Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

ivana7, 04.09.2021. u 17:19

ZABA.

 

– to stalno nadokupljujem.

– a dionica sve skuplja i skuplja, nešto sasvim suprotno od padajućih noževa, ovo su izgleda rastući noževi.

– a bivši direktor prodaje i prodaje.

– zašto dižete i dižete te kupovne naloge ???

 

– nadokupila sam malo ZABE na jeftinoj cijeni.

ivana7, 04.09.2021. u 16:54

ERNT.

 

– kupila sam nešto toga ispod 1.700kn, spustim naloge još ispod toga 10 – 20kn i ništa nisam upecala, više sreće drugi put, lova otišla u neke druge dionice.

– imam dosta tog ERNT.

 

– ponovno sam u dvije transakcije nadokupila malo više tog ERNT.

Bravo

ivana7, 04.09.2021. u 15:56

VLEN.

 

– pomalo to postaje stvarno zabavna dionica.

 

 

– u ovom tjednu sam prodala samo 90 dionica VLEN, taman došlo do mojeg naloga i ćorak.

– cijena tu ide dolje, pomalo mi postaje zanimljiv za kupnju.

– od kad je Mirkec izišao iz dionice, a Marinko se nakrcao, kao da je stalo trgovanje.

– imali smo ludo trgovanje kada u VLEN nije bilo ni jednog broda mjesecima, sada kada je VLEN ko šipak pun s brodovima opalo je zanimanje za tu dionicu.

ivana7, 04.09.2021. u 17:02

KODT.

 

– mislila sam i toga malo kupiti, ali digli je ponovno na 2.000 kn.

– imam dosta tih dionica, dionica je dosta skupa a dividenda gledano u % stvarno mala.

– zašto se tu pumpa cijena stvarno nemam pojma.

 

– idem tu kupiti malo jeftinije 4 dionice i odmah me lipare s 50 dionica.

– to stvarno nema smisla.

– ali ima i drugih dionica, kad malo padne cijena ponovno se vraćam na KODT.

ivana7, 04.09.2021. u 17:08

HT.

 

– bilo puno turista kod nas, a ima ih još.

– svi oni telefoniraju, internet…

– morao bi i HT nešto od toga profitirati.

– imam dosta tog HT-a.

– dobra dionica, likvidna ako ste kratki s kešom, dividenda relativno o.k.

– samo ta cijena kao da stoji na mjestu.

– ako budem imala viška love kupujem malo HT-a na 190 kn.

 

– na kupnji sam HT-a na 189,50 kn.

– ide taj HT po 190 kn, ali nema šanse, ne da fond ispod 190 kn, a ja sam tvrdoglava, puno mi znači tih 50 lipa.

– tako sam imala i 3 naloga na ZABI, jednostavno ne ide, ima dosta investitora koji žele kupovati skupo.

– od ta 3 naloga ja skinem s kupnje 2, ovaj koji sam ostavila mi krajem tjedna prođe.

– hoću reći, može i jeftinije ako dionica nije u uzlaznom trendu, samo morate biti strpljivi.

Trgovanje.

 

– ovaj tjedan sam bila još na 5 – 6 kupnji – prodaji, neke kupnje sam i realizirala.

– naše tržište je dosta nelikvidno, te zbog te nelikvidnosti, a imam i neke tajne, stvarno vam ne mogu otkriti sve transakcije.

– većina ovih dionica o kojima pišem su BB.

– na nekim brodarima će te sigurno više zaraditi.

– ali nemojte gledati samo na tu zaradu, puno važnija vam je disperzija rizika nego ta zarada.

– zarada će doći, samo morate imati strpljenja i pratiti tržište.

– moj prijatelj Splićo a i mnogi od vas, na putu do milijuna su išli prečicom pa su se spotakli na VIRO, DLKV, zamalo sada i na JDPL, spasilo vas ministarstvo veza od ovih novokomponiranih dokapitalizanata.

– je li se pitate zašto vi s vaših 5-10.000kn niste mogli sudjelovati u toj igrici, jeli vaši novci “smrde”.

– ja volim povijest, žao mi je što to nisam studirala, danas imamo internet i puno toga nam je dostupno, samo treba vremena za istražiti ono što vas zanima.

– mene su zanimali brodari u Crnoj Gori, puno toga sam otkrila, stvarno zanimljivo štivo, ima puno toga za ono vjerovali ili ne, živi humor, lupeština i sve što s time ide, pisati ću vam o tome na ovoj temi za desetak dana.

Ivana, Ivana,…

Ne vidim sto Ivancica pise, ali opet litanije😅

Malo skratite to kolegice.

Marielena, 12.09.2021. u 07:40

Malo skratite to kolegice.

 

– ja volim ići u knjižnicu ili knjižaru.

– tražim knjige o dionicama, biznisu, investiranju….

– i redovno ništa novoga, sve o tim temama sam pročitala, neke knjige i više puta.

– pune knjižare knjiga o partizanima, religiji, filozofiji…. ali kako zaraditi neku lovu e toga nema, žalosno a istinito u ovoj zemlji to veliku većinu ne zanima.

– ja kažem jednoj svojoj prijateljici, mogla bi ti sve o investiranju objasniti za par sati, a ona meni, nemam vremena moram raditi.

– zanimljivo kako je u ovoj zemlji većina stanovništva financijski nepismena, ali tim financijski nepismenima su neophodno potrebni krediti, pa tu nastaje problem jer financijski nepismeni računaju kako im država mora vratiti te njihove kredite.

 

– upravo zato i pišem na ovoj temi.

– cilj mi nije toliko za drukati, prisutna sam u dosta investicija, koju da izdvojim za drukanje, možda Crobex.

– možda svojim pisanjem potaknem nekog investitora da novac s banke prebaci u dionice, zbog toga vam idu tjedne informanke.

– previše novaca sam zaradila na tim dionicama, veliki dio te zarade sam prebacila u svoj turistički biznis, tako da više ni teoretski ne mogu bankrotirati.

– na našem dioničkom tržištu ima dosta kriminala iliti mina gdje neiskusni investitori mogu pogubiti lovu, zbog toga služi pisanje na ovoj temi.

– ali ima i tridesetak dobrih dionica koje se mogu vrtiti i na kojima se mogu zaraditi lijepi novci.

– kod investiranja je jako važna disperzija i koliko uložiti % kapitala u pojedinu dionicu.

– dosta mi se sviđa kako investira mladi gospon Yieldchaser, imamo njegov portfelj, tu nije važno o kolikom novcu se radi, probati ću u sljedećim postovima analizirati njegovo ulaganje, dobrodošli su i vaši komentari.

– mislim da bi svaki po-“četnik” morao investirati slično kao gospon Yieldchaser.

 

yieldchaser, 05.09.2021. u 16:22










Daj umjesto ovolikog bombardiranja ovdje na Best Buy, razotkri tu i tamo na Razotrkivamo portfelje.

 

– ponekad budem u Top10 i kada bi razotkrila portfelj i napisala %……

– moje investiranje je tipično fondovsko, ali koliko % u koju dionicu to skrivam kao zmija noge, ne morate sve znati, a oni koji kupuju knjige i znaju me, to im opet ništa ne znači jer trenutno radim s 4-5 portfelja.

– nekad je na ovoj temi pisao gospon Drevil, svaki mjesec smo znali koje dionice, koliko % u kojoj, koliki je rast portfelja….

– ja sam stalno na ovoj temi hvalila njegov portfelj i pisala kako je to odlično složen portfelj i kako ja imam cca 70% keša investiranog upravo u dionice koje su u portfelju gospona Drevila.

– ali na žalost, u zadnjem većem padu (prošle godine), gospon Drevil je slabo koristio “stop loss”, na samom dnu kad mu je portfelj pao cca 20% sve je prodao i više ne piše, stvarno šteta.

– a da ništa nije dirao sada bi bio u lijepom plusu.

– te 2020. sam i ja napravila minus, evo kako je to kod mene bilo zadnjih par godina:

– 2019. +42.0 %

– 2020. -2.8%

– 2021. +22.5%

– s velikim portfeljem, pazeći na disperziju rizika stvarno je teško ostvariti rast veći od 15-20, zbog toga u neke investicije “moram” ulaziti s cca 30% (što nije baš pametno) kako bi taj rast bio veći, e sada pitanje je ako pogodim, u većini slučajeva pogodim.

 

yieldchaser, 05.09.2021. u 16:22

 





 Tvoj se često mijenja jer trejdaš,





 

– moj portfelj se slabo mijenja jer ja jako malo trejdam.

– još nikada nisam ujutro kupila dionicu i poslijepodne ju prodala, ne vidim u tome neku zaradu.

– MDKA, kupujem ju godinama, kod zadnje krize nešto prodala “stop loss” i jedva nekako povratila prodano.

– KODT tu sam bila u Top10, dio prodam zbog turističke disperzije u beton, ali da ju nisam prodala puno više bi profitirala iako je i nekretninama cijena dosta porasla. Još imam dosta dionica KODT.

– kad gledam na cijenu investiranoga novca u MDKA ili moj turizam, MDKA mi nosi kroz div. veći % zarade od turizma, s time što posjedovanjem dionice MDKE ništa ne radim a dobra lova kapne jednom godišnje, kod toga turizma imate dosta posla a prinos kada gledate cijenu nekretnine je stvarno mali.

– a što ako MDKA ne isplati dividendu ??? zbog toga sam disperzirana u punoooo dionica, investicija, svugdje nešto kapne.

– zbog svega toga bi stvarno preporučila investiranje u dionice, ali dobro pazite u koje.

 

 

u svakom slucaju Atpl premda sam ga podosta skratio kupovao s tim parama Opte,Hpb,Adrs2,Rivp i Ckml cisto radi disperzije a sem toga zaradjuju i druge firme osim brodara tako da sam ostao izlozen sa cca 25 posto portfelja u njemu ljepo sam zaradio ovaj dio koji imam ostaje do 600 kn pa nek ide po meni idruge firme zaradjuju daju ljepu dividendu i imaju mogucnost rasta preko preuzimanja ili ljepe dividende

osim brodara koji su dobar peak mi zaboravljamo da nam je maloprodaja rasla ove godine po stopi od 19 posto pa bi u svakom slucaju obratiti pozornost na tvrtke koje se bave tom proizvodnom granom pa ako me pitatate ockujem sjajne rezultate Podravke,Atlantica i Ckml ovi potonji me najvise zanimaju iz vise razloga.Nakon provedeong vikenda sa njihovim FI dosao sam do zakljucka koliko cete se iznenaditi sa 3Q Ckml

gđa Ivana zašto ne pišete o ATGR

New Report

Close