BEZ CENZURE – O DIONICAMA

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BEZ CENZURE – O DIONICAMA

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ovo nisu odigrali mirovnjaci, ovo je odigrao strani fond, sve mi mirise
na JI Ilirka, nasi su se sami zakopali jer nemaju casha, i netko je spomenuo da
onih – 4,5 mild. kuna u vezi nasih fondova da je omjer 50 -50%, ali nije,
ljudi iliti investitori izvukli su iz fondova, zbog panike i straha, ne znam zbog cega,
i nije mi jasno, ali ok, njihova lova cca. 1.5 mild. kuna, sto je dovelo do rasprodaje
udjela u fondovima, te je nastao jos debljeg minusa u njihovim portfeljima.
Dobro, tu je i Hypo koji je izlazio iz podosta dionica, promjenio se vlasnik, i naravno
time se promijenila politika poslovanja.
Fondovi (nasi), sami su si iskopali jamu, ili si skocili u usta, zasto?
Jer u trenutku izlaska HT-a na burzu, bili su u Cash-r-a manje od 90% jer su mislili kao
i uvijek da ce to biti triger kao sto je bilo s Plivom, Inom…..itd. itd.-…

Previse se decki opustili i nisu mislili na disperziju rizika, sto im jako zamjeram.
A u isto vrijeme se poklopilo vise negativnih faktora, od Rohatimskog koji izjevljuje
inflaciju od cca 5 %, da bi na kraju ipak bila u drugoj godini oko 2,7 ili 2,8, sto je vec uobicajena
inflacija, pa nepotreban govor Mesica oko gospodarstava, o (IGH-u), mozda ga svri sto on
nije dobrano zaradio, vec pojedini insideri.
Pa izbori, neka neizvjesnost, ok, vjerujem da politika ima nekoliko čimbenika u svezi naseg
trzista kapitala, jer je kod nas, gdje kod se okrece kapital politika usko vezana, ali, zapamtite ovo:
“NITKO, A MA BAS NITKO NITI IJEDNA VLADA ILI BILO TKO NE MOZE ZAUSTAVITI RAST ZDRAVE
FIRME S JAKIM FUNDAMENTIMA ILI ČVRSTIM PLANOM U BUDUĆNOST, A TO NAS PUNO KUPUJE
I TOME SE NADA, ODNOSNO VJERUJE”.

Moja velika zamjerka fondovima, sto tako veliki timovi tj. fond manageri ne razmisljaju o disperziji rizika ni
malo, casha uvijek treba biti min, 30%, sto zna svaki ozbiljniji investior, samim time
nista nisu mogli napraviti kada je tržište počelo kliziti, a raja, ko raja, od straha, uzimala paru i bjezala…panika…
A oni jadni ne da su sebe pokopali, vec ujedno i sve nas, pogotovo, one nove investitore
kojih mi je iskreno zao, mislim na one koje su usli na burzu nakon HT-a.
Jadno, i krajnje neozbiljno (neprofesionalno) od nasih fondova.
Mislim da im je ova skola, koja ih je puno kostala, a i nas, jer je svatko osjetio, koliko se moze
potonuti, a da ne pomisljam koliko je jos moglo, nakon svega ovoga, i rjesavanja naravno politicke scene
gdje ne vidim tako veliku direktnu vezu s dionicama, naravno osim nekih, u koje su ipolitizirane
na sve moguce nacine, i za te dionice se zna koje jesu,osobno u njima nisam, niti namjeravam biti.
Danas se opet pokazalo u zadnjih pola sata ADRS-P-A gdje je uvertira tek pocela, INA, i DLKV,
a da ne zaboravim spomenuti JDOS, mnogi su danas bili iznenada po niskim cijenama kupljneni,
ali to je burza i nikada ne mozes znati, mnogima je sada zao sto je dosta toga otislo jeftino i s gubitkom,
nekom s vecim, neko s manjim, ali, uvijek se spominje na ovom forumu, ali i zivotno pravilo u životu,
STRPLJIV – SPASEN.
Dokaz smo toga.
Padanje, staganacije, pa opet padanje…igra fondova u trenucima trajanja IPO-a HT-a, opet
klizanje, i onda big bang, u samo pola sata, ispravite me ako grijesim Crobex se okrenuo za
cca 2%, jer nisam cijelo vrijeme pratio trziste.
I sta na kraju reci, vjerujem, jos uvijek vjerujem u nase trziste, kakovo god bilo, da se moze solidno zaraditi, netko vise, netko manje, ovisno o snalazljivosti i masu drugih faktora.
Mislim da nakon svega ovoga dolazi sunce na burzu, bez obzira sto jos malo pocinje zima.
[thumbsup][thumbsup]

And God says let there be light and be light, and it was good...

I jos nesto da zaokruzim cijelinu, puno forumsa iz ne znam kojih njima znanih razloga
pisu da su fondovi zavrsili za ovu godinu svoje, zaokruzili dobit, smijesno.
Apsolutno se ne slazem s tim, jer fondovi nikada nisu zadovoljni s dobiti, sada su se opekli
nadam se da vise nece jer smo svi to osjetili, oni zive od dobiti, provizija, sto svatko malo
upuceniji zna, i nema veze, da li je ljeto, zima, proljece jesen.

Saludos!

