BLJE (Belje d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLJE (Belje d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

nema straha za ovu firmu,rezulatati se moraju vidjeti u buducnosti.trenuto je tako kako je,ali se radi na tome da ide na bolje,rijesavaju se sektora koji ne donose profit,sve to mora dati rezultata jer se ulaze u samu proizvodnju.cijena od 48 kn je mizerija.


Burza je baš bitna 🙂

Ajde malo argumenata zašto je izvješće loše?
Ne znam kako možete biti tako nerealni.
Dobro znate i ja sam vam to gore izvadio da je ove godine uloženo u proizvodnju 800 mil kuna, i da je proizvodnja u tijeku u 3 godine podignuta za 300 mil kuna. Ti su pogoni u pušteni u proizvodnju ove godine, a neki i prije par dana. I odmah očekujete rezultat?
Belje se prošle godine zadužilo još 400 mil kuna.
Prihodi od prodaje se povećavaju ne malim stopama (prošle godine 7%, a od 2010 41%) Trošak radne snage se smanjuje (2 godine zaredom po 7%)
EBITDA marža raste od 2010 do danas sa 7,3% na 8,6%

Vi ste očekivali da će rezanjem vrpce na novim pogonima rezultat odmah skočiti u istoj godini??

Ulaganja jesu velika ali sada kada su puštena u rad iznenadit ćete se bilancama u budućnosti. Rast prihoda i to veliki, uz značajno povećavanje EBITDA preokrenuti će stvar u Belju. Nemam naravno uvid u planove i ne znam kada će se što točno događati ali ja ovdje vidim snažna ulaganja u razvoj i napredak. Ovo nije državni gubitaš koji jede supstancu pokrivajući gubitke iz poslovanja. Ovo je ulaganje i investiranje. Belje ima pozitivnu operativnu dobit.
Jedini trošak koji vi vidite je trošak financiranja a pravite se da ne razumijete da je to trošak budućeg razdoblja jer financira se dugotrajno ulaganje.
No gdje je završio taj silni novac?
Osobno sam vidio neke od tih objekata i to izgleda vrlo impresivno. Teško mi je procijeniti krajnje kapacitete ali ja sam radio neke svoje računice za pojedine segmente i radi se o vrlo profitabilnim objektima. Ono što je primjetno je da Belje ide u smjeru finalizacije svojih proizvoda, tj kako kažu od polja do stola. Smanjuje se npr prodaja stočne hrane i ista se u samom Belju koristi za vlastite farme i onda to još sve finaliziraju u npr sir.
Staklenici i bioplin nisu uopće zanemarivi i investiranje u iste se nastavlja i dalje.
Proizvedeni Mw donosi oko 10 mil kuna prihoda
Ali uz to otpadna energija koristi se za grijanje staklenika (ako to nemate i grijete ih npr na plin profitabilnost proizvodnje u stakleniku je 3-4 puta manja)
No i to nije sve nus proizvod je organsko gnojivo koje će opet biti iskorišteno kao zamijena za organsko gnojivo čime se opet smanjuju troškovi primarne proizvodnje hrane za stoku.

Gledati statično trenutnu bilancu je velika greška. Slična kao i kada se prije gledala bilanca turista koji su prikazivali gubitke i investirali.

Uopće ne sugeriram da treba kupovati ili prodavati dionice Belja. Onaj koji gleda sad objavljeno izvješće za 2013 i na temelju poslovanja i rezultata u 2013 donosi neku odluku radi grešku jer to je trebao raditi na početku 2013, sada se donosi odluka i izvlače podaci iz ovih izvješća i pokušava procijeniti što će biti u narednom periodu. 2013 je iza nas, čitajte izvšća tako da predvidite trend i zaključite što će se dogoditi u budućnosti.


Bravo, kolega!! Veliki palac gore! [emo_palacg]
Ja osobno nemam Belje, imam Vupik, al lijepo je bilo pročitati vaše razmišljanje u moru drukanja, ispoljavanja zavisti, manipuliranja i prepucavanja!

Sretno! [emo_palacg]

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Ja u FI vidim 1001 problem, ali vam ne želim kvartiti film. Ispalo bi da drukam itd. Ako je vama super vama je super. Ja to gledam potpuno drugačije. Samo mi jedna stvar nije jasna kako vi to ne vidite. U svijetu su u ovoj grani marže vrlo niske i bitna je količina. Marže se kreću do maksimalno 5% pogotovo za neku nobrand firmu kao Belje. I kako s 5% povrata vratiti kredite čija je kamata 10 ili 11%? Pa evo kolega kaže da je bruto operativna marža (EBITDA) od 2010 do sada narasla na 8,5%. Ni to nije dovoljno za pokriti kamatno opterečenje. A kažete da se još zadužuju. Ja bi se zapitao

Alias

Skraćeno ja vjerujem u potencijal Belja zbog ogromnoga ulaganja koje će se sada početi vraćati sve više i više, i zato ako su investitori prošle godine kupovali po 75, mogu i ja po 45 ako bude, nije nagovor na prodaju/kupovjnu dionica.

