Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

nimimada1, 20.09.2021. u 14:57

Gledam cijenu Zabe  posljednjih 5 do 10 godina, glavinja  između 40 i 60 kn. Sada je na samom vrhu. S obzirom na sve brže promjene  u novčanom poslovanju jesu li te perspektive baš tako sigurne i sjajne?  Dividena je dobra kada je ima. Cijena je ionako porasla u očekivanju iste nakon posta. Je li baš Best buy?

 

ZABA za posljednjih 10 godina je fenomenalna investicija, pogotovo s reinvestiranjem dividendi. ZABA za posljednjih 25 godina je God like investicija od 3000% povrata na uloženo, i to bez reinvestiranja dividendi. Takvi povrati su danas, naravno, nemogući, ali dâ se itekako na tome zaraditi, pogotovo tko je uporan i stalno stvara pritisak na cijenu. Cijena kao takva nam govori ponešto, ali ne sve. Često cijene dionica pa i nekretnina padaju bez ikakvog smislenog razloga, a isto tako znaju i rasti bezrazložno.

Promatrajući gdje bi nešto moglo biti kroz 5 do 10 godina, ERNT mi se čini kao istinski best buy. Ima i drugih banaka pored ZABE, ali ERNT nema neku konkurenciju, bar što se 5Ga u Hrvatskoj i (široj) regiji tiče. Marže su im goleme, što je i logično jer za to što oni rade treba vrhunska pamet i znanje, a toga je jako malo pa je prema tome i dosta unosno.

@posmatrac

PBZ

Iskreno, nemam pojma. Nikad nisam ništa kupovao OTC. PBZ je odlično kapitalizirana banka, doduše bez povijesti velikih dividendi. Znam da im je namjera bila isplatiti koliko ste naveli. Čini mi se ko puno zujanja, a malo meda, zamarati se s PBZom kad ima i boljih prilika u bankovnim dionicama pored ZABE. HPB recimo… (Nemam HPB, ali razmatram uzeti malo, kao i KODT redovnu.)

dobit od dividende se ne prijavljuje u godišnjoj prijavi poreza već ju sama firma nakon isplate  umanjene za taj porez prijavljuje na JOPPD obrascu dan nakon isplate.

što se tiče Adrisa to bi vrijedilo i za njega da ne isplaćuje dividendu iz dobiti iz godina koje ne obuhvaća zakon tj. prije 2012.g. zato nemojte nasjesti na prethodne neistine pa prijaviti dobit od njegove dividende i platiti porez  .

yieldchaser, 20.09.2021. u 18:03

 





nimimada1, 20.09.2021. u 14:57



 

Gledam cijenu Zabe  posljednjih 5 do 10 godina, glavinja  između 40 i 60 kn. Sada je na samom vrhu. S obzirom na sve brže promjene  u novčanom poslovanju jesu li te perspektive baš tako sigurne i sjajne?  Dividena je dobra kada je ima. Cijena je ionako porasla u očekivanju iste nakon posta. Je li baš Best buy?

 



 

 

ZABA za posljednjih 10 godina je fenomenalna investicija, pogotovo s reinvestiranjem dividendi. ZABA za posljednjih 25 godina je God like investicija od 3000% povrata na uloženo, i to bez reinvestiranja dividendi. Takvi povrati su danas, naravno, nemogući, ali dâ se itekako na tome zaraditi, pogotovo tko je uporan i stalno stvara pritisak na cijenu. Cijena kao takva nam govori ponešto, ali ne sve. Često cijene dionica pa i nekretnina padaju bez ikakvog smislenog razloga, a isto tako znaju i rasti bezrazložno.

Promatrajući gdje bi nešto moglo biti kroz 5 do 10 godina, ERNT mi se čini kao istinski best buy. Ima i drugih banaka pored ZABE, ali ERNT nema neku konkurenciju, bar što se 5Ga u Hrvatskoj i (široj) regiji tiče. Marže su im goleme, što je i logično jer za to što oni rade treba vrhunska pamet i znanje, a toga je jako malo pa je prema tome i dosta unosno.

Hvala.

 

samgal, 20.09.2021. u 20:35

dobit od dividende se ne prijavljuje u godišnjoj prijavi poreza već ju sama firma nakon isplate  umanjene za taj porez prijavljuje na JOPPD obrascu dan nakon isplate.

što se tiče Adrisa to bi vrijedilo i za njega da ne isplaćuje dividendu iz dobiti iz godina koje ne obuhvaća zakon tj. prije 2012.g. zato nemojte nasjesti na prethodne neistine pa prijaviti dobit od njegove dividende i platiti porez  .

