KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


– ovu dionicu treba gledati kao opciju, uložiti npr. 1% kapitala,
– pa ako se firma nekako izvuče iz problema,
– za 10 godina bi se moglo lijepo zaraditi.

– ako propadne ne gubimo puno.


Jesi ti pobrkala teme? [lol] O kojoj ti to firmi govoriš??

S obzirom da je cijela lokacija gradilište (D&ST grade novu ispitnu stanicu, KPT također), knjiga narudžbi dobro popunjena mislim da je ovo perjanica unutar Končar grupe.
Novu ispitnu grade jer su ušli u proizvodnju energetskih transformatora. Time su ušli u tržišni segment KPT-a (51%Siemens, 49% Končar EI)i za to dobili dopusnicu Končar EI.
Napominjem da je 3% svih transformatora na svijetu proizvedeno u Končarevim tvornicama na Jankomiru. U energetski se sektor dosta ulaže posvuda i mislim da firma ima šanse za duže razdoblje porasta.
Pozdrav!

KONČAR - tradicija, znanje, odgovornost

@ ivana7

Nemoj zaboravit oduzet 12% dividende od onih svojih projekcija kolike dividende bismo mogli dobit u buducnosti…mora i nasa RH od neceg zivjet



Ja kupujem na 800 ako padne na te razine.

gospon Forex.

– ovu dionicu treba gledati kao opciju, uložiti npr. 1% kapitala,
– pa ako se firma nekako izvuče iz problema,
– za 10 godina bi se moglo lijepo zaraditi.

– ako propadne ne gubimo puno.

– zbog toga je neracionalan vaš budući ulaz na 800kn.
– ja ju čekam na 666kn.
– a gospon Lopina koji sigurno spada u najiskusnije investitore ju čeka ispod 500kn.
– zbog svega toga gospon Forex pamet u glavu kako vas ne bi zli investitori ošišali na burzi.

– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]

ja sam ovu dionicu kupio 2005.g. na P/E=5.4 i P/B=0.85 što bi sada odgovaralo cijeni cca 640 kn. Međutim ova je dionica tada bila potpuno van investitorskog fokusa, trgovalo se ako i jednom mjesečno… Dividenda je tada bila oko 25% dobiti, odnosno 5% cijene, s dobrim potencijalom rasta.

Danas je dividenda oko 5%.

Sad kada gledam, cijelo ulaganje sam isplatio kroz dividende i ovo mi je definitivno najbolje ulaganje.

Nakon što je ABB priveo kraju akviziciju Thomas & Bettsa (TNB), najavljena je još veća akvizicija u električnom sektoru: Eaton (ETN) kupuje irski Cooper Industries (CBE) za $11.8 mlrd u kešu i dionicama. Jedan ili dva takva deala u nekom sektoru obično započinju lavinu spajanja i akvizicija. Više o tome:

http://www.economist.com/node/21555550

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.

PersJesus, 21.05.2012. u 20:46
U Ruskoj Federaciji lani je najuspješniji hrvatski izvoznik prema ocjeni Hrvatskih izvoznika bila farmaceutska industrija Pliva Hrvatska, a na tržištu Azije i Pacifika tvrtka Končar-distributivni i specijalni transformatori koja je bila posebno uspješna u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

21. svibanj 2012.

Končar-energetski transformatori najbolji veliki izvoznik

Tvrtka Končar-energetski transformatori najbolji je hrvatski veliki izvoznik u 2011. godini u izboru udruge Hrvatski izvoznici, a nagrada "Zlatni ključ" dodijeljena joj je na današnjoj 7. konvenciji hrvatskih izvoznika.

http://www.poslovni.hr/vijesti/koncarenergetski-transformatori-najbolji-veliki-izvoznik-205199.aspx

Može li kratka rasprava o tome zašto kupiti KODT-R-A, a ne KODT-P-A i obrnuto? Kod ove dionice mi baš nije jasno koje su prednosti ili mane jedne dionice u odnosu na drugu.

