Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Gospodarstvo se sastoji od toga da prodaješ ono što radiš najbolje a od drugih kupuješ ono što oni rade najbolje.

Problem s Hrvatskom je sto mi ocito najbolje i najvise proizvodimo idiota, no idiote imaju svi po svijetu pa im ne trebaju jos i nasi. Inace, zbilja je steta jer kad bi idiote izvozili bili bi izvozna velesila


Gospodarstvo se sastoji od toga da prodaješ ono što radiš najbolje a od drugih kupuješ ono što oni rade najbolje.

Inace, zbilja je steta jer kad bi idiote izvozili bili bi izvozna velesila
[/quote]
Svatko ima svoj izvozni adut za EU. Kolega je očito pronašao profitabilnu nišu. [lol]

"Some people are like clouds. Once they fuck off, it's a beautiful day!"



Gospodarstvo se sastoji od toga da prodaješ ono što radiš najbolje a od drugih kupuješ ono što oni rade najbolje.

Inace, zbilja je steta jer kad bi idiote izvozili bili bi izvozna velesila
[/quote]
Svatko ima svoj izvozni adut za EU. Kolega je očito pronašao profitabilnu nišu. [lol]
[/quote]
Ne znam ja što ti izvoziš ali ja izvozim: turističke usluge (iako se pružaju u RH, efektivno je "kao izvoz"), transformatore i drugu el.opremu, cigarete, prerađevine kave, grickalice, čokoladu, alkohol, hibride kukuruza, usluge pomorskog prijevoza, popravka/održavnje brodova, pomorske agenture, mineralna gnojiva, nešto sitno i vagone, možda i tenkove, BOV i sl.

Izvoz je u prije svega u zemlje EU i regije, ali i Rusije i ostalih istočno-europskih zemalja sve više, te dosta Bliskog Istoka, Afrike, nešto i dalje Azije i Sj. Amerike. Izvozna prisutnost u J. Americi, Kini, Indiji i drugim dijelovima jugoisitčne Azije, te Japanu i Australiji s Oceanijom je naslabija, tu se još dugoročno tek treba zaokračiti a ovo dosadašnje ima mjesta na pretek za širenje.

Dakle izvoziti se ima što, ima gdje, i može profitabilno sa svjetlom budućnošću, samo morate se prihvatiti toga. Umjesto da kukate ovdje o krizi i sl. i meni se rugate kada kažem da je kriza negdje gotova a kod nas pri kraju ("u neku ruku", naravno potrebne su sada neke strukturne promjene o kojima stalno govorim), mogli biste lijepo izvoziti kao i ja, i lijepo biste profitirali. Tada ne biste kukali niti zbog tečaja kojega se odjednom uplašili (mislim na susjednoj temi da su o tome bili) i sl. neizvjenosti.

Kada ste konkurentni u izvozu, kada ste uključeni u globalno gospodarstvo na pravi način, tj. ono koliko je to u našim uvjetima za sada moguće, ali dovoljno je moguće!, onda biste bili optimisčniji i divili se uspjesima svojih firmi, zaradama koje vam ostvaruju, dividende koje vam isplaćuju itd.

P.S. Za one koji ne shvaćaju ovu moju rečenicu u "tome što se izvozi i što se uvozi", mislim da vam je u ovom lijepom članku posebice u njegovom dijelu o automobilima iz Iowe odnosno hrvatskoj tvornici Golfova koji idu tek na završnu obradu u Njemačku to lijepo objašnjeno:
Reindustrijalizacija? Hvala, ne treba!

Jednu dakle stvar izvozite, drugu uvozite, to se zove trgovina, i to je osnova tržišnog gospodarstva. Ako sam ja najbolji u proizvodnji trafića a ti u proizvodnji kruha, pa normalno je da neću jesti svoje trafiće i ti nećeš u struju uključiti svoj kruh nego ću ih prodati, i od svoje zarade na trafićima kupiti kruh kojega si ti napravio i to jesti. Podijela posla, specijalizacija, iskazivanje svojih najboljih sposobnosti, to je kapitalizam, i zato je tako uspješan i tako lijep.

Ako netko slučajno (nisam rekao da ste to vi jer ne razmuijem što točno kažete) ne razumije tu rečenicu "Gospodarstvo se sastoji od toga da prodaješ ono što radiš najbolje a od drugih kupuješ ono što oni rade najbolje." onda taj uopće ne razumije tržišni mehanizam, upoće ne razumije gospodarstvo, i to je za njega velika šteta, jer je stvar tako jednostavna a lijepa, tako moćna. A korisna je iza investiranje, izabrati dobru kompaniju pri dobroj cijeni ne možete ako ne znate što je dobra kompanija i što je dobra cijena, a to ne možete znati ako ne razumijete konkurentsku prednost i njenu važnost.

Austrijske banke srušile tečaj

http://www.vecernji.hr/vijesti/austrijske-banke-srusile-tecaj-rohatinski-uzvraca-udarac-clanak-314331

na 700 mil € austrijska banka je zaradila tečajne razlike od 1% …. 51,8 mil kn

na 100 mlrd kn imovine hrvatskih građana su proporcionalno izgubili …. 1000,0 mil kn

Dakle, 19 puta je načinjeno više štete, obezvređenja imovine hrvatskih građana od koristi koju su imale austrijske banke.

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]

Tko će puniti proračun?
‘Zbog ulaska u EU ugasit će nam se pola proizvodnje!’

http://danas.net.hr/novac/page/2011/07/29/0028006.html?pos=n1

A tko će puniti proračun kad se iseli par100tisuća najpametnije omladine?

Wall Street i banke protiv ljudi. Drzave i vlade izmedju.


