INGR (Ingra d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INGR (Ingra d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Da li mirovinski fondovi imaju minimalnu cijenu prije nego uđu više u neku dionicu?

Iznos cijene dionice nema veze za mirovinske fondove.

Mislim da oni tu neće nikada ulaziti.

@mark12 ocito Vam treba novac za neku drugu dionicu ili kupujete nesto stan auto..

dionicar, zašto pitate?

Ako mislite da navlačim cijenu, okladimo se u 5000€ da nisam zadnjih 10 godina prodao nego 4000 komada po 9.85kn pred prošli Božić. I tu sam se zeznuo.

misterno, 15.09.2022. u 11:55

Da li mirovinski fondovi imaju minimalnu cijenu prije nego uđu više u neku dionicu?

Tržišna kapitalizacija firme treba biti 300 000 000 kn amo rec da je to cijena od 23-24 kn ….  Dionica treba biti likvidna i trebala bi isplaćivati dividendu….

sve uvjete bi mogli ispuniti relativno u nekom roku od 1 godine….

Ali postoji jedan veliki ALI….  fondovi su se iskrcali 2016-17 po cijeni od 2.5…..  stvarno nemaju nikakvo opravdanje da bi kupovali po 10x većoj cijeni…

Alabrale, 15.09.2022. u 17:01

 





misterno, 15.09.2022. u 11:55



 

Da li mirovinski fondovi imaju minimalnu cijenu prije nego uđu više u neku dionicu?

 



 

Tržišna kapitalizacija firme treba biti 300 000 000 kn amo rec da je to cijena od 23-24 kn ….  Dionica treba biti likvidna i trebala bi isplaćivati dividendu….

sve uvjete bi mogli ispuniti relativno u nekom roku od 1 godine….

Ali postoji jedan veliki ALI….  fondovi su se iskrcali 2016-17 po cijeni od 2.5…..  stvarno nemaju nikakvo opravdanje da bi kupovali po 10x većoj cijeni…

A ono, i moja penzija ako ju doživim je tu… Ali nekako brijem da se oni ne opravdavaju baš nikom… Znači ako dosegnemo bvps…

@mark12

Zaista ne mislim da navlacite … Pa dobro rade i BVPS raste

 

 

Što rade? Knjigovodstvene makinacije. To se može samo u hr. A poslije će oženiti male dioničare.

Treba biti ipak malo oprezan tu.

Ne zna se tko je toliko podignuo cijenu i zašto, jer tako se ne kupuje ako se želi kupovati jeftino.

Uprava ne kupuje jer nema obavijesti, tako da je kupac i razlog kupnje nepozat.

Zato se ne zna da li misli kupovati, jer kad stane,  bida ovako visoko ne bi bilo čak ni da je situacija na burzama dobra, a ne takva da se samo čeka okidač za rasprodaju s obzirom na izglednu svjetsku recesiju i ostale velike probleme.

Zato sa slabo likvidnim dionicama treba biti jako oprezan u nemirna vremena.

Budi se div nakon dugo godina.

Uprava radi izvrstan posao i to dolazi na naplatu.

Budimo svjesni da su ovo male razine u odnosu na one koje će biti.

Da nije burek trgovaca, ova dionica bi danas bila na puta dva minimalno.

Nema bolje i perspektivnije na burzi.

forumas., 16.09.2022. u 08:27

Treba biti ipak malo oprezan tu.

Ne zna se tko je toliko podignuo cijenu i zašto, jer tako se ne kupuje ako se želi kupovati jeftino.

Uprava ne kupuje jer nema obavijesti, tako da je kupac i razlog kupnje nepozat.

Zato se ne zna da li misli kupovati, jer kad stane,  bida ovako visoko ne bi bilo čak ni da je situacija na burzama dobra, a ne takva da se samo čeka okidač za rasprodaju s obzirom na izglednu svjetsku recesiju i ostale velike probleme.

Zato sa slabo likvidnim dionicama treba biti jako oprezan u nemirna vremena.

 

Neočekivano je cijena otišla gore….  a obzirom da su bili mali nalozi izgleda da se poznanika poznanici nabacuju sami sebi

Prošli tjedan dobio sam novu knjigu dioničara, pa sam napravio manju analiza u odnosu na stanje od prije nekoliko mjeseci.

