Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Spuštamo CROBEX na 2000 kuna? A kako se to radi?

Ostanemo kod ZERP-a i povrata duga Ljubljanske banke.

P.S. Čak sam čuo i da se 304.283 (trebalo je biti 304.285, ali Janez i Mojca dobili gripu) Slovanaca koji ljetuju u Hrvatskoj dogovorilo da bojkotira narednu turiszičku sezonu i da će se Jolanda Čeplak onako, kao slučajno, u Pekingu zatrčati prema zaletištu za ženski skok u vis i u prsudnom trenutku stati na nožni palac Blanki Vlašić.

"Ne brojite novac dok još sjedite za stolom."-profesionalni kockar

fazan:

Ivek, sad su neke stvari puno jasnije. Moram priznati da sam primjetio gledajući top10 da Ilirika izlazi iz dosta dionica. Isto tako, naši OIF i OMF su dobor izveli dogovorene transakcije u 12 mjesecu. OIF su dobili hrpu keša s kojim mogu braniti tržište i kupovati od Slovenaca. Mirovinci ionako idu na duge staze i ne čini im JDD velik dio portfelja, pa ih trenutno ne brine previše pad. S druge strane, mislim da je 4.000 kn dno, bez obzira na slovence. Keša imam vrlo malo, zato što sam uložio u dionice u koje vjerujem i ne želim se s njima igrati. Hvala što si podijelio s nama ovaj podatak. Često čovjek od šume ne vidi drvo.

Čini mi se da će kad tržište krene gore, biti neviđeni krkljanac, blokade.
Puno ljudi je u cashu i na okidaču, ali i u velikom minusu, pa žele ispraviti taj minus što prije.
Dokaz krkljanca je zadnjih sat vremena u petak. Kad index skoči za 2% u 1h , to nije mala stvar.
Ljudi znaju koja je realna cijena nekih dionica i pucat će skroz do te cijene,a neke dionice imaju čak i
do 20-25% za odraditi do te cijene. Zato, ne bi ja baš toliko više govorio o velikom padu……..[thumbsup]

bojim se da niste u pravu kolega?……………..naime pogledajte s kojim količinama se “popravljao” crobex da ne završi u petak na minus 3,60%……………to su sve sitne količine i služe imho samo kao bolja stratna baza za nastavak iskrcaja

iako bih volio da ste vi u pravu i da krenemo u oporavak ( i to naglo kako smo i padali )

može li gore? pa naravno da može...................uvijek može gore


Ljudi znaju koja je realna cijena nekih dionica i pucat će skroz do te cijene,a neke dionice imaju čak i
do 20-25% za odraditi do te cijene. Zato, ne bi ja baš toliko više govorio o velikom padu……..[thumbsup]

Mislim da to ovisi koliko je ostalo municije onima koji prodaju i na kojim su cijenama ulazili (+ margin call+ certifikati). Pa očito je da su nam polomili kosti i da je išlo dolje poput lavine. Samo na primjeru pokušaja obrane (i mahnitog proboja) nekih dionica ti je jasno da su išli bezobzirno. Osobno, odlučio sam ostati po strani i pratiti.


Oko 70% casha, zadovoljan.

Toliko o držanju i ne prodavanju od strane “starijih i iskusnijih dioničara”[thumbsup]

FALI NAM LIKVIDNOSTI; DAJ ŠTEFEK, NATOČI NAM PO JEDNU

Vidim da je moj post izazvao dosta bure. Ekipa, vama je jasno da nema nekih pisanih dokumenata za ovo sto sam nave. Iako me Krpa “nakrpio” mozda se ne izrazavam bas najbolje jer mi je ovih dana storm u glavi iz raznih razloga. NHF Krpa kada malo bolje pogledam – je nespretno je napisano.

