Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Informanka.

 

– ponovno veliki tjedni pad od – 2.5%, tako da mi se je cjelokupna godišnja dobit istopila na samo +2.1%.

– ako ovako nastavimo i sljedeći tjedan, a ne vidim razlog zašto ne bi, portfelj mi sigurno prelazi u godišnji predznak – (minus).

– ali što je tu je, tek nakon izvješća mogu očekivati da bi portfelj mogao krenuti u pozitivu, ali o tom potom.

– ovaj tjedan nema što mi nije padalo, većina u crvenom, ovakve periode treba izdržati bez nervoze i panike.

– u ovom tjednu sam prodala malo više ZABA, kad joj se podigla cijena, a kupovala sam dosta ATPL.

– legla mi je i jedna dividenda, promijenila sam i nešto eura, na žalost nemam puno keša ili tvz. kuna a želja je puno.

– sada što kupiti ???

– KODT, nekako mi izgleda najjeftinije.

– dosta je palo i Au.

– zanimljiva mi je i ATPL (bar je likvidna) ali mi je nekako u podsvijesti i rizična, a možda je rizična samo zbog rizičnih investitora koji investiraju u ATPL.

– MDKA, nema likvidnosti, ako vam se prodaje stavite nalog na 28.600 pa ću vam to kupiti.

– TPNG, ne znam ni sama, a imam toga, kupovati ili prodavati.

– ERNT i ATGR, nisam ni tu pametna što učiniti.

– dobro bi mi došao i koji vaš savjet a da to nije “smeće” tipa DLKV, IGH…

yieldchaser, 03.07.2022. u 16:30










Što misliš o cashu kao investiciji?

 

Keš kao investicija ???

 

– to ovisi o tome koga pitate.

– ako pitate bankara, to je novac na računu, oročenje ili max. obveznice.

– to je štednja i jedno veliko životno siromaštvo.

– ali nitko od bankara nije postao milijunaš ($).

– ako pitate kockara to je 17 crno, DLKV, pobjeda Dinama…

– ali nitko se od kockara nije obogatio.

– ali dok ne bankrotiraju barem znaju što je život.

– e sada se moram ograditi jer cca. 2% bankara i kockara se obogati i u tome poslu.

– kod dionica 90% investitora gubi novac, a koliko ih se obogati nemam pojma.

– istina vam je negdje u sredini, kod investiranja morate biti i bankar i kockar, to je uvjet da dođete do milijuna.

– kod mene je bankar 70%, kockar 30%.

– e sada ono što je kod mene kocka 30% to su za prave kockare zicer investicije.

– ne štedim novac tako da sam za pravog bankara ni 1% a ne 70%.

– u biti ja se kockam s sigurnim investicijama.

– e sada koliko su sigurne nemam pojma.

– možda će vam biti najbolje pročitati knjigu našeg poznatog pisca T.Birtića “dnevnik malog investitora”

– iz knjige: “2007. više sam nego utrostručio svoj kapital, i pomogao nekolicini prijatelja da učine isto” (u godinu dana 300%).

– za više znati o tome morali bi pročitati knjigu.

– nekad je gospon Birtić pisao i na ovom forumu, mene častio s kavom, ali kad vam investitori uđu iliti postanu veliki milijunaši oni po malo zaborave na forum, stare prijatelje i više nema savjeta kako će te zaraditi velike novce.

– otkad je postao milijunaš ni moj veliki prijatelj gospon Lopina više ga nema ni čuti ni vidjeti.

– evo i moj najnoviji prijatelj MaliMarinko otkad se je približio milijunu više ne piše, pa i onaj Matko (nije mi prijatelj) od kad je ušao u milijune i oženio vas s svojim dionicama više ne crta grafove.

 

ivana7, 09.07.2022. u 17:33

 





… pa i onaj Matko (nije mi prijatelj) od kad je ušao u milijune i oženio vas s svojim dionicama više ne crta grafove.





 

Koleginice, ako ti nedostaju moji grafovi, sve sto trebas je samo me lijepo zamoliti i rado cu ti pomoci. Imam naravno samo jednu molbu, da me ne prozivas opet za crnjacenje ako ti graf ne bude po volji.

