Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Iako me gospodin Baron ili Von BRAUN često živcira svojim huškačkim i pokvarenim postovima,
čini mi se da je ovaj puta u pravu i da njegovo navijanje dolje ima osnove,
ja sam isto u kešu ali sam izranjavan do iznemoglosti od silnih promašaja u prazno.
S obzirom da mi portfelj baš i nije zanemariv,silno se brokeri u Prvoj GENERACIJI raduju i trljaju ruke,
ali više neće ići tako jer sam ,barem se nadam, izvukao skupu i bolnu poduku u ovoj godini.
Neću ulaziti dokle god ne budem siguran da je vrijeme stabilizacije na vidiku.
Nikakve me linije otpora ili potpore neće uvjeriti da bezglavo uđem nazad jer sam se 3 puta gadno opekao i sada pobjegao van ali silno otopljenog salda.No sveukupno sam na nuli pa sve ono što sam zaradio tijekom protekle dvije godine je otišlo u vjetar.No utvaram si da sam nešto naučio i znam da treba biti jako oprezan,kao nikada do sada.
Iako bih volio da malo zaradim,očito neće ići brzo i ne sada,sada mogu samo izgubiti,uostalom kao što nas i večina gubi.
Ja sam zaista uvjeren da CROBI IDE ONDJE GDJE JE BIO-na 3200 ali i niže iako mi je strah o tome i misliti.
Eto, ovaj moj post je samo obično razmišljanje malog investitora i ne pada mi na pamet uticati na nečije odluke.
Sutra zasigurno, zbog mnogo negativnih informacija izvana, ronimo duboko i sutra-prekosutra smo na 3700,tada mala neodlučnost ili blagi oporavak a onda konačni bull trap do dolje,—vjerovatno niže nego li mi i svi skupa u najcrnjim mislima očekujemo,
laku noć [thumbsup]



Ti stvarno ne znaš računati p/e.
Ako je dobit atlanske u prvom kvartalu bila 100 milijuna bez prodaje broda, onda se očekuje da će na ovako visokim vozarinama dobit u iduća tri kvartala još porasti, a ne zaboravi još dobit i od turizma i nova dva broda. Tako bolje se informiraj o izračunu p/e parametra. A između ostalog najbitniji kod brodara je nav a ne p/e i p/s. Po nav-u atlanska vrijedi oko 4000-5000 ako već želiš uspoređivati našu burzu s ostalima. I kada kupuješ neku dionicu ne kupuješ njezinu sadašnjost nego budućnost. Može ona sada imati p/e 200 a za godinu dvije 5-10.
Jedino s čime se slažem s tobom je to da je večina dionica u crobexu precijenjena. Ali to ne znači da nema dionica koje vrijedi kupiti. Naprotiv ima ih 5-10. Pitanje zašto su upravo te precijenjene dionice najviše porasle oda pada na 3200. Taj odgovor ćeš ipak morati potražiti od fond menadžera koji su tkz. stručnjaci a kupuju smeća od firmi.

Ne može se P/E računati unaprijed..
Tko zna šta sutra nosi..
Možda im se potope brodove, koliki će im onda biti P/E?

[/quote]

a o knjigovodstvenoj vrijednosti da ne govorimo…
..pa ovo je balončina kakve nema..
evo vam samo malo usporedbe (jasno u prošlosti – jer to je ono što se desilo, a ne neka nagađanja..)

primjer datum:

31.12.2005, cijena dionice 844.99 kn
bok velju=637,88 kn
zarada godišnja=432 mil kn

P/BV=1.3
P/E=2.7 !

Danas,25.5.2008

cijena zadnja=2813
bok velju=830,47 kn
zarada zadnja 4q= 427 mil kn

P/BV=3,0
P/E=8,0

Da ne govorimo o tome kako se radi o jako cikličnom sektoru i da je samo pitanja dana kada će se BDI okrenuti prema dole ..

[/quote]

nhf, stvarno se ne bi trebalo zagađivati forum stavovima/zaključcima proizašlim iz nedovoljne informiranosti.
atpl ne revalorizira vrijednost flote.
p/b je mnogo manji od onog koji se može izračunati na temelju podataka iz bilance.

GROBEX, DEC MAJ BEJBI, DONT TAČ IT!


Knjige knjige knjige.
Eto 4 sam završio ali još uvijek nemrem pročitati fond managere.
Dali tko ima preporučiti knjigu koja će vrijediti za ovo naše špekulativno tržište?

Sve te knjige na crobex ništa ne znače, nažalost.

Jedino kaj mi je interesantno je izazov burze, jer je lik cool i lijepo opisuje neke stvari, a ona Inteligentni investitor je banan za naše tržište i to žešća.
Svejedno knjiga ili ne, dvostruko dno je pred nama, a kako dotični Miall je 100% u pravu, cash pozicija i čekanje


evo se pivek počeo bavit tehničkom.
eno san ti da stoju.
nisan odolija.

