Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



I mene je Suker sinoc iznenadio.
Pozitivno…

Nije ispao onakav kakvi ga smatraju 99% hrvata.

Mozda jednostavno neki put kaze glupost (slican Ljubi)


Također me ugodno iznenadio, zaparvo cjelokupna atmosfera u emisiji je bila pozitivna, konstruktivna (naspram kak je inače).
a dijana…..njam.
[/quote]

Neznam kaj vas je ta mirna atmosfetra u otvorenom iznenadila i kak bi to nama moglo
pomoć……jedina značajna stvar jučer rečena je da smo tehnološko miljama zaostali i
s toga ni nemamo proizvodnje, nemamo nikakvu razvojnu strategiju u tom smjeru već
samo pričamo i pričamo a od posla niš…..naravno slijedom događaja nemožemo više
ni stići tu tehnologiju jer nemamo zalihe kapitala a posuđeni smo potrošili na milijon
idiotarija…..čak nemamo po meni ni ljudskog kapaciteta osim za preprodaju i to sami sebi …..možemo samo životarit ko i do sada a naprijed puževim korakom kolko
nas svijet oko nas uspije povuć…..pretužno i prejadno a vi ste zadovoljni atmosferom
i gledate komada od voditeljice no to nam jedino i preostaje ….



Anyway, nije problem u trosku rada, nego odnosu troska i produktivnosti. Kod nas je produktivnost mala. A place relativno velike. Da smanjis poticaje poljoprivredi, ukines sve te penzije koje su podjeljene bez osnova radno sposobnom stanovnistvu, odrezes 20-30% zaposlenih u drzavnoj upravi i drzavnim firmama, dobio bi neku realniju cijenu rada. Samo, tko se to usudi napraviti!?

tvoj, a i mnogih drugih, je problem taj što misliš da se u državnim službama ništa ne radi. pa dajte onda tim ljudima već jednom otkaze pa ćete vidjeti da će država vrlo brzo otići u totalno rasulo. jeste li svjesni da je u drž. službi premalo ljudi. razlozi? ovdje je u uredima državne uprave i na sudovima kao na kolodvoru. tisuće ljudi stalno nešto trebaju i traže…a zaostaci su enormni. prema tome, ne trebaš gledati na to kao da ti ljudi ništa ne privređuju jer se njihov rad ne mjeri novcem nego su oni tu da tebi pomognu što i rade. i nemoj sad da te babe ništa ne rade jer rade ali ti to ne vidiš, kao što one mogu reći da ti ništa ne radiš dok se voziš gradom i glumiš poduzetnika s mobitelom i smetaš u prometu…isto varaš tu državu neprijavljivanjem poreza i slično…dakle, problem je dublji.
[/quote]

zanimljivo….
a tko onda financira sve te ljude u upravi i poduzetnike koji ništa ne rade nego se voze mercedesom
i smetaju u prometu? preprodavači cigareta?
nije mi baš jasna ta tvoja teorija, kajmane, možeš malo pojasniti

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 


Yep, da, fali ljudi… Interesantno, PTKM ima visak radnika, brodogradnja ima visak radnika, policajaca ima 2x vise nego EU norme, sudaca imamo najvise po glavi stanovnika na svijetu, drzavne firme tipa HEP, HZ i ostale isto visak. Neefikasni smo, samo natezemo papire sa jedne strane na drugu.

Monsserat, Rusija i Slovenija su imale više sudaca po stanovniku od Hrvatske godine 2000-e. Do sada smo ih vjerojatno prestigli. Inače imamo ih 40 puta više nego što je svjetski prosjek. Dakle u nas 40 sudaca radi posao (što ne znači da ga i obavi) koji u svijetu (uključujući afriku, aziju ne samo razvijene zemlje) napravi jedan sudac.

Imamo 6 sudaca ustavnog suda više nego US (13:7)

Godine 2000-e imali smo 1788 sudaca. To je 200 više nego Južna Koreja, 400 više neko UK, 600 više nego Švedska i 3 puta više nego Švicarska. Kakvu pravnu zaštitu uživaju oni a kakvu mi.

Vaš link

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


I u generalima po glavi stanovnika samo u vrhu. [thumbsup]

bombica po glavi stanovnika-alkohol za svakog bolesnika

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 


Sinoć se Šukeru u Otvorenom omakla i jedna dobra ideja. Država razmišlja da, u dogovoru sa bankama, subvencionira kamatu na kredite za kupnju stanova (kako sam shvatio za kupnju stanova koji su danas izgrađeni a neprodani).
Slična mjera provodi se (koliko znam) u Italiji, tamo država subvencionira kamatu na kredite svima kojima je to kredit za kupnju prve nekretnine za stanovanje.
Pokušajmo proširiti temu:
Na Malti država subvencioniara kamate na kredite za kupnju nekretnina za stanovanje u sklopu (ili kao dio) demografske politike (princip, za svako dijete kamata manja za npr. 1% ).

ako nisi znao, kod nas si oslobođen plaćanja poreza na promet nekretninama kada kupuješ prvu nekretninu … (do određenog broja kvadrata) …

I love the Smell of Profits in the Morning


Inače imamo ih 40 puta više nego što je svjetski prosjek.

