HPB (Hrvatska poštanska banka d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HPB (Hrvatska poštanska banka d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pardon, došlo je do nesporazuma… ja sam mislio na pokrivene obveznice.

https://www.investopedia.com/terms/c/coveredbond.asp

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Covered_bond

Podredjene obveznice su obveznice sa specifičnim osiguranjem i po tome se ne razlikuju od standardnih obveznica. Pokrivene obveznice su nešto drugo i njihova regulacija i implementacija je novijeg datuma.

https://www.hnb.hr/-/pokrivene-obveznice-sto-nova-regulativa-donosi-hrvatskoj-


Za tvrdnje da su podređene obveznice tek odnedavno omogućene regulativom, kao i za sumnju kako bi se to uopće moglo nuditi retailu:

Erste banka izdala podređene obveznice


To je bilo još prije 8 godina, a G. Vuić je tada još bio u Ersteu.

O tome da banci treba kapital – to ovisi o strategiji. Ako je cilj da banka radi normalno, organski raste, što znači stagnaciju tržišnog udjela na 5-6%, banci ne treba dodatni kapital. HNB im je tu također izašao u susret, IFRS9 im je isto pomogao tako da im je trenutno adekvatnost kapitala ca 17,5% (to je zato jer su dokapitalizirali Jadransku banku, kad je ponovno pripoje dobit će nazad ca 0,5%-1%, dakle biti će na oko 18-18,5%). To je za normalno poslovanje banke više nego OK. Kapital im fali za značajniji rast što bi uključivalo ili agresivnu kreditnu ekspanziju ili za dodatne akvizicije. Uprava stalno kuka da im fali kapitala za značajniji iskorak – međutim, vrlo je očito da nitko taj iskorak ne želi (za to je dovoljno pratiti samo cijenu dionice).

Uprava HPB-a ima jedan veliki problem, a to je da im mandat uskoro ističe, a sadašnja politika ih ne voli (samo se treba sjetiti da u jednom trenutku nisu dobili razrješnicu). Zato se bore rukama i nogama da ostanu na svojim pozicijama, šireći pozitivne vijesti i pozitivan PR oko rezultata. Međutim, dok se poslovno koliko-toliko mogu pohvaliti nekim brojkama, ostaje činjenica da su dionice od kada su oni preuzeli banku u značajnom minusu, a banka je od dokapitalizacije u minusu preko 20%. Na kraju bi im upravo to mogao biti razlog da im ne produže mandat – jer je to realno najjednostavniji argument za smjenu.

Da uprava želi cijenu na 600 kuna, sam bi je Vuic tamo “postavio”. Mislim da se oni ne bave previše cijenom. Ne znam ni sto misliš pod izjavama da im je HNB pomogao? Čime konkretno? I kako im je pocetak primjene IFRS 9 pomogao?

a ništa nakon pozitivnih rezultata vrijeme je da se vratimo na 400-420 ako ništa drugo ono zbog Brexita jer on sigurno utječe na poslovanje HPB-a

mi smo ipak zemlja slučaj


a ništa nakon pozitivnih rezultata vrijeme je da se vratimo na 400-420 ako ništa drugo ono zbog Brexita jer on sigurno utječe na poslovanje HPB-a

Nebitno.
Sve se zna što je, samo se čeka da se stvari odigraju.
Isto kao na recimo OPTE.
Svaki idući FI ovo više vrijedi. Jednom će doći na svoje.

Najbolje dionice su one s najvećim potencijalom rasta i najmanjim rizikom pada. Znači, treba pronaći dno.

[/quote]
Nebitno.
Sve se zna što je, samo se čeka da se stvari odigraju.
[/quote]

Kolega, ništa se ne zna.. Pisao sam vam u ranijim postovima, ovo je najinteresantniji dio:

“Tvrtka Fantazija projekt, koja upravlja projektom FANTASYLAND, bila je u poslovnom odnosu s Hrvatskom poštanskom bankom koja je kreditno pratila realizaciju projekta s iznosom nešto većim od 40 milijuna, a napetost odnosa je kulminirala kada je HPB prodala nekretnine koje su bile pod zalogom banke u vrijeme kada klijent Fantazija projekt nije imao nikakvih dospjelih obveza prema banci.“

..i naravno referenca napisa https://akademija-art.hr/2015/02/02/kako-je-propao-tajni-plan-preuzimanja-hrvatske-postanske-banke-unisti-pa-kupi/

Svaki put kad budete pisali o poznatim stvarima vezanim uz HPB podsjetit ću vas na ovaj još uvijek aktivan sudski proces, jer govorite napamet i emocijama.

pišem samo na dionicama koje držim..

“U HPB-u ovih dana nije ugodno, panika je jer shvaćaju što se događa i da su davali novac bez ikakvih kolaterala i u državu koja je bila na crnoj listi EU zbog utaje poreza i drugih problema”, dodao je.

https://www.24sata.hr/news/zivi-zid-podnosimo-kaznenu-prijavu-protiv-debeljaka-619308

ovdje kruh nem jer ovo nije normlna banka – ovo je halo bnko, može kredit mom pajdi, dobar ke adtzeovac

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

ova izjava ŽZ kao i ovo sa fantasylandom u postu prije je običan populizam i jedinu fantaziju ili paniku koju može izazvati je ona u mozgu notornih glupana koji su popljugali ove lovačke priče…ako je preko hpb i habora i išla kakva potpora prema brodosplitu onda su novci išli na hr račune i osigurani su najmanje državnim jamstvima…to što je brodosplit eventualno poslovalo preko tih džibuti država i računa je totalno irelevantno a i inaće su offshore tvrtke jedna od uobičajenih stvari u tim brodarskim poslovanjima

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA

također, interesantna koincidencija , nije li baš sinčić zastupao i aktualizirao taj fantazija projekt u saboru prozivajući i dorh i hnb i hpb i dsv i uskok i bogtepito koga još???

