Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Vlen je definitivno dionica godine. Sto dividenda a sto dobro poslovanje.

Dividenda za 2021g. se djeli cca 18mil kn, a za 2022g. 1Q ima preko 20 mil kn dobit.

Ne zaboravimo i 15mil kn u 2Q.

ivana

ako si toliko sigurna uzmi hipoteku na onaj svoj hotelčić i brani do posljednjeg daha! iako možeš kupovati i puno jeftinije!

ah…., da, zaboravih da si teški altruista!

yieldchaser, 24.05.2022. u 12:23










Nego, što vi mislite

@Marielena ; @Andromeda ,

koji je po vama trenutni best buy?

Ivana, koliko shvaćam, tvrdi da je to MDKA?

Po meni je to ERNT, kad uračunam sve potencijalne situacije. Pokazao se prilično otporan na rat u Ukrajini i sankcije Rusiji koje su uslijedile,

 

– ja ne tvrdim da je MDKA BB.

– živimo u čudnim vremenima.

– kod pandemije sam procijenila da dionica MDKA ne bi trebala padati jer će joj u pandemiji biti povećano poslovanje i dobit.

– sve što sam pretpostavljala pokazalo se točnim.

– u ovim vremenima je bitno sačuvati kapital, a mislim da je MDKA upravo to.

– kako se obogatiti i zaraditi brdo novca imate dežurne drukere na onom drugom forumu.

ERNT, imam dosta i te dionice, kod ERNT mi se ne sviđaju veliki padovi i tu morate biti oprezni, ti veći padovi nam pružaju i dobre prilike za kupnju ako imate keša.

– predzadnji pad je bio s 1.500 na 1.000 kn, e to je bila prilika, pa i sada nedavno pad s 2.000 na 1.600 kn, tu sam ga uspjela malo skratiti pa kad je pao povećati poziciju.

– ne znam zašto ERNT ima tako velike oscilacije, ipak je to fondovska dionica.

– iskreno ne volim kad mi dionica tako raste i pada, volim konstantan rast, rast poslovanja, rast dobiti, rast dividende, mali p/e ….

– imam nešto Au, e sada kada gledam koliko sam tu zaradila, u biti nisam ništa zaradila, kada idem u dućan vidim da je tamo sve poskupilo za isti ili sličan % kao i moj Au.

– i sad sam kupila malo Au (od dividendi), toliko da mi plati zimski turizam.

– znači kod Au nećemo ništa zaraditi, ali nam ni inflacija neće ubiti stvarnu vrijednost.

– kad gledam inflaciju i porast cijena, dionicama nije porasla cijena, trenutno su kod nas dionice jeftine (kad gledamo koja se vrijednost krije iza te cijene dionice).

– dionice bi trebale rasti isto kao i Au da nas zaštite od inflacije, ali dionice ne rastu (razlozi: pandemija, rat, pregrijane cijene dionica u US …).

– sada se vraćam na početak, važno je ne pogubiti novce, kada budu neka bolja vremena razmišljati ću o zaradama a za sada MDKA.

 

dobar dan koja su vaša razmišljanja na temu JANAF-a ?

Moram priznati da je meni krajem ožujka 2020. i u travnju ta ista MDKA bila dosta zanimljiva upravo zbog karaktera krize koja je izbila. Koliko sam tada dokupio ADRS2 po nekih ~318kn(praktički pogađao dno) i uhvatio i više od jednog padajućeg noža zvanog ADPL(koji se kasnije, kroz dobar dio 2021. pokazao kao dobra priča), da sam samo 20% toga ubacio u MDKA, jako bih dobro prošao. Na ADRS2 sam zaradio za burek i ne namjeravam se više nikada vratiti u tu dionicu jer nemam povjerenja u upravu.. O MDKA nisam znao dovoljno.. I danas kad ju gledam, ne sviđa mi se ta niska likvidnost i inkonzistentnosti u novčanom toku. Ionako imam velik portfelj, tako me cijena ni ne odvraća nešto jako.. Nego ove stvari. Volim se ‘kladiti’ na sigurne stvari. Poslovanje MDKA ne razumijem. Morat ću pročitati koje godišnje izvješće da vidim još..ali ne znam..smatram da je ERNT bolja prilika, a njegovu živahnost i volatilnost simpatiziram.

bocvana, 31.05.2022. u 18:47

dobar dan koja su vaša razmišljanja na temu JANAF-a ?