GROBEX, DEC MAJ BEJBI, DONT TAČ IT!





To munja.
Ajde molim te samo jednom procitaj neku knjigu bilo koju osnove investiranja, osnove financija molim te.
Nije sram neznati ali je sramota pisati gluposti.
Sve sto kupis kupis buducnost.
Da li kupiokamion ili dionicu isto i je.
Vrijedi onoliko koliko ce ti casha sutra donijeti.

Daj molim te samo jednu knjigu procitaj…
jao…

Uostalom ako kazes da se en investira jer tko zna sto sutra donosi onda bilje ne investirati.
Sta ti znaci da je dobit neke firme prije godinu dana bila 100.
Nista, bila, je ti kao danasnji dionicar nemas nista od toga (samo dividendu za tu godinu).
Ono sto ti daje gain je cash u buducnosti..

Neki put se pitam cemu se trudim

čitao sam nekada davno Grahama i frajer kaže:

kupiti ako je P/E (prosjek zadnje 3 godine ) * P/BV <22.5

e toga se ja držim

[/quote]
Za naše tržište,a naročito za brzorastuća d.d. ponekad toleriram i do 35.Nažalost ,ovakvih poduzeća
ima premalo što bi moglo ukazivati da smo precijenjeni.Todex,luke,građevinari …o Bože moj ima li
nade za nasIma?Ima ,ima ali ako se malo potrudimo možemo naći neke bisere gdje je ovaj umnožak
i manji od 10.Ili ako smo predani poslu i analizama u ovom našem tromom tržištu možemo pronaći
čak i povoljnije.O kome se radi ne bih pričao,jer to je moja poslovna tajna koja bi mi trebala donijeti
budući profit.Rizik uvijek postoji i za to treba kupovati barem tri do četiri ovakve firme i dovoljno je
da jedna odradi svoj put do fair vrijednosti.Naročito je važno imati keša,ako krene po zlu,jer to što
je jeftino ,a vrijedi puno,može se dobiti za bagatelu.

Na žalost ljubitelja TA ovdje vam ona ne pomaže.Ovo je zicer za ozbiljne ulagaće koji preferiraju
fundamentalnu analizu,a iziskuje puno rada.

Preporučio bi svakom ulagaču da se potrudi da se manje bavi tekućom cijenama na burzi,te da sam
odredi vrijednost firme i dionice.Karta svašta prima!
[/quote]

Kolega to bi možda uspio u americi ili na razvijenim tržištima gdje svako malo neke male firme izlaze na burzu i od svega toga dovoljno je naći 2-3 od tog mnoštva za što treba imati nos.
Kod nas su zlatne koke otkrivene prije mnogo godina i ti su ljudi već milijunaši, želim reći da zlatnih koka na našoj burzi više nema sve se zna, ono što valja je skupo, a ono što ne valja vjerojatno neće ni valjati, niski multiplikatori ne znače nužno da je dionica podcijenjena, tj. očito postoji razlog za to kao npr. da je firma u problemima
[/quote]

ima ih podosta, ali…
te firme ne povečavaju prihode i dobit.
evo, npr. lopinin frnk.

GROBEX, DEC MAJ BEJBI, DONT TAČ IT!

Ja ću još samo ovo reći. Možda će crobex ispod 3900 možda neće ali vidim da se jako brani ina 2400 pa e moj mišljenje da se neće dopustit da crobex padne ispod 3700-3800.Jer ako ina ne padne ispod 2400 i ht ispod 275 oda neće ni crobex jer te dvije dionice čine 30% crobexa A sada neka svatko odlući sam da li je pravo vrijeme za kupnju ili nije, makar je bilo puno bolje na 3200. A ovo kaj baron i crni ivo govore to vam je čisto drukanje na dolje kako bi jeftinije kupili a onda u 9-10 mjesecu prodavali po 30-40% većim cijenama. Kaj se mene tiče nek samo drukaju. Moje će dionice kad tad doći na pravu vrijednost.
moj portfelj:
ATPl-r-a
ina-r-a
ht-r-a
viro-r-a

Mislim da nas čeka vrlo zanimljiv tjedan:

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=aRHF_n8OUeOM&refer=home

Crni Ivo jesi ti Ivek123? Volio bi čuti Ivekovo mišljenje o predstojećim danima ili tjednima. Pogodio je dosta toga do sada od kada pratim forum. Ivek, ako čitaš prestani se duriti i daj više napiši koju!



@lopina

Veliki znaju i imaju dobru memoriju,ali muljaju da bi kod malih ulagaća stvorili iluziju da fundamenti nisu važni.To je jedino važno i bitno,ali je dugoročno i ne djeluje odmah.

