KRAS (Kraš d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KRAS (Kraš d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Je, taj netko drugi je njihov igrač. Pa oni su peglali cijenu sa svojim Jatacima da sto manje zainteresiranih kupi dionice u javnoj ponudi. I držali je namjerno ispod 400 kuna da oni sve pokupe u javnoj ponudi. Pa to je bar svima jasno osim regulatoru. Sad kad je to završeno, cijena će se postupno oporaviti. Pogotovo ako neće biti dovoljno onih spremnih da prodaju na ovim razinama. Trebalo im je vise od 5 5 godina da dodju do četvrtine firme. Sad su imali priliku zagrabiti dosta vise, al oni na tome neće stati.

Je još jedan koji je nazdovoljan svime i svačime. Stari, ako ti ne pase, produži dalje i bavi se heklanjem i kukičanjem, mani se dionica i ulaganja.

Ja se slazem da se u trgovanju Krasem u postupku dokapitalizacije radilo o klasičnoj manipulaciji cijenom. Zato je veca skupina vanjskih dionicara nedavno pokrenula proces pred regulatorom sa taksativnim navodjenjem prekršaja koji su počinjeni.

Vidim pegla se cijena uredno i svakodnevno. Pazi se da ostane tu gdje je.

Ja ovdje očekujem zajedničku javnu ponudu Pivaca i ESOP-a. Da bi se nešto prikupilo trebat će dati i neku premiju, a onda će vjerojatno prikupljanje dionica nastaviti se na burzi… “cijeđenjem naranče”. A i tada će neke stvari biti mnogo jasnije, pa će se potegnuti i pitanje nečije odgovornosti, itd. itd. U nekom trenutku, jedan od saveznika će poklopiti drugog saveznika i tada će dugoročni dioničari moći pokupiti svoju dugo očekivanu lovu ili (netom) nakon toga.

Uglavnom, koliko izgleda mrtvo, moglo bi biti živahno. Gledajući povijesni track-record mesara oni će stalno biti aktivni na ovome stocku. Na svoje ili na tuđe ime.

A koliko je ono trenutna kapitalizacija Kraša?

A prihodi?

Coca-Cola za 260 milijuna eura kupuje srpski Bambi

https://www.reuters.com/article/us-bambi-coca-cola-m-a/bottler-coca-cola-hbc-buys-serbian-confectionary-firm-idUSKCN1Q70J7

Ovo bi gledano preko omjera prihoda impliciralo vrijednost dionice Kraša od cca 2.210 kuna po dionici sa uključenim financijskim dugom od cca 200 kuna po dionici. Dakle, govorimo o otprilike 270 eura+/-20 eura po dionici bez duga.

Heh, i ni manje ni više nego globalna kompanija… Coca-cola. Kraševci, držite se. Sad imate crno na bijelo da vam firma vrijedi mnogo više nego su vas uprava i njezina “siva eminencija” uvjeravali.


https://www.reuters.com/article/us-bambi-coca-cola-m-a/bottler-coca-cola-hbc-buys-serbian-confectionary-firm-idUSKCN1Q70J7

Ovo bi gledano preko omjera prihoda impliciralo vrijednost dionice Kraša od cca 2.210 kuna po dionici sa uključenim financijskim dugom od cca 200 kuna po dionici. Dakle, govorimo o otprilike 270 eura+/-20 eura po dionici bez duga.

Heh, i ni manje ni više nego globalna kompanija… Coca-cola. Kraševci, držite se. Sad imate crno na bijelo da vam firma vrijedi mnogo više nego su vas uprava i njezina "siva eminencija" uvjeravali.

svaka stvar vrijedi onoliko koliko netko hoće da plati , a ne onoliko koliko netko misli da vrijedi



https://www.reuters.com/article/us-bambi-coca-cola-m-a/bottler-coca-cola-hbc-buys-serbian-confectionary-firm-idUSKCN1Q70J7

Ovo bi gledano preko omjera prihoda impliciralo vrijednost dionice Kraša od cca 2.210 kuna po dionici sa uključenim financijskim dugom od cca 200 kuna po dionici. Dakle, govorimo o otprilike 270 eura+/-20 eura po dionici bez duga.