 

Sada i sama vidis da sam bio u pravu, sve je jasno na to ukazivalo jos prije 6 mjeseci, ali se vecina s time sprdala. Zanimljivo mi je citati da tek sada dobar dio forumasa pocinje pricati o recesiji, ali je jos zanimljivije da i dalje ima dosta onih koji su slijepi pored zdravih ociju – hoce to tako kada se ozenis za dionicu, kada gledas neke pokazatelje koji su lanjski snijeg, itd.

 

Vjeruj mi da se ne nasladjujem citajuci kako iz tjedna u tjedan skupljas minuse. Ako ti kao iskusna investitorica skupljas minuse, bojim se pomisljati kako ce proci i prolaze pocetnici na burzi koji jos nisu dozivjeli bear market, pocetnici koji su navikli kupovati svaki dip.

 

Kako je ono isla mantra… “treba kupovati dividendne dionice jer su jedino one sigurne u recesiji…” LOL 🙈 Bas bih volio cuti Brankicu (i njenog brata Migru) da mi to slikovito pojasne na zadnjem primjeru ATPL koji toliko propagiraju – dividenda 20 kn, cijena pala 150 kn 😬

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

kako sad najednom ivana nema keša? kaj je hotelčić otišel u stečaj? ima li itko kakav info?

@mitkko

Ako ti kao iskusna investitorica skupljas minuse, bojim se pomisljati kako ce proci i prolaze pocetnici na burzi koji jos nisu dozivjeli bear market, pocetnici koji su navikli kupovati svaki dip.

 

To i mene zanima.

Dodatak na moj zadnji post o milijunašima s burze.

 

– vidim da ima reakcije na moju zadnju “Informanku”, kad vaše objave prođu odobrenje ja ću vam na to moći odgovoriti sljedeći vikend, kod nas kažu “vrag odnija i prišu”, pomalo, ipak je ovo tema za dugoročne investitore.

– nego da se ja vratim na te milijunaše.

– najčešći tip milijunaša je dođe s par milijuna na burzu i ode s milijunom.

– najpoznatija među nama malima milijunašima mi je gospođa “Miami”, dosta sam se s njom svađala i već dugo je nema na forumima, izgleda došla do milijuna i ostavila se burze.

– najpoznatiji i najveći milijunaš sa burze mi je gospon “N.Baksuz”, taj tip je došao s 100 milijuna i otišao s cca 30 milijuna, on je i dalje za naše pojmove veliki milijunaš koji je na burzi stekao dodatno iskustvo i znanje, ali je nezgodno što je povukao u gubitak veliki broj malih investitora koji su se vidjeli kao budući milijunaši a cijeli posao je da treba slijediti velikog gurua i milijuni će doći.

– pisala sam ja i tada na ovoj temi kako će s tim dionicama na kraju otići s gaćama na štapu, ali tko sam ja, jedna neuka investitorica koja melje gluposti na ovoj temi s dopuštenjem cenzure.

– p.s. sva imena su izmišljena i ništa nema veze s stvarnim događajima.

@ivana7

Koja ti je uopće poruka u vezi tog Birtića? Tip je uhvatio balon i na njemu oplodio kapital prije svjetske financijske krize. Što to dokazuje? Da je on uspješan investitor?

ma lol

Svaki ozbiljan ulagač će ko iz topa ispaliti činjenicu da jedna godina u tome ne znači apsolutno ništa. Svaka bena, pa i onaj Jeremy s Youtubea i njegov kanal ‘Financial education’, može pogoditi ko ćorava kokoš na zrno kupnjom raznog smeća. Te 2007. je bio takav balon, to je bila takva histerija da si mogla zaraditi na praktički bilo čemu. Ja sam tad bio klinac 19 godina i nisam imao novaca za ulaganje, ali sjećam se ja tih vremena. Smart money poput Svena Carlina izlazio je još 2006. On je iz ERNTa izlazio po 3000kn, a išao je još do 4000kn, ali ionako je imao golemu kapitalnu dobit i sve te dividende jer je bio među prvim investitorima kad ga je uzimao od 330kn na gore. Zarada mu je bila najmanje x5, ali u 4-5 godina, Ivana, ne u 10 mjeseci. Birtiću svaka čast, ali ja ne vidim što bih to ja od njega naučio ili itko od nas. Savjetovali ga brokeri, a? Haha.

