HPB (Hrvatska poštanska banka d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HPB (Hrvatska poštanska banka d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

i zbog vas i zbog svih ostalih, nadam se da ste u pravu!

nakon JDPL i ovdje smo imali jedan prosip.. ovog s 30 kom na 220 spasila je blokada jer bi me fino nagradio. Ne znam cemu takva reakcija, izvjesce je odlicno.

razni crnogorci, bjelogorci, zorangutani, amadeo, mikardo, persuric i ostali infantili bez muda su na ignoru..a možda je to sve jedna jadna osoba.

Plastican prikaz da bude jasnije 🙂

 

Dobit u 2022 , 17.6 mil eura .  Cijena dionice 28.02.23 . 120 eura

Dobit u 2023 , 80.6 mil eura ,  Cijena dionice 28.02.24.   234 eura

Godisnja dobit 4,5 puta veca !!

 

Pozdrav

 

svi smo mi Crobex

Lucijan, 28.02.2024. u 13:20

Plastican prikaz da bude jasnije 🙂

 

Dobit u 2022 , 17.6 mil eura .  Cijena dionice 28.02.23 . 120 eura

Dobit u 2023 , 80.6 mil eura ,  Cijena dionice 28.02.24.   234 eura

Godisnja dobit 4,5 puta veca !!

 

Pozdrav

 

Pa zar nije 2022. bila 126,66 milijuna?

Guše ju kamatni rashodi jer su dali veće kamate na štednju od ostalih. To se posebno osjeti u zadnjem kvartalu kad je počelo.

Ja sam, vlastitom naivom ili čime već…glupošću?, izvan banaka, ali ZABA mi djeluje kao apsolutna pobjednica među bankama, a ne HPB. Iako, ovo je lijep rezultat…daleko od toga da nije. I banka vjerojatno vrijedi i više od ovoga.

Ne kolega ,

”Sa skupštine društva održane u kolovozu 23.


Utvrđuje se da je Hrvatska poštanska banka, dioničko društvo, u poslovnoj godini koja je završila 31.prosinca 2022. godine ostvarila neto dobit u iznosu 132.605.833,64 kuna (17.599.818,65 eurpreračunato po fiksnom tečaju 1 euro = 7,53450 kuna).”


2022 dobit po dionici bila je cca 9 eura , prosle godine cca 40 eura !

Pozdrav

 

svi smo mi Crobex

Lucijan, 28.02.2024. u 14:19

Ne kolega ,

”Sa skupštine društva održane u kolovozu 23.

 

Utvrđuje se da je Hrvatska poštanska banka, dioničko društvo, u poslovnoj godini koja je završila 31.prosinca 2022. godine ostvarila neto dobit u iznosu 132.605.833,64 kuna (17.599.818,65 eurpreračunato po fiksnom tečaju 1 euro = 7,53450 kuna).”

2022 dobit po dionici bila je cca 9 eura , prosle godine cca 40 eura !

 

Pozdrav

 

Ok. Hvala. Ne pratim ju pa ne znam detalje…

Kako rekoh..naivan…

yieldchaser, 28.02.2024. u 13:55

 





Lucijan, 28.02.2024. u 13:20



 

Plastican prikaz da bude jasnije 🙂

 

Dobit u 2022 , 17.6 mil eura .  Cijena dionice 28.02.23 . 120 eura

Dobit u 2023 , 80.6 mil eura ,  Cijena dionice 28.02.24.   234 eura

Godisnja dobit 4,5 puta veca !!

 

Pozdrav

 

 



 

Pa zar nije 2022. bila 126,66 milijuna?

Guše ju kamatni rashodi jer su dali veće kamate na štednju od ostalih. To se posebno osjeti u zadnjem kvartalu kad je počelo.

Ja sam, vlastitom naivom ili čime već…glupošću?, izvan banaka, ali ZABA mi djeluje kao apsolutna pobjednica među bankama, a ne HPB. Iako, ovo je lijep rezultat…daleko od toga da nije. I banka vjerojatno vrijedi i više od ovoga.

 

 

u dobiti za 2022 je badwill stjecanja nhb-a od nekih 120 milja

Kolega ZABA je pobjednica po dobiti ali ako pogledate cijenu dionice onda bi se tu dalo diskutirat.

Cijena dionice HPB je 6 x veca od dobiti po dionici i ispod B/V a dok je cijena dionice ZABE , 11 x veca od dobiti i na preko 2 x B/V

Istina , dividenda je ta koja ZABU moze opravdat ili HPB kocit ali ne bas toliko.

Na ovim fundamentima HPB ima poprilicno “prostora” za opravdan rast

Pozdrav

Evo i novinskih komentara na FI !