Heh, i ni manje ni više nego globalna kompanija… Coca-cola. Kraševci, držite se. Sad imate crno na bijelo da vam firma vrijedi mnogo više nego su vas uprava i njezina "siva eminencija" uvjeravali.

svaka stvar vrijedi onoliko koliko netko hoće da plati , a ne onoliko koliko netko misli da vrijedi
[/quote]

Tu se nema što misliti. Matematika je prilično egzaktna znanost. Dakle, gledajući isključivo operativnu profitabilnost Kraš vrijedi najmanje dvostruko u odnosu na tekuću cijenu kada se uzmu u obzir parametri transakcije prodaje Bambija Coca-Coli, a obzirom da mu je EV/Ebitda omjer nakon dokapitalizacije vjerojatno oko 6. U transakciji bambija i Coca-Cole, veći je od 12. Gledajući pak prihode, proizvodni portfelj odnosno brendove i potencijal za snižavanje troškova, optimizaciju poslovanja i prostor za lokalni te regionalni rast, vrijedi vjerojatno i mnogo više. Pa u poslovnim knjigama se sva zemljišta koja Kraš kao matica posjeduje odnosno vlasnik im je, vode po cijeni od 67,9 milijuna kuna, a znamo da samo zemljište u Zagrebu ima cca 82.771 četvorna metra koje na onoj lokaciji vrijedi barem 400-500 eura (nasuprot parka Maksimir uz maksimirsku cestu) po četvornom metru, dakle 32 do 42 milijuna eura odnosno cca 300 milijuna kuna. Trenutna kapitalizacija firme je 533,8 milijuna kuna umanjeno za trezorske dionice. I to uključujući i novoizdane dionice kroz nedavni dokap. Sva zemljišta Kraša uključujući i ona u Bratini gdje je Eko-park Krašograd vrijede u knjigama 105 milijuna kuna, a uključuju i građevinske čestice u Osijeku, Prijedoru i sve ostale građevinske čestice namijenjene prodaji tipa Gradiščanske u Zagrebu, a jasno je i ovako odokativno da se ipak radi o nekoliko puta većoj tržišnoj vrijednosti. Ja je procjenjujem na barem 300 milijuna kuna. A gdje su brendovi, poslovanje, potencijal za rast i uštede. Kraš vodi svoje brendove knjigovodstveno 0 kuna, a to je prema priznanju predsjednika uprave Kraša najvredniji dio te kompanije.

Priče o uspjehu najmoćnijih hrvatskih brendova

Kraš treba dobro provjetriti i napraviti profitabilnu firmu sa Ebitdom na razini od 200 milijuna (sada je nešto viša od 100 milijuna kuna) i stotinjak milijuna kuna neto-dobiti. Ozbiljnom racionalizacijom i fokusom prodaje na najjače brendove, ulaganjem u kapilarnu distribuciju i širenjem kanala prodaje, to je izvedivo u relativno kratkom roku. Moguće i u roku do 3 godine. Pa Bambi je bio firma u ozbiljnim problemima do prije koju godinu, a sad je prodan nakon što je dezinvestiran čokoladni dio za 260 milijuna eura?! Tu ja vidim Pivce kao konsolidatore uz struku i profesionalce tog biznisa, pogotovo nakon odlaska Marice. Mislim da Pivci kako god okreneš, uvijek svoje dionice mogu skuplje prodati nego su ih platili. I prilično sam siguran u to. Dakle, ne radi se o mišljenju nego na empirijskim dokazima i stvarnim primjerima, temeljenoj spoznaji.




https://www.reuters.com/article/us-bambi-coca-cola-m-a/bottler-coca-cola-hbc-buys-serbian-confectionary-firm-idUSKCN1Q70J7

Ovo bi gledano preko omjera prihoda impliciralo vrijednost dionice Kraša od cca 2.210 kuna po dionici sa uključenim financijskim dugom od cca 200 kuna po dionici. Dakle, govorimo o otprilike 270 eura+/-20 eura po dionici bez duga.

