Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pa dragi Theanswer kad te ne zanoma profit što radiš na poslovnom forumu.


Pa dragi Theanswer kad te ne zanoma profit što radiš na poslovnom forumu.

posluje

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 


Pa dragi Theanswer kad te ne zanoma profit što radiš na poslovnom forumu.

Ja govorim o poduzeću. Koji je cilj poduzeća, po tebi?

Novci nisu problem. Novaca nema.



Pa dragi Theanswer kad te ne zanoma profit što radiš na poslovnom forumu.

posluje
[/quote]
Ono što ljudi rad na forumu. Pišem. A ti? Ostvaruješ profit pisanjem na forumu? Mogu se i ja zaposlit kod tebe?

Novci nisu problem. Novaca nema.

Ne znam je li zbog krize ili zbog inata nas Hrvata (Hrvati su dosta zavidni i ne vole uspjeh drugog, ali kada smo zajedno za neku ideju onda smo najjači), ali u Mercatoru velika otpuštanja. Danas sam saznao iz prve ruke. U VG, samo u prošlom tjednu, 5 radnika je samo otišlo, a jedno 10 ih je dobilo otkaz. Znači, samo u VG. Voditelj marketinga, obični radnici… Najbolje da propadnu i da ih onda kupi neka Hrvatska firma. Recimo Adris ili Todorić.

Novci nisu problem. Novaca nema.

http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=71421
Bravo Obama. Da ga mogu ocijeniti kao na forumu za ove izjave bih mu dao čistu stotku. Auto indstrija u SAD-u je u krizi više od desetljeća, zbog većih troškova (rada iostalog…) nekonkurentniji su u odnosu na Japance već godinama. Cijelo vrijeme su ih držali umjetno na životu novcima iz proračuna iako su bili neprofitabilni i manje efikasni u odnosu na druke kompanije iz industrije u svijetu. Obama bi se trebao žestoko oduprijeti automobilskom lobiju i pokazati da ne mogu tražiti WC papir od države da obrišu vodu dok voda frca na sve strane. Treba sanirati rupe. To me pomalo podsjeća na naše brodare.

Novci nisu problem. Novaca nema.


Ne znam je li zbog krize ili zbog inata nas Hrvata (Hrvati su dosta zavidni i ne vole uspjeh drugog, ali kada smo zajedno za neku ideju onda smo najjači), ali u Mercatoru velika otpuštanja. Danas sam saznao iz prve ruke. U VG, samo u prošlom tjednu, 5 radnika je samo otišlo, a jedno 10 ih je dobilo otkaz. Znači, samo u VG. Voditelj marketinga, obični radnici… Najbolje da propadnu i da ih onda kupi neka Hrvatska firma. Recimo Adris ili Todorić.

Kako se ovakvo razmišlajnje odbije od glavu, zubi ispadnu. [undecid]

Global – nova svjetska valuta

Raste konsenzus za uvođenje novog globalnog sustava rezervi, no pitanje je kako će na to reagirati Amerika, odnosno MMF

Marina Ralašić
Ispiši
Veličina slova: Smanji tekst Povečaj tekst

Primat dolara doveo je do nekoliko kriza otkad je 70-ih godina prošloga stoljeća napušten sustav fiksnih tečajeva, no ova dosad najveća kriza, koja se iz Amerike prelila na cijeli svijet, pokazala je kako je nužna promjena postojećeg međunarodnog monetarnog sustava.

Transatlanske tenzije rastu pred summmit G20 u Londonu 2. travnja na kojem će se odlučivati o novom financijskom poretku svijeta. Poznato je da Amerikanci traže podršku i koordinirane akcije vlada da troše više novca za poticanje svojih gospodarstava, dok Europa traži «smireniji» pristup: stroži nadzor svjetskih financija i stvaranje novog financijskog sustava kako bi se uklonili uzroci sadašnje krize.

Naime, ne stvori li se novi međunarodni monetarni sustav, kriza se neće završiti za dvije do tri godine, već će se produljiti na desetak godina čime će svijet ući u opasno razdoblje geopolitičke nestabilnosti, kratko je europsko stajalište.

Kineska središnja banka tjedan dana prije samita G20 u Londonu pozvala je na odbacivanje dolara i uspostavljanje nove svjetske valute, rekavši kako je kriza pokazala kolika je opasnost od oslanjanja na samo jednu valutu. Kina, kao jedan od ključnih svjetskih igrača, na samitu će predložiti reformu međunarodnih financija i jačanje nadzora ekonomskih i financijskih politika onih država čije valute druge zemlje koriste kao svoje devizne rezerve. Naime, s deviznim rezervama od 2 bilijuna dolara Kina ima najveće zalihe američke valute na svijetu.

