HPB (Hrvatska poštanska banka d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HPB (Hrvatska poštanska banka d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Doista, koja je tehnologija provođenja dokapa?
Jer osnovna ideja dokapa je da je to zapravo IPO novih dionica.
Pokupiš za neki udio što više možeš.
Ako je cijena dogovorena onda je to čisto pogodovanje i šišanje postojećih dioničara.

ne vjerujem da je išta dogovoreno a ipak bilo kakve dogovore u bitnome ograničava matematika…

naime, ukupan broj dionica iznosi 2.024.625 u ćemu država ima nešto više od 74%, ciljani iznos je do 700M kn te po izjavi marića, drž. želi zadržati večinski paket 50%+1

koju god računicu primjeniš, pa i da drž. sudjeluje u 30% dokapitalizacije što je najviše što smije, a u što uopće ne vjerujem, broj novoizadanih dionica ne može biti veći od 1 milion

dakle, ako je target prikupiti do 700M kn izdavanjem do 1M novih dionica onda se neka najmanja okvirna vrijednost uplate po dionici nameće sama po sebi a ako drž ne sudjeluje i ako želi ostati u večinskoj poziciji, onda knjigovodstvena vrijednost od 900kn po dionici komotno može postati referentna vrijednost za upis novih dionica

međutim, kako to obićno bude, u konačnici se sve svede na neku sredinu a u ovome slučaju bi to iznosilo nekih 100eur ili 750 kn po novoizdanoj dionici…

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA



Doista, koja je tehnologija provođenja dokapa?
Jer osnovna ideja dokapa je da je to zapravo IPO novih dionica.
Pokupiš za neki udio što više možeš.
Ako je cijena dogovorena onda je to čisto pogodovanje i šišanje postojećih dioničara.

ne vjerujem da je išta dogovoreno a ipak bilo kakve dogovore u bitnome ograničava matematika…

naime, ukupan broj dionica iznosi 2.024.625 u ćemu država ima nešto više od 74%, ciljani iznos je do 700M kn te po izjavi marića, drž. želi zadržati večinski paket 50%+1

koju god računicu primjeniš, pa i da drž. sudjeluje u 30% dokapitalizacije što je najviše što smije, a u što uopće ne vjerujem, broj novoizadanih dionica ne može biti veći od 1 milion

dakle, ako je target prikupiti do 700M kn izdavanjem do 1M novih dionica onda se neka najmanja okvirna vrijednost uplate po dionici nameće sama po sebi a ako drž ne sudjeluje i ako želi ostati u večinskoj poziciji, onda knjigovodstvena vrijednost od 900kn po dionici komotno može postati referentna vrijednost za upis novih dionica

međutim, kako to obićno bude, u konačnici se sve svede na neku sredinu a u ovome slučaju bi to iznosilo nekih 100eur ili 750 kn po novoizdanoj dionici…

[/quote]

Samo kaj ti tu postoji jedan popriličan problem. A to je vrijednost. Zašto bi netko plaćao dionicu 50%, pa i 30% vise od tržišne cijene ili ako hoćeš i lipu vecu cijenu od posljednjeg dokapa ako banka ostvaruje ispodprosječan povrat na kapital i kojim dokapom se apsolutno suštinski ništa ne mijenja, čak ni većinski vlasnik.

Ja mislim da bi svi ili barem većina postojećih dionicara to prodala po booku “jučer”, a I po 750 kuna bi bilo kandidata koliko voliš. Ne zanosite se snovima.

Sitna trgovina pod ovim okolnostima ne odredjuje vrijednost. Mislim da smo odavno naucili razlikovati market price i underlying value. Ok?
Ovdje je samo pitanje da li ce nekom pogodovati ili ne. Ako da ide po 500 ako ne ide po 900. Simple as that. Sve ostalo je varijacija na temu.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Da je ideja o cijeni u dokapu blizu 900, već odavno ona ne bi na marketu bila na 500. Nije tržište bas toliko neefikasno. I ta sitnoca trgovine jest problem jer nitko od velikih ulagača ne može izaći čak i da poželi van! Po bilo kojoj cijeni. Meni i inače nije jasno zasto netko kod nas ulaze u ovakve dokape osim zato sto eto, mora… tipa mirovinac, al investitor tipa Adris tu kao manjinski dionicar zaista nema sto tražiti. Osim u pomaganju ideji o hrvatskoj banci.

Pa vidjeli smo kako je izgledalo firesale dezinvestiranje Leda i Jamnice iz pojedinih fondova. A tada je čak i bilo interesa i neke likvidnosti.