Heh, i ni manje ni više nego globalna kompanija… Coca-cola. Kraševci, držite se. Sad imate crno na bijelo da vam firma vrijedi mnogo više nego su vas uprava i njezina "siva eminencija" uvjeravali.

svaka stvar vrijedi onoliko koliko netko hoće da plati , a ne onoliko koliko netko misli da vrijedi
[/quote]

Tu se nema što misliti. Matematika je prilično egzaktna znanost. Dakle, gledajući isključivo operativnu profitabilnost Kraš vrijedi najmanje dvostruko u odnosu na tekuću cijenu kada se uzmu u obzir parametri transakcije prodaje Bambija Coca-Coli, a obzirom da mu je EV/Ebitda omjer nakon dokapitalizacije vjerojatno oko 6. U transakciji bambija i Coca-Cole, veći je od 12. Gledajući pak prihode, proizvodni portfelj odnosno brendove i potencijal za snižavanje troškova, optimizaciju poslovanja i prostor za lokalni te regionalni rast, vrijedi vjerojatno i mnogo više. Pa u poslovnim knjigama se sva zemljišta koja Kraš kao matica posjeduje odnosno vlasnik im je, vode po cijeni od 67,9 milijuna kuna, a znamo da samo zemljište u Zagrebu ima cca 82.771 četvorna metra koje na onoj lokaciji vrijedi barem 400-500 eura (nasuprot parka Maksimir uz maksimirsku cestu) po četvornom metru, dakle 32 do 42 milijuna eura odnosno cca 300 milijuna kuna. Trenutna kapitalizacija firme je 533,8 milijuna kuna umanjeno za trezorske dionice. I to uključujući i novoizdane dionice kroz nedavni dokap. Sva zemljišta Kraša uključujući i ona u Bratini gdje je Eko-park Krašograd vrijede u knjigama 105 milijuna kuna, a uključuju i građevinske čestice u Osijeku, Prijedoru i sve ostale građevinske čestice namijenjene prodaji tipa Gradiščanske u Zagrebu, a jasno je i ovako odokativno da se ipak radi o nekoliko puta većoj tržišnoj vrijednosti. Ja je procjenjujem na barem 300 milijuna kuna. A gdje su brendovi, poslovanje, potencijal za rast i uštede. Kraš vodi svoje brendove knjigovodstveno 0 kuna, a to je prema priznanju predsjednika uprave Kraša najvredniji dio te kompanije.

Priče o uspjehu najmoćnijih hrvatskih brendova

Kraš treba dobro provjetriti i napraviti profitabilnu firmu sa Ebitdom na razini od 200 milijuna (sada je nešto viša od 100 milijuna kuna) i stotinjak milijuna kuna neto-dobiti. Ozbiljnom racionalizacijom i fokusom prodaje na najjače brendove, ulaganjem u kapilarnu distribuciju i širenjem kanala prodaje, to je izvedivo u relativno kratkom roku. Moguće i u roku do 3 godine. Pa Bambi je bio firma u ozbiljnim problemima do prije koju godinu, a sad je prodan nakon što je dezinvestiran čokoladni dio za 260 milijuna eura?! Tu ja vidim Pivce kao konsolidatore uz struku i profesionalce tog biznisa, pogotovo nakon odlaska Marice. Mislim da Pivci kako god okreneš, uvijek svoje dionice mogu skuplje prodati nego su ih platili. I prilično sam siguran u to. Dakle, ne radi se o mišljenju nego na empirijskim dokazima i stvarnim primjerima, temeljenoj spoznaji.
[/quote]

👍 Da bi riječ dodao…




https://www.reuters.com/article/us-bambi-coca-cola-m-a/bottler-coca-cola-hbc-buys-serbian-confectionary-firm-idUSKCN1Q70J7

Ovo bi gledano preko omjera prihoda impliciralo vrijednost dionice Kraša od cca 2.210 kuna po dionici sa uključenim financijskim dugom od cca 200 kuna po dionici. Dakle, govorimo o otprilike 270 eura+/-20 eura po dionici bez duga.

