BLJE (Belje d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLJE (Belje d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Rekao bi da je u prihodima prodaja imovine prikazana u neto iznosu tj kao razlika između prodajnog iznosa i neotpisane vrijednosti tako da sami prihodi nisu “napireni” zbog toga jer mislim da tu nema značajne “zarade”
Isto tako treba računati da je prodajom određenih segmenata poslovanja prihod umanjen za dio koji su ti segmenti generirali. Pc Mlinarstvo je na godišnjoj razini imalo prihod od nekih 10 mil eur ako se ne varam. ( ima u godišnjem izvješću razvrstano ali sam na sporom linku pa sad ne mogu skidati, pa neka me netko dopuni ako želi tj ako sam puno promašio)
Mislim da su novinari ipak promašili i da se radi o značajnijem rastu baš poslovnih prihoda, a to je i najavljivano

Logika govori i da su se rješavali neprofitabilnog ili manje profitabilnog dijela poslovanja pa bi rast marži bio očekivan

Nemoj misliti na m2!

Belje se rijesilo segmenata koji im nisu potrebni, ostvarili su dobru prodaju i sad ih još tlacite za taj uspijeh..

nakon dosta razmišljanja,nakon objave FI i preuzimanja merkatora odlučio sam zaigrati ovu potencijalno veliku igru. svjestan sam da je rizik veliki ali sa druge strane i potencijal je ogroman. uzeo sam preko 100k kuna zadnja dva dana( i uzet ću još!), po cijeni koja je i mene nakon svih ovih vijesti iznenadila. e sad da li da se zahvalim CERPU ili nekom trećem, ko će ga znati. možda će za mjesec dana nakon skupštine neko meni zahvaliti što mi je uvalio 3000 dionica! ali to je rizik koji sam prihvatio. moja je kalkulacija da je potencijal rasta (ako toda tako odluči) bar x2, dok je mogućnost pada dionice i potencijalnog bail-outa na nekih -20% od jučerašnje cijene. jedno je sigurno, trenutno ne postoji veća priča od belja, ovo je trenutak kada se postaje pukovnik ako sve bude dobro ili poderanih gaća vojnik (ali nikako pokojnik!) game is on!

@Clicker

Obje procjene ze za dobit prije oporezivanja u slijedećih 12 mjeseci, dakle od
01.07.14 do 30.06.15.

Polazna baza je 1H 2014.
Prihodi od prodaje su 930 milijuna kuna
Poslovni rashodi su 823 milijuna kuna.
Procjena fiksnih troškova je 25% poslovnih rashoda (plaće + amortizacija +
manji dio materijalnih i ostalih troškova).
Varijabilni troškovi rastu proporcionalno s prihodima.
Prodaja Beljetransa i Mlinova smanjuje fiksne troškove u budućnosti (plaće i amortizacija)
Procjena rasta u budućnosti u odnosu na 1H 2014 je 1.2, zbog “Mercator” efekta
+ očekivane inflacija cijena hrane u 1H 2015. Ukupno očekujem 2.25 milijarde kuna redovnih prihoda.
Procjena troškova kamata je 180 milijuna kuna (mada mislim da postoji velika
vjerojatnost da će troškovi kamata biti ispod 150 milijuna, ali dobro možda je
kriva procjena o rastu prihoda za par postotaka).

Rezultat = 1.2 * 2.0 * (930 – 0.75 * 823) – 2 * 0.25 * 823 – 180 = 150 milijuna kuna.

Naravno ovo su samo procjene, neka svak računa za sebe.

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

Da još malo pojasnim što će se događati/događa s Beljem… dvostruka poluga.

Padaju troškovi financiranja duga, rastu prihodi i radi jako tkz. debt leverage.

I ne manje bitna druga poluga koja radi s rastom prihoda tkz. “leverage over fixed cost”.

E sad, hoće li Agrokor i u kojoj mjeri prepustiti malim dioničarima udjele u dobiti koji će ove poluge generirati to je drugo pitanje. Zato sam i postao dva scenarija.

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju


Polazna baza je 1H 2014.
(…)
Rezultat = 1.2 * 2.0 * (930 – 0.75 * 823) – 2 * 0.25 * 823 – 180 = 150 milijuna kuna.

Naravno ovo su samo procjene, neka svak računa za sebe.

Ti si to poprilično pojednostavio, zato i ispadaju takve brojke. Pogriješio si u tome što si pretpostavio da će se rezultati 1H preslikati na 2H.
Pogledaj po kvartalima(kumulativno) kretanje EBITDA/EBITDAmarža:
2014
(Q1)83mil/19,4% (Q2)188mil/19,7% (Q3)??? (Q4)???
2013.
(Q1)69mil/20,4% (Q2)139mil/18,5% (Q3)169mil/14,2% (Q4)150mil/8,7%
2012.
(Q1)67mil/20,2% (Q2)106mil/15,1% (Q3)165mil/14,2% (Q4)152mil/8,9%
2011.
(Q1)61mil/20,1% (Q2)101mil/14% (Q3)158mil/13,5% (Q4)147mil/8,5%
2010.
(Q1)31mil/13,2% (Q2)66mil/13,4% (Q3)131mil/14,9% (Q4)114mil/8,2%

Tako da ne možeš samo tako množit rezultate x2.
Smatram da je, s obzirom na dostupne informacije, ispravnije uzeti trenutni trend rasta prihoda i EBITDA i preslikat ih na prošlogodišnje rezultate. Na taj način dolazimo do mogućeg rezultata od 2,186 milijardi prihoda i 204 milijuna EBITDA(9,33% marža).

