Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

yieldchaser, 23.07.2022. u 14:47

Ako se ništa ružno dogodi u idućih 6 – 12 mjeseci, oni koji su bili oprezni neće zaraditi, odnosno zaraditi će malo, a lakomi će zaraditi brdo novca.

Ako se dogodi nešto ružno, oprezni će carevati, a ostatak ekipe će biti pobrisan.

upravo tako…a vidim da sve više ulagača tipuje na scenarij 2

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

Informanka.

 

– koliko sam prošli tjedan dobila ovaj sam izgubila.

– gubitak je točno -1.9% te me je vratio ponovno na skromnu godišnju dobit od +2.4%.

– najveći dio toga gubitka mi je napravio jedan inteligentni investitor koji je dionicu MDKA s jednom dionicom spustio za 10%.

– tjedan mi je bio zabavan što se trgovanja tiče, ponovno sam puno trgovala.

– imala sam keša, prodala ERNT do kraja, po običaju i malo ZABA, a prodala sam i malo IKBA (za tu prodaju mi je žao što sam prodala, nisam vidjela izvješće a nalog na prodaji stajao, takve su vam te ultra nelikvidne dionice).

– već duže vrijeme puno toga prodajem kako bih mogla kupovati KODT, na početku tjedna sam i malo kupila KODT, a onda ste mi digli cijenu, a ja kada kupujem gledam da je roba na nekom diskontu.

– i tako ja vidim ATPL na nekim povoljnim cijenama i umjesto KODT kupujem ATPL, ali to mi je izgleda greška, dobra je ta dionica ATPL ali su stvarno užasni ti dioničari koji imaju te dionice, mislim da se na niti jednoj dionici nije skupila gora ekipa.

KODT.

 

– mogli ste vidjeti na primjeru ove dionice kako brzo može fondovska industrija podići cijenu dionice ako im je to u interesu.

– ne žalim se, punooo toga sam nakupovala.

– puno toga su nakupovali i trejderi, biti će zanimljivo kada oni krenu izlaziti.

– u jednom trenutku sam se mislila prodati onim kupovnim nalozima na 2.300 po 50 kom i kupiti ATPL (dobro da nisam), na KODT se ne mogu takmičiti s fondovskom industrijom pa je bolje prilagoditi im se).

– na kraju su trejderi očistili nalog na KODT2.

– još planiram kupiti cca 20 – 30 dionica KODT ili KODT2 da zaokružim jednu lijepu brojčicu, a potom zaključavam tu dionicu i držim kako se ono kaže zauvijek.

 

ivana7, 22.07.2022. u 22:21

MDKA, polugodišnje izviješće.

 

– kad gledam polugodišnje izvješće mislim da im je ovo najbolje od kad je firme,

– polugodišnja dobit po dionici im je 2.000 kn, ako naprave isti rezultat u drugom polugodištu dobit po dionici će im biti preko 4.000 kn.

– kad gledam rast prodaje sve je to fenomenalno dobro.

– ali nadala sam se i puno više od toga što su prikazali, u 2Q im je izostao dobar dio dobiti na koji sam računala, ali ga nema, popapala ga maca, čitam izvješće, uspoređujem ga s prošlom godinom, tu imamo veliki rast troškova, e sad na što se to točno odnosi nemam pojma, što ne napišu izvješće jasno kao što je izvješće KODT, tu je dosta toga zakamufliramo.

– ali vratimo se pozitivi, polugodišnja dobit je rekordno velika,

– EPS bi im ove godine mogao biti rekordnih preko 4.000 kn.

– ali za to treba pričekati narednih 6mj.

– u idućih 6mj. ne očekujem  neko trgovanje na ovoj dionici, tu će biti velika nelikvidnost.

– kupci neće biti nešto naročito zainteresirani za kupnju ove dionice po 30.000kn i više od toga.

– a prodavači teško da će ovu dionicu prodavati po 26-27.000kn.

– tu je jedina dobra stvar što van Top10 imamo samo 1.400 dionica, a imamo i odluku skupštine o kupnji 1.000 dionica po tržišnoj cijeni.

– eto barem velikog kupca ako cijena dionice padne.

– vjerujem da će doći i bolja vremena za ovu dionicu, a do tada će me zadovoljiti relativno dobra godišnja dividenda.

 

MDKA.