Heh, i ni manje ni više nego globalna kompanija… Coca-cola. Kraševci, držite se. Sad imate crno na bijelo da vam firma vrijedi mnogo više nego su vas uprava i njezina "siva eminencija" uvjeravali.

svaka stvar vrijedi onoliko koliko netko hoće da plati , a ne onoliko koliko netko misli da vrijedi
[/quote]

Tu se nema što misliti. Matematika je prilično egzaktna znanost. Dakle, gledajući isključivo operativnu profitabilnost Kraš vrijedi najmanje dvostruko u odnosu na tekuću cijenu kada se uzmu u obzir parametri transakcije prodaje Bambija Coca-Coli, a obzirom da mu je EV/Ebitda omjer nakon dokapitalizacije vjerojatno oko 6. U transakciji bambija i Coca-Cole, veći je od 12. Gledajući pak prihode, proizvodni portfelj odnosno brendove i potencijal za snižavanje troškova, optimizaciju poslovanja i prostor za lokalni te regionalni rast, vrijedi vjerojatno i mnogo više. Pa u poslovnim knjigama se sva zemljišta koja Kraš kao matica posjeduje odnosno vlasnik im je, vode po cijeni od 67,9 milijuna kuna, a znamo da samo zemljište u Zagrebu ima cca 82.771 četvorna metra koje na onoj lokaciji vrijedi barem 400-500 eura (nasuprot parka Maksimir uz maksimirsku cestu) po četvornom metru, dakle 32 do 42 milijuna eura odnosno cca 300 milijuna kuna. Trenutna kapitalizacija firme je 533,8 milijuna kuna umanjeno za trezorske dionice. I to uključujući i novoizdane dionice kroz nedavni dokap. Sva zemljišta Kraša uključujući i ona u Bratini gdje je Eko-park Krašograd vrijede u knjigama 105 milijuna kuna, a uključuju i građevinske čestice u Osijeku, Prijedoru i sve ostale građevinske čestice namijenjene prodaji tipa Gradiščanske u Zagrebu, a jasno je i ovako odokativno da se ipak radi o nekoliko puta većoj tržišnoj vrijednosti. Ja je procjenjujem na barem 300 milijuna kuna. A gdje su brendovi, poslovanje, potencijal za rast i uštede. Kraš vodi svoje brendove knjigovodstveno 0 kuna, a to je prema priznanju predsjednika uprave Kraša najvredniji dio te kompanije.

Priče o uspjehu najmoćnijih hrvatskih brendova

Kraš treba dobro provjetriti i napraviti profitabilnu firmu sa Ebitdom na razini od 200 milijuna (sada je nešto viša od 100 milijuna kuna) i stotinjak milijuna kuna neto-dobiti. Ozbiljnom racionalizacijom i fokusom prodaje na najjače brendove, ulaganjem u kapilarnu distribuciju i širenjem kanala prodaje, to je izvedivo u relativno kratkom roku. Moguće i u roku do 3 godine. Pa Bambi je bio firma u ozbiljnim problemima do prije koju godinu, a sad je prodan nakon što je dezinvestiran čokoladni dio za 260 milijuna eura?! Tu ja vidim Pivce kao konsolidatore uz struku i profesionalce tog biznisa, pogotovo nakon odlaska Marice. Mislim da Pivci kako god okreneš, uvijek svoje dionice mogu skuplje prodati nego su ih platili. I prilično sam siguran u to. Dakle, ne radi se o mišljenju nego na empirijskim dokazima i stvarnim primjerima, temeljenoj spoznaji.
[/quote]