Ovo sto sam napisao je jedna teorija o kojoj se par sati raspravljalo na nekakvoj veceri gdje su sjedili ljudi koji se ovime dosta dugo bave. Ne ljudi iz fondova ili brokeri nego ulagaci koji su dosta veliki igraci i vjerujem da su dobro informirani jer su do sada uglavnom bili u pravu.

Da nisam nista novo iznio pogledajte si i temu Kupujmo Hrvatsko http://www.poslovni.hr/Forum/Thread.aspx?ThreadID=3837

gdje je asdfgh123 opisao gotovo identicne stvari. I RealBear je pisao o slicnom Meni teorija/spekulacija koju sam iznio u postu izgleda dosta logicno i ponovljam da mi se previse kockica smjestilo kako treba. Ne tvrdim ja da je ovo samo SLO ali sam gotovo siguran da su oni ovo zapoceli pa kada je stvar okrenula kako je okrenula prikljucili se i drugi.

Mainstream razmisljanje je u principu Matrix – virtualna realnost, odnosno manjina koja vodi igru dovodi vecinu u mod koji im odgovara za sisanje i uzimanje love. Nije sam tako kod samo kod nas u HR ili ovdje na burzi- svugdje je tako (politika, business, itd). Zbog toga po meni stoji teza i cinjenica da vecina gubi a manjina dobiva.

Ima ovdje i ljudi kojime nismo ozbiljno shvacali nego su cak bili i predmet sprdnje (Apox, Karoje, Bubaspara pa cak i RealBear) ali ruku na srce ispalo je da su bili u pravu. Ljudi koji su malo ispred vremena obicno nisu shvaceni i bivaju predmetom sprdnje u datom trenutku. Mozda im stil pisanja nije bas bio najtakticniji ali cinjenica je da je ispalo da su u pravu. Moram priznati da ih niti ja bas nisam ozbiljno shvacao i evo ovim putem javna isprika.

Sve u svemu ovo moze jos potrajati neko vrijeme, moze brzo zavrsiti sto bi svi zeljeli ali po XXX put nitko nema kristalnu kuglu da moze reci tocno sto i kako. Treba uzeti u obzir da je sada objavljen i datum proglasenja Kosova (17.02.) pa treba gledati i kako ce se tamo situacija razvijati. Nisam uvjeren da ce Srbija to bas samo tako prihvatiti.

Nadalje, cinjenica je da je opako iskrcavanje pocelo iza N.G. te da se to poslozilo sa gomilom problema na svim nivoima koji jos uvijek nisu rijeseni i da je Grobex otisao dolje vise nego ostali indexi.

Mislim isto tako da ovog trena ima dosta ulagaca koji su u fest minusu i cekaju FI da izadju sa manjim gubitkom ili dodju do nule pa izadju van da “uhvate malo zraka” i to je razlog zasto opet u osobnoj spekulaciji ne ocekujem neki veliki rast u tom periodu nego pojacanu likvidnost i nastavak iskrcaja.

Ne volim spominjati dionice jer po meni to onda dobiva naznaku “drukanja” nego mi je draze govoriti o trendovima ali buduci sam dobio par upita ovaj puta cu prekrsiti pravilo. Na Atpl je bio opak iskrcaj i kako su se pocistili veliki nalozi na Asku odmah su upadali novi. I tako je islo danima. Zadnja 2-3 dana tu i tamo uleti poneki malo veci nalog. Da li je iskrcaju na Atpl gotovo? Nemam pojma. Mozda je a mozda je samo pauza. Tko je usao u nju u 6. mjesecu prosle godine jos uvijek je u debelom plusu. Ono sto me muci je jos uvijek ogromna disproporcija kupnje i prodaje. K 1034 – P 6742. Zakljucke izvlacite sami. Nisam pametniji od bilo koga na forumu.

Takodjer jucerasnje trgovanje mi je isto malo sumnjivo. Prvo rast do 1,XX posto pa par sati rafalnog istresanja i nakon toga dizanje u “prihvatljivi minus” gdje svi vicemo “ufff, dobro je, nije lose” pred kraj dana. Nekako to postaje pravilo zadnjih tjedana.