Promjene su zanimljive od 11 -30 mjesta

imamo 3 skrbnička računa banaka i 1 skrbnički od brokerske kuće -na njima je ukupno 483896 kom dionica

imamo novu investicijsku tvrtku koja ima 84985 kom dionica, a zanimljivo je kod te tvrtke kako su ljudi iz te tvrtke u poslovnim odnosima sa jednim članom NO INGRE.

imamo također i dvojicu novih dioničara iz Širokog brijega, jedan ima 206215 kom, a drugi 193529 kom. Ne zna se kakve su im namjere, no prije nekoliko mjeseci ih uopće nije bilo u dioničkoj strukturi. Moguće da se radi o kontaktima supruge predsjednika Uprave Ingre -Ane Sojić Deban, s obzirom da ona potječe iz tih krajeva.

Doista zanimljivo s obzirom da samo ovi navedeni dioničari imaju oko 900000 dionica, što čini oko 6.5 % udjela u društvu.

što se tiče Uprave i NO, njihovih skrbničkih računa i osoba s kojima su povezani zbrojeno radi se o 4271732 što je oko 31.5 % udjela u društvu, -zanimljiv postotak za donošenje svih odluka, jer nikad ni nije bilo prisutno više od 50 % glasova na GS.

što se tiče poslovanja, još se više igraju sa knigovodstvenim akrobacijama (financijsko restrukturiranje ), a manje konkretnim poslovima. to se može vidjeti i iz najavljene izgradnje solarne elektrane sa vodikovim postrojenjem, a zasad novih informacija nema.

Vidjet ćemo kako će se dalje razvijati okrupnjavanje vlasničkih udjela -no ovakve promjene koje su nastupile u nekoliko mjeseci najavljuju vrlo zanimljivo razdoblje.

Nejasno je kakva je akrobacija izvedena sa dokapitalizacijom Laništa obveznicama, jer obveznice su u načelu dug. Ako je provedena dokapItalizacija obveznicama i navodi se u objavi kako će se smanjiti obveze po tim obveznicama, onda je po meni rezultat toga trebalo biti poništenje navedenog broja obveznica kojim je izvršena dokapitalizacija.

dokapitalizacija ne inače ne mora provoditi isključivo u novcu, ali provoditi dokapitalizaciju dužničkim papirom bez poništenja te količine je doista čudno. al neka me netko ispravi ako sam u krivu.

jako zanimljivo nas vrijeme čeka…. 20 kn je blizu …

Bez nekog većeg posla ovako visoka cijenu, ne znam što bih rekao. Oprez, strpljenje i brze reakcije, samo tako se tu može zaraditi.

Trenutno INGRA kao grupa posjeduje 84,56% obveznica Laništa d.o.o.  (INGRA d.d. 48,56% te Lanište d.o.o. 36,00% – vlastite), dakle ostalo je još za otkupiti 8,5 mil. € obveznica cca 64 mil kn.


ZG holding zakupninu za Arenu mora plaćati 8,2 mil. € / godišnje do 2035. godine. Znači u roku jedne godine otplaćuje preostale neotkupljene obveznice.


Na dan  30.06.2022. financijske obaveze INGRA grupe iznose 311 mil. kn, novac na računu 19 mil. kn , a potraživanja od  ZG holdinga 531 mil. kn ( indeksacijom  će biti i više cca 10-15% ).


Računanjem dolazimo do neto potraživanja od 239 mil. kn što znači da INGRA grupa ne mora ništa raditi do 2035. i imat će zaradu  minimalno 239 mil. kn. Po jednostavnoj računici to znači  239 mil kn / 13,54 mil. dionica = 18 kn / dionici dividende do 2035. godine.


Osim toga INGRA ima i materijalne  imovine (zemljišta, građ. objekte ) vrijedne 69 mil kn u knjigama što će reći tržišne vrijednosti još i više. Cijela grupa INGRA je na 31.12.2021. imala samo 55 zaposlenih. Da dobro ste pročitali, niti jedna brojka ne fali, samo 55 zaposlenika. Nekada su imali veći broj samo administrativnog osoblja. Neka iz ove likvidacijske mase plate otpremnine cca 100 tis kn X 55 zaposlenika = 5,5 mil kn i još ostane   69 mil kn ( mat. Imovina) – otpremnine ( 5,5 mil kn) = 64 mil kn za dioničare što čini dodatnih 5 kn/ dionici.



Dakle, ako ste kupovali po 10 kn / dionicu možete dobiti cca 23 kn/dionici tj. zarada čistih 13 kn / dionici što je 100% sigurno. I to sve može biti već u 2023. ako INGRA preproda svoja potraživanja od ZG holdinga nekoj kući za otkup potražiavnja.


Ugodan dan

New Report

Close