 

– u citiranom postu sam napisala jednu veliku grešku: “prodavači teško da će ovu dionicu prodavati po 26-27.000 kn”.

– vidimo da inteligentnim investitorima stvarno nije teško prodati dionicu po 27.000kn.

– samo je veliki problem znati kad će inteligentni investitor to poželjeti prodati.

– meni je puno zanimljivije s 27.000kn postaviti nalog na KODT ili ATPL, na MDKA mi se nekako čini da je to gubitak vremena ali nije jer na našoj burzi imamo dosta inteligentnih investitora.

– na KODT su puno veći igrači od mene, ali na MDKA se mogu igrati s inteligentnim investitorima.

– kako nemam viška keša morati ću prodati nekoliko dionica, a to znači da ću gurati i cijenu dionice prema dolje.

– na MDKA ću vam biti i potpora, imam mogućnosti kupiti cca 10 dionica na cca 27.000kn.

– mislim da nije loša kupnja MDKA na 27.000kn jer joj je na toj cijeni p/e značajno ispod 7.

– a za desetak mjeseci kada budemo znali hoće li biti ili kolika će biti dividenda na MDKA, ćemo znati okvirno i kolika bi mogla biti realna cijena dionice MDKA.

– važno za investitore početnike, dionica MDKA zbog svoje nelikvidnosti i velike cijene jedne dionice je stvarno rizično investiranje.

@ivana7

 važno za investitore početnike, dionica MDKA zbog svoje nelikvidnosti i velike cijene jedne dionice je stvarno rizično investiranje

Nije to važno samo za investitore početnike. Ta stvarna rizičnost je stvarno važna za sve investitore pa i za stvarno inteligentne investitore poput tebe.

@ivana7

– a za desetak mjeseci kada budemo znali hoće li biti ili kolika će biti dividenda na MDKA, ćemo znati okvirno i kolika bi mogla biti realna cijena dionice MDKA.

Slažem se da ćemo za desetak mjeseci znati hoće li biti dividenda na MDKA. Tko zna kakva će biti i cijena dionice. Možda se 27 iljadi bude činilo puno pa će bit prilike i da ju dollar cost averagaš, možda i do kakvih 16 iljadi.

yieldchaser, 31.07.2022. u 20:00

@ivana7

 važno za investitore početnike, dionica MDKA zbog svoje nelikvidnosti i velike cijene jedne dionice je stvarno rizično investiranje

Nije to važno samo za investitore početnike. Ta stvarna rizičnost je stvarno važna za sve investitore pa i za stvarno inteligentne investitore poput tebe.

 

– ja u mojim glavnim investicijama ne griješim,

– koristim kombinatoriku “Perdy”.

– ne vjerujem da je korištenje te kombinatorike propustilo ostvariti profit od 1930g.

 

mitkko, 10.07.2022. u 19:07

Koleginice, ako ti nedostaju moji grafovi, sve sto trebas je samo me lijepo zamoliti i rado cu ti pomoci. Imam naravno samo jednu molbu, da me ne prozivas opet za crnjacenje ako ti graf ne bude po volji.

 

– gospon Mitkko.

– vi ste svakako vrhunski investitor, ono na JDPL vas je učinilo vrhunskim.

– ja vam ne investiram u dionice tipa JDPL, što ne znači da se i na tom tipu dionica ne mogu zaraditi veliki novci.

– nego vratimo se mi na TPNG, gdje je došlo do nesuglasica.

– ja sam stvarno velike količine TPNG kupila na 39kn, izlazio neki fond i moj prijatelj Splićo, (istu sam stvar napravila sada s KODT).

– tada mi je ta TPNG bila čisti zicer, vozarine su se digle da firma može pozitivno poslovati, a na vidiku su bile i puno veće vozarine.

– tada se vi svađate s gospođom Brankicom i pišete sve najgore o TPNG kad sam ja bila krcata tih dionica.

– možda je vas graf upućivao na pad dionice TPNG, i vidi vraga, vi za 15 dana puni dionica TPNG i grafovi sada ukazuju na veliki rast dionice koji se je i ostvario (ali ne veliki, prije ono solidni).

– i vi i ja prodajemo dionice TPNG, ja (80%).

– TPNG izlazi s lošim izvješćem Q2, e sada se mislim zadržati ili prodati to što imam, znam da će Q3 biti financijski puno bolji.