Bolje je uraniti s procjenama, nego biti u krivu s procjenama. Ja sam možda uranio, ali kako ono vele? Better late than never. E pa ja kažem “better early than sorry”.

MaliMarin tko je sada taj, nije valjda ovaj 😂🧐🙃

 

Marin (27) uhićen jer se u kafiću svađao sam sa sobom: “Jesam li ja idiot?”


 

 

https://www.index.hr/magazin/clanak/tip-iz-donjeg-miholjca-uhicen-jer-se-svadjao-sam-sa-sobom-u-kaficu-jesam-li-ja-idiot/2378873.aspx

 

 

 

 

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

mitkko, 10.07.2022. u 19:07

 





ivana7, 09.07.2022. u 17:33



 

 





… pa i onaj Matko (nije mi prijatelj) od kad je ušao u milijune i oženio vas s svojim dionicama više ne crta grafove.







 

 

Koleginice, ako ti nedostaju moji grafovi, sve sto trebas je samo me lijepo zamoliti i rado cu ti pomoci. Imam naravno samo jednu molbu, da me ne prozivas opet za crnjacenje ako ti graf ne bude po volji.

 

Sada i sama vidis da sam bio u pravu, sve je jasno na to ukazivalo jos prije 6 mjeseci, ali se vecina s time sprdala. Zanimljivo mi je citati da tek sada dobar dio forumasa pocinje pricati o recesiji, ali je jos zanimljivije da i dalje ima dosta onih koji su slijepi pored zdravih ociju – hoce to tako kada se ozenis za dionicu, kada gledas neke pokazatelje koji su lanjski snijeg, itd.

 

Vjeruj mi da se ne nasladjujem citajuci kako iz tjedna u tjedan skupljas minuse. Ako ti kao iskusna investitorica skupljas minuse, bojim se pomisljati kako ce proci i prolaze pocetnici na burzi koji jos nisu dozivjeli bear market, pocetnici koji su navikli kupovati svaki dip.

 

Kako je ono isla mantra… “treba kupovati dividendne dionice jer su jedino one sigurne u recesiji…” LOL 🙈 Bas bih volio cuti Brankicu (i njenog brata Migru) da mi to slikovito pojasne na zadnjem primjeru ATPL koji toliko propagiraju – dividenda 20 kn, cijena pala 150 kn 😬


@mitkko
fališ na onom forumu.

 

BudFox3, 11.07.2022. u 13:36

MaliMarin tko je sada taj, nije valjda ovaj 😂🧐🙃

 

Marin (27) uhićen jer se u kafiću svađao sam sa sobom: “Jesam li ja idiot?”


 

 

 

https://www.index.hr/magazin/clanak/tip-iz-donjeg-miholjca-uhicen-jer-se-svadjao-sam-sa-sobom-u-kaficu-jesam-li-ja-idiot/2378873.aspx

 

 

 

 

Nije. Naš Marin je rodjen 1983 godine.

Marielena, 12.07.2022. u 09:29

 





BudFox3, 11.07.2022. u 13:36



 

MaliMarin tko je sada taj, nije valjda ovaj 😂🧐🙃

 

Marin (27) uhićen jer se u kafiću svađao sam sa sobom: “Jesam li ja idiot?”


 

 

 

https://www.index.hr/magazin/clanak/tip-iz-donjeg-miholjca-uhicen-jer-se-svadjao-sam-sa-sobom-u-kaficu-jesam-li-ja-idiot/2378873.aspx

 

 

 

 

 



 

Nije. Naš Marin je rodjen 1983 godine.

Naš Marin može biti uhvaćen jedino s kavom damom!

Informanka.

 

– napokon u tjednom plusu +0.3%, nije nešto ali veseli, samo toga ne bi bilo da neki investitor nije skinuo jednu dionicu MDKA po 30.000 kn, (moja velika zahvala tom investitoru!!!).

– i tako ja završim u ovoj godini na skromnom plusu od +2.4%.

