nego pomno istražite branšu i konkurenciju i poslovanje i onda dajte svoj sud. Ovako se možemo vrtjeti u krug do iznemoglosti nabacujući osobne dojmove i (ne)činjenice iz prošlosti.

Ja ne pisem na osnovnu dojmova nego na osnovi cinjenica, a cinjenica je ovo:

View post on imgur.com


a pogledajte tek ovdje godinu:

View post on imgur.com


Opet pitam, kakve veze ima jel Zvecevo propalo, jel netko u Poljskoj posluje, jel nekome u Kini svanulo ili smrknulo, mene zanima sto to Kras kao takav radi?
15 godina potpune stagnacije, a vi pricate o tome tko na drugom kraju svijeta zaraduje lovu.
Moja logika je poprilicno jednostavna: cash is king, a dobre zelje, pozdrave i facebook likeove ostavljam po strani kad dolazim na burzu.

Vama je to stagnacija, al očito je da niste dovoljno upućeni u branšu i ne razumijete biznis. Prije 15 godina nije na domaćem tržištu bilo prisutno ni polovina brendova koji su danas direktno prisutni na tržištu. Mi smo u EU, konkurencija je mnogo jača nego prije desetljeća ili dva. Mnogi su propali i nisu se mogli othrvati toj konkurenciji, Kraš – nije. I to je veliki uspjeh, pogotovo imajući i noseći teret visokih troškova poslovanja. Kraš treba presložiti ali i sada, dakle danas, Kraš vrijedi najmanje 700-800 kuna po dionici, a ja ga osobno cijenim i dosta više i to je svakome tko išta razumije o ovome biznisu i vrednovanju prilično jasno. Ne treba mnogo istraživati i gledati da bi se došlo do takvog zaključka, al određeno znanje i trud ipak treba imati odnosno uložiti.

Zagrebite dublje u sektor, pa vam se možda otvore novi vidici. Do tada, srdačan pozdrav i ne štedite vrijeme na nove spoznaje i istraživanja.

Keš vam je inače razmjenska imovina, ne daje nikakv prinos ‘per se’, ako ga ne ulažete. 😉

Pa ja sam apsolutno svjestan sto je konkurencija, samo mi nije jasno zasto vi tu konkurenciju dozivljavate tako bezazleno ili kao nesto pozitivno u cijeloj prici? Upravo je ta konkurencija i razlog zasto postoji opravdana sumnja u buduci razvoj Krasa kad i sami govorite, citiram “konkurencija je mnogo jača” i jos napominjete kako su neki i propali ali samo zato jer Kras jos uvijek nije (iako u potpunosti stagnira) ga vi smatrate potpuno imunim na taj razvoj dogadaja? Mene zanima sto to budi optimizam ovdje osim ove logike koja kaze “a cuj, jos nisu propali dok Zvecevo je”(?!). Pitanje je jednostavno, gdje je lova? Moze li kras u razdoblju povecane konkurencije (koja ce bez sumnje samo pojacavati buduci da vise nemamo ni “nacionalni” trgovacki lanac koji gura nase proizvode kroz razne dealove) napredovati ili ne? Postoji li ijedan konkretan razlog zasto netko smatra da ce Krasu rasti prihodi i profit osim dobrih zelja?

Zanimljiva rasprava, no gledajuci rezultate otkad nemamo spomenuti trgovački lanac Kras posluje znatno bolje.

Osim toga koliko ja vidim Kras ostvaruje pola prihoda od izvoza pa nemam dojam da bas toliko presudno ovisi o tom lancu.

Čini se da su zaista u Krašu odnedavno zapuhali neki novi vjetrovi. Sudeći prema ovome dokumentu: Vaš link …
skupština se ove godine vise neće održavati na kraju kolovoza kalendarske godine (i kako je to bilo prethodnih godina), nego već u svibnju. Marica kupuje dionice, rezultati su lani bili znatno bolji nego u 2017., roll-up je navodno naplaćen, navodno se promijenila i politika prema nekim ključnim kupcima. Dosta noviteta i promjena. Mislim da to nije slučajno.

Vidi, vidi…. dok se svi bave Optimom, promaljalo se iza brda nešto vrlo zanimljivo… bit će da je još netko napikirao “cherry” iz griotta.

Cudi me kako nije sukladno očekivanju nekih tu sporednih likova palo na nulu? Ili barem ispod 100.

Mene samo zanima, ovaj Jović, na koji način je on otpustio svoje dionice i tko mu je “navodno” platio 504,01 i 471,16 kuna po dionici?

I koja je šteta za društvo po ovakvom otpuštanju dionica?

Vaš link …


A jel mi vi mozete objasniti kakve tocno veze ima kolike se multiple postizu tokom njihove prodaje ako ovdje to preuzimaju Pivci na potpuno drugaciji nacin od prodaje Bambija? I kakve tocno veze ima nalazim li ja usporedivu kompaniju? Sto tocno vama ili Krasu znaci koliko su slicni s ijednom drugom stranom kompanijom? I to "slicni" po potpuno arbitrarnim kriterijima. I otkad je to stagnacija zadovoljavajuce stanje? Kako mozete mastati o nekom napretku, visokim multiplama, a s druge strane pricati o tome da je stagnacija okej?

Stagnaciju inace dozivlajavate i proglasavate ” dugorocnim i sigurnim ulaganjem ” u Adrisu. Kod Adrisa je koliko uloze, toliko i izgube :). Ne stagniraju, ali su na nuli :).
Kras nije stagnacija. Trziste nije izgubio. U roll up, npr, nije izgubio. Uz racionalizaciju poslovanja Kras moze x 2 .

Status Quo: Roll Over Lay Down

Nije tema ovdje ali stvarno je posebna logika potrebna da bi se stagnacijom nazvalo to kad neka firma u samo 10god doslovno napravi salto za 180 i u potpunosti promijeni svoj portfelj poslovanja od duhanskog biznisa u turizam+osiguranje+prehrana. Ali to zelim i kod Krasa vidjeti, neku odluku i iskorak u bilo kojem smjeru, a ne stajati u mjestu i cekati da voda tj.sve jaca konkurencija dodje do grla na postojecem trzistu.

Ono sto fali Krasu je vizija.
Imaju super bilancu, dobre marze, fenomenalan CF i FCF, ali im fali vizije.

Steta, mislim da u Krasu lezi ogroman potencijal, ali dok se vizija ne promjeni ostat ce samo potencijal.

Osobno nemam Kras, ali kad bi stavili novu upravu sa boljom vizijom vrlo vjerojatno bih odmah kupio.

New Report

Close