 

To odmah kupis na breaking news, a prodas kroz par dana za +20% ovima koji malo dulje razmisljaju.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

bocvana, 31.05.2022. u 18:47

dobar dan koja su vaša razmišljanja na temu JANAF-a ?

Na 5.000 kn je bila dobra kupnja, a sad je već malo pobjegla.

Čekat će se dok se kroz poslovanje ne bude vidjelo poboljšano poslovanje zbog veće iskorištenosti njihove infrastrukture.

trial, 01.06.2022. u 15:40

 





bocvana, 31.05.2022. u 18:47



 

dobar dan koja su vaša razmišljanja na temu JANAF-a ?

 



 

Na 5.000 kn je bila dobra kupnja, a sad je već malo pobjegla.

Čekat će se dok se kroz poslovanje ne bude vidjelo poboljšano poslovanje zbog veće iskorištenosti njihove infrastrukture.

Ti to po osjecaju ili je u pozadini neka konkretna metrika?

 

Nije li malo kasno za kupnju kada poboljsanje poslovanja vec bude evidentno kroz FI?

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Informanka.

 

– jedan tjedan manji pad, drugi tjedan manji rast, s ljetnim vrućinama očekujem i neko mrtvilo na burzi.

– tako sam ovaj tjedan napravila plus +0.6%, što bi bilo u ovoj godini +8.2%, nisam ni inflaciju pobijedila ali sam zadovoljna.

– po malo preslagujem portfelj, prodala sam malo više JDGT, sitno JDOS i HT, (sve su to dobre dionice kojih imam još dosta u portfelju).

– malo sam kupila KODT, tu nakon ex.div. očekujem manji pad cijene dionice jer osim fond menagera AZ fonda gospona Ryana tu očekujem i veću rasprodaju dionica moga prijatelja trejdera  MalogMarinka38 iz Splita.

– trenutno na računu imam malo više keša, vidim da jednog investitora žuljaju dionice MDKA, junače stavi ti to na 29.000 kn i oslobodi se stresa i neizvjesnosti, iskoristi dobru priliku dok ja imam keša na računu, sve ti kupim po 29.000 kn.

Informanka.

 

– u ovom tjednu sitan pad od -0.1%, u ovoj godini solidnih +8.1%.

– očekivala sam i veći pad zbog ex.div. KODT, jedino što mi je malo porasla IKBA.

– u ovom tjednu sam prodala sav ADRS2 i HPB, puno sam kupila KODT.

– u ovo ljeto ili ovu krizu ulazim s cca 60% MDKA i KODT, to neću prodavati (dugoročna investicija), ostalih 40% mi je raspoređeno nesimetrično u 12 dionica.

– još ću možda obaviti 1-2 sitne kupnje na KODT, MDKA će me zanimati jedino ako značajnije padne, trgovanje ću svesti na minimum a možda ni to.

– još očekujem više dobrih dividendi, ništa od toga ne ide na burzu u reinvestiranje, ovaj put sve to ide za osobnu potrošnju.

– burzu ću pratiti, “informanke” jednom tjedno, u slučaju nekih lomova na burzi imam nešto Au, euri od turizma mi idu na bankovni račun (dobar je turizam ove godine).

Usporedba KODT i JDGT.

 

– negdje sam pročitala komentar od jedne zločeste gospođe kako KODT ne vrijedi jer daje mali div. prinos (2.8%) i kako nju zanimaju firme koje isplaćuju div. cca 7%.

– zbog tog komentara vrijedi usporediti KODT i JDGT.

– JGDT, stvarno godinama dobra firma, godinama isplaćuju dobru div., a ja ju po malo skraćujem (prodajem).

– tu mi se ne sviđa zarada po dionici 76kn a isplaćuju 80kn dividendu, p/e 21.5 .

– tom JDGT je dosta sličan HT (isto jako dobra firma kao i JDGT).

– u svom portfelju imam JDGT i HT, ali puno više KODT.

– naredni post o KODT.

KODT.

 

– div. prinos mrvicu manji od 2.8%, ali i to moramo umanjiti zbog poreza na dividendu i poreza zvanog tvz. prirez.

– dividendni prinos je stvarno mali.

– ali uvijek postoji ono “ali”.

