BLJE (Belje d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLJE (Belje d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


na prvu ispada da su pogrijesili oni koji su tuzili. ali u stvari mislim da je tuzba bila dobar korak. pogledajte reakcije? mislite da ce nakon ovoga netko tuzit? nema sansi. a upravni vjerovatno nece bas u roku 6mj donest odluku. ne bi se cudio da to dodje do zastarnog roka i onda vise nema novih tuzbi i ako agrokor neda ponudu mozes se povuc za usi.

u slucaju da upravni zbilja presudi do 9. mjeseca i to u korist hanfe onda je to zbilja dobro za sve koji sad imaju dionice i tuzba ispada nepotrebna a tu je i nekakav financijski gubitak na sudske troskove.

Problem je sto bi neki suci mogli ove podnesene tuzbe proglasit neosnovanim prije nego upravni donese bilo kakvo rjesenje. Nazalos u ovom slucuja bi mogla nastupit zastara prije nego sto nase pravosudje rjesi bilo sto.

Nije bolest sve što boli

…gosn bob 1391,a kako to da su izvjesne osobe na ovom forumu tvrdile kako jednostavno ne postoji nikakva mogućnost da se u ovom sporu ne uspije…

…naime,garantirao se uspjeh malte ne 100 posto…a sad postaje upitno i osnovanost tužbi…

…nikakve ovakve varijante nisu dolazile u obzir,a na koje sam ja vama ukazivala…

…ja za razliku od vas ne tražim nikakavo izvinjenje… [tongue]

U rjesenju HANFE lijepo pise da zalba na rjesenje ne odlaze odluku ali sad je ta obluka stavljena privremeno van snage. Znaci da drzava sama negira odluke svojih tijela, a takvo loptanje zakonima ce u buducnosti donesti velikih problema i za pravosudni sustav RH ali i za male dionicare ostalih dionickih drustava koji se nadju u slicnom problemu.

Po mojem misljenu ustavni sud nije ni trebalo uplitati u cijelu ovu pricu, ali kad su se vec upleli mogli su uvazit tuzbu Agrokora, nalozit upravnom da to rijesi po hitnom postupku ali nikako stavljat rjesenje HANFE na cekanje.

Vi koji ste tužili, razgovarajte sa svojim odvjetnicima o utuženju Hanfe i RH radi nadoknade štete i zatezne kamate.

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA

Pitam se na koliko bi se trgovalo Beljem da nije ove cijele priče sa ponudom o preuzimanju.
Kao da će Belje propasti ako Agrokor ne otkupi ostatak dionica.Samo da završi ova sapunica oko preuzimanja pa da se vratimo poslovanju Belja . Dividendu ne očekujem u sljedećih 10 godina ali rast cijene uzrokovanjem zdravim rastom- to da.
Pozdrav

Koliko ja vidim Agrokor je trenutno odnio pobjedu u jednoj bitci. Nisam pravnik al mislim da sad nema mogucnosti za nove tuzbe do okoncanja zalbe na Upravnom sudu.

Medutim, ovo bi mogao biti autogol Agrokora ako Upravni sud doista donese odluku u roku 6 mjeseci (prije zastare) i ako ona bude povoljna za male dionicare. Tad bi moglo biti vise tuzbi nego u slucaju da je sve proslo u vecoj neizvjesnosti do zastare.

Nisam pravnik, ovo je samo moje misljenje a ne savjet za kupnju/prodaju dionica. Posjedujm BLJE-R-A.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

"PRIVREMENO se odgađa izvršenje Rješenja Hrvatske Agencije za nadzor financijskih usluga (HANFA) od 06. listopada 2011, a nalaže se Visokom upravnom sudu Republike Hrvatske da u roku od šest mjeseci od dana donošenja ovog rješenja donese odluku u predmetu", stoji u odluci Ustavnog suda.

Odbili postupiti po nalog Hanfe

Podsjetimo , Agrokor Ivice Todorića podnio je tužbu protiv Agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa) jer je Todorićeva tvrtka odbila postupiti po nalogu Hanfe, prema kojem je do 5. prosinca morala dostaviti zahtjev za preuzimanje preostalih dionica Belja. Agrokor bi to koštalo 790 milijuna kuna.

Odluka Ustavnog suda ima datum od 31. siječnja, a potpisana je predsjednica Jasna Omejec. Trebalo im je samo dva mjeseca da donesu odluku s obzirom da tužba datira s početka prosinca prošle godine. Hanfa je danas objavila presudu na svojim službenim stranicama.

Naime, Hanfa je utvrdila da Agrokor 2007. godine, prilikom preuzimanja Belja, nije radio po zakonu, odnosno da nije objavio ponudu za preuzimanje čitavog društva, iako su do morali učiniti. Hanfa je stoga 6. listopada Todorićevoj firmi dala rok od 60 dana da objavi ponudu za preuzimanje 32 posto dionica Belja na burzi.