Belje je financirano od strane Agrokora, ne na tržištu kod banaka, ima visoke kratkoročne obveze prema Agrokoru i na taj način ga Agrokor drži u šaci. Belje ima obveze prema Agrokoru u visini 2,8 milijardi kuna(1,5d +1,3k) i tek ćemo vidjeti na koji način će ih Agrokor naplatit.

Izneseni tekstovi nisu nagovor na prodaju ili kupnju dionica

Cliker

Džabe ti trud Belje je brutalno krenulo.

Što misliš koji će tek rezultati biti nakon Merkatora.

Proizvidni kapaciteti u Belju su zaoktuženi i sada se napokon vidi početak i zaokret u poslovanju Belja (prihodi i dobit).

Što misliš kakva će biti bzduća izvješća?

@Clicker

Ja mislim da ti podcjenjuješ utjecaj rasta prihoda na maržu, pogotovo na EBIT maržu jer su troškovi amortizacije uglavnom fiksni.

Razlika između procjene rasta prihoda između mojih 2.25 i tvojih 2.186 je statistička greška. Kako ja računam s pomakom od 6 mjeseci u budućnost od tebe, ispada da su moje procjene rasta prihoda možda i konzervativnije.

Kako nitko ne zna što budućnost nosi puno toga je moguće, moja oklada je da će poluga fiksnih troškova i poluga duga konačno u slučaju Belja početi raditi u korist dobiti.

Ti ne misliš tako, odnosno brojke koje ti gledaš ti ne daju razloga za optimizam i to je redu, sve u svemu ugodna i konstruktivna rasprava s tobom. [emo_palacg]

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

u svakom slucaju ocigledno je da je vecina prepoznala o cemu se ovdje radi I da ce ovo ici from strength to strength, ovisno o razvoju situacije mozda I ja upotrijebim polugu te poduplam udio u ovoj dionici koji nije tako zanemariv.Osobno mislim da je najbolje vrijeme za trgovati sa ovom dionicom upravo sada jer kad se klapa vrati sa godisnjih u 9-mj. ode ovo.Nije nagovor ni na sta, svako zna najbolje za sebe.[emo_namigusa][emo_palacg]Sretno svima pa I meni.



@Clicker

Ja mislim da ti podcjenjuješ utjecaj rasta prihoda na maržu, pogotovo na EBIT maržu jer su troškovi amortizacije uglavnom fiksni.

Troškovi amortizacije se povećavaju iz godine u godinu(+17% u prvoj polovici ove godine) što je razumljivo s obzirom na visoku razinu investicija. Zato namjerno i gledam prvo EBITDA kao prvu vrijednost koju je društvo zaradilo.
Prema onom što sam poslao (EBITDA i marže) jasno se vidi da EBITDA marža snažno pada kako godina odmiče kraju. Ne znam koji je razlog tomu ali to se ponavlja iz godine u godinu i ne vidim da će se to iz nekog razloga promijeniti baš ove ili iduće godine.
1H ima manje prihode od 2H ali uz puno veću EBITDA.

Prema tvom izračunu dobit prije oporezivanja iznosi 150mil kn. Financijski rashodi su 180mil i time dobivamo EBIT od 330mil. Dodajući amortizaciju od 100mil (vjerojatno će biti viša) dobit ćemo EBITDA u visini 430mil kn(rast skoro 200% yoy).
Procijenio si prihode na 2,25milijardi kuna, a na te prihode EBITDA marža iznosi 19,1%. Dakle, očekuješ da će marža porasti sa 8,7 na 19,1% u samo jednoj godini. To je brutalan zaokret.

Izneseni tekstovi nisu nagovor na prodaju ili kupnju dionica

Gazda će napravit da on prije svega ima korist, bez obzira na sve ovo o čemu pišete. Mislim da si je zato namjestio da je sam sebi pozajmio novce po velikoj kamati.Sebi je refinancirao dug po kamati koja je duplo manja od kamate koju traži od belja.Sve je to smiješno ali kod naših zakona pije vodu.On je vlasnik Agrokora koji se zadužio vani po povoljnijoj kamati, a belje koji je dio Agrokora je dobio od tog istog Agrokora totalno nepovoljnu kamatu.Bojim se da nakon smanjenja nominale to ne iskoristi pa nas male ne delistira.

Neće biti troškova amortizacije, plaća i ostalih troškova od prodanih dijelova koji su bili značajan uteg na maržu (da su poslovali s dobiti vjerojatno ih se ne bi ni prodavali). Treba gledati koliki će biti troškovi amortizacije za 1H 2015 u odnosu na 1H 2014.

Brutalano je očekivano povećanje prihoda od 30-35% y/y uz prodaju gubitaša. Uz 25% udjel fiksnih troškova to dovodi do velikog postotnog rasta marže.

Ja očekujem i dodatni tkz. inflacijski efekt na maržu. Znači ako cijene hrane porastu u 1H 2015 y/y 5%, fiksni troškovi ostaju isti, a zbog zatvorenog ciklusa proizvodnje varijabilni rastu sporije i hop eto dodatnog skoka marže.

U 4. kvartalu se smanjuju prihodi od PC-a ratarstvo, voćarstvo a fiksni troškovi ostaju, te treba zasijati ozime kulture pa je zbog toga tu niža marža.

Međutim plastenička proizvodnja će to popraviti malo ali više proizvodnja mesa i sira koje će imati veliki rast.

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

New Report

Close