P-A je jeftinija za nekih 10-ak posto, a iznos dividende je isti na obje dionice, pa se onako površno gledajući čini da je u ovom trenutku isplativije kupovati preferencijalnu dionicu.

Ivana? Tvoji postovi na ovoj temi su konstruktivni i ostavljaju dojam da vladaš tematikom. Uz to imaš i lijepe oči 🙂

@squarefoot

Ovdašnja P-A je slična vrsta P-A kao što su i druge najpoznatije P-A dionice na našoj burzi izuzev nekih iz finacijskog sektora koje su one druge/"klasične" vrste (i mislim na još nekim burzama, kanadskoj čini mi se i sl.), dakle nešto što je u svijetu poznato pod equity-like povlaštene, odnosno "redovne" dionice bez prava glasa, tj. nešto dijametralno suprotno od recimo onoga što je u USA poznato pod pojmom "povlašene dionice". To smo valjda apsolvirali. O svakoj dionici, bilo redovna ili "povlaštena", precizno govori ("definira je") njen prospekt izdanja odnosno statut društva.

Ovdje je jasno da se radi o toj našoj vrsti povleštenih dionica tj. jedina je razlika u odnosu na "redovnu" u pravu glasa.

R-A ti ovdje vrijedi onoliko više od P-A koliko ti vrijedi to pravo glasa. Točno tako. A koliko kome vrijedi to pravo glasa koje ima u R-A neka si procijeni sam za sebe. Obzirom na vlasničku strukturu, čvrstoću njene definiranosti, rekao bih da manjsko vlasništvo u R-A ne nosi neko naročito stvarno pravo glasa tj. da je vrijednost koju vam nosi to pravo glasa kao manjinskom dioničaru R-A vrlo vrlo skromna vrijednost, meni se čini gotovo zanemariva. Stoga mislim da bi u "efikasnom tržištu" cijena R-A i P-A trebale biti jako jako slične, na R-A bi se davala tek neka "vrlo vrlo mala premija" koja apstrahira tu neku teortsku i simboličnu vrijednost manjinskog glasa na skupštini.

Kada god je cijena P-A više od "zanemarivo malo" manja od R-A ja smatram da je jeftina u odnosu na R-A. Koliko je to "kvantitativno" rečeno… ja bih rekao nekih cca. 5 % do maksimalno maksimalno 10 %. Ali to neka svatko sebi izračuna, neka svatko sebi procijeni šansu da da će se vlasniška struktura R roda tako promijeniti na će vaš glas moći nećemu pretezati itd. Osobno mi je sasvim apsurdno pomisliti da bi KOEI nekada iz čista mira prodao koju R-A pa tako mu opao utjecaj, a i prilično mi je nevjerojatno da bi nešto previše jako poželio okrupnuti svoj udio na 75 %, niti da ima nekih razumnih razloga zašto bi mu nekada trebalo 75 % glasova na skupštini, tj. R-A bi vam evenutalno neko posebnije značenje imala tek ukoliko ste evenutalno u poziciji samostalno li sa stranama s kojima "zajednički djelovali" kontrolirali 7,2 % redovnih dionica s koje biste mogli prodati KEOI ukoliko bi ih poželio, ili značajnije ukoliko biste kontrolirali 25 % + 1 dionicu na redovnoj kojima biste trajno sprječavali KEOI u skupljanju 75 %, tj bili im trajna opozicija/kontrola odnosno strateški prodavač tog udjela (ali koji zbilja ne znam zašto bi ima baš trebao…).