Uh odmah mi je lakše,nisam više sam. [thumbsup] [thumbsup]

Fundamenti uvjek i svugdje

PRODAJEM U LIMBURGU____________________________________________________________________________________________________


Iako me gospodin Baron ili Von BRAUN često živcira svojim huškačkim i pokvarenim postovima,
čini mi se da je ovaj puta u pravu i da njegovo navijanje dolje ima osnove,
ja sam isto u kešu ali sam izranjavan do iznemoglosti od silnih promašaja u prazno.
S obzirom da mi portfelj baš i nije zanemariv,silno se brokeri u Prvoj GENERACIJI raduju i trljaju ruke,
ali više neće ići tako jer sam ,barem se nadam, izvukao skupu i bolnu poduku u ovoj godini.
Neću ulaziti dokle god ne budem siguran da je vrijeme stabilizacije na vidiku.
Nikakve me linije otpora ili potpore neće uvjeriti da bezglavo uđem nazad jer sam se 3 puta gadno opekao i sada pobjegao van ali silno otopljenog salda.No sveukupno sam na nuli pa sve ono što sam zaradio tijekom protekle dvije godine je otišlo u vjetar.No utvaram si da sam nešto naučio i znam da treba biti jako oprezan,kao nikada do sada.
Iako bih volio da malo zaradim,očito neće ići brzo i ne sada,sada mogu samo izgubiti,uostalom kao što nas i večina gubi.
Ja sam zaista uvjeren da CROBI IDE ONDJE GDJE JE BIO-na 3200 ali i niže iako mi je strah o tome i misliti.
Eto, ovaj moj post je samo obično razmišljanje malog investitora i ne pada mi na pamet uticati na nečije odluke.
Sutra zasigurno, zbog mnogo negativnih informacija izvana, ronimo duboko i sutra-prekosutra smo na 3700,tada mala neodlučnost ili blagi oporavak a onda konačni bull trap do dolje,—vjerovatno niže nego li mi i svi skupa u najcrnjim mislima očekujemo,
laku noć [thumbsup]

evo jedna tipična fantazija, tako razmišlja trenutno 70% ljudi na burzi.

poslije onog brzinskog down i up svima se oči cakle na laku lovu, kao samo treba sada izaći i čekati da se ostvari san da će to opet na 3200 ili još niže i za mjesec-dva pokupiti novih 30%.

e kad bi to bilo tako lako…

mislite da veliki ne znaju da svi vi to sanjate? i da svi mislite prodavati?

e pa znaju i pustit će vas da se istresete sutra, sve pokupovati a onda će potegnuti tako up da će pola foruma samo blejati. u cashu, naravno.

ne zaboravite, they know what you are thinking [lol]

zanimaju me gdje se može vidjet cijena nafte na američkom i azijskom tržištu, ima neko live praćenje na yahoo možda?
live stanje crobexa nema nigdje, sve +15 minuta, jel tako?
hvala.

Potpuno ste u krivu.Mirovinci ni kom slućaju ne mogu propasti,jer oni će početi isplaćivati udjele tek
za desetak godina,a priliva će i dalje biti .Čak se razmišlja o povečanju uplata na više od dosadašnjih
5 %.A što se tiće OIF oni su se malo oporavili,malo opametili,malo riješili balončića i utrapili ih malim
ulagačima,tako da ni tu nema neke opasnosti.Međutim,ako vrijednost imovine OIF padne ispod 5 mil.
kuna tada se može ići na likvidaciju ili pripajanju nekom drugom fondu.Nadalje svaki OIF u svom
statutu ima predviđenu mogućnost o zaustavljanju isplata,a radi zaštite imovine ulagaća.Međutim,to
ne bi bilo dobro da se dogodi radi panike i domino efekta.

veki, 25.05.2008. u 22:43

Niti ne mislim da će propasti nego će sebe dovesti, obzirom na sredstva kojima raspolažu, u situaciju apsolutnog vladara na tržištu kapitala a to kapital ne voli i polako, ili bolje reći ubrzano, se izvlači. Izvući će se i mali ulagači ponukani lošim iskustvima i šta ostaje – četiri velika mirovinska fonda koji mogu od Crobexa raditi "petoljetku". [bye]


nhf, stvarno se ne bi trebalo zagađivati forum stavovima/zaključcima proizašlim iz nedovoljne informiranosti.
atpl ne revalorizira vrijednost flote.
p/b je mnogo manji od onog koji se može izračunati na temelju podataka iz bilance.

Cek, ti nisi skuzio da on tu prca sve i da se pritom zahebava?

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

mislite da veliki ne znaju da svi vi to sanjate? i da svi mislite prodavati?
e pa znaju i pustit će vas da se istresete sutra, sve pokupovati a onda će potegnuti tako up da će pola foruma samo blejati. u cashu, naravno.

ne zaboravite, they know what you are thinking [lol]

Ako krene gore, navodno će biti još jedan manji val i onda bi trebalo bubnuti.
Tako da se previše ne nadajte da će rasti odmah do 5300.
Daj budite pametni. [wink]

"Prvo je padalo onda je raslo, pa sam kupovala i bilo je uzbudljivo." ivana7

New Report

Close