I u petak održan okrugli stol ekonomskih stručnjaka pri Ujedinjenim narodima (UN) požuruje uvođenje novog globalnog sustava za rezerve koji bi zamijenio dosadašnji promjenjivi, na dolaru temeljen sustav. Okrugli stol na čelu s američkim ekonomistom Josephom Stiglitzom, dobitnikom Nobelove nagrade za ekonomiju 2001. istaknuo je sve veći konsenzus oko prisutnih poteškoća u sustavu rezervi temeljenom na dolaru. «Postojeći sustav je deflatoran, nestabilan i nepravedan», zaključio je Stiglitz.

"Zemlje u razvoju pozajmljuju SAD-u tisuće milijardi dolara po kamatnoj stopi od gotovo nula posto u vrijeme dok i same imaju goleme potrebe za novcem", rekao je Stiglitz. "To ukazuje na samu bit problema. To je, u određenom smislu, neto transfer SAD-u, oblik inozemne pomoći".

Stoga se nakon samita u Londonu 2. travnja očekuje da Međunarodni monetarni fond i vodeći svjetski središnji bankari predlože novu svjetsku valutu, koja bi se sastojala od košarica najznačajnijih svjetskih valuta, o čijem bi se imenu naknadno odlučilo, a neki već predlažu da se nazove global. On bi zamijenio postojeću košaricu valuta MMF-a specijalna prava vučenja (SPV), stvorenu 1969. godine. U usporedbi s eurom, koji postoji u materijalnom obliku, global bi bio samo elektronički i nikad ne bi zamijenio nacionalne valute.

Efekti rekonstrukcije međunarodnih financija temeljene na novoj globalnoj rezervnoj valuti bili bi ogromni i višestruki – odmah bi se stabiliziralo tržište valuta i, što je najvažnije, vratilo povjerenje u financijska tržišta. Stabilizirale bi se cijene sirovina i energije zbog čega bi rastao BDP Azije, Europe i Rusije, povećala bi se vanjska trgovina i zaposlenost…

Tajming uvođenja nove valute bio bi takav da bi se, usvoji li se ona na samitu, do kraja ove godine definirao tečaj vodećih valuta u odnosu na global, a početkom 2010. nova bi košarica valuta zamijenila postojeći sustav SPV-a i provela bi se dokapitalizacija MMF-a globalom (trenutačno se spominje 500 mlrd US dolara). Od polovice 2010. do ljeta 2013. svi bi se međunarodni računi, uključujući banke i multinacionalne kompanije, iskazivali u globalu.

Time bi se automatski isušile sve crne

Dakle, uskoro bi mogli početi govoriti: imamo 10 milijardi globala međuarodnih pričuva… Koliko sam shvatio, ovo je vrlo slično SPV, jedino što će još više dobiti na važnosti. Neće biti tako mala stavka u bilanci središnjih banaka. Umjesto deviza, dolara ili eura, držat će se globali. No nije mi mnogo toga jasno iz ovog teksta. Znači li to da će, primejrice kina, koja ima najveće međunarodne rezerve sve svoje dolare zamijeniti za globale ili samo dio? Nebi li ova velika globalna monetarna promjena dovela do daljnnje dugoročne depricijacije dolara? Ne bi li i oslabio položaj i moć SAD-a? Ne vjerujem da će Amerika na to pristati?
Svijetski monetarni sustav se kontinuirano mijenja. Imali smo zlatni standard, zlatno devizni, fiksni tečajevi, fluktuirajuči, sada globali… Možda je ovo logičan slijed. Mjenjamo sustave dok ne nađemo najbolji.

Novci nisu problem. Novaca nema.