4?

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

Da li to vrijedi i za građevinsko zemljište ili samo za stanove?

–sorry na OT.

Ali kada će kolega Fazan dobiti ovu plavu zvjezdicu od moderatora? Pa pokrenuo je čovjek temu za sva vremena. Čini mi se da nikad neće biti zatvorena…. [smiley]

Pessimism Is Your Friend



Evo tko je gledao Otvoreno dobio je odgovore na svoja pitanja:

1. za Febu: hrvatska ima daleko najniži efektivni porez na dohodak
2. za ostale: krizu ćemo prevladati sami.

Sada preoistaje da znanost odgovori na slijedeća pitanja:

1) Cijena radne snage je najznačajnija stavka u proizvodnji. Proizvođači nastoje uvijek smanjiti cijenu radne snage. Kako to da nitko ne investira u zemlju sa "najnižim efektivnim porezom na dohodak" ?
2) Kako je moguće da zemlja sa "najnižim efektivnim porezom na dohodak" ima jednu od najvećih
stopa nezapolsnosti, oko 13% ?
3) Kako je moguće da je u zemlji koja ima "najniži efektivni porez na dohodak" pokrivenost uvoza izvozom ispod 50% ?

[/quote]

a slušaj, Rumunj radi za 200 evra na ruke … zato je vjerovatno i jeftinija radna snaga …

što je kod nekoga skuplja ili jeftinija radna snaga, ne znači da je samo kriva država ….

osim toga, ja sam gledao Milića koji putuje po Južnoj Americi … tamo je cijena metra kvadratnog 500 Eura … u glavnom gradu Čilea … dočim je kod nas 2000 … jel to zbog državnih troškova, skupe radne snage ili pohlepe privatnog sektora ?

eto razmišljat ću o tome većeras …

I love the Smell of Profits in the Morning


Da li to vrijedi i za građevinsko zemljište ili samo za stanove?

–sorry na OT.

Ali kada će kolega Fazan dobiti ovu plavu zvjezdicu od moderatora? Pa pokrenuo je čovjek temu za sva vremena. Čini mi se da nikad neće biti zatvorena…. [smiley]

dobro si me sjetio … a da ne govorimo da u nekim mjestima praktično dobiješ kuću u vlasništvo ako si mlada obitelj … od općine zemljište, od države materijal …

jedino janka moraš okrenuti … al’ to uvijek možeš svati SLK … on ima iskustva s time … [kiss]

I love the Smell of Profits in the Morning

kad si me več spomenuo, opovrgavam tvoju tvrdnju, Hrvatska ima velika terećenja na dohodak

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 



osim toga, ja sam gledao Milića koji putuje po Južnoj Americi … tamo je cijena metra kvadratnog 500 Eura … u glavnom gradu Čilea … dočim je kod nas 2000 … jel to zbog državnih troškova, skupe radne snage ili pohlepe privatnog sektora ?

eto razmišljat ću o tome većeras …

To je zbog niske kamate i relativno velike kupovne moci. Osim toga, cijenu su dosta bile napucane zbog onih jeftinih kredita znanstvenim novacima… To je bila jagma kad je bilo aktualno.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."



Da li to vrijedi i za građevinsko zemljište ili samo za stanove?

–sorry na OT.

Ali kada će kolega Fazan dobiti ovu plavu zvjezdicu od moderatora? Pa pokrenuo je čovjek temu za sva vremena. Čini mi se da nikad neće biti zatvorena…. [smiley]

dobro si me sjetio … a da ne govorimo da u nekim mjestima praktično dobiješ kuću u vlasništvo ako si mlada obitelj … od općine zemljište, od države materijal …

jedino janka moraš okrenuti … al’ to uvijek možeš svati SLK … on ima iskustva s time … [kiss]
[/quote]

odi ti onda živi u Benkovac ,Obrovac ili Donji Lapac…ako izabereš ovu zadnju soluciju možda ćeš manje laprdat

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 


odi ti onda živi u Benkovac ,Obrovac ili Donji Lapac…ako izabereš ovu zadnju soluciju možda ćeš manje laprdat

nekoliko kilometara od Osijeka to možeš dobiti … puno ljudi je tamo otišlo živjeti …

za 15 min su na poslu …

I love the Smell of Profits in the Morning


kad si me več spomenuo, opovrgavam tvoju tvrdnju, Hrvatska ima velika terećenja na dohodak

nije moja tvrdnja već Šukerova izrečena u Otvorenom …

I love the Smell of Profits in the Morning



odi ti onda živi u Benkovac ,Obrovac ili Donji Lapac…ako izabereš ovu zadnju soluciju možda ćeš manje laprdat

nekoliko kilometara od Osijeka to možeš dobiti … puno ljudi je tamo otišlo živjeti …

za 15 min su na poslu …
[/quote]

mogu li i ja dobiti i pod kojim uvijetima? na koji način smijem raspolagati takvom imovinom kad je "dobijem"?

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

New Report

Close