radilo se o mišljenju ili empiriji o bilo čemu , svaka cijena dionica ovisi o subjektivnom osjećaju dali će cijena rasti ili padati , a ako cijena pada to znači da jo ponuda veća od potražnje , odnosno da ulagači nemaju povjerenja u ovu dionicu,

a ovo da će cijena pasti poslije dokapitalizcije Kraša sam i prije pisao , uz već tržišnu cijenu uz veći broj dionica, znaći i veću ponudu što znači manju cijenu, neki ulagači su mislili da će cijena narasti , ali nije, sada prodaju da izvuku što mogu izvući, drugo je kada je IPO , onda tržišna cijena nije još isprofilirana

@naimx
Ok, zemljiste sigurno vrijedi i vise od toga. A koliko bi onda kostala nova tvornica negdje u Zagrebu ili okolici?

isto ko i Barkib na Rivp, jeste vi svjesni da oni rade i proizvode/rentaju te zgrade, nekretnine?

Koliko bi love trebalo da se sagradi ista takva tvornica negdje, a da ovo zemljiste prodaju npr pod stambeno?, imate tu racunicu?

Pa tvornica se da preseliti. Al nije poanta u seljenju tvornice nego činjenici koliko ja znam, a živim u blizini, nego u tome da ima 50.000-60.000 cetvornih metara zemljista koje su livada.

Al ja sam shvatio da je kolega Fazon to zemljište uzeo kao primjer podcijenjenosti, a ne kao primjer premještanja tvornice. Iako, koliko se sjećam, a sjećam se dobro, Bandić je kombinirao sa Maricom prije desetak godina izmještanje tvornice na novu lokaciju. Mislim da čak nije toliki naglasak na vrijednosti tog zemljista koliko brendova koji se u bilanci vode sa nula kuna. Bambi je očit primjer da regionalni brendovi nisu bezvrijedni nego da naprotiv postižu slične valuacijske multiple mjereno preko poslovanja, kao i neki mnogo poznatiji, medjunarodni brendovi. Naravno skalirano na regionalni odnosno lokalni Market.

@irdeto

Ja se ne bavim proročanstvima vezanim na kretanje cijene jer na cijenu mogu djelovati brojni čimbenici. Ja samo pokazujem na vrlo nedavnom primjeru da je Kras značajno podcijenjena priča sa popriličnim potencijalom rasta cijene dionice i sada, a još vise ako se dodatno racionalizira poslovanje i firma posloži kako treba. Ono sto je izuzetno značajno je interes svjetskih igrača za ovakva preuzimanja. Naravno, da taj interes ima veze i sa samim prodavateljem, sto ja neću sire ovdje elaborirati jer vidim da vi, a i većina ekipe uopće ne razumije o čemu pišem (i ne pišem) već gledaju na vrijednost i cijenu najcesece iz svojih uskorgrudnih perspektiva mogu li sto i koliko ušićariti. Kras je privatna firma sa brojnim slabostima, ali i prednostima i značajnom pozicijom na širem regionalnom trzistu. Taj polozaj i ti brendovi kojima on jest, to sto jest imaju svoju vrijednost i nisu subjektivna kategorija nego ih investitori itekako vrednuju prilikom preuzimanja. Ja smatram da je vrijednost Kraša najmanje 2-3 puta veća od tekuce trzisne cijene i mogu to čak i pokazati. A sto vi možete pokazati i dokazati? Nevrijednost? Pa onda nam je pokažite, ali na primjerima, brojevima, investicijskom tezom i odgovarajućom procjenom.



