KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Eto vam kolega, izvješće je jako dobro. Ne znam zašto ste stalno priželjkivali minus, vjerojatno ste malo trejdali pa htjeli ponovno kupiti. Nevjerojatno.
A sve pohvale kodt-u, bravo dečki.

Koji dio izvješća te se posebno dojmio ?
[/quote]
povecani prihodi,iako su narudžbe padale
[/quote]

Ne razmijem, prihodi, dobit i zarad po dionici na godišnjoj razini su pali ?




Još uvijek nema izvješća.
Nadajmo se da će nas ugodno iznenaditi, s još boljim rezultatima od prošle godine, prvenstveno dobiti

Odakle ideja o takvim iznenađenjima? Imam osjećaj da nas ovdje namjerno zafrkavaš. Ja ću biti zadovoljan i sa prvim i jedinim negativnim kvartalom. Vi ostali ako ne shvaćate pojam dugoročnosti, ako ne shvaćate nevažnost izoliranih kvartalnih rezultata bolje da ne ulažete niti u jednu dionicu pa tako niti ovu.
[/quote]
Eto vam kolega, izvješće je jako dobro. Ne znam zašto ste stalno priželjkivali minus, vjerojatno ste malo trejdali pa htjeli ponovno kupiti. Nevjerojatno.
A sve pohvale kodt-u, bravo dečki.
[/quote]

Nisam priželjkivao nego nego u svojim (odokativnim, za igru – naime ne zanimaju me kvartalni rezultati za ništa ozbiljno, samo iz znatiželje) projekcijama sam za nešto takvo ovaj puta imao neobično visoku svoju (pr)ocjenu vjerojatnosti. Toliko visoku da me ne bi baš iznendadilo da se to aktualiziralo.

Kao što sam odmah i rekao vidjevši ovo izvješće, prihodi stoje nešto bolje nego sam "očekivao" – svaka čast na tome!! 😉

Nažalost to vjerojatno znači da će u 1. kvartalu 2012. biti aktualizirano nešto od toga neželjenoga ali "prognoziranoga" (ti kao da ne razlikuješ želje od prognoza/očekivanja, to nije uvijek na istome), kao što vidimo po njhovim hintovima u komentaru rezultata, ali opet ponavljam: to nas investitore ne brine, ali naravno da je uvijek zanimljivo čisto iz zabave gledati što se događa.

Da su ovdje prihodi bili nešto niži (u skladu sa mojim "očekivanjima"), da su "jedinični" materijalni troškovi bili nešto viši (kao što sam se ja pribojavao da će biti), da su malo drugačije baratali sa rezervacijama, zaista bi ovaj kvartal i bio blago negativan.

Eto, radi veselja vas koji gledate samo jedan jedini redak iz cijelog izvješća, dobit izgleda lijepo! Naravno da niti meni to ne smeta za vidjeti 😉 Super je, dokaz nevjerojatnog stanja ove firme, koja može kao što vidimo prikazivati solidnu dobit i onda kada je po zdravom razumu nikako ne bi trebalo biti. Što ćemo tek onda kada stvari krenu onako kako bi trebale krenuti?! 😀 Jedva čekam to!!!

Ja sam sa izvješćem prezadovoljan: prihodi veći od očekivanja, "neto dobit" drastično drugačija! 😛 Ostali "detalji" u skladu sa očekivanima. Sa nestrpljenjem čekam nove kapacitete i novu "konjunkturu" industrije.

Tredanje??! Sa KODT se to nisam nikada usudio. Za mene preveliki je rizik ne imati KODT niti na trenutak. Nikad ne znaš kad će netko "skužiti" ovu dionicu pa zeznuti i shemu sa fodnovskim prodajama i svime što ovdje kombiniraju pa katapultirati cijenu prije nego se okreneš, ili kada će se dogoditi nešto ovakvo kao ovo izvješće da "prikažu" dobit +10 milijuna od onoga što je svatko normalan očekivao da će prikazati, što u slučaju da netko "skuži dionicu" pa još u kombinaciji sa onima koji ne znaju čitati izvješća može biti jako nezgodno.

Unatoč fondovima i svemu, ovdje je trejdanje opasna igra. Niti inače trejdam, pa nisam budala da to radim baš ovdje.