– tu imamo strašan rast doslovno svih parametara koji trebaju rasti kao i onih koji trebaju padati (da ih ne nabrajam).

– zarada po dionici je 194kn a u div. ide 69.20kn, p/e 12.76. (sada ovo usporedite s JDGT ili HT-om).

– kod KODT vam je najvažnije povećanje ugovorenih poslova od 162.5%.

– vjerujem da će ugovorene poslove odraditi, a to nam donosi povećanje dobiti i smanjenje P/E.

– tako da za godinu dana možemo očekivati veću dividendu kao i veću cijenu dionice.

– nije sada to 100% sigurno, ali zbog prošlog višegodišnjeg poslovanja možemo u to vjerovati.

Gdje vidim KODT za 4g.

 

– 2020. div. 37.66 kn

– 2021. div. 51.40 kn

– 2022. div. 69.20 kn (69.20 : 2 = 34.60), za 3g. skoro pa su poduplali div. prinos.

– moje skromno očekivanje je za naredne 4g. je da poduplaju div. prinos (69.2 x 2 = 138.40kn).

– ali i taj div. prinos na cijeni dionice od 2.500kn nije ni tako velik (5.54%), to je malo, jer ona zločesta gospođa ne investira gdje je taj prinos manji od 7%.

– ja se nadam da će cijena dionice rasti pa će taj div. prinos s godinama biti još i manji.

– koliko bi mogla rasti cijena dionice ???

– najprije gledam poslovanje (ja o struji nemam pojma, ali godinama pratim ovu firmu, pa nešto znam i o njihovu poslovanju).

– svijet sve više prelazi sa fosilnih goriva na struju, u tom procesu su važni ti transformatori (zašto su važni, ne znam, jer nemam pojma o toj struji, ali čitam da su jako važni i neophodni), KODT se jako dobro bori s svjetskom konkurencijom, dobro je to što će u narednim desetljećima biti posla za sve, a KODT posluje doslovno po cijelom svijetu (znači konkurentni su i imaju dobar proizvod.

– da ja to dalje ne hvalim pronađite koji stručan tekst gdje možete pročitati puno više o ovome, o čemu ja pišem.

– znači posla ima, i biti će ga sve više i više, što se vidi u porastu ugovorenih poslova, do sada su redovno odrađivali sve ugovorene poslove.

– rast prihoda, rast prodaje, rast dobiti, rast dividende… svi ti porasti će dovesti i do porasta cijene dionice.

– ja očekujem da će u jednom olimpijskom ciklusu ili za 4g. porast cijene dionice biti ono konzervativno 100%, (rast sa 2.500kn na 5.000kn).

– sada se vraćam na početak i div. prinos od 2.77%, to je malo ali očekujem rast cijene dionice, godišnje barem 20%.

– e sada kada zbrojim kapitalni rast i div. prinos imamo povrat od preko 20%.

– s tim godišnjim prinosom sigurno nećete zaraditi kao moj prijatelj MaliMarinko38 iz Splita ali će te stati uz bok najvećih svjetskih investitora.

– kako se u RH profesionalno investiranjem i pisanjem bavi cca 20-30 investitora ovaj tekst sam prilagodila da i osnovnoškolci mogu shvatiti o čemu se tu radi.

– radim na reklami investiranja.

– ovo što sam vam napisala za KODT nikako nije drukanje, a ni KODT nije investicija za kratkoročne špekulacije.

– KODT je za one investitore koji se žele u miru polako ali sigurno bogatiti.

 

Da se tema nebi pretvorila u temu KODT a i ako vec nije , a i da se vide i druge brojke..Rast u 2022 , 22% ali kako su mi glavne dioice HPB i VLEN koje su rasle 27 % i 105 % moglo je bit i bolje.

Dividenda standardna od JDOS-a , dobro dosla od VLEN-a…HPB jos uvijek i moguca ?!

I dalje po svim ekonomskim parametrima HPB i VLEN best buy  iako logika i trendovi na zse mogu pokazat i drugaciju buducnost..

 

Pozdrav

svi smo mi Crobex

Prema vodećim analitičarima, u uvjetima visoke inflacije trebalo bi se fokusirati na biznise sa velikim (slobodnim) cash flowom i snažnom dividendom.

Izgleda da bi growth mogao pasti u drugi plan, a total return opet biti u prvome planu ako uđemo u više godina medvjeđeg tržišta.

New Report

Close