Rekordni uspjesi Hrvatske poštanske banke u 2023. godini okrunjeni ulaskom u Top 5 na hrvatskom tržištu

Dugo im je trebalo dok zbroje “dva i dva”

P.s. neznam zasto mi je na prethodnom komentaru Poslovni zamjenio “nik” sa poslovni.hr ..nisu me pitali za autorizaciju 🙂

 

Pozdrav

svi smo mi Crobex

Poslovni.hr, 29.02.2024. u 12:35

Kolega ZABA je pobjednica po dobiti ali ako pogledate cijenu dionice onda bi se tu dalo diskutirat.

Cijena dionice HPB je 6 x veca od dobiti po dionici i ispod B/V a dok je cijena dionice ZABE , 11 x veca od dobiti i na preko 2 x B/V

Istina , dividenda je ta koja ZABU moze opravdat ili HPB kocit ali ne bas toliko.

Na ovim fundamentima HPB ima poprilicno “prostora” za opravdan rast

Pozdrav

Oprostite, ali dividenda kod HPBa je 1%, a kod Zabe u trenutku objave 7,5%..Dakle, preko 7 puta veća, ne znam zašto je onda čudno što je cijena Zabe na tim razinama.

 

Kod Zabe kroz 5-7 godina samo kroz dividende vratiš ulaganje, dok kod HPB-a ti treba za to 3 radna staža.

Malo logike.

U objavi informacije za investitore, krivo su izracunali/uvelicali ROAA i ROAE.

ROAA je cca 1.3% a ROAE je cca 16.5%.

Fair value za HPB je 300-330 Eura. Dok ZABA je trenutno na fair value od cca 17 Eura.

ako vam je visina dividende nekakvo mjerilo u usporedbi valuacija zabe i hpb…. pravi početnik!

Malo sam gledao kamatnu stopu za euro i lani je prosječna bila oko 3,55 % za 2023.godinu, dok sam za ovu godinu napravio kalkulaciju i prosječna kamatna stopa nebi trebala biti niža od 4,11% za 2024.


 

Ako Zaba ima 5 milijardi položeno kod HNBa, onda bi razlika u zaradi izmedju ’23 i ’24 bila oko 26,5 milijuna eura, odnosno oko 200 milijuna kuna više  u ’24toj nego u ’23oj…ili 15% više.


Jučer N.Bakić na facebooku tvrdi da će se prihodi od kamata smanjiti. Toliko o njemu ozbiljnosti.


 

Isto vrijedi iz za HPB. Adanas objavljeni podaci o inflaciji u eurozoni i inflacija u veljači iznosi 2,6%, dok su očekivanja bila 2,5%…tako da zasad ništa od smanjivanja kamatnih stopa.

A i Wiliams iz FEDa kaže, polako, možda tek krajem godine, ali postepeno.

 

Ova godina je rekordna, a možda se 2025. po pitanju kamatnih stopa preslika kao i 2023. Nije nemoguće :).

randopph, 03.03.2024. u 10:09

ako vam je visina dividende nekakvo mjerilo u usporedbi valuacija zabe i hpb…. pravi početnik!

Naravno da kad kupujem dionice da mi je udio dividende (ne apsolutna visina) mjerilo jer mi to daje koliku toliku sigurnost.

Jer kao što sam rekao, na Zabi preko dividende možeš ostvariti veći dio povrata kroz neki  određen broj godina koji je realan i meni kao investitoru je to neki osigurač da ću vratiti uloženo ili dio uloženog ako pođe po zlu.

Dok kod HBPa ako krenu loši dani nisi baš ništa dobio s onih 1% povrata.

A pričati  o valuacijama i fundamentima na burzi na kojoj je i veći početnik od mene već uspio zaključiti da baš ne drže  vodu i da politika sutra može baš tvoju kompaniju uzeti u mašinu i izvlastiti te može samo pravi čudak!

Ali niste vi prvi kod kojeg se između redaka iščitava kao neki mali vid ljubomore prema dioničarima Zabe.

 

ok, svatko razmišlja na svoj način. meni dividenda ne predstavlja apsolutno nikakav faktor prilikom ulaganja, već je to kapitalna dobit. divka može biti samo šlag na tortu. a ako se ulaganje razvija pozitivno, prodam dio i isplatim si dividendu. ako se poželim počastiti na taj način.

a za ljubomoru ste se obratili na potpuno krivu adresu. prestar sam ja konj i ovako i po godinama staža na burzi da bi obraćao pažnju na takve nebitne stvari. kaj buš, oguglao s godinama.

New Report

Close