Sve je moguce. Odnosno moguce je da je tako. U tom slucaju radi se o prosipanju vrijednosti drzavne imovine da se nekom pogoduje. Nema sto drugo biti.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

*serislav, pa što briješ?… ne može ići dokapitalizacija ispod nominalne vrijednosti tj ispod vrijednosti temeljnog kapitala

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA

Zašto ne bi mogla ići?

Može ako se prije toga smanji temeljni kapital ili dionice prenominiraju u dionice bez nominalne vrijednosti.

Ja to ne očekujem u ovom slučaju, al postoje nacini.


Da je ideja o cijeni u dokapu blizu 900, već odavno ona ne bi na marketu bila na 500. Nije tržište bas toliko neefikasno…

Evo, ovo ću spremiti da mogu svjedočiti o kvaliteti rasprave jednom kad dokap bude odrađen, pa ćemo usporediti određenu cijenu s ovom izjavom… osobito ovaj dio o efikasnosti tržišta..

Po tom računu, ukoliko idu ipak na 500, a ne 700 mKn dokapitalizacije, koliki je onda račun po dionici ?
Zašto stalno spominjete 1 milijun dionica ? To je 50% aktualnoga, ondosno 30% budućeg ukupnoga broja dionica. Ukoliko gledamo da je sada nominala 600, a tržna 500, odnsono 15 Kn neto dobiti po dionici ?
Nemam HPB

Nominala je 600, tocno, ali i ona se moze smanjiti. Ja to naravno ne zelim jer je prodaja ispod underlying value, a to je ovdje book, obicna pljacka.
Ok, dokap po 600 je neki minimum jer je to nominala, ako ju ne promijene, ali opet, to je pljacka.
Zalosno je to da nema nikakvih informacija pa padaju svakakve spekulacije. A radi se o najkrupnijem poslu koji se banci moze dogoditi. Smece od drzave i smece od ljudi.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


Zašto ne bi mogla ići?

Može ako se prije toga smanji temeljni kapital ili dionice prenominiraju u dionice bez nominalne vrijednosti.

Ja to ne očekujem u ovom slučaju, al postoje nacini.

ma nemoj…ajde “vauvau” kada si tako pametan, objasni ti meni, neiskusnoj i neobrazovanoj sirotinji, neupućenom u regulatorni sustav da me prepišava svaki dripac, kako bi ti to izveo, kako bi ti to smanjio temeljni kapital banke kojoj je knjigovodstvena vrijednost veća za 50% od temeljnog kapitala i što bi ućinio sa razlikom vrijednosti umanjenja?

istio tako, daj objasni što je to dionica “bez nominale” da li to znaći da ona ništa ne vrijedi, da društvo nema temeljni kapital i kako u takvome slučaju provesti kakvu korporativnu akciju, što je to nominalna vrijednost, što je to tržišna vrijednost i što je to knjigovodstvena vrijednost te u kojim uvjetima i za što se te vrijednosti primjenjuju ?

ajde, umjesto da samo trolaš, daj nešto konkretno

Ps.
*serislav, nadam se da nisi prodao sada na dnu, ako je sve Ok, proući ZTD od čl. 304. da se malo skuliraš jer evidentno te dere neka paranoja, na 500 kn ju je srezao FGS koji je ušao u prošloj dokap po 600, valjda ovo što su su sa državnim parama zapeli u agrokoru pa im je sada frka

*Grga, ministar marić je u više navrata izjavio da se drž. udio u HPB neće smanjiti ispod 50%, kako drž sveukupno po računima ima nešto ispod 75%, svaka dokapitalizacija preko 50% sadašnjeg temeljnog kapitala znaći gubitak pozicije večinskog dioničara, od tuda špekulacija od 1 milijun dionica

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA

Pa nisam rekao da bih smanjio, napisao sam da je moguće. Kada bi se najprije na teret rezervi smanjio kapital zbog stvarnih i potencijalnih gubitaka, pojednostavljenim smanjenjem kapitala.

Kad dionica nema nominale ne znaci da nema vrijednost. I kod dionica bez nominale kao dio temeljnog kapitala isti se utvrdjuje omjerom izdanih dionica i upisanim kapitalom odnosno obratno.

Ja ne trolam, ja ti pišem o mogućnostima i da tvoja tvrdnja ne stoji da se ne mogu izdati dionice ispod postojeće nominalne vrijednosti.

Moraš znati da je banka specifično društvo koje osim temeljnog, upisanog kapitala mora zadovoljiti i kapitalne zahtjeve prema zakonu o kreditnim institucijama CET1 te dodatne kapitalne zahtjeve, zaštitne slojeve i sl.

New Report

Close