U zadnje vrijeme sam nešto malo istina "špekulativno" morao odlučivati (u svrhu nužnosti za povećanjem likvidnosti) ali niti na kraj pameti mi nije bilo "špekulirati" tamo gdje je to najopasnije.

Špekulirao sam sa nekim drugim stvarima, gdje sam su bili neki ex-dividend dani i sl. fore koje se međusobno spojile da ti rizici budu manji (ili se radilo o jako nelikvidnim dionicama gdje se moglo "špekulativno" iskoristiti nečije spremnosti platiti mrvicu više nego standardno zadnjih mjeseci i sl.).

Ovdje špekulirati može samo budala. Tolika "suša" likvidnosti mi baš nije da bih podrezivao čak i ovdje. One "dividende iz kućne radinosti" se rade pri ipak nešto drugačijim valuacijama ili okolnostima. Još nikad nisam ne prodao nego niti pomislio prodati niti jed

niti pomislio prodati niti jednu dionicu KODT! 😀

Mislim da nitko nije spomenuo ono najvaznije kod KODT-a :

– rast ugovorenih poslova za 6%, izgleda da se trziste transformatora vraca na razine prije krize.
– unatoc novim ulaganjima KODT-ova net cash pozicija je snazna i iznosi 36% market capa. Nitko osim KOEI i KODT-a se ne moze pohvaliti takvom bilancom.
-rast u Q4
-vjerojatno nesto manja prodaja u Q1 (ali povecanje zaliha gotovih proizvoda) zbog toga sto ce se u Q1 proizvoditi za isporuke u Q2 i Q3

– unatoc novim ulaganjima KODT-ova net cash pozicija je snazna i iznosi 36% market capa. Nitko osim KOEI i KODT-a se ne moze pohvaliti takvom bilancom.

Ima popriličan broj firmi sa sličnom , a i puno boljom cash pozicijom.
Gdje je ADRS u toj priči, pa čak i ATPL, JDGT… Ovo pucam samo što znam iz glave, da je proanalizirati pošteno, našlo bi ih se…

Imam KODT, samo ne treba preuveličavati ionako dobre pokazatelje

Adris je naravno takva kompanija, ali nije u istoj kategoriji jer kod Adrisa nema growtha, bas kao ni kod HT koji takodjer ima cca 1/4 market capa u cashu. KODT daje sve troje, value + growth + yield.

Sto se tice ATPL, govorio sam o net cashu. ATPL ima casha, ali ima i debt koji je 3x veci od casha, tako da je net cash pozicija negativna (!!!)

Za KODT sve to stoji, to je više puta ovdje već rečeno i ništa od navedenog nije upitno.

Ali jednostavno nije istina da nemamo kompanija sa boljom net cash pozicijom od KODT i KOEI…

Ukoliko ste mislili samo na kako kažete value + growt + yield (premda kada upotrijebite izraz "nitko" to baš i ne izgleda tako) , onda ste bar što se KOEI-a tiče ipak previše subjektivni , jer on sve troje sasvim sigurno nije.

Što se tiče ATPL moguće da sam pogriješio, ali kako sam naveo, podatke sam izbacio onako, "neoprezno" iz glave, ATPL mi nije pretjerano zanimljiv pa ga stoga i ne pratim.

Od svih prethodno navedenih imam samo ADRS i KODT

Value + growt + yield se odnosi na KODT

KOEI ima sve osim yield-a. Value ima definitivno: Market cap je cca 1.26 milijarde kuna, a tolko vrijedi samo Koncarov udio u Koncar energetskim transformatorima (ako vrednujemo po 10x earnigns), koji su u 2011 ostvarili neto dobit od 250 milijuna kuna, sto ih svrstava u kategoriju 10 najvecih (ako izuzmemo banke) u RH. Nadalje, tu je i pola milijarde kuna u net cashu kod KOEI.

Growth ima takodjer prvenstveno kroz izlozenost Koncar energetskim transformatorima, KODT-u i energetici opcenito.

Kao sto bi se reklo: KODT i KOEI su "no brainer". To cheap to ignore.