Tko će puniti proračun?
‘Zbog ulaska u EU ugasit će nam se pola proizvodnje!’

http://danas.net.hr/novac/page/2011/07/29/0028006.html?pos=n1

A tko će puniti proračun kad se iseli par100tisuća najpametnije omladine?

europski penzioneri koji će se doseliti

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]


Austrijske banke srušile tečaj

http://www.vecernji.hr/vijesti/austrijske-banke-srusile-tecaj-rohatinski-uzvraca-udarac-clanak-314331

na 700 mil € austrijska banka je zaradila tečajne razlike od 1% …. 51,8 mil kn

na 100 mlrd kn imovine hrvatskih građana su proporcionalno izgubili …. 1000,0 mil kn

Dakle, 19 puta je načinjeno više štete, obezvređenja imovine hrvatskih građana od koristi koju su imale austrijske banke.


Forex je zero sum game, o čemu ti pričaš?

Ovo nije forex.

Fx, kao i svako drugo spot tržište je marginalno tržište. Preko spot tržišta se protrguje otprilike 12-17% (novca, nafte, … i bilo čega drugo). Spot tržišta se referentna tržišta.

Ovdje se radi o tome da su austrijske banke kupujući devize (što su ih HR rezidenti zaradili ili posudili izvana) nabijale tečaj EUR/HRK. Na kontra strani je imovina HR rezidenata, koja nije denominirana u EUR. Nominalna vrijednost te imovine je proporcionalno manja.

O tome ja pričam.



Austrijske banke srušile tečaj

http://www.vecernji.hr/vijesti/austrijske-banke-srusile-tecaj-rohatinski-uzvraca-udarac-clanak-314331

na 700 mil € austrijska banka je zaradila tečajne razlike od 1% …. 51,8 mil kn

na 100 mlrd kn imovine hrvatskih građana su proporcionalno izgubili …. 1000,0 mil kn

Dakle, 19 puta je načinjeno više štete, obezvređenja imovine hrvatskih građana od koristi koju su imale austrijske banke.


Forex je zero sum game, o čemu ti pričaš?
[/quote]

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]


Forex je zero sum game, o čemu ti pričaš?

A kako može biti zero sum game kad ja dobivam a ne igram?? [lol]

"Some people are like clouds. Once they fuck off, it's a beautiful day!"


Ovo nije forex.

Fx, kao i svako drugo spot tržište je marginalno tržište. Preko spot tržišta se protrguje otprilike 12-17% (novca, nafte, … i bilo čega drugo). Spot tržišta se referentna tržišta.

Ovdje se radi o tome da su austrijske banke kupujući devize (što su ih HR rezidenti zaradili ili posudili izvana) nabijale tečaj EUR/HRK. Na kontra strani je imovina HR rezidenata, koja nije denominirana u EUR. Nominalna vrijednost te imovine je proporcionalno manja.

O tome ja pričam.


Ovdje ima toliko besmislica da bi mi trebalo podosta da razjasnim.
Recimo spot tržište koje je najlikvidnije naziva marginalnim. jest da je futures i forwards tržište veće ali kad se svede na dospijeća, ono je marginalno.

Banke kupuju eure hrvatskih građana?!? Pa onda im imovina nije denominirana u toj istoj valuti?
Ma kolega o čemu vi to.

Isto tako me zanima kako su banke zaradile 1% ako su s kunama pokupovale eure i iste iznjele van?!?

"Some people are like clouds. Once they fuck off, it's a beautiful day!"

Rast švicarskog franka u odnosu na dolar i euro
http://www.limun.hr/main.aspx?id=730422

If something is too good to be true...it probably is.

GOLD
1672.00
27.50
+1.67%

[sealed]

government policy is to risk the value of our savings in the future.....


Rast švicarskog franka u odnosu na dolar i euro
http://www.limun.hr/main.aspx?id=730422

A danas?



Rast švicarskog franka u odnosu na dolar i euro
http://www.limun.hr/main.aspx?id=730422

A danas?
[/quote]

Danas će ostati na istome, jer je jučer chf ojačao dodatno u odnosu na usd i euro, a što nije još ukalkulirano u tečajnicu hnbea. Čak bi mogao nešto sitno ojačati.
Btw danas je odlučila ponovo intervenirati SNB pa ćemo vidjeti koliko će ovaj put dobiti/izgubiti?

Ali ako Italija ode u deafult onda vam/im je pušiona zajamčena

government policy is to risk the value of our savings in the future.....



Ovo nije forex.

Fx, kao i svako drugo spot tržište je marginalno tržište. Preko spot tržišta se protrguje otprilike 12-17% (novca, nafte, … i bilo čega drugo). Spot tržišta se referentna tržišta.

Ovdje se radi o tome da su austrijske banke kupujući devize (što su ih HR rezidenti zaradili ili posudili izvana) nabijale tečaj EUR/HRK. Na kontra strani je imovina HR rezidenata, koja nije denominirana u EUR. Nominalna vrijednost te imovine je proporcionalno manja.

O tome ja pričam.


Ovdje ima toliko besmislica da bi mi trebalo podosta da razjasnim.
Recimo spot tržište koje je najlikvidnije naziva marginalnim. jest da je futures i forwards tržište veće ali kad se svede na dospijeća, ono je marginalno.

Banke kupuju eure hrvatskih građana?!? Pa onda im imovina nije denominirana u toj istoj valuti?
Ma kolega o čemu vi to.

Isto tako me zanima kako su banke zaradile 1% ako su s kunama pokupovale eure i iste iznjele van?!?
[/quote]
Ja sam odustao odmah. [thumbsup]

New Report

Close