…lik sa hfp ugovori “pravo građenja” tj. koncesiju, od hpb i centar banke uzme 33 i 20m kn namjenskog kredita, godinama ništa ne gradi i time ne poštuje uvjete ugovora, pokreće se afera bankomat i lik zapada u probleme a banke ovrhom naplate jamstva a ovaj tuži sve od reda cerp i banke i hnb i rh i sud jer su se svi oni eto, urotili protiv njega jadnoga i uništili mu fantastičnu ideju sa fantastičnom zaradom pa sada sav ponižen i pun duševne boli tuži i traži odštetu od sveukupno nekih 3 milijarde kuna…ma bogteposro…

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA


"U HPB-u ovih dana nije ugodno, panika je jer shvaćaju što se događa i da su davali novac bez ikakvih kolaterala i u državu koja je bila na crnoj listi EU zbog utaje poreza i drugih problema", dodao je.

https://www.24sata.hr/news/zivi-zid-podnosimo-kaznenu-prijavu-protiv-debeljaka-619308

ovdje kruh nem jer ovo nije normlna banka – ovo je halo bnko, može kredit mom pajdi, dobar ke adtzeovac


Možemo tumačiti na xx načina stanje u HPBu.
Zato i je cijena dionice na 500 kn a ne na 900 kn., kolika je njena realna vrijednost.

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE

Kako si došao do realne vrijednosti?



"U HPB-u ovih dana nije ugodno, panika je jer shvaćaju što se događa i da su davali novac bez ikakvih kolaterala i u državu koja je bila na crnoj listi EU zbog utaje poreza i drugih problema", dodao je.

https://www.24sata.hr/news/zivi-zid-podnosimo-kaznenu-prijavu-protiv-debeljaka-619308

ovdje kruh nem jer ovo nije normlna banka – ovo je halo bnko, može kredit mom pajdi, dobar ke adtzeovac


Možemo tumačiti na xx načina stanje u HPBu.
Zato i je cijena dionice na 500 kn a ne na 900 kn., kolika je njena realna vrijednost.

[/quote]
A što je to realna vrijednost?
Neću ja sada reći da je vrijednost ono što procjenjuje tržište, jer to kod nas gotovo niti ne postoji.
Ogromne oscilacije kod FI u zadnjih šest, sedam osam godina govore samo o tome koliko je knjigovodstvo, a ne samo kod njih, nešto jako kreativno. Ma kakvi su umjetnici kreativni, tu neka se uče.
Pa samo Protega je oslobđen tužbe koja je počela se nešto više od četristotine miliona kuna pa spala na dvijestotine i još nešto miliona, a nikada mu nije stavljan na teret H1 koji je koliko ono koštao?
I što je onda realna vrijednost?


Book value 988 kn.

https://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/MYpe3fHZJZ8Vxt1N4dGoug==.pdf

netto dobit u odnosu na prošlu god. +1.702% hehe. Čekamo da ode u minus.

30 – 50 kn dividende po dionici je po meni realan scenarij, a onda cijena vise nece biti na ovim smijesnim razinama. Cekamo Glavnu skupstinu i sto ce u konacnici drzava odluciti, tj. da li ce povuci dividendu kao iz HEP-a ili ce je ostaviti kao zadrzanu.

https://www.tportal.hr/biznis/clanak/hrvatske-banke-natukle-rekordnu-dobit-iako-im-biznis-bas-ne-cvjeta-20190308

“Najveća banka u većinskom državnom vlasništvu, Hrvatska poštanska banka (HPB), prošlu godinu završila je s rekordnom bruto dobiti od 182,2 milijuna kuna.”

“ma pusti ti priče uprave, o svemu pa i isplati dividende odlučuje država koja je u 75% a zadržana dobit prošlih razdoblja iznosi 132,5M plus aktualna 150M, kada odbijemo zakonske rezerve to bilo ukupno oko 260M kn što iznosi oko 130 kn po dionici…30 kn bi bila pristojna divka a opet ostaje zadržana dobit od 200M KN…brzo će GS pa ćemo vidjeti”

Napomena: Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica. Udijeli koji like, znam da imaš! Vratit ću 100%, majke mi!

Ja bih volio divku, ali ne mislim da je to realno. Zbog granicnog kapitala. Osim ako nemaju planiran dokap vrlo uskoro. Onda ta divka postaje nebitna za kapital.

Najbolje dionice su one s najvećim potencijalom rasta i najmanjim rizikom pada. Znači, treba pronaći dno.

Kazem, ovisi o drzavi i o tome sto oni odluce.
Zbog ucesca drzave i cijena nije veca, bar trenutno.

Napomena: Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica. Udijeli koji like, znam da imaš! Vratit ću 100%, majke mi!

Bankama je trenutno Eldorado i trajat će dok ne uđemo u Eurozonu:

Daju malo, uzimaju puno: Na 100.000 kuna štednje kamata 520, a kredita 5920 kuna

Napomena: Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica. Udijeli koji like, znam da imaš! Vratit ću 100%, majke mi!

New Report

Close