Mislim da nitko nije spomenuo ono najvaznije kod KODT-a :

– rast ugovorenih poslova za 6%, izgleda da se trziste transformatora vraca na razine prije krize.
– unatoc novim ulaganjima KODT-ova net cash pozicija je snazna i iznosi 36% market capa. Nitko osim KOEI i KODT-a se ne moze pohvaliti takvom bilancom.
-rast u Q4
-vjerojatno nesto manja prodaja u Q1 (ali povecanje zaliha gotovih proizvoda) zbog toga sto ce se u Q1 proizvoditi za isporuke u Q2 i Q3


Manja prodaja u Q1 je sasvim logična, jer tko će ugrađivati trafiće po ovoj zimulji. Početkom godine se naručuje, a poslije ugrađuje (Q2-Q4).
Podržavam kolegu Yotuna – ne treba toliko hvaliti jer ja bih jos malo dokupio prije nego poleti [tongue]

Nema to veze sa zimom, a i nije svuda zima, pa u Africi je sada toplo, zar ne. Prvi kvartal će se valjda raditi zalihe, pa kakav bude bude nije problem, jer će se to sve nadoknaditi prodajom u narednim kvartalima kao što su i napisali tamo.

A što ovo znači: "Iz Vlade su u više navrata poručili da će HEP velika sredstva uložiti u obnovu prijenosne mreže. Tako će u kratkom razdoblju “zavrtjeti” mini investicijski ciklus."
http://www.vecernji.hr/biznis/prve-investicije-vlade-pleso-ide-francuzima-a-plomin-natjecaj-clanak-379865

Znači li to da će se izmijeniti i oni po život opasni HEP-ovi trafići porijeklom još iz antičkog vremena? [lol]

Taman kada novi kapaciteti budu gotovi čini se da će posla biti ne samo vani nego čak i u Hrvatskoj. Dosta zanimljiva situacija. Na kraju bi privremeno moglo ispasti da niti novi kapaciteti ne budu dovoljni za zadovoljiti potražnju. Čini se da će ih trebati još? 😛

Samo kada bi se još i cijene uspijele brzo ponovno dignuti… 😀 Cijena bakra se već vraća na stari kurs od početka ove godine, nakon onog jesensko-zimskog "predaha", zalihe konačno lagano opadaju, svjetsko gospodarstvo i inače djeluje kao da pokazuje znakove života… sve miriše da bi nešto i moglo biti od toga u skoro vrijeme. Ako bude sreće to bi lijepo ispalo, da se novi poslovi budu ugovarali i po višim cijenama, bilo bi stvarno cool 😀

A što se tiče novih poslova… mene baš zanima ima li kakve šanse za izvoz u Ameriku i Daleki Istok? 🙂

Dok Europa i Afrika/Bliski istok padaju tamo su tako lijepo rasli, ostali proizvođači (ABB i sl.) su na tim tržištima sve ove padove lijepo nadoknađivali, šteta što i mi tamo ne sudjelujemo 🙁 Oni su vjerojatno zato ovdje i mogli dodatno pritiskati cijene kad su imali druga tržišta na kojima su nadoknađivali sve što ovdje izgube. Ja mislim da i nama treba puna globlana prisutnost, da pokrijemo i obje Amerike i Daleki Istok tako da ne budemo ovisni o lokalnim oscilacijama kao ove godine kada su Europa i Afrika/Bliski Istok jedini u svijetu padali i to padali kao kruške dok oni tamo rastu kao poludili.

O Americi (i Aziji) sam već pričao, tako je bilo jasno da će se dogoditi to što se dogodilo prošle godine, i čini se da je to višegodišnji trend koji će još trajati, pa kako onda da mi tamo ne sudjelujemo, to je baš šteta. Trebalo bi iskoristiti sve prilike. Ako je daleko izvoziti tamo… zar se ne može neka proizvodnja otvoriti na tim tržištima…? Kako AD Plastik otvara svuda po svijetu? 😀 Možda bi i ovdje trebali razmisliti za otvaranjem proizvodnje i van Hrvatske za određena udaljena tržišta, to bi bilo stvarno genijalno, bili bismo tada firma sa najdiverzificiranijom globalnom prodajom od svih većih firmi u Hrvatskoj!

ABB predviđa da bi se marže u Power Products segmentu trebale početi oporavljati tijekom ove godine, nakon slabijeg razdoblja prošle 2 godine.

http://www.smartmoney.com/news/on/?story=on-20120216-000068&cid=1244&source=TheMotleyFool

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.

New Report

Close