And God says let there be light and be light, and it was good...

mislim da ce nasi fondovi sljedece godine biti ili pukovnici ili pokojnici.. .. trebaju odrzati prinos da bi povratili povjerenje, a kesha nema previse.. no 90% da ce nasi ljudi, pametni kakvi jesu, kupovati udjele sto su prodali po 190 ponovno na 210..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/


I jos nesto da zaokruzim cijelinu, puno forumsa iz ne znam kojih njima znanih razloga
pisu da su fondovi zavrsili za ovu godinu svoje, zaokruzili dobit, smijesno.
Apsolutno se ne slazem s tim, jer fondovi nikada nisu zadovoljni s dobiti, sada su se opekli
nadam se da vise nece jer smo svi to osjetili, oni zive od dobiti, provizija, sto svatko malo
upuceniji zna, i nema veze, da li je ljeto, zima, proljece jesen.

Saludos!

Potpuno si u krivu spade. Fondovi su završili i neće dizati cijene. Štoviše, do kraja godine ići ćemo gore-dolje jer nema smisla više dizati cijene.
Ono što danas kupujete, bit će barem 10% jeftinije za tjedan-dva, a bogme i prvih tjedana 2008. godine. Tako je uvijek bilo, tako će biti i sada. Zato čuvajte lovu za dokup i kupnju, 10% nije malo….

Cayman prica o ovome:

Je tako je bilo prosle godine, no prosle godine nije bila ova mini-korekcija koja je sve uzdrmala i pitanje je kako ce se to odraziti na raspolozenje. Hoce li se pritisak na prodaju mozda smanjiti jer je puno ljudi zapravo jos u minusu i nisu raspolozeni za prodaju? Ili je Cayman u pravu?

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

Mislim da ce crobex zavrsiti godinu tu oko 4950-5050.

Nakon toga mislim da ce ici gore ali opet nece biti kao 2007, mislim da su naucili nesto iz ove godine..
na kraju prvog tromjesecja ne ocekujem preko 5800..

"I think there is a world market for about five computers" Thomas Watson Sr.

Spade:

I jos nesto da zaokruzim cijelinu, puno forumsa iz ne znam kojih njima znanih razloga
pisu da su fondovi zavrsili za ovu godinu svoje, zaokruzili dobit, smijesno.
Apsolutno se ne slazem s tim, jer fondovi nikada nisu zadovoljni s dobiti, sada su se opekli
nadam se da vise nece jer smo svi to osjetili, oni zive od dobiti, provizija, sto svatko malo
upuceniji zna, i nema veze, da li je ljeto, zima, proljece jesen.

Saludos!

Ok, mozda u nekim okvirima imas pravo, ali su ostali jadni bez
najbitinijeg CASHA-R-A, stoga su prodavali, bili prisiljeni prodavati
uz gubitke, rulja je pocela izvlaciti lovu, dalje znate sami, sta se desava
na nasem slabasnom trzistu.

Potpuno si u krivu spade. Fondovi su završili i neće dizati cijene. Štoviše, do kraja godine ići ćemo gore-dolje jer nema smisla više dizati cijene.
Ono što danas kupujete, bit će barem 10% jeftinije za tjedan-dva, a bogme i prvih tjedana 2008. godine. Tako je uvijek bilo, tako će biti i sada. Zato čuvajte lovu za dokup i kupnju, 10% nije malo….

And God says let there be light and be light, and it was good...

I madjarski fondovi u 11. mjesecu gubili na veliko…..
“Hungary’s investment funds incurred a never-before-seen loss of HUF 31 billion in November.”

link: http://www.portfolio.hu/en/cikkek.tdp?k=2&i=13662

cayman, mislim da se varas i da u svoja predvidanja nisi unio cinjenicu da prije nove godine imamo koreciju, koja traje vec tri mjeseca, i koja mjenja stanje u odnosu na prijasnje god… [rolleyes][undecid]
a 10% je puno, i ako si tako siguran, lijepo ces zaradit…

zivi bili pa vidili[cool]

Moderatora treba zabranit!!!


I jos nesto da zaokruzim cijelinu, puno forumsa iz ne znam kojih njima znanih razloga pisu da su fondovi zavrsili za ovu godinu svoje, zaokruzili dobit, smijesno. Apsolutno se ne slazem s tim, jer fondovi nikada nisu zadovoljni s dobiti, sada su se opekli nadam se da vise nece jer smo svi to osjetili, oni zive od dobiti, provizija, sto svatko malo upuceniji zna, i nema veze, da li je ljeto, zima, proljece jesen. Saludos!

Fondovi žive od management fee-a ne od dobiti. I zato više zaradi Raiff Balanced nego npr Ilirika JIE iako Raiff ima manji prinos.

Nece fondovi biti nikakvi pokojnici, na zapadu najnormalnije posluju iako je bilo i godina koje su završavale u minus prinosima. Niste u casinu. Vi bi sigurno bili najsretniji da se sada dignu sve cijene duplo? A šta nakon toga? Šta s takvim napuhanim tržištem?

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

pa još duplo, valjda. rast ispod duplo nas više ne može zadovoljiti.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

Dionički fondovi su pretrpili gubitak najviše zbog pada dionica na burzi, a ne zbog toga što su ljudi maksimalno izlazili iz fondova. Naravno da su dio keša potrošili na isplate, ali nisam primjetio da su pretjerano rasprodavali dionice.
Dionice su prodavali manji i veći investitori, a fondovi nisu imali želju previše kupovati na tim cijenama i to je to.
Ja sam isto za manji, ali sigurniji rast nego šokove koji mogu uspaničiti ulagače u fondove jer su se naši ljudi opekli sa starom štednjom i financijskim inženjeringom tako da ovi padovi vrijednosti fondova 10-15% ih sigurno ne ostavljaju ravnodušnim..

New Report

Close