Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Koji moćan dan danas, da budem iskren očekivao sam barem pokušaj ‘dead cat bounce’ od strane fondova ali očito da i manageri imaju tanku stolicu ovih dana (priča se da je pampersica nestalo u DM-u). Nije valjda da im ulagači ozbiljno kucaju na vrata. Ipak mislim da bi i u njihovom interesu bilo da skupe svu snagu za jedan, makar i lažni, pokušaj rasta. Znam da je fond managerima teško isplaćivati raznorazne probisvijete, međede i drhtave ručica, ali težak je to posao koji ne smije uključivati emocije i mislim da će ipak morati odriješti kesu za dobro i nas i njih.

Evo kako je ljepotica Ingra danas opet prekrasno odigrala. Stvarno mi je simpatična ova dionica. Iako sam uvjeren u potpuni krah građevinaca u epskom bear marketu koji nam predstoji za ovu dionicu sam siguran da će najmanje pasti. Čak šta više, kad drugi budu na rubu stečaja, dečki iz Ingre će to lijepo iskoristiti i kupitu njihovu pamet i lopate za sitne pare. Ok, sad me malo ponijelo ali ipak više preferiram ovaj ‘razbojnički’ tip firme (ATPL je slična) u vremenima koja slijede jer sam siguran da će se izvući.

Intelektualne stupove društva tipa IGH, ERNT po meni treba izbjegavati kao kugu u medvjeđim vremenima, najveća kvaliteta su im kao stručnjaci i inžinjeri a oni će vam dragi moji forumaši pobjeći u inozemstvo na prvi znak teških vremena. Naravno prije će istovariti dionice koje su dobili po debelom popustu.

Da me ne optuže kako samo širim jad i čemer na ovom forumu probati ću ubuduće biti konstruktivniji sa savjetima kako se ponašati u bear market-u. Eto odmah preporučujem malo hrabrijim da se pomalo počnu hvatati trejdanja dionicama koje brane mirovinski fondovi. Lako je prokužiti koji su to, čitajte kolegu deimosa npr.

Ali opet velim, ne treba paničariti, nagli slomovi ne dolaze baš tako često. Ja osobno mislim da će CROBEX pasti na jedno 3000 ali ne odmah nego u slijedećih godinu-dvije. Ali neće život stati, bit će tu puno prilika i načina da se zaradi bilo trejdanjem bilo pametnim investiranjem u firme koje će poslije rasti najviše.


Ne bljezgari.

ma nek pada, ionako sam prije mjesec dana sve rasprodao [smiley1][smiley2]
jedna od rijeđih korekcija koju sam dočekao spreman [smiley2]
down down down

Prvo da napomenem da sam dosta u kešu da ne bi rekli da navlačim.
Moje je mišljenje da je ovo naše tržište takva prćija kakve može biti samo na balkanu. Nitko mi još nije odgovorio koji su konkretni razlozi ove korekcije. Rezultati firmi nisu ništa spektakularno loši. Za izbore se nije saznalo jučer, niti prije mjesec, niti prije tri. Povrat od hta je bio popriličan, ovi ostali ipoi su kikiriki prema htu.
Ja jednostavno razlog za ovakvu korekciju ne vidim i mogu to objasniti isključivo kao smišljenu i dogovorenu manipulaciju fondova. Očekivao sam korekciju radi hta i izašao ranije, tak da u portfelju imam samo ht. Ali ovaj nastavak korekcije nakon ipoa hta jednostavno ne razumijem.

Očito je problem je u tome što prave kupnje osim fondova NEMA, uz to prosječni free float je mizeran, pa se fond manageri mogu zaj….. sa tržištem kako god hoće i kad hoće.
Znam da ćete reći “fondovi imaju dosta keša i nema razloga za zabrinutost” i slažem se s time, ali opet tržište na kojem fondovi mogu u ovakvoj mjeri drmati je ništa drugo no prćija. Fundamentalni pokazatelji se prilagođavaju potrebama pojedinog fonda za prinosom, pa je tako P/E od 40 normalan na dionici na kojoj i osoba bez većeg ekonomskog znanja može lako zaključiti da to nije brzorastuća dionica tipa Google.
Sve ovo će funkcionirati dok prva veća banka ne prdne, a onda će biti dionica opet u plavom oglasniku po kunu. Naravno da to vrijeme dok ide treba iskoristit i zaradit.
Možda sam previše agresivan, no danas mi je diglo tlak ovo očito manipuliranje tržištem. Način na koji je hdz razvio tržište je: upotreba našeg novca iz OMF-ova za kupnju dionica od Fižulića i ostatka ekipe po debelo prenapuhanim cijenama. Prvo su u 90-tim stekli firme za kunu, a sad ih sa našom lovom prodaju po astronomskim cijenama kakve ne bi prošle nigdje na svijetu. Ovak se zaj…. sa malim investitorima je sramotno.