 

Meni je Adris isplatio bruto dividendu i to siću u usporedbi s time koliko sam Adrisa imao 2019. i kroz cijelu 2020. jer sam jako pokratio sve to, a nikakva mi obavijest nije stigla da će oni za mene podnositi JOPPD obrazac. Ako hoće, bravo za njih, međutim svejedno ću to prijaviti. Zakon o porezu na dohodak se odnosi na ostvareni dohodak, u konkretnome slučaju od kapitala, nakon dana stupanja na snagu toga zakona. Od kud Vam to da zakon ‘ne obuhvaća’ ‘te dobiti’? Predmet oporezivanja je naš dohodak od dividende, a ne dobit kompanije. Nemojte me krivo shvatiti. Ja sam protivnik oporezivanja dividende jer to smatram ponovnim oporezivanjem dobiti koja je već jednom oporezovana.

adris je isplatio dividendu od 12,50kn iz dobiti godina kada nije bilo poreza na dividendu. dakle, ne morate prijavljivati ništa!

isplatio je bruto dividendu jer nema obvezu da plati porez jer ju isplaćuje iz zadržane dobiti iz godina prije 2012.g.

tako je radio i prije i nikada nije bilo problema.proguglajte  od kada se plaća porez na dividendu i tko je što obavezan.za razliku od te vaše siće ja od njegove dividende mogu preživjeti godinu.

U pravu ste. Vidim sad Čl.94. St.2. ZPDoh.

@samgal

za razliku od te vaše siće ja od njegove dividende mogu preživjeti godinu.”

Svaka čast. Doduše, prošla godina je bila dosta teška, a i ove godine dividend cut. Mora da imate puno dionica. Ja bih dobio malo preko 35 tisuća na 2800 i kusur dionica ADRS2 koje sam prije držao. To kad se podijeli na 2020. i 2021., jako mali dividendni povrat na tako golemi ulog…Dođe 1,5% godišnje za te dvije godine. A cijena dionice od 2019. na ovamo nije rasla nego je pala i cijelo vrijeme se mrcvari na ovim razinama.

yieldchaser, 20.09.2021. u 18:03

 





nimimada1, 20.09.2021. u 14:57



 

Gledam cijenu Zabe  posljednjih 5 do 10 godina, glavinja  između 40 i 60 kn. Sada je na samom vrhu. S obzirom na sve brže promjene  u novčanom poslovanju jesu li te perspektive baš tako sigurne i sjajne?  Dividena je dobra kada je ima. Cijena je ionako porasla u očekivanju iste nakon posta. Je li baš Best buy?

 



 

 

ZABA za posljednjih 10 godina je fenomenalna investicija, pogotovo s reinvestiranjem dividendi. ZABA za posljednjih 25 godina je God like investicija od 3000% povrata na uloženo, i to bez reinvestiranja dividendi. Takvi povrati su danas, naravno, nemogući, ali dâ se itekako na tome zaraditi, pogotovo tko je uporan i stalno stvara pritisak na cijenu. Cijena kao takva nam govori ponešto, ali ne sve. Često cijene dionica pa i nekretnina padaju bez ikakvog smislenog razloga, a isto tako znaju i rasti bezrazložno.

Promatrajući gdje bi nešto moglo biti kroz 5 do 10 godina, ERNT mi se čini kao istinski best buy. Ima i drugih banaka pored ZABE, ali ERNT nema neku konkurenciju, bar što se 5Ga u Hrvatskoj i (široj) regiji tiče. Marže su im goleme, što je i logično jer za to što oni rade treba vrhunska pamet i znanje, a toga je jako malo pa je prema tome i dosta unosno.

Bacili ste mi bubu u uho s ERNT, meni koji volim kupiti na duži rok to izgleda toliko dobro da sam se usudio i kupiti nešto 🙂

Naravno LPLH je i dalje Best Buy ali treba malo i šarati.

Informanka.

 

– imali smo dosta čudan tjedan, zbog izglednog bankrota jednog kineskog nekretninskog fonda zakašljucao je cijeli svijet i mi s njime ali ubrzo smo se oporavili.

– prošli tjedan sam kupovala puno ZABE i upisala sam nove dionice SPAN, na obje investicije sam dobro profitirala.

– ali neke dionice mi se nisu potpuno oporavile te je dobit u ovom tjednu skromnih +0.2% (meni je to skromno a banke vam daju godišnju kta. manju od toga, i tako je moj godišnji prinos narastao na +22.8%.

– nikako da ja dostignem 25.0% koje država zaradi na svakoj vašoj i mojoj kupnji.

– očito je, kako je država puno pametnija od mene.

Jedini koji nisu još potegnuli a kratkoročno će jako rasti su tpng i rivp.

lojtra, 28.09.2021. u 10:56

Jedini koji nisu još potegnuli a kratkoročno će jako rasti su tpng i rivp.

Da bi mogle rasti, mogle bit. Jako? Sumnjam. Ako se mjesec dana pred objavu Q3 cijena ovako mrcvari, ne bih se kladio na ‘jaki’ rast. Naravno, moguće je da sam i u krivu.

rivp da, ali za tpng sam jako jako skeptičan!

Jos uvijek Atpl.

New Report

Close