– ali zbog toga se ne trebamo svaditi gospon Mitkko.

– na forumu ionako 95% postova niti ne treba čitati (vjerojatno je drukanje), ali imamo i 5% stvarno korisnih postova.

 

randopph, 10.07.2022. u 19:38

kako sad najednom ivana nema keša? kaj je hotelčić otišel u stečaj? ima li itko kakav info?

Nekretnine, turizam.

 

– na forumu o dionicama svakako nije popularno pisati o betonu, odnosno nekretninama.

– na jednom forumu su zaključili kako je puno bolje biti podstanar i lovu za stan-kuću ubaciti na tržište dionica i bogatiti se.

– ja imam malo više od toga hotelčića, a ovu godinu i taj hotelčić fenomenalno dobro zarađuje.

– jedan japanac vam je napisao puno knjiga o tim nekretninama pa pročitajte malo.

– imate igricu, četiri zelene kućice koje zamijenite za crveni hotel….

– tako ja investiram u jednu malu kućicu prije 3g. manje od 200.000 eura, odmah sam ju mogla prodati za 300.000 eura.

– i u ovoj godini napravim bazen, jer kućice s bazenom imaju bolju cijenu.

– ajmo zaokružimo da me je cijela investicija koštala 200.000 eura, realno je nešto više.

– i sada vam ta kućica ide za 2.500 eura tjedno, u toj cijeni imam i nekakve troškove, ali recimo da mi je tjedna zarada na toj kućici 2.500 eura.

– sada 200.000 eura (cijena kućice) dijelimo s 2.500 eura i dobijemo 80.

– znači ako ja iznajmim kućicu za 80 tjedana imam povrat investicije, sve je u marketingu, što prije doći do tih 80 tjedana najma.

– sve ovo sam pojednostavnila da lakše shvatite, ali možete vidjeti kako su nekretnine puno bolje od dionica na kojima većina vas gubi novce.

– zato se nemojte čuditi zašto je mali promet na našoj burzi.

– znam iz iskustva, puno je lakše raditi s dionicama nego s nekretninama i turistima.

– i na kraju, zašto novac od nekretnina ne bi reinvestirala u nekretnine i turizam.

– dionice su mi posebna investicija, na dionicama sam zaradila i izvukla dobar dio novca te ih investirala u nekretnine.

– na našem tržištu dionica da bih nešto kupila nešto moram i prodati,(moj stil rada).

– najčešće sam 100% u dionicama.

– znam kriza je, i kada ide inflacija potrebno je biti u kešu.

– ali ja volim rizik, kockam se s 2 dionice KODT i MDKA koje su mi 3/4 portfelja.

– skoro svaki dan nešto prodam nešto kupim, da i brokeri nešto zarade, a mene to trgovanje zabavlja i veseli, puno je lakše trgovati na burzi nego se baviti turistima.

To je sve jako relativno što je isplativije.

Sigurno da je bolje imati neki apartman nego gubiti na burzi.

Nekretnine su investicija sa slabim povratom i velikom amortizacijom.

Burza je i rizik i mogućnost.

Marielena, 01.08.2022. u 15:14

To je sve jako relativno što je isplativije.

Sigurno da je bolje imati neki apartman nego gubiti na burzi.

 

– dobro je i jedno i drugo, tvz. disperzija.

– kod dionica netko drugi upravlja vašim novcima, kod nekretnina vi upravljate time.

– kako ima glu.pih investicija na burzi isto tko ima ih i kod nekretnina (sve ne zarađuju).

 

Marielena, 01.08.2022. u 15:14

Nekretnine su investicija sa slabim povratom i velikom amortizacijom.

Burza je i rizik i mogućnost.

 

– upravo sam vam napisala koliko me košta nekretnina, kolika je zarada i kada će se ostvariti financijski povrat.

– ima nekretnina koje teško da su isplative ali su korisne.

– ja sam kupila jednu veliku garažu u centru centra kod svoga hotelčića, takvih garaža u samom centru nema, možete imati novce ali ih ne možete kupiti jer ih nema na tržištu nekretnina.

– ja sam to platila koliko je prodavač tražio, (40.000 eura plus porez).