– trenutno mi sve ovisi o dvije dionice KODT i MDKA, cca 2/3 portfelja, sada čekam izvješća, nadam se najboljem, ali najprije treba vidjeti izvješća.

– ovaj tjedan sam prodavala malo JDOS i ZABA, dosta JDGT i više ga nemam sve prodala, a žao mi za tu dionicu.

– još sam imala i slobodnog keša, i svu tu lovu sam ulupala u KODT, e sad je li to bilo jeftino i povoljno vidjeti ću kad iziđe izvješće KODT.

– još ja imam toga za prodavati (ERNT, ZABA, TPNG, ATPL, ATGR), ali odlučila sam pričekati izvješća pa ću biti pametnija što napraviti.

 

ivana7, 09.07.2022. u 16:40

– MDKA, nema likvidnosti, ako vam se prodaje stavite nalog na 28.600 pa ću vam to kupiti.

 

MDKA.

 

– kako to radi inteligentni investitor ???

– pa odmah skine s kupnje kupovni nalog na 28.200 kn.

– što će njemu sada 400 kn više od toga (28.600), zašto bi sada on čekao 3-4 sata kada odmah može prodati, a vrijeme je novac.

– a tu dionicu kupi ona Zločesta dioničarka i odmah se uplaši da joj ne prođe nalog na 28.000 pa ga spušta na 25.000 kn.

– ja nemam viška keša za postavljati naloge koji će mjesecima čekati bez realizacije.

– trenutno mi je u fokusu KODT, možda griješim, ali idem u rizik kupnje, puno sam toga kupila, a mislim i još kupovati, ali ako nešto prodam ne da imam novca za kupiti jednu dionicu MDKA, mogu kupiti više toga, odnosno dionicu MDKA s svojim kapitalom mogu nekako kontrolirati (na jeftinijim cijenama) ali dionicu KODT koju sam kupila u velikim količinama nema šanse da ju kontroliram, tamo su neki veliki dečki s velikom lovom i s njima se ne mogu natjecati osim se prilagoditi situaciji.

 

tento, 12.07.2022. u 16:35

 





Marielena, 12.07.2022. u 09:29



 

 





BudFox3, 11.07.2022. u 13:36



 

 

MaliMarin tko je sada taj, nije valjda ovaj 😂🧐🙃

 

Marin (27) uhićen jer se u kafiću svađao sam sa sobom: “Jesam li ja idiot?”


 

 

 

https://www.index.hr/magazin/clanak/tip-iz-donjeg-miholjca-uhicen-jer-se-svadjao-sam-sa-sobom-u-kaficu-jesam-li-ja-idiot/2378873.aspx

 

 

 

 

 

 



 

Nije. Naš Marin je rodjen 1983 godine.

 



 

Naš Marin može biti uhvaćen jedino s kavom damom!

 

Samo da nisu ove dame?

 

https://www.24sata.hr/news/uskok-ceslja-nacelnika-koji-je-peglao-po-austrijskom-bordelu-848387

 

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

@ivana7

– još ja imam toga za prodavati (ERNT, ZABA, TPNG, ATPL, ATGR), ali odlučila sam pričekati izvješća pa ću biti pametnija što napraviti.

To se isplati samo ako imaš stvarno male količine.

Kako se bude približavao kraj godine, to će biti teže i teže izaći bez gubitaka.

A iduća godina će biti pomor riba i nestat će naloga na kupnji. Čak ni tada neće biti pravog trenutka da se kupuje. Previše je neizvjesnosti i risk/reward ratio iskusnijim ulagačima trenutno nikako nije prihvatljiv. Od početka godine je palo gotovo sve. Smeće pogotovo, što je i u redu, ali i kvalitetnija izdanja koja spominješ. Vezano uz njih, znaš kako kaže inteligentni investitor? – Što mudar čovjek napravi odmah, to bena napravi na kraju.

Prodavati ATGR i ERNT po ovim cijenama? To jedino da sam kruha gladan. Neka se cijena dobro zabetonira pa ću kupovati još. Te kompanije imaju jako dobru dugoročnu perspektivu, ali vez obzira koliko je biznis dobar, ako ga kupiš/prodaš po krivoj cijeni, izgubit ćeš.

New Report

Close