Tako da ukoliko nemate 25 %+1 ili barem 7,2 % R-A, gotovo sigurno da vam te R-A ne vrijede gotovo niti malo više nego li P-A, odnosno razlika je ta neka "mala simboličko-teoretska" koju ste izračunali iz nekih vaših ludih scenarija oko promijena tih vlasničkih odnosa (i želja oko tih promijena) ali koje su razlikovne vrijednosti po meni i tako zanemarive kao i pripadne vjerojatnosti, da meni stvarno nije jasno kako bi itko u ikojem slučaju a pogotovo ako nema 25 % +1 ili 7,2 % + 1 dionicu bilo što to premije pridavao na R-A, čak i tih recimo 5 % smatram da nisu baš realni nego čisto "špekulativno-teorijski", ali imaju opravdanje u konkretnim akcijama investitora kroz teorija onoga razmišljanja "što drugi misle, ili što misle da drugi misle…" pa se neko duže vrijeme neka mala razlika u cijeni neovisno što vrijednost možda nije različita ipak može održavati pa investitor može u tom kontekstu na to tako malo računati.

Ja kao dugoročni “value” investitor imam P-A je mi je izgleda potpuno "nepotrebnim" davati bilo kakvu premiju na to sasvim špekulativno-teorijsko (nepostojeće!) pravo glasa. Radije malo uštedim nego platim ono što ne postoji!



@squarefoot

Ovdašnja P-A je slična vrsta P-A kao što su i druge najpoznatije P-A dionice na našoj burzi izuzev nekih iz finacijskog sektora koje su one druge/"klasične" vrste (i mislim na još nekim burzama, kanadskoj čini mi se i sl.), dakle nešto što je u svijetu poznato pod equity-like povlaštene, odnosno "redovne" dionice bez prava glasa, tj. nešto dijametralno suprotno od recimo onoga što je u USA poznato pod pojmom "povlašene dionice". To smo valjda apsolvirali. O svakoj dionici, bilo redovna ili "povlaštena", precizno govori ("definira je") njen prospekt izdanja odnosno statut društva.

Ovdje je jasno da se radi o toj našoj vrsti povleštenih dionica tj. jedina je razlika u odnosu na "redovnu" u pravu glasa.

R-A ti ovdje vrijedi onoliko više od P-A koliko ti vrijedi to pravo glasa. Točno tako. A koliko kome vrijedi to pravo glasa koje ima u R-A neka si procijeni sam za sebe. Obzirom na vlasničku strukturu, čvrstoću njene definiranosti, rekao bih da manjsko vlasništvo u R-A ne nosi neko naročito stvarno pravo glasa tj. da je vrijednost koju vam nosi to pravo glasa kao manjinskom dioničaru R-A vrlo vrlo skromna vrijednost, meni se čini gotovo zanemariva. Stoga mislim da bi u "efikasnom tržištu" cijena R-A i P-A trebale biti jako jako slične, na R-A bi se davala tek neka "vrlo vrlo mala premija" koja apstrahira tu neku teortsku i simboličnu vrijednost manjinskog glasa na skupštini.

Kada god je cijena P-A više od "zanemarivo malo" manja od R-A ja smatram da je jeftina u odnosu na R-A. Koliko je to "kvantitativno" rečeno… ja bih rekao nekih cca. 5 % do maksimalno maksimalno 10 %. Ali to neka svatko sebi izračuna, neka svatko sebi procijeni šansu da da će se vlasniška struktura R roda tako promijeniti na će vaš glas moći nećemu pretezati itd. Osobno mi je sasvim apsurdno pomisliti da bi KOEI nekada iz čista mira prodao koju R-A pa tako mu opao utjecaj, a i prilično mi je nevjerojatno da bi nešto previše jako poželio okrupnuti svoj udio na 75 %, niti da ima nekih razumnih razloga zašto bi mu nekada trebalo 75 % glasova na skupštini, tj. R-A bi vam evenutalno neko posebnije značenje imala tek ukoliko ste evenutalno u poziciji samostalno li sa stranama s kojima "zajednički djelovali" kontrolirali 7,2 % redovnih dionica s koje biste mogli prodati KEOI ukoliko bi ih poželio, ili značajnije ukoliko biste kontrolirali 25 % + 1 dionicu na redovnoj kojima biste trajno sprječavali KEOI u skupljanju 75 %, tj bili im trajna opozicija/kontrola odnosno strateški prodavač tog udjela (ali koji zbilja ne znam zašto bi ima baš trebao…).

Tako da ukoliko nemate 25 %+1 ili barem 7,2 % R-A, gotovo sigurno da vam te R-A ne vrijede gotovo niti malo više nego li P-A, odnosno razlika je ta neka "mala simboličko-teoretska" koju ste izračunali iz nekih vaših ludih scenarija oko promijena tih vlasničkih odnosa (i želja oko tih promijena) ali koje su razlikovne vrijednosti po meni i tako zanemarive kao i pripadne vjerojatnosti, da meni stvarno nije jasno kako bi itko u ikojem slučaju a pogotovo ako nema 25 % +1 ili 7,2 % + 1 dionicu bilo što to premije pridavao na R-A, čak i tih recimo 5 % smatram da nisu baš realni nego čisto "špekulativno-teorijski", ali imaju opravdanje u konkretnim akcijama investitora kroz teorija onoga razmišljanja "što drugi misle, ili što misle da drugi misle…" pa se neko duže vrijeme neka mala razlika u cijeni neovisno što vrijednost možda nije različita ipak može održavati pa investitor može u tom kontekstu na to tako malo računati.

Ja kao dugoročni "value" investitor imam P-A je mi je izgleda potpuno "nepotrebnim" davati bilo kakvu premiju na to sasvim špekulativno-teorijsko (nepostojeće!) pravo glasa. Radije malo u

@ ivana7

Nemoj zaboravit oduzet 12% dividende od onih svojih projekcija kolike dividende bismo mogli dobit u buducnosti…mora i nasa RH od neceg zivjet

nije samo 12%, tu je još i prirez kojim te gradovi opljačkaju [angry]

moji postovi nisu poziv na kupnju ili prodaju dionica niti savjet za investiranje

Hvala Lynx, otprilike tako sam i ja razmišljao ali mi je trebala potvrda nekoga tko se ipak više kuži u problematiku. Ja imam i jedne i druge ali trenutno više vrebam P-A


@ ivana7

Nemoj zaboravit oduzet 12% dividende od onih svojih projekcija kolike dividende bismo mogli dobit u buducnosti…mora i nasa RH od neceg zivjet

nije samo 12%, tu je još i prirez kojim te gradovi opljačkaju [angry]
[/quote]
Prvo firma plati porez na dobit,zatim se naplati porez i prirez na dividendu isplaćene iz te oporezovane dobiti,ono što nam ostane opet će oporezovat kroz našu potrošnju(hrana,benzin,odjeća…)
I nikad dovoljno!Rupa bez dna…

"Only dead fish swim with the stream"

Vezano uz povlaštenu i redovnu seriju s gledišta malog dioničara, treba imati na umu da u slučaju preuzimanja, preuzimatelj nema obvezu dati javnu ponudu za povlaštene dionice, iako to može napraviti. Premija na redovnu dionicu sa stanovišta malog dioničara odražava vjerojatnost da će u budućnosti doći do preuzimanja i da preuzimatelj prilikom javne ponude neće jednako tretirati redovne i povlaštene dionice.

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.

Ide li netko od dioničara na skupštinu idući mjesec?
Neću biti prisutan pa ako bude što zanimljivo…

...''I try to buy stock in businesses that are so wonderful that an idiot can run them. Because sooner or later, one will.''


Treba imati na umu da u slučaju preuzimanja, preuzimatelj nema obvezu dati javnu ponudu za povlaštene dionice, iako to može napraviti.

Relativno nedavno su ovdje neki pisali kako ovo društvo nema perspektivu tako da bi se – čitajući njihove komentare – čovjek mogao zapitati tko bi uopće htio preuzeti ovo društvo. [smiley]

New Report

Close