Cilj foruma je da podijelimo informacije i vidjenja stvari. 2 para ociju bi trebala vidjeti vise od jednog uz nuzan oprez prije svega.

skype - ivek1234

Toliko o držanju i ne prodavanju od strane “starijih i iskusnijih dioničara”[thumbsup]


E da, kolega će skoro pa u penziju … [smiley][thumbsup]

p.s. Zovemo ga “deda” [lol]

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!


Von Braun: ” Toliko o držanju i ne prodavanju od strane “starijih i iskusnijih dioničara”[thumbsup] ” E da, kolega će skoro pa u penziju … [smiley][thumbsup] p.s. Zovemo ga “deda” [lol]

Onda samo “iskusnijih” dioničara.
Stvarno nam je burza postala kladioničarska.
Kako će se udarati po Asku kad krene, ajme. Čuvaj se Asko.[thumbsup]

FALI NAM LIKVIDNOSTI; DAJ ŠTEFEK, NATOČI NAM PO JEDNU

Onda samo “iskusnijih” dioničara.
Stvarno nam je burza postala kladioničarska.
Kako će se udarati po Asku kad krene, ajme. Čuvaj se Asko.[thumbsup]


Ja ću vjerojatno tada biti na Karibima…[smiley][lol]

btw. Ivek je dobro proširio horizint razmišljanja o investiranju, nekako se do sada sve ograničili na dtljlanje o trendovima, medvjedima i bikovima, FA, TA i ostalo šro je usko iz domene par knjiga koje je većina pročitala.
Makroekonomski indikatori i politika u okruženju i te kako imaju veze sa ovim što se kod nas događa ne sado sada već i zadnjih par godina. Svako nijekanje toga je zapravo usko i neuko gledanje na stvari.
Ne mogu zamisliti da se može zanijekati ivekova teorija kao jedna od svih koje upotpunjuju sliku.
Priča o grani i šumi?…. Izgleda…

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

Yarman:

Spuštamo CROBEX na 2000 kuna? A kako se to radi?

Ostanemo kod ZERP-a i povrata duga Ljubljanske banke.

P.S. Čak sam čuo i da se 304.283 (trebalo je biti 304.285, ali Janez i Mojca dobili gripu) Slovanaca koji ljetuju u Hrvatskoj dogovorilo da bojkotira narednu turiszičku sezonu i da će se Jolanda Čeplak onako, kao slučajno, u Pekingu zatrčati prema zaletištu za ženski skok u vis i u prsudnom trenutku stati na nožni palac Blanki Vlašić.


Dakle, nakon pomne analize svih postova napisanih protekli tjedan možemo zaključit da se radi o masovnoj uroti Slovenaca, vanzemaljaca, neizostavne židovsko-masonske internacionale i Ljube Jurčića koji je obični pijun u njihovim spletkama. Strašno!! Jadna Blanka…vidjet ćemo što nas još čeka na “Snježnoj kraljici”, sigurno i tu spremaju nekakvu sabotažu

Dugoročno, svi smo mrtvi

Da se priključim komentiranju ovih dramatičnih dana u nas hrvata, čula sam jedan dobar komentar na račun svega i zvoni mi u ušima:
Nesposobni su sposobni onesposobiti sposobne!