Traži se potpuno ukidanje odluke Hanfe

Nakon što je zadani rok istekao, Agrokor nije objavio ponudu za preuzimanje Belja. Umjesto toga pokrenuo je postupke na Ustavnom sudu i na Upravnom sudu. Ustavnom sudu podnesena je tužba zbog povrede ustavnih prava: prava na pravično suđenje iz članka 29. stavak 1. Ustava, te prava na jednakost pred zakonom zajamčeno člankom 14. stavak 2. Ustava. Agrokor predlaže da Ustavni sud donese odluku kojom se ukida rješenje Hanfe. Upravnom sudu je 3. studenog podnesena upravna tužbu o čemu je Hanfa obaviještena u zahtjevu Agrokora za odgodu pravnih učinaka rješenja.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/ustavni-sud-zastitio-ivicu-todorica-i-dao-nalog-hanfi-da-odgodi-postupak-protiv-agrokora-/597718.aspx

Zalosno je Bakice sto vi ne shvacate da ce ovo loptanje zakonima i stavljanje rjesenja na cekanje donesti velike probleme za male dionicare i cjelokupni pravosudni sustav.

U rjesenju Hanfe pise da zalba ne odgadja rjesenje ali sad imamo presedan gdje ce svatko moci traziti privremenu obustavu rjesenja i spor s hanfom odugovlaciti dok predmet ne ode u zastaru. Zalosno je sto drzavne institucije gaze jedna drugu.

Ni ja ne trazim izvinjenje ni od koga ali vase likovanje je neprihvatljivo za ovakav forum. Ja znam da je danas vas EGO veci nego cijena koju bi Agrokor morao ponudi za dionice Belja ali stvarno nema potrebe to nekome nabijati na nos.

Ovaj forum bi morao biti mjesto gdje bi investitori mogli diskutirati i traziti najbolja moguca rjesenja za sebe.

Tocno je da ste upozoravali na ovakvu mogucnost ali stvarno nema potrebe to nikome nabijati na nos. Ako ste vec toliko pravno potkovani onda objasnite dionicarima kako bi oni mogli ostvariti neka svoja prava.

Nije bolest sve što boli

…ne nabijam ja vama ništa na nos,niti bilo kome…ni sad nije izvjesno da u ovom procesu netko neće i uspjeti…

…ja nešto drugo ističem,nitko,ni najbolji odvjetnici,niti njihovi poltroni ne mogu nuditi ni za što 100 postotni uspjeh…ili ga obećavati…

…kako taj netko nije mogao predvidjeti i ovakak tijek događaja,koji je za mene potpuno opravdan…

…zamisli koliku štetu bi jedna firma kao što je Agrokor pretrpio ukoliko Odluka Hanfe ne bi bila u redu?

U slucaju da odluka Hanfe ne bi bila u redu Agrokor bi se mogao pokusati naplatiti od drzave, kao sto se dobavljaci pokusavaju naplatiti od Agrokora.

Problem ove drzave je u tome sto na svako rjesenje postoji mogucnost zalbe, a sad i na ona na koja nebi trebala postojat takva mogucnost. Hanfa je tu da presudjuje u ovakvim slucajevima i njezina bi morala bit zadnja. Agrokor je i po rjesenju Hanfe imao mogucnost zalbe i bez Ustavnog suda.
Da je upravni sud presudio u korist Agrokora drzava bi morala nadoknadit stetu ako bi ona postojala i tada bi se i u drzavnom vodstvu morali zapitat kakve strucnjake postavljaju na kljucna mjesta. Drzava je nakon zalbe Agrokora upravnom sudu morala netjerati suce upravnog da to rijese u roku 30-60 dana, a prije nego sto bi mali dionicari podigli svoje tuzbe i tako bi sprijecila mogucu stetu za Agrokor.

Nije bolest sve što boli

Šta se promijenilo od promijene vlasti?Ko ima sad će imati više.Toda čvrsto drži u rukama i Hanfu i sudove,a na drugoj strani u Sloveniji napad traje i dalje.

Agrokorovi financijeri bi sada za Mercator ponudili manje

Za sadašnje okolnosti ponuda u iznosu 12-erostruke dobiti iz poslovanja pred amortizaciju Mercatora neprimjereneo je visoka, smatraju Agrokorovi fianncijeri, navode slovenski mediji pozivajući se na neslužbene izvore

——————————————————————————–

Bankamagazin

Objavljeno 5.2.2012

Iako je Agrokor, prema neslužbenim tvrdnjma njegovih savjetnika, još uvijek spreman platiti 221 euro za dionicu Mercatora, njegovi financijeri su "zbog promijenjenih okolonosti u gospodarstvu i slabijeg poslovanja Mercatora" naklonjeniji nižoj cijeni, piše slovenski list Dnevnik.

Financijeri smatraju da je ponuda u iznosu 12-erostruke dobiti iz poslovanja pred amortizaciju (EBITDA) Mercatora za sadašnje okolnosti neprimjereno visoka.