@irdeto

Ja se ne bavim proročanstvima vezanim na kretanje cijene jer na cijenu mogu djelovati brojni čimbenici. Ja samo pokazujem na vrlo nedavnom primjeru da je Kras značajno podcijenjena priča sa popriličnim potencijalom rasta cijene dionice i sada, a još vise ako se dodatno racionalizira poslovanje i firma posloži kako treba. Ono sto je izuzetno značajno je interes svjetskih igrača za ovakva preuzimanja. Naravno, da taj interes ima veze i sa samim prodavateljem, sto ja neću sire ovdje elaborirati jer vidim da vi, a i većina ekipe uopće ne razumije o čemu pišem (i ne pišem) već gledaju na vrijednost i cijenu najcesece iz svojih uskorgrudnih perspektiva mogu li sto i koliko ušićariti. Kras je privatna firma sa brojnim slabostima, ali i prednostima i značajnom pozicijom na širem regionalnom trzistu. Taj polozaj i ti brendovi kojima on jest, to sto jest imaju svoju vrijednost i nisu subjektivna kategorija nego ih investitori itekako vrednuju prilikom preuzimanja. Ja smatram da je vrijednost Kraša najmanje 2-3 puta veća od tekuce trzisne cijene i mogu to čak i pokazati. A sto vi možete pokazati i dokazati? Nevrijednost? Pa onda nam je pokažite, ali na primjerima, brojevima, investicijskom tezom i odgovarajućom procjenom.

svaka stvar vrijedi onoliko koliko je netko spreman da plati za to, a što se tiče Kraša sada je veća ponuda od potražnje , pa je cijena zato pala,




@irdeto

Ja se ne bavim proročanstvima vezanim na kretanje cijene jer na cijenu mogu djelovati brojni čimbenici. Ja samo pokazujem na vrlo nedavnom primjeru da je Kras značajno podcijenjena priča sa popriličnim potencijalom rasta cijene dionice i sada, a još vise ako se dodatno racionalizira poslovanje i firma posloži kako treba. Ono sto je izuzetno značajno je interes svjetskih igrača za ovakva preuzimanja. Naravno, da taj interes ima veze i sa samim prodavateljem, sto ja neću sire ovdje elaborirati jer vidim da vi, a i većina ekipe uopće ne razumije o čemu pišem (i ne pišem) već gledaju na vrijednost i cijenu najcesece iz svojih uskorgrudnih perspektiva mogu li sto i koliko ušićariti. Kras je privatna firma sa brojnim slabostima, ali i prednostima i značajnom pozicijom na širem regionalnom trzistu. Taj polozaj i ti brendovi kojima on jest, to sto jest imaju svoju vrijednost i nisu subjektivna kategorija nego ih investitori itekako vrednuju prilikom preuzimanja. Ja smatram da je vrijednost Kraša najmanje 2-3 puta veća od tekuce trzisne cijene i mogu to čak i pokazati. A sto vi možete pokazati i dokazati? Nevrijednost? Pa onda nam je pokažite, ali na primjerima, brojevima, investicijskom tezom i odgovarajućom procjenom.

svaka stvar vrijedi onoliko koliko je netko spreman da plati za to, a što se tiče Kraša sada je veća ponuda od potražnje , pa je cijena zato pala,
[/quote]

Ponuda je zanemariva, kao i potražnja. Tih tisuću dvije komada nije novac ni količina vrijedna spomena. Radi se o manje od 0,1% od ukupnog broja izdanih dionica. Kad i ako se situacija opcenito na burzi popravi, a Kras bude dobro poslovao, cijena će brzo “put sjevera”. Ovakva cijena očito svima odgovara, trenutno, a za koji mjesec kada istekne godina od skupštinske odluke o dokapitalizaciji i stjecanja dionica, Pivci će vjerojatno nastaviti kupovati, a tada cijena sigurno neće dolje.

Nego, vratimo se mi temi, a to je vrijednost Kraša u svjetlu nedavne transakcije Bambija i Coca Cole. Ja bih volio ponešto o tome čuti, a ne stalno ispirati istu priču na koritu opće poznatog i razvidnog.

izvješće odlično.

Zanimljivo…. Marica se stavila na bid…Vaš link …

New Report

Close