Trend is your friend.

pa inquirer tko te tjera da kupujes po tim cijenama?

[color=blue][/color]Sta ne moze sa pare, moze sa puno pare!


Očito je problem je u tome što prave kupnje osim fondova NEMA

ušao je zadnji investicijski val od xx tisuća ljudi prilikom IPO HT-a i pokupovao preskupe dionice. jednostavno oni ih nisu imali kome prodati tj. bili su zadnji u lancu. Ne mislite valjda da bi fondovi kupovali od njih i to još za uvećane cijene, pa kome bi ih oni prodali onda? malih ulagača više nakon njih (IPO ulagača) nije bilo.
Fondovi su prvi u lancu sreće i oni će odlučit kako i kada dalje. trebati će se stvoriti nova kritična masa malih ulagača spremnih na kupovinu (od fondova.)

Vidjet ćemo u ponedjeljak. Po meni jako će interesantno biti sa atgr, a osim toga tokom tjedna će se situacija iskristalizirati da li je sve ovo igra fondova,utjecaj politike ili pak nešto treće ili četvrto. Situacija ni vani nije bajna tak da me to u neku ruku tješi. Ali, sve u svemu, ovo je jedno dobro iskustvo za sve nas i još jedna škola. Pogotovo zato jer se velika većina nas prvi puta našla na burzi u predizborno vrijeme.
Kolegi Inqureru bih replicirao da je razloga za korekciju itekako bilo, ali o tom potom. Korekcija je ponekad itekako dobrodošla.

Ugodan vikend

http://whycroatia.blogspot.com/

i malo djete vidi da već par tjedana nema podrške fondova.ljuljaju brod ali iskreno rećeno mislim da su ga previše zaljuljali i da im se može razbiti u glavu.

Tražim hitno posao sa radnim vremenom od 26 sekundi . Može i do sat vremena ali ne duže!!!Netreba plaća samo mirovinsko i socijalno.

evo i jedan znakoviti post od 26.09.07.[smiley2]

Prva vijest na dnevniku…[smiley4]

Glasnogovornik IGH na neodređeno

Sad Mesić povlači ručnu i kaže priča o funkcioniranju institucija,koliko je država danas izgubila nije važno…

Glasnogovornik IGH na neodređeno


Prva vijest na dnevniku…[smiley4]

nisam gledao pa moli te citiraj.na novoj je Kalogerja kojega jako cijenim prokomentirao da je ova korekcija normalna prolazna stvar koja će se stabilizirat nakon izbora.

Tražim hitno posao sa radnim vremenom od 26 sekundi . Može i do sat vremena ali ne duže!!!Netreba plaća samo mirovinsko i socijalno.


Sad Mesić povlači ručnu i kaže priča o funkcioniranju institucija,koliko je država danas izgubila nije važno…

to ti je tak kad kod nas svaki komedijaš može laprdat kaj hoće bez ikakvih posljedica.

Tražim hitno posao sa radnim vremenom od 26 sekundi . Može i do sat vremena ali ne duže!!!Netreba plaća samo mirovinsko i socijalno.


Prva vijest na dnevniku…[smiley4]

Počelo je lizanje,valjda su vidili kako to može nanijet štetu svima a ne samo njima.[smiley7]


Prva vijest na dnevniku…[smiley4]

Što kažu? Burza? Slom?

Svakim padom burze ,sve više ulažem u znanje, iščekivajući onaj dan koji će mi donijeti godine veselja... ;)

mislim da je posrijedi logika ponude i potražnje.
puno čimbenika u ovim vremenima,ali i najcrnji scenarij nije ovo predviđao.
osobno sam vlasnik nekoliko paketa HT i kad sam kupovao razmišljo sam da mi je veća zarad od dionica nego kamata.
neću prodavati,tako misli i veći broj ljudi sa kojima sam razgovarao.
nisam ekspert ali vidim da su na ovoj dionici i iskusniji investitori polomili zube.

New Report

Close