U pregovorima, koji bi se trebali obnoviti iduićeg tjedna, pokazat će se je li riječ o pregovaračkoj tajtici ili će konzorcij kupaca doista ponuditi nižu cijenu. Ako bi Agrokor odustao od kupnje, potvrdio bi nagađanja da je njegova ponuda bila samo manevar kojim je iz pregovora želio isključiti ostale ponuđače, navode slovenski mediji.

Prema informacijama Dnevnika prodavatelji su se dogovorili da se njihov konzorcij poovo sastane tijekom iduća dva tjedna i glasa o potpisu kupoprodajnog ugovora. Po svemu sudeći, prodavatelji formalno još uvijek nisu dali nedvosmislenu podršku sklapanju posla s Agrokorom, iako su u Pivovarni Laško tvrdili drukčije, zaključuju slovenski mediji.

peyo

A kakvu sve štetu trpe građani pa i sama država ovakvim ponašanjem.
Ne gledajući ovo s Beljem.
Kakvu su štetu pretrpjeli poljoprivrednici kada su se uvozile svinje (dok je trajala zabrana), a država je morala to plaćati interventnim otkupom svinja od istih tih poljoprivrednika?
kakvu su štetu otrpljeli ljudi kojima je "nestalo" žito iz Đakovštine?
kao da su ga ptice pojele, a svi znaju čiji su kamioni odvozili ga.

Sve te #greške" plaćeni su novcem poreznih obveznika.
Što je s neplaćanjima i ugnjetavanjima malih poduzetnika kojima se plaća u roku od 10 mjeseci i ucjenjivanjem istih pri otkupnim cijenama?

pogledajte Sanadera gdje je sada i koliko dokaza ima protiv njega, sada su se svi ti dokazi najednom pojavili a do jučer je bajić javno govorio kako u njegovim ladicama nema ništa protiv Ive.

A sve se i dalje snima.

Kad dođe vrijeme, a doći će, bit će dokaza brdo.
Onda će se svi okrenuti protiv istog i govoriti protiv dojučeršnjeg velikog vođe.
Povijest se ponavlja, jer ljudi ništa ne nauče iz nje.

We will see.

Mislim da treba ukinut sve držane agencije za ovo, ono itd itd i ostavit samo ustavni sud i neka oni odlučuju o svemu. Poznato je da se za ulazak u EU najviše čekalo na poglavlje 23, a ne na npr.. mene ili nekog seljaka iz Slavojnije, zašto se čekalo na 23, pa zato jer tamo apsolutno nište ne štima, to je jezgra korupcije, mita i kriminala kako u HR tako i u drugim državama. Na sudove u HR nitko ne obraća pažnju, svi se žale na vladu na poslodavce itd itd, … prava adresa za tražit red u ovoj državi su pravosudni organi

Cookie Monster

također evo moram još kazat da mi stvarno nije jasno od kud su iščupali ovih 6 mjeseci, 6 mjeseci wtf!! pa to je pola godine, za šta!!!??? pa tu prolaze desetljeća da bi se nešto riješilo, … pa zašto imamo agencije za nadzor ako su potrebne godine i godine da se nešto dovede kraju, pa nije Todorić došo u obvezu jučer već 2006 ako se ne varam ako da slobodno ispravite me …. i sad još 6 mjeseci.

Cookie Monster


…ja za razliku od vas ne tražim nikakavo izvinjenje… [tongue]

pa jasno. ima scenarija po kojima bi mogla trazit oprost [tongue]

zamisli scenarij po kojem upravni ne odluci prije 9.mj i stvar ode u zastaru a sad je rjesenje pod suspenzijom i sigurno je pravno slabije tuziti s takvim rjesenjem nego sa vazecim s kakvim smo mi tuzili. onda svi oni sta su slusali tvoju skepsu u slucaju zastare i da agrokor i nakon pozitivnog rjesenja za dionicare ne objavi ponudu se mogu lagano samo poceskat iza uha.
evo, to je samo jedan od mogucih scenarija u kojima tvoja teorija pada u vodu. mnogi su cekali izmedju ostalog i zbog tvog pisanja. nitko ne moze znati kakve ce sudovi na kraju donesti odluke, ali moze se lako pokazati da je i cekati bilo jako pogresno.
mi sta smo tuzili vise manje bi mogli izgubit samo sudske troskove (max. 5000kn) jer nece biti izgleda niti rasprave niti nista zakazano do tog roka.

…gosn Dunlop,ista vam je pravna situacija onda kad ste vi tužili na osnovu Hanfina rješenja i ove sad situacije tj. Ustavne odluke kojom se isto stavlja "na čekanje"…

…ništa još nije ni dobiveno ni izgubljeno…

…izgubljen je jedino vaš "lako ćemo" pravni put u ostvarivanju vaših tužbenih zahtjeva…

…e,da i ne znam zašto mi se nekako čini da vi koji ste se najviše žestili niste ni poslali tu famoznu tužbu… [rolleyes]

New Report

Close