Jel’ to vrag došao po svoje. Ovo bi mogao biti odgovor na pitanje koje sam postavio u naslovu ove teme.
http://www.hnb.hr

PRIOPĆENJE ZA JAVNOST, 26. ožujka 2009.
——————————————————————————–
IZASLANSTVO MMF-A U POSJETU HRVATSKOJ
Razgovorima u Hrvatskoj narodnoj banci i Ministarstvu financija u četvrtak (26. užujka 2009.) započeo je dvotjedni radni posjet izaslanstva Međunarodnog monetarnog fonda koje predvodi g. Athanasios Arvanitis. Izaslanstvo boravi u Hrvatskoj u okviru redovitih godišnjih konzultacija po članku IV. Statuta Međunarodnog monetarnog fonda koji obvezuje svaku članicu da surađuje s Fondom i s ostalim članicama, što podrazumijeva i godišnje razgovore o aktualnim gospodarskim kretanjima. Tijekom svog boravka u Hrvatskoj članovi izaslanstva MMF-a imat će razgovore i u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva, Ministarstvu turizma, Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi, Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga, Državnoj agenciji za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, te u još nekim državnim tijelima. Izaslanstvo MMF-a razgovarat će i s predstavnicima Hrvatske banke za obnovu i razvitak, Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske udruge poslodavaca, Hrvatske udruge banaka, a imat će i razgovore u nekoliko većih hrvatskih banaka. Također, članovi izaslanstva susrest će se sa stručnjacima Ekonomskog instituta u Zagrebu i Instituta za javne financije.

[embarass]

I love the Smell of Profits in the Morning

isti izvor
Savjet je saslušao i ocjene neovisnog revizora o izvješću središnje banke o prošlogodišnjem radu i financijskom poslovanju, u kojemu je ostvaren višak prihoda nad rashodima u iznosu 3,39 milijardi kuna. Sukladno zakonskim propisima, od toga je 2,04 milijarde izdvojeno u opće pričuve HNB-a, a 1,34 milijarde kuna doznačeno je državnom proračunu.

Kae lapiguzani. Samo laprdate po forumu, umjesto da radite i izvučete ovu državu iz krize. Vidite kako to Roha radi: laganini 1,3 mlrd na žiro kod Šukera.
[lol]

I love the Smell of Profits in the Morning

Mislite da ce ovo pomoci?

"Na ljeto PDV na hranu i piće 10%"

Izvor: Jutranji list.

LINK: http://www.jutarnji.hr/vijesti/clanak/art-2009,3,30,,157736.jl

Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.


Mislite da ce ovo pomoci?

"Na ljeto PDV na hranu i piće 10%"

Izvor: Jutranji list.

LINK: http://www.jutarnji.hr/vijesti/clanak/art-2009,3,30,,157736.jl

Nema šanse za to. Država ima veliki podbačaj u punjenju proračuna PDV-om i neće se odreći ni najmanjeg dijela poreznih prihoda, tim više što je u ljetnim mjesecima najveća potrošnja hrane i pića zbog dolaska stranaca

moje pisanje nije poziv na kupnju ili prodaju dionica niti savjet za ulaganje


Nema šanse za to. Država ima veliki podbačaj u punjenju proračuna PDV-om i neće se odreći ni najmanjeg dijela poreznih prihoda, tim više što je u ljetnim mjesecima najveća potrošnja hrane i pića zbog dolaska stranaca

Niste čuli za cjenovnu elastičnost?! [wink]

If something is too good to be true...it probably is.

Mene isto to pomalo zbunjuje. Prvo govore o mogućem povečanju PDV-a zbog manjka sredstava u proračunu, sada se nagađa sa smanjenjem…Pa što se ne mogu odlučiti??? Po meni bilo kakva ekspanzivna fiskalna politika u ovom trenutku, na žalost, za RH nije moguća iako je ona mnogo učinkovitija u razdobljima recesije od ekspanzivne monetrne jer kod potonje postoji zaostatak učinka…
Naravno razlog je velika inozemna zaduženost, točnije veliki javni duga, a problem je potenciran podom kreditrnog rejtinga (skuplje (re)financiranje).
Drugi razlog je pritisak EU. Navedeno je je, u šestoj direktivi da se snižene stope što manje upotebaljavaju. Naravno koristi ih cijela Europa, ali jedino mi se ponašamo kao njihovi kmetovi pa bezpogovorno prihvaćamo sve što od nas traže.
Treće pitanje je, bili to išta pomoglo? Mislite da će Njemac doći u RH zbog par posto jeftinije paštete? Gledam po sebi. Pa neću ići ljetovat u neku zemlju jer su snizli stopu PDV. Što kada kriza prođe? Hoćemo li opet vratiti na staro?
Još tome treba dodati da imamo
A Nowotnijeva ideja o smanjenju PDV-a djelatnostima poput taxia i frizera čini mi se totalno promašena.
I još nešto. Na kruh i mlijeko kao najvažnije prehrambene namirnice već imaju 0%.

Novci nisu problem. Novaca nema.

New Report

Close