Alias,

Pa kako belje nije brend ???? Ako belje nije brend onda tko je ???
Ovdje oko marži ima puno razgovora, i definitivno da gazda maksimalno iskorištava belje da jača konzum, naravno da je gotovo nemoguće da ekipa iz belja vodi pregovore kod konzuma i postavlja svoje uvijete, to me najviše brine i zbog toga je teško dati procijenu, i ima tu puno pretakanja vrijednosti u agrokor na teret belja, isto tako belje vecinu kamata placa svojima u grupi,ali jednostavno je to predaleko otislo i jedino moguce je da sve uspije…. inace ….. u banani smo

@macko
Ja govorim o belju na europskoj, a ne više lokalnoj ili regionalnoj razini.

Kapital se ubrzano smanjuje, uskoro dokap, kako?! Tko zna.. Dobit?! Slijedecih 5- 10 godina 99% ne.. rekla maca.. Budite pametni.. Adio

No pain no Game

Kako bi se odrazila situacija na cjelokupnog poslovanje I postojanje belja kada bi njegova dionica na burzi ( hipotetski govoreći) vrijedila 1 kn??

burza je mjesto gdje siromašni "dolaze" loše obučeni a odlaze goli i bosi. žalosno ali istinito.


Alias

Skraćeno ja vjerujem u potencijal Belja zbog ogromnoga ulaganja koje će se sada početi vraćati sve više i više, i zato ako su investitori prošle godine kupovali po 75, mogu i ja po 45 ako bude, nije nagovor na prodaju/kupovjnu dionica.


Što veća ulaganja,to veći gubitak!!!!Ulažu se skupi posuđeni novci!!!
Kapital se ubrzano topi,zar ne???Potpuno obrnut efekt od onoga koji vi prželjkujete!!!
I dalje ne razumijem logiku ulaganja u društvo koje posluje s gubitkom,ne isplaćuje dividendu ,a nema naznaka promjene poslovne politike???Na žalost,bojim se da i Vupik ne očekuje “blistava budučnost” jer se primjenjuje sličan “model” financiranja!
Pozdrav

iz minusa u minus..tko vodi pojedine profitne centre dobro da radnici i placu dobiju..

Belje ne diže kredite da pokriva gubtike nego ulaže!!
Bitna razlika.
U najvećoj krizi u zemlji u najgoroj godini oni su uspjeli povećati prihode i uložiti 800 mil kuna u nove poduhvate!!
Razmišljajte kako da i vi sudjelujete u tome.
Neki prepoznaju prilike:
Agrokor u 2014. godini gradi još 3 bioplinske elektrane

Nemoj misliti na m2!

Daliborop
Ulaže tuđi skupi novac i stvara nove gubitke!!!!
Sve što “zaradi” “pojedu kamate” i godina završava sa sve većim minusom!!!
Ovakvom poslovnom politikom će “pojesti” temeljni kapital i tko zna kako to može završiti?
Što je tu dobro za male dioničare???
Pozdrav

Za poduhvat Belje uložio je on i založio i sve svoje što ima, ne ulaže samo tuđe novce. Njegove kompanije koje stvaraju dobit također su založene, a neke će možda biti i “žrtvovane” tj prodane. Ja pričam o ambicioznom poslovnom poduhvatu. Stvaranju velike i ozbiljne poljoprivredne tvrtke sa prihodom od 300 pa i do 400 mil eur godišnje. Ne pričam ja o malim dioničarima.

Nemoj misliti na m2!

Dragi sanjari, ne znam da li znate, ali stvari ne stoje baš tako blistavo kao što vi mislite! Odgovorite mi: znate li tko je vlasnik vinskog odijela Belja (u stvarnosti, tj. gdje ide novac), kako stvari stoje sa mljekarom u Belom Manastiru?! Nakon što mi odgovorite na ova pitanja otrijeznit ću vas! Možda i ne ne bih trebao ali ipak hoću! Lp


Dragi sanjari, ne znam da li znate, ali stvari ne stoje baš tako blistavo kao što vi mislite! Odgovorite mi: znate li tko je vlasnik vinskog odijela Belja (u stvarnosti, tj. gdje ide novac), kako stvari stoje sa mljekarom u Belom Manastiru?! Nakon što mi odgovorite na ova pitanja otrijeznit ću vas! Možda i ne ne bih trebao ali ipak hoću! Lp

Ima lista dioničara i top 10 i ispod toga to su podaci koji su dostupni, što znači da nije tajna tko je vlasnik Belja (brašno,mlijeko,vino,meso i ostali proizvodi iz Belja).
P.S.

Ima odnedavno i proizvodnja rajčica,he,he.
Pozdrav.

New Report

Close