– na toj investiciji sigurno neću zaraditi povrat investicije, ali meni osobno to stvarno vrijedi zlata, mogu parkirati u garaži ili ispred garaže, a to u jednom turističkom mjestu stvarno nema cijenu.

– za te novce sam u Slavoniji mogla kupiti kuću.

– ta garaža mi cijeli život može donositi neki novac ako ju iznajmim.

– tu garažu kad god poželim mogu i prodati, ali prvenstveno sam ju kupila zbog hotelčića, i sad mi je u garaži auto od jednog gosta, to sam mu naplatila 0 (nula) kuna iliti besplatno, ne morate sve naplatiti, već mi je dobro platio smještaj u hotelčiću.

 

yieldchaser, 18.07.2022. u 21:47

Tema je Best buy. Ovo je forum. Svatko ima pravo iznijeti svoje mišljenje o tome što je Best buy i po mogućnosti potkrijepiti to argumentima.

 

– veliki problem teme Best buy su neuki investitori koji su neuki ali znaju drukati u smjeru svojih financijskih interesa.

– takvi investitori su skloni sijati euforiju ili crnilo ovisi o tome što im u datom trenutku odgovara.

– a sam forum se sastoji od cca 95% korisno neupotrebljivih informacija i samo cca 5% korisnih informacija.

 

ivana7, 01.08.2022. u 11:54

 





yieldchaser, 31.07.2022. u 20:00



 

@ivana7

važno za investitore početnike, dionica MDKA zbog svoje nelikvidnosti i velike cijene jedne dionice je stvarno rizično investiranje

Nije to važno samo za investitore početnike. Ta stvarna rizičnost je stvarno važna za sve investitore pa i za stvarno inteligentne investitore poput tebe.

 



 

 

– ja u mojim glavnim investicijama ne griješim,

– koristim kombinatoriku “Perdy”.

– ne vjerujem da je korištenje te kombinatorike propustilo ostvariti profit od 1930g.

 

 

Te tvoje kombinatorike imaju smisla u efikasnim tržištima, a na ZSE baš i ne puno, iako si znala i pogoditi. U zadnjr vrijeme si iz ZABE izašla puno prerano, više puta, nahranivši pritom brokere da se dobro prejedu. Iz ERNTa i ATGR si pak izašla prekasno, a MDKA ti ne ide u željenom smjeru, bez obzira na neumorno reklamiranje.

yieldchaser, 01.08.2022. u 16:22














Te tvoje kombinatorike imaju smisla u efikasnim tržištima, a na ZSE baš i ne puno, iako si znala i pogoditi. U zadnjr vrijeme si iz ZABE izašla puno prerano, više puta, nahranivši pritom brokere da se dobro prejedu. Iz ERNTa i ATGR si pak izašla prekasno, a MDKA ti ne ide u željenom smjeru, bez obzira na neumorno reklamiranje.

 

Moje trgovanje na ZSE.

 

– ZABA i danas sam prodala nešto ZABA po 65kn, još imam relativno dosta dionica ZABA.

– TPNG danas sam prodala po 48kn, i TPNG imam još relativno dosta (ne punooo).

– KODT2 kupila 4 dionice po 2.280kn.

– na kupnji sam ATPL, ali jeftino pa ne ide.

– ERNT i ATGR, pa vi ste naveliko hvalili te dionice, nemam više dionica ERNT i ATGR, to su dobre firme, ali došlo do stop loss, na obje dionice sam ostvarila lijepu zaradu plus dividenda.

– MDKA, pa imate post gdje sam vam napisala u kojem kanalu će se kretati cijena, MDKA je stabilna firma sa solidnim prihodima, povećava broj zaposlenih i djelatnosti s kojima se bavi ne može propasti, p/e ispod 7, redovna dividenda….

– ali imamo i veliku nelikvidnost, zbog te nelikvidnosti ja ni teoretski ne mogu izići iz te dionice.

– ali za vašu sigurnost ja vam ne bi preporučila da kupite ovu dionicu ni po 10.000 kuna.

– nego sutra mi na brokerski stiže 50.000kn, prekosutra 20.000,(prebacivanje s računa na račun) a već i imam neke novce (keš) na brokerskom, pa me zanima što mi preporučujete za kupnju ???

– bavim se i metalima (isto kao i neki manjinci), što mislite je li Au na ovoj cijeni skup ili jeftin ???

New Report

Close