A sve mi izgleda kao vlakić u lunaparku gdje ekipa strepi pred gornjim vrhuncem amplitude i vrišti do dna pa je u šoku još do pola puta prema gore i tako dalje po istoj putanji…a svi se voze u istom vlakiću i svi su svjesni amplituda i potrebe za njom…i što je najbitnije, vlakić je uvijek pun, a par njih koji su sišli povraćaju i nevraćaju se više, oni sa boljim želucima su već sa novim “kartama” u rukama.
I uvijek se svi pitaju tko vozi vlakić i tko kreira putanju?
Ma nek mi netko, tko je razumno ušao u dionice, kaže da nije bio svjestan mogućnosti ovakvog scenarija?
I zašto se svi bune protiv novopridošlih dioničara?
Pa zar to nije novopridošlo gorivo burze? A kako je došlo poprilično naglo sa jesenskim IPO-om nasipi ZSA nisu izdržali i to je bilo za očekivati, a naravno da je potrebno neko vrijeme da se sve usmjeri tokom koji ima jače nasipe…zato mislim da je ovaj potop dobar, plivaju oni koji znaju plivati, oni koji neznaju imaju rijetku priliku za naučiti po najtežim uvjetima i postati će dobri plivači, a oni koji odustanu su dobro odustali…
I sve će po svojoj oscilirajućoj inerciji doći na svoje…pa ćemo pričati o tome sretni jer smo bili upravo tu di jesmo sada…svjedočili povjesti…
A na kraju zaradili[thumbsup]

Svi koji su krivce za ovo iz ivekovih postova nasli u Slovencima nek se zabrinu za vlastitu mogucnost racionalnog prosudjivanja i citanja s razumijevanjem. Bez uvrede.


bojim se da niste u pravu kolega?……………..naime pogledajte s kojim količinama se “popravljao” crobex da ne završi u petak na minus 3,60%……………to su sve sitne količine i služe imho samo kao bolja stratna baza za nastavak iskrcaja iako bih volio da ste vi u pravu i da krenemo u oporavak ( i to naglo kako smo i padali )

Da ali većina dionica se nije vratila nazad, tako da za većinu dionica nema startne baze. Koei, DLKV,..i ostale.
Mali broj njih se vratio par postotaka gore na kraju trgovanja. Ne kužim kako to može biti startna baza za nastavak iskrcavanja. Uostalom to su dizali mali, lupajući po asku u zadnjem satu. Već ih je jako puno na okidaču. I da su digli cijenu pred kraj, prosječna cijena kojom se kreće u pon, je dosta duboko, tako da nikakva prednost nije napravljena.

FALI NAM LIKVIDNOSTI; DAJ ŠTEFEK, NATOČI NAM PO JEDNU


Svi koji su krivce za ovo iz ivekovih postova nasli u Slovencima nek se zabrinu za vlastitu mogucnost racionalnog prosudjivanja i citanja s razumijevanjem. Bez uvrede.

[thumbsup]

[emo_cool]

Sve me ovo podsjeća na situaciju u cg,index naglo počeo padati,likvidnost postala sve manja.Sada su prometi jako mali ali index se vrti u krug nema vise propadanja.Očito da su se veliki i strani ulagači povukli a mali to ne mogu povući jer su uglavnom u kreditima.Sad se čeka dolazak velikih investitora,ali pod uvjetom da se politička situacija stabilizira i da ova kriza na svjetskoj razini malo utihne.Sreća bi bila ta da nam je ovo dno,ali misljenja sam da je gore od pada indexa nelikvidnost!Sad se više ne može govoriti o prenapuhanom balonu jer bolje da je izdušio nego pukao!

Krivnja je u mentalitetu hrvatskih ulagača koji misle da ako nešto, npr. DLKV, vrijedi (subjektivna kategorija) 2000kn, a trenutno mu je cijena 1300, da treba cijena skočiti do 2000 u trenutnom roku.

OK, i to se u nekom ludom slučaju dogodi ne samo na DLKV nego kod svih dionica. (A to se otprilike dogodilo u 10. mjesecu)

I što onda? Napucali smo/ste/su sve dionice do njihove “vrijednosti”, i dođemo/dođete/dođu u situaciju da nemamo/nemate/nemaju što kupovati jer se sve trži na razinama pri kojima cijena=”vrijednost”. Budući da pri tim razinama logički kupnja ne može apsorbirati prodaju, situacija postaje neodrživa.

I kamo onda? Dole. I to jako. To se sad vjerojatno događa.

New Report

Close