Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Zanimljivo bi bilo da netko napravi usporedbu ADPL vs. ADRS(2) – kompanija i dionica; dionica vs. dionica. Argumenti za i protiv.

lojtra, 16.09.2021. u 12:38

Podravka Međimurje?

I vi ulagate na burzi?

Sorry, pozz Podravcima , iz moga kuta to su samo bregi, dolovi, sela. Daleko sam.

Da, ulažem. Kakve to ima veze sa zemljopisom.

Zahtjeve za prijateljstvom odobravam ali ne odgovaram na pp.

lojtra, 16.09.2021. u 12:38

Podravka Međimurje?

I vi ulagate na burzi?

Malo pravopisa nebi škodilo.

Zahtjeve za prijateljstvom odobravam ali ne odgovaram na pp.

Kolega ja se šalim, nemojte šta zamjeriti. Vidio sam da ste popravili.

 

 

 

 

Zahtjeve za prijateljstvom odobravam ali ne odgovaram na pp.

yieldchaser, 16.09.2021. u 13:43

Slažem se s kolegama plavima.

Da dodam, tj. da se ponovim – lijepo da kompaniji dobro ide, da imaju puno novca, itd. itd. Međutim svatko od nas tko ulaže u dionicu iste te kompanije se treba zapitati “Gdje sam tu ja? Kakvu perspektivu ova diojica ima u usporedbi s nekim drugim blue chipovima?” Ima i vani brdo kompanija koje su fenomenalne, ali kupit njihove dionice ne bi ubobome trenutku bio najmudriji potez. Ponavljam, treba odvojiti te stvari. Kolega ante909 priča o Adrisu kao kompaniji i sve što kaže je točno. A slijedi li dionica te iste kompanije njezine rezultate i/ili perspektivu?

Kolega, vezano za Cros kao dionicu. Book je 2015. Bio 5300kn , a na pola 2021. iznosi 10 2xx kn. I do kraja godine će rasti.

Pogledajte koliko tržište vrednuje Cros, 6500 kn za redovnu. Znači P/B 0,63 i svaki kvartal je sve manji, a 2015. na tadašnji kapital i sadašnju cijenu bi P/B bio 1,2x. Ne mislite valjda da će P/B za koju godinu biti npr 3.

Iako je ovdje riječ o dionici Cros, a ne Adrs, tu vrijednost tržište uopće ne valorizira niti na jednoj od te dvije dionice. Bojim se da mnogi nisu svijesni ove činjenice.

Mislim da je fer napisati da pored Adrs2 imam i Cros2.

Ako je to nekome zanimljivo imam i nekoliko komada Pevexa, što sam negdje gore i spomenuo.

Pvcm je bio moj bb., čisto radi teme.

Zahtjeve za prijateljstvom odobravam ali ne odgovaram na pp.

Greškom sam napisao …P/B 3 umjesto 0,3.

Zahtjeve za prijateljstvom odobravam ali ne odgovaram na pp.

vrlo zanimljive brodske gdje postoje vrlo dobri fudamenti up

Informanka.

 

– ovaj tjedan sam imala najmanji mogući rast, ali rast, +0.1%.

– tako se u ovoj godini skupilo lijepih +22.6%.

– puno radim (prodajem + kupujem) kako bi ostvarila što veći prinos.

– u ovom tjednu sam kupila, odnosno dobila dosta dionica SPAN, tu očekujem rast dionice, šteta što se firma nije konkretno izjasnila po pitanju budućih dividendi.

– ovaj tjedan sam puno toga prodavala kako bi mogla kupiti, odnosno dokupiti puno dionica ZABE.

– o prodajama i kupnji u sljedećim postovima.

Prodaje.

 

– o tome nije lijepo pisati, jer kada vi imate neku dionicu u portfelju a netko piše da to prodaje stvarno nije lijepo za čitati.

– a i ja sam prodavala sve dobre dionice u koje se jednog dana planiram vratiti.

– možda se i jako brzo vratim jer već idući tjedan mi ide lagana prodaja OPTE, a  toga imam dosta.

– sve prodaje su mi bile potrebne zbog kupnje ZABE.

– ostala sam doslovno bez svih turista, procjena mi je bila da će na ZABI biti veća zarada.

– prodala sam i HPB, računam da je ZABA bolja banka.

– puno sam imala i ATPL, to sam prodavala par dana ali ne ide vam prodaja tako lako, morate ići s manjim nalozima da vas ne lipare, tu sam akumulirala lijepu zaradu, a moj prijatelj Neo kaže da to sada ide na 470kn, ide to ili ne ide dolje ponovno se vraćam u ATPL kad malo padne i kad budem imala keša jer bez keša mogu samo virtualno.

– malo sam prodala u dva sitna naloga TPNG i odmah rušite cijenu dionice.

– ako ništa drugo akumulirala sam lijepu zaradu osim na TPNG.

ZABA.

 

– to je čudna dionica, stalno ju imam u portfelju u većim količinama.

– ali u zadnje vrijeme 2 puta sve i prodam, prvi put švicarci, drugi put mislim zabrana isplate dividende.

– i već dosta dugo i pomalo ja to kupujem ali nikada dosta keša za veće transakcije.

– sada mi preostaje samo čekati odluku banke kolika će biti dividenda.

– evo koliki će vam biti prinos na zadnju cijenu dionice 62kn.

– div. 4kn – div. prinos 6.45%.

– div. 5kn – div. prinos 8.o6%.

– div. 6kn – div. prinos 9.68%.

– sada sami izaberite koji prinos vam najviše odgovara.

Na ZABI se još uvijek može zaraditi. Cijena bi prije record datea mogla biti 68+ kuna, ovisi koliku dividendu odobre. Nema više jeftinog ulaza, poput onih cijena ispod 60kn, po kojima se moglo ući još do početka prošlog mjeseca i to sam obilato iskoristio. A jednog lijepog dana, kad se sve ove svinjarije povuku pa kad ZABA oslobodi dobar dio rezervacija, to će opet rezultirati sočnom dobiti. Za HPB ne znam što bih mislio… rezultati su im fantastični, a cijena dionice ih ne prati. Ili je banka debelo podcijenjena ili tržište zna nešto što mi ne znamo, a potonje je uvijek vjerojatniji scenarij. Ipak, držat je u nekoj manjoj količini možda ne bi bilo na odmet. Moglo bi doći do “monster dividend” scenarija na HPBu.

yieldchaser, 17.09.2021. u 10:55

Zanimljivo bi bilo da netko napravi usporedbu ADPL vs. ADRS(2) – kompanija i dionica; dionica vs. dionica. Argumenti za i protiv.

 

– dobre su dionice ADPL i ADRS.

– ali trenutno je puno bolja opcija ZABA.

– kupiti ZABU pa kad se digne cijena dionici ili ex. div. prodati dio i kupiti ADPL i ADRS.

– nadam se da vam ovo nije previše komplicirano, barem ću ja to tako nekako učiniti.

– možda je to dobro, a možda i nije, vrijeme će nam to pokazati.

– ako vrijeme pokaže da griješimo prodamo i problem riješen.

– probajte kao i ja, dobro se zabaviti i ponešto zaraditi na tim dionicama.

HPB, prije 6 godina bila je najlosija banka u Hrvatskoj koja jos danas postoji ostale mislim da ih nema vise, kao npr. Jadranska banka. HPB prije 6 godina kapitaliziranost bila jedva iznad minimalnog praga od 8%. Kroz ove godine cijena je rasla i padala kao ostale dionice, zbog razlicitih utjecaja, npr. i pad S&P500 u Dec19, od 15% je isto utjecalo na dionicu i ostali dogadjaji kroz zadnjih godina. Sada banka ima jako visoku kapiatliziranost i nema potrebe da pospremaju sav novac iz dobiti, nego mogu isplatiti dividendu. Tako mislim da u 2022 ide isplata dividende, i slijedom rast HPBa, kao i 3Q ce isto tako biti jako dobar, turisticka sezona ide vrlo dobro.

yieldchaser, 18.09.2021. u 21:40

Na ZABI se još uvijek može zaraditi. Cijena bi prije record datea mogla biti 68+ kuna, ovisi koliku dividendu odobre.

 

– pročitajte gornju rečenicu i više puta ako treba jer je tu sve rečeno.

 

IKBA.

 

– to je jedna mala banka.

– PBZ i ZABA u problemima “švicarac” a IKBA nije imala taj problem.

– PBZ, delistiraju…

– IKBA, otkrila sam ju na cijeni 1.000 kn, i kupila veću količinu, i stalno po malo dokupljivala.

– trenutna cijena 1.830 kn (za mene je stvarno to skupo i više ju ne dokupljujem).

– na toj dionici imam stvarno dobru zaradu na porastu cijene i svake godine daju dobru dividendu, ali porastom cijene dionice pada dividendni prinos u %.

– i ta banka IKBA je imala zabranu isplate dividende, ali su oni na skupštini naglasili, dividende nema jer je država stavila zabranu, kada država skine tu zabranu ide vam div. 80 kn, a ti novci za vašu buduću dividendu sada idu u rezerve za dividende, sasvim hvale vrijedan potez uprave banke, na žalost kolika će biti div. na ZABI to ne znamo.

– evo vam i još jedna zanimljivost, kada usporedim fundamente ispadne mi IKBA puno bolja banka od ZABE, ako mi ne vjerujete možete i sami to provjeriti koliko je IKBA bolja.

– jedino u čemu je ZABA